Przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży może zwiększyć ryzyko ADHD u dziecka

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
ADHD

W skrócie -

 • Badania pokazują, że im częstsze zażywanie paracetamolu w czasie ciąży, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z ADHD u dziecka
 • Stosowanie paracetamolu podczas ciąży wiązało się z 30-procentowym wzrostem ryzyka ADHD u dziecka i 37-procentowym zwiększonym ryzykiem zaburzeń hiperkinetycznych (HKD) – ciężkiej postaci ADHD
 • Przedawkowanie paracetamolu jest główną przyczyną kontaktu z ośrodkami kontroli zatruć w Stanach Zjednoczonych i każdego roku jest odpowiedzialne za około 458 zgonów z powodu ostrej niewydolności wątroby
 • Paracetamol powiązano również z dysfunkcją nerek (gdy jest przyjmowany z alkoholem), potencjalnie śmiertelnymi reakcjami skórnymi, nowotworami krwi i zmniejszoną odpowiedzią przeciwciał przy podawaniu profilaktycznym przed szczepieniem

Według dr. Mercoli

Wiele osób uważa leki bez recepty (OTC) za bezpieczne, ponieważ nie wymagają recepty. Jest to bardzo mylne twierdzenie. W rzeczywistości wiele leków OTC było wcześniej dokładnie monitorowanymi lekami na receptę.

Leki OTC to często substancje chemiczne, które w żaden sposób nie kształtują ani nie leczą przyczyny problemu i mogą prowadzić do poważnych powikłań. Jednym z przykładów jest paracetamol – lek przeciwbólowy i zmniejszający gorączkę.

Większość ludzi przyjmuje ten lek bez zastanowienia, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego przedawkowanie paracetamolu jest główną przyczyną zgłoszeń do Centrów Kontroli Zatruć w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku paracetamol jest odpowiedzialny za ponad 56 000 wizyt na izbie przyjęć, 2600 hospitalizacji i około 458 zgonów z powodu ostrej niewydolności wątroby.

W 2009 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w końcu dodała ostrzeżenie o uszkodzeniu wątroby do charakterystyki produktu leczniczego. 32 lata po tym, jak panel ekspertów poinformował agencję, że takie ostrzeżenie powinno zostać dodane…

Następnie, 14 stycznia tego roku, FDA wydała oświadczenie wzywające pracowników służby zdrowia do zaprzestania przepisywania i wydawania złożonych leków na receptę, które zawierają więcej niż 325 miligramów (mg) paracetamolu na tabletkę, kapsułkę lub inną jednostkę dawkowania, aby ograniczyć ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Należy pamiętać, że niektóre leki przeciwbólowe na receptę, takie jak Vicodin i Percocet, również zawierają paracetamol i dlatego nie należy ich ze sobą łączyć.

Przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży może promować ADHD u dzieci

Naukowcy zastanawiają się nad skutkami stosowania paracetamolu w czasie ciąży, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych u dziecka w późniejszym okresie życia. W artykule opublikowanym w czasopiśmie JAMA Pediatrics, zauważono: „dane z badań sugerują, że paracetamol jest czynnikiem zaburzającym układ hormonalny, a nieprawidłowy poziom hormonów w ciąży może wpływać na rozwój mózgu płodu”.

Chociaż jest za wcześnie, aby przedstawić opinii publicznej jakiekolwiek ostateczne zalecenia, ostrzeżenie z pewnością jest uzasadnione. Według Forbes:

„...ponieważ wyniki badań sugerują, że stosowanie paracetamolu w okresie prenatalnym może podwoić ryzyko zaburzeń behawioralnych u dziecka, kobiety w ciąży powinny wziąć pod uwagę to ostrzeżenie i skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku”.

Badanie obejmowało dane od ponad 64 000 matek i dzieci z Danii. Ponad 50% kobiet zgłosiło przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży, co zostało powiązane z:

 • 30% zwiększeniem ryzyka ADHD u dziecka w ciągu pierwszych siedmiu lat życia;
 • 37% zwiększeniem ryzyka zdiagnozowania zaburzenia hiperkinetycznego (HKD) - ciężkiej postaci ADHD.

Skutki behawioralne wydawały się być zależne od dawki. Im częstsze stosowanie paracetamolu w czasie ciąży, tym większe ryzyko zdiagnozowania problemów takich jak ADHD u potomstwa.

Dzieci kobiet, które stosowały paracetamol w czasie ciąży przez co najmniej 20 tygodni, miały prawie dwukrotnie większe ryzyko rozwoju HKD oraz o 50% większe ryzyko stosowania leków na ADHD. Zgodnie z opisywanym artykułem:

„Paracetamol może przenikać przez łożysko, docierać do płodu i jego delikatnego rozwijającego się układu nerwowego. Ten lek jest znanym środkiem zaburzającym gospodarkę hormonalną i był wcześniej powiązany z niezstąpieniem jąder u niemowląt płci męskiej.

Ponieważ środowisko hormonów matczynych odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu, naukowcy twierdzą, że „paracetamol może zakłócić rozwój mózgu poprzez ingerencję w hormony matczyne lub poprzez neurotoksyczność, taką jak wywoływanie stresu oksydacyjnego, który może powodować śmierć neuronów”.

Wzrasta liczba przypadków ADHD

Należy być świadomym i unikać ekspozycji na potencjalne neurotoksyny podczas ciąży, aby chronić zdrowie dziecka. Nasze środowisko jest nasycone tak szeroką gamą szkodliwych substancji chemicznych, że może być ciężko uniknąć każdej z nich, ale każdy z nas ma duży poziom kontroli nad swoim bezpośrednim otoczeniem.

Spożywana żywność i napoje, a także artykuły gospodarstwa domowego, środki higieny osobistej i produkty medyczne, które są używane przez kobiety w ciąży, mogą mieć wyraźny wpływ na rozwój i zdrowie płodu. Częstość występowania problemów behawioralnych, takich jak ADHD, gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, sygnalizując, że coś jest nie tak. Nasze środowisko staje się nadmiernie toksyczne, a dzieci płacą cenę za nasz przepełniony wieloma szkodliwymi substancjami styl życia.

Według sondażu rządu USA z 2010 r., 1 na 10 amerykańskich dzieci ma obecnie zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) — wzrost o 22% w porównaniu z 2003 r. ADHD utrudnia dzieciom koncentrację i kontrolowanie impulsywnych zachowań. Około dwie trzecie dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, przyjmuje jakiś rodzaj leków na receptę. Takie leki jeszcze bardziej zatruwają organizm dzieci. Potencjalne działania niepożądane leków ADHD obejmują:

Trwałe uszkodzenie mózgu

Toksyczność sercowo-naczyniowa i uszkodzenie wątroby

Choroby nowotworowe

Zmiany osobowości, depresja lub halucynacje

Zawał serca i udar mózgu

Nagła śmierć oraz próby samobójcze

Według danych opublikowanych w zeszłym roku przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), leki na ADHD, takie jak Ritalin, Vyvanse, Strattera i Adderall (oraz ich generyczne odpowiedniki) były odpowiedzialne za prawie 23 000 wizyt na izbie przyjęć w 2011 roku. W ciągu zaledwie sześciu lat liczba wizyt na SOR z powodu działań niepożądanych leków na ADHD wzrosła o ponad 400 procent! Inne raporty pokazują dramatyczny wzrost nadużywania leków na ADHD. Na przykład, dane IMS Health wykazały, że w latach 2007-2011 liczba wydanych recept na leki stosowane w leczeniu ADHD wzrosła o 39%. W samym 2011 roku wystawiono aż 48,4 miliona recept.

Powinniśmy zdusić te trendy w zarodku, zanim całe pokolenie dozna trwałych szkód na zdrowiu. Musimy zwracać większą uwagę na ochronę kobiet w ciąży przed ekspozycją na wszelkie potencjalnie szkodliwe substancje, ponieważ nie wiadomo, która jest przysłowiową kroplą, która przelała kielich... Mając to na uwadze, zalecam unikanie stosowania wszelkiego rodzaju leków podczas ciąży, w tym leków OTC, takich jak paracetamol.

Inne szkodliwe skutki używania paracetamolu

Oprócz uszkodzenia wątroby, paracetamol wiąże się również z innymi poważnymi skutkami ubocznymi, w tym: dysfunkcją nerek w przypadku przyjmowania z alkoholem oraz potencjalnie śmiertelnymi reakcjami skórnymi: zespołem Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczną nekrolizą naskórka (TENS) i ostrą uogólnioną osutką krostkową (AGEP). (Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tych potencjalnie śmiertelnych reakcji skórnych, przeczytaj mój poprzedni artykuł na ten temat).

W zeszłym roku FDA dodała ostrzeżenie o potencjalnych reakcjach skórnych do charakterystyki produktów leczniczych zawierających paracetamol wydawanych na receptę. Nie ma sposobu, aby przewidzieć, kto jest narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia tych działań niepożądanych, dlatego zalecamy zapoznanie się z zaleceniem FDA oraz NIE przyjmowanie paracetamolu, jeśli kiedykolwiek wcześniej wystąpiła reakcja skórna na ten lek.

Badania opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat powiązały przewlekłe, częste stosowanie paracetamolu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów krwi. Za przewlekłe zażywanie uznano przyjmowanie paracetamolu co najmniej cztery razy w tygodniu przez co najmniej cztery lata – ilość, którą wielu Amerykanów może z łatwością przekroczyć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Mało znane badania z 2009 roku sugerują, że paracetamol może zmniejszać skuteczność szczepień, jeśli jest przyjmowany w dniu szczepienia. Według tego badania niemowlęta, które otrzymały paracetamol zaraz po szczepieniu, doświadczyły obniżonej odpowiedzi immunologicznej, wytwarzając znacznie mniej przeciwciał przeciwko chorobie, przeciwko której zostały zaszczepione. W badaniu przeanalizowano szczepionki przeciwko chorobie pneumokokowej, Haemophilus influenzae typu b (Hib), błonicy, tężcowi, kokluszowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i rotawirusowi. (Nie uwzględniono szczepionek przeciw grypie. Jednak prawdopodobnie efekt może być taki sam). Naukowcy doszli do wniosku, że:

„Chociaż gorączka znacznie się zmniejszyła, profilaktyczne podawanie leków przeciwgorączkowych w czasie szczepienia nie powinno być rutynowo zalecane, ponieważ odpowiedź przeciwciał na kilka antygenów szczepionkowych została zmniejszona”.

Jeśli MUSISZ używać paracetamolu, NAC może zapobiec działaniom niepożądanym

Biorąc pod uwagę zagrożenia dla zdrowia, generalnie nie zalecam stosowania leków zawierających paracetamol na drobne bóle i dolegliwości. Istnieje wiele innych sposobów radzenia sobie z ostrym i przewlekłym bólem, które nie wymagają przyjmowania leków. Jeśli chcesz zapoznać się z długą listą alternatywnych środków przeciwbólowych, przeczytaj mój poprzedni artykuł. Oczywiście leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, mają swoje miejsce. Na przykład, ból pooperacyjny lub inny silny ból może uzasadniać jego tymczasowe zastosowanie. W takich przypadkach zalecam przyjmowanie go razem z N-acetylocysteiną (NAC), która jest składnikiem odżywczym pozwalającym utrzymać odpowiedni poziom wewnątrzkomórkowego przeciwutleniacza – glutationu.

Uważa się, że uszkodzenie wątroby powodowane przez paracetamol może wynikać ze zmniejszania poziomu glutationu – przeciwutleniacza wydzielanego przez wątrobę w odpowiedzi na ekspozycję na toksyny. Glutation pomaga również chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Podanie NAC to standardowe postępowanie w przypadkach przedawkowania paracetamolu, które zostało zatwierdzone w 1985 roku przez FDA jako antidotum na toksyczność paracetamolu. Wykazano, że śmiertelność spowodowana toksycznością paracetamolu jest praktycznie zerowa, jeśli NAC zostało podane natychmiast po przedawkowaniu tego leku.

Nie można nie zauważyć ironii sytuacji, ponieważ suplement diety —NAC — jest przepisywany jako antidotum dla leku farmaceutycznego... To tylko jeden z wielu przykładów, w których suplement może uratować życie po wyrządzeniu szkody przez medycynę konwencjonalną. Innym przykładem jest CoQ10, który jest kluczowy w zmniejszaniu działań niepożądanych powodowanych przez statyny.

Wspominam o tym tutaj na marginesie, ponieważ jeśli Senator Durbin oraz przemysł farmaceutyczny postawią na swoim, ratujące życie suplementy, takie jak NAC i CoQ10, będą musiały przejść szeroko zakrojone i niezwykle kosztowne badania, co może sprawić, że staną się niedostępne – przynajmniej tymczasowo. Może to również spowodować znaczny wzrost ich ceny.

Sugestie dotyczące zdrowej ciąży wolnej od toksyn

Chociaż możesz nie być w stanie uniknąć każdego przypadku ekspozycji na potencjalne szkodliwe substancje chemiczne i toksyny, ważne jest, aby przynajmniej podjąć działania w celu zmniejszenia obciążenia toksynami, szczególnie przed i w czasie ciąży. Unikanie wszelkich niepotrzebnych leków i szczepień to jeden z aspektów, nad którym większość ludzi ma duży stopień kontroli. Poniżej wymieniłem kilka innych wskazówek. Zamiast tworzyć niekończącą się listę rzeczy, których należy unikać, o wiele łatwiej jest skupić się na tym, co należy zrobić, aby prowadzić zdrowy tryb życia przy jak najmniejszym narażeniu na szkodliwe substancje.

 1. O ile możesz, kupuj i spożywaj żywność ekologiczną, aby zmniejszyć narażenie na chemikalia rolnicze, takie jak glifosat. Unikaj wszelkiego rodzaju przetworzonych, paczkowanych produktów spożywczych. W ten sposób automatycznie unikasz pestycydów, sztucznych dodatków do żywności, niebezpiecznych sztucznych słodzików, barwników spożywczych, MSG i składników genetycznie modyfikowanych.
 2. Zamiast spożywać ryby pochodzące z hodowli, które często są silnie skażone PCB i rtęcią, uzupełniaj kwasy tłuszczowe omega-3 wysokiej jakości oczyszczonym olejem z kryla lub jedz ryby złowione na wolności i przetestowane laboratoryjnie pod kątem zanieczyszczeń. Dziki łosoś alaskański to jedna z niewielu ryb, które zalecam spożywać.
 3. Przechowuj żywność i napoje w szklanych pojemnikach, zamiast plastikowych. Unikaj używania plastikowych opakowań i puszek (często są wyłożone wkładkami zawierającymi BPA).
 4. Przetestuj wodę z kranu i, jeśli zostaną wykryte w niej zanieczyszczenia, zainstaluj odpowiedni filtr wody na wszystkich kranach (nawet łazienkowych).
 5. Używaj wyłącznie naturalnych środków czyszczących.
 6. Przełącz się na naturalne marki kosmetyków, takich jak szampony, pasty do zębów, antyperspiranty i produkty do makijażu. Environmental Working Group posiada na swojej stronie świetną bazę danych, dzięki której można łatwo znaleźć bezpieczne produkty do higieny osobistej. Oferuje również najwyższej jakości ekologiczną linię produktów pielęgnacyjnych, w tym szampon, odżywkę oraz całkowicie naturalne i bezpieczne masło do ciała.
 7. Unikaj używania sztucznych odświeżaczy powietrza, chusteczek do suszarek, zmiękczaczy do tkanin lub innych syntetycznych zapachów. Porzuć ideę, że zapach oznacza „czystość”. Nie. Czyste pranie nie musi w ogóle pachnieć.
 8. Wymień nieprzywierające garnki i patelnie na naczynia ceramiczne lub szklane.
 9. Remontując dom, szukaj „ekologicznych”, wolnych od toksyn alternatyw dla zwykłych farb i wykładzin winylowych.
 10. Wymień winylową zasłonę prysznicową na zasłonę wykonaną z tkaniny lub zamontuj szklane drzwi prysznicowe. Większość elastycznych tworzyw sztucznych, takich jak zasłony prysznicowe, zawiera niebezpieczne plastyfikatory, takie jak ftalany.
 11. Unikaj rozpylania pestycydów lub środków odstraszających owady, które zawierają DEET. Istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze naturalne alternatywy dla tych środków.