Według dr. Mercoli
Wiele produktów spożywczych jest reklamowanych jako zdrowe, chociaż tak naprawdę są szkodliwe dla zdrowia. Założyciel Clean Plates, Jared Koch podzielił się swoją listą dziewięciu podstawowych produktów spożywczych, które szkodzą zdrowiu bardziej niż myślimy.
Poniżej opisałem produkty, o których wspominał Jared Koch.
1. Pomidory w puszkach
Wiele wiodących marek produktów w puszkach zawiera BPA – toksyczną substancję chemiczną związaną z zaburzeniami reprodukcji, problemami neurologicznymi, zwiększonym ryzykiem raka piersi i prostaty, cukrzycy, chorób serca i innych poważnych problemów zdrowotnych.
Wysoka kwasowość — wyraźna cecha pomidorów – powoduje wypłukiwanie BPA z puszki do zawartej w niej żywności. Aby uniknąć narażenia na tę niebezpieczną substancję chemiczną, należy całkowicie unikać żywności w puszkach. Zamiast tego warto wybierać świeże owoce i warzywa lub marki, które zamiast puszek używają szklanych pojemników – szczególnie w przypadku kwaśnej żywności, takiej jak pomidory.
2. Przetworzone mięsa i wędliny
Jak ostrzega Koch, przetworzone wędliny, takie jak salami, szynka i pieczeń wołowa, są zwykle wytwarzane z mięsa zwierząt pochodzących z hodowli o skoncentrowanych operacjach karmienia (CAFO).
Oznacza to, że zwierzęta otrzymują hormony wzrostu, antybiotyki i inne leki weterynaryjne i są przetrzymywane w opłakanych warunkach sprzyjających chorobom. Przetworzone produkty mięsne są również wypełnione azotynem sodu (powszechnie stosowanym środkiem konserwującym i przeciwbakteryjnym, który ponadto nadaje wędlinom odpowiedni kolor i smak) oraz innymi substancjami chemicznymi, takimi jak aromaty i barwniki.
W organizmie azotyny mogą być przekształcane w nitrozoaminy, które są silnymi substancjami chemicznymi powodującymi rozwój nowotworów. Badania powiązały azotyny z wyższymi wskaźnikami raka jelita grubego, żołądka i trzustki. Ale to nie wszystko. Większość przetworzonych wędlin zawiera również inne rakotwórcze substancje chemiczne, które powstają podczas gotowania. Należą do nich:
- Aminy heterocykliczne (HCA), które są niebezpiecznymi związkami powstałymi w mięsie i innych produktach spożywczych gotowanych w wysokich temperaturach. Według badań, przetworzone produkty mięsne są wyraźnie związane ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka, okrężnicy i piersi.
- Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Wiele przetworzonych produktów mięsnych jest wędzonych w ramach procesu peklowania, co powoduje powstawanie WWA. WWA mogą również powstawać podczas grillowania. Kiedy tłuszcz kapie na źródło ciepła powstaje nadmiar dymu, który może przenosić rakotwórcze WWA do mięsa.
- Końcowe produkty zaawansowanej glikacji (AGE). Gdy żywność jest gotowana w wysokich temperaturach – w tym podczas pasteryzacji lub sterylizacji – zwiększa to powstawanie AGE. AGE z czasem kumulują się w organizmie, prowadząc do powstania stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy i chorób nerek.
Zgodnie z przeglądem obejmującym ponad 7000 badań klinicznych z 2011 r., w którym badano związek między dietą a nowotworami, przetworzone produkty mięsne nie są zdrowym wyborem dla nikogo i należy ich całkowicie unikać. Raport powstał na zlecenie The World Cancer Research Fund (WCRF) przy użyciu pieniędzy zebranych od ogółu społeczeństwa. Dlatego na powyższe ustalenia wpływu nie miały żadne partykularne interesy, co czyni je bardziej wiarygodnymi.
Jest to największy przegląd dowodów naukowych, jaki kiedykolwiek przeprowadzono i który potwierdza wcześniejsze odkrycia: przetworzone mięso zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza raka jelita. ŻADNA ilość przetworzonego mięsa nie jest „bezpieczna”. O wiele lepiej jest zrezygnować z wędlin i zamiast tego zdecydować się na spożywanie świeżego, ekologicznego mięsa pochodzącego od krów karmionych trawą lub dziko złowionego łososia.
3. Margaryna
Niefortunnym skutkiem mody na niskotłuszczowe diety było unikanie zdrowych tłuszczów, takich jak masło, w wyniku czego pogorszyło się zdrowie publiczne. Alternatywy dla masła, takie jak margaryna, zawierają mnóstwo niezdrowych składników, w tym:
- Tłuszcze trans: Te nienaturalne tłuszcze zawarte w margarynie, tłuszczach piekarskich i pastach do smarowania powstają w procesie uwodornienia, w wyniku którego płynne oleje roślinne stają się tłuszczem stałym. Tłuszcze trans przyczyniają się do chorób serca, nowotworów, problemów z kościami, zaburzeń równowagi hormonalnej i chorób skóry; niepłodności, powikłań ciąży i problemów z laktacją; oraz niskiej wagi urodzeniowej, problemów ze wzrostem i trudności w uczeniu się u dzieci. Rządowy panel naukowców ustalił, że wytwarzane przez człowieka tłuszcze trans są niebezpieczne na każdym poziomie.
- Wolne rodniki: Wolne rodniki i inne toksyczne produkty rozkładu powstają w wyniku wysokotemperaturowego przemysłowego przetwarzania olejów roślinnych. Przyczyniają się do wielu problemów zdrowotnych, w tym nowotworów i chorób serca.
- Emulgatory i konserwanty: Do margaryn i past do smarowania dodawane są liczne dodatki o wątpliwym profilu bezpieczeństwa. Większość tłuszczów roślinnych jest stabilizowana konserwantami, takimi jak BHT.
- Heksan i inne rozpuszczalniki: Stosowane w procesie ekstrakcji przemysłowe substancje chemiczne mogą mieć działanie toksyczne.
Tradycyjne, ekologiczne masło wytwarzane z mleka krów karmionych trawą, jest bogate w sprzężony kwas linolowy (CLA). Wiadomo, że CLA nie tylko hamuje rozwój nowotworów i cukrzycy, ale promuje również utratę wagi, czego nie można powiedzieć o tłuszczach trans.
Jednym z powodów, dla których masło jest oczerniane, jest zawartość tłuszczów nasyconych. Jeśli nadal uważasz, że tłuszcze nasycone są szkodliwe dla zdrowia, przeczytaj sekcję Zdrowe tłuszcze z mojego Zoptymalizowanego Planu Żywienia, w której dowiesz się dlaczego nie należy ich wykluczać z diety.
4. Oleje roślinne
Aktywny składnik herbicydu Roundup to glifosat, który odpowiada za zakłócenie delikatnej równowagi hormonalnej kobiecego cyklu rozrodczego. Co więcej, glifosat jest toksyczny dla łożyska, które jest odpowiedzialne za dostarczanie ważnych składników odżywczych dziecku i eliminację jego produktów przemiany materii. Wynikiem uszkodzenia łożyska może być poronienie. U dzieci urodzonych przez matki, które miały kontakt z nawet niewielką ilością glifosatu, mogą wystąpić poważne wady wrodzone.
Niedawno zidentyfikowano mechanizm glifosatu odpowiadający za szkody dla zdrowia. Wyjaśniono, w jaki sposób ta substancja chemiczna zaburza funkcję komórek i wywołuje wiele z współczesnych chorób, w tym autyzm.
Izolat białka sojowego można znaleźć w batonach proteinowych, koktajlach zastępujących posiłki, butelkowanych napojach owocowych, zupach i sosach, analogach mięsa, wypiekach, płatkach śniadaniowych i niektórych suplementach diety.
Nawet jeśli nie jesteś wegetarianinem i nie spożywasz mleka sojowego ani tofu, powinieneś dokładnie sprawdzać etykiety pod kątem zawartości soi. Jest tak wiele różnych nazw dodatków sojowych, że możesz przez przypadek przywieźć do domu genetycznie zmodyfikowany produkt na bazie soi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ekspert ds. soi, dr Kaayla Daniel, udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny raport specjalny „Where the Soys Are”. Wymienia w nim wiele nazw, pod którymi może kryć się soja na etykiecie – słowa takie jak „bulion”, „naturalny aromat” i „białko roślinne”.
Oprócz izolatu białka sojowego najlepiej unikać WSZYSTKICH niesfermentowanych produktów sojowych. Tysiące badań powiązało niesfermentowaną soję z niedożywieniem, zaburzeniami trawienia, załamaniem układu odpornościowego, dysfunkcją tarczycy, upośledzeniem funkcji poznawczych, zaburzeniami rozrodu i bezpłodnością, a nawet nowotworami i chorobami serca.
Jedyną soją mającą właściwości prozdrowotne jest ekologiczna soja, która została odpowiednio sfermentowana. Zalecam spożywanie tylko sfermentowanej soi, ponieważ po długim procesie fermentacji poziom fitynianów i „antyodżywczych” związków zawartych w surowej soi zostaje obniżony, a jej korzystne właściwości stają się dostępne dla ludzkiego układu pokarmowego. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z moim poprzednim artykułem, w którym szczegółowo opisałem zagrożenia związane ze spożywaniem niesfermentowanej soi.
5. Sztuczne słodziki
Wbrew powszechnemu przekonaniu badania wykazały, że sztuczne słodziki, takie jak aspartam, mogą stymulować apetyt, zwiększać głód węglowodanowy oraz stymulować magazynowanie tłuszczu i przyrost masy ciała. W jednym z najnowszych badań stwierdzono, że sacharyna i aspartam powodują większy przyrost masy ciała niż cukier.
Aspartam jest prawdopodobnie jednym z najbardziej problematycznych słodzików. Składa się głównie z kwasu asparaginowego i fenyloalaniny. Fenyloalanina została syntetycznie zmodyfikowana tak, aby zawierała grupę metylową, która zapewnia słodki smak. Wiązanie estrowe między grupą metylową a fenyloalaniną jest bardzo słabe, co pozwala na łatwe oderwanie się grupy metylowej, która następnie może utworzyć metanol.
Być może słyszałeś twierdzenie, że aspartam jest nieszkodliwy, ponieważ metanol znajduje się również w owocach i warzywach. Jednak w owocach i warzywach metanol jest mocno związany z pektyną, co pozwala mu bezpieczne przejść przez przewód pokarmowy. Inaczej jest z metanolem powstającym z aspartamu; w tym przypadku nie jest związany z niczym, co może pomóc wyeliminować go z ludzkiego ciała.
Metanol działa jak koń trojański; wnika do podatnych tkanek w ciele człowieka, takich jak mózg i szpik kostny, gdzie enzym o nazwie dehydrogenaza alkoholowa (ADH) przekształca go w formaldehyd, który sieje spustoszenie uszkadzając białka i DNA. Wszystkie zwierzęta, Z WYJĄTKIEM LUDZI, mają mechanizm ochronny, który umożliwia rozkład metanolu do nieszkodliwego kwasu mrówkowego. Dlatego testy toksykologiczne na zwierzętach są błędnym modelem, nie adekwatnym dla ludzi.
Wytyczne dotyczące zdrowej żywności
Bez względu na to, jaką żywność spożywasz – ekologiczną, z lokalnego targu rolnego czy z supermarketu – poniżej wymieniono ogólne wskaźniki wysokiej jakości, zdrowej żywności. Najlepszym miejscem do znalezienia tego rodzaju produktów jest lokalne gospodarstwo rolne stosujące praktyki zrównoważonego rolnictwa. Możesz również przejrzeć mój darmowy plan żywieniowy, aby rozpocząć program zdrowego odżywiania już dziś:
Żywność uprawiana bez pestycydów i nawozów chemicznych (do tego opisu pasuje żywność ekologiczna, ale także niektóre produkty nieekologiczne)
|
Naturalne produkty, nie modyfikowane genetycznie
|
Żywność nie zawierająca żadnych hormonów wzrostu, antybiotyków ani innych leków
|
Produkty bez sztucznych dodatków i konserwantów
|
Świeże produkty (jeśli musisz wybrać między zwiędniętymi produktami ekologicznymi a świeżymi produktami konwencjonalnymi, te ostatnie mogą być lepszą opcją, ponieważ świeże produkty zawierają optymalną ilość składników odżywczych)
|
Żywność z ekologicznych upraw
|
Żywność produkowana z uwzględnieniem praw natury (co oznacza, że zwierzęta są karmione naturalną dietą, a nie mieszanką zbóż i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz mogą swobodnie się poruszać i wychodzić na zewnątrz)
|
Żywność uprawiana w sposób zrównoważony (z uwzględnieniem minimalnego zużycia wody, ochrony gleby przed wyjałowieniem i wykorzystywania odchodów zwierzęcych jako naturalnego nawozu)
|