Według dr. Mercoli
Tak jak naturalny, nietoksyczny filtr przeciwsłoneczny może być korzystny w przypadku ekspozycji na nadmierną ilość światła słonecznego, okulary przeciwsłoneczne również powinny być stosowane tylko w określonych sytuacjach.
Jeśli jeździsz na nartach lub uprawiasz sporty wodne, okulary przeciwsłoneczne mogą ochronić oczy przed potencjalnymi uszkodzeniami słonecznymi… jednak osobiście nie noszę ich ciągle, tylko w określonych sytuacjach, które opiszę poniżej.
To powiedziawszy, zbyt duża ilość słońca może uszkodzić skórę wokół oczu, soczewki i zwiększyć ryzyko zaćmy. Jednak wybierając okulary słoneczne, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, aby wybrać produkt, który spełnia swoją funkcję.
W jaki sposób słońce może uszkodzić oczy?
Podobnie jak skóra, oczy są podatne na uszkodzenia spowodowane zbyt dużą ekspozycją na słońce. Skóra wokół oczu, w tym powiek, jest jedną z najcieńszych i najbardziej wrażliwych, co czyni ją szczególnie podatną na zmarszczki i plamy starcze spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Jednak nawet oczy mogą zostać uszkodzone przez zbyt dużą ekspozycję na słońce:
- Białko oka — Uszkodzenia słoneczne mogą powodować zagęszczenie spojówki – cienkiej błony pokrywającej białko oka, jej podrażnienie i stan zapalny. Jeśli spojówka pogrubia się i zarasta na rogówkę (stan nazywany skrzydlikiem lub „okiem surfera”), może to zakłócać widzenie.
- Siatkówka oka — Jeśli plamka żółta – część siatkówki – ulegnie uszkodzeniu, może to prowadzić do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej – choroby będącej główną przyczyną ślepoty. Istnieją dowody na związek między zwyrodnieniem plamki żółtej a ekspozycją na światło UV. W tym przypadku przydatne może być stosowanie astaksantyny, ponieważ wykazano, że ten przeciwutleniacz zapobiega i leczy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.
- Tęczówka — Jeśli masz niebieskie oczy, możesz być bardziej podatny na uszkodzenia oczu wywołane promieniowaniem UV, w tym zwyrodnienie plamki żółtej.
- Soczewka — Światło UV może prowadzić do rozwoju pewnych rodzajów zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oka, co również może zakłócać widzenie.
- Rogówka — Może ulec silnemu oparzeniu słonecznemu, które powoduje silny ból i tymczasową ślepotę. Przewlekła nadmierna ekspozycja na silne światło może prowadzić do rozwoju zaćmy, zwłaszcza w przypadku osób stosujących ubogą dietę z niską zawartością przeciwutleniaczy.
Pamiętaj też, że niektóre leki mogą zwiększyć wrażliwość oczu na słońce. Obejmuje to leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne, leki moczopędne, uspokajające, tetracykliny i sulfonamidy.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?
Jeśli potrzebujesz skutecznej ochrony przeciwsłonecznej dla swoich oczu, wiedz, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne się do tego nadają. Nie należy używać ceny jako miernika jakości, ponieważ cena wielu droższych marek okularów wynika z mody, a nie funkcjonalności. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym kupisz wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne:
- Unikaj okularów przeciwsłonecznych, które na etykiecie mają tylko oznaczenie „pochłaniają UV”. Zamiast tego szukaj napisu „99-100% absorpcji UV” lub „UV 400” (co oznacza, że blokują wszystkie promienie UVA i UVB).
- Soczewki polaryzacyjne pomagają ograniczyć odblaski, zapewniając ostrzejsze widzenie, ale nie zapewniają ochrony przed słońcem.
- Ciemniejsze kolory soczewek niekoniecznie oznaczają lepszą ochronę przed słońcem, ponieważ dodawany do soczewek środek chroniący przed promieniowaniem UV jest przezroczysty; nawet szare, zielone, żółte lub różowe soczewki mogą zapewnić odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV.
- Okulary przeciwsłoneczne wykonane z prasowanego plastiku spowodują zniekształcenie widzianego obrazu podczas spoglądania w prawo lub w lewo; wybierz okulary przeciwsłoneczne z optycznie szlifowanymi soczewkami, aby uzyskać lepszy obraz, bez zniekształceń.
- Większe szkła i oprawki wyeliminują więcej promieni UV niż mniejsze modele okularów, podobnie jak ściśle dopasowane okulary.
Uważaj na niskiej jakości „okulary przeciwsłoneczne”
Okulary przeciwsłoneczne muszą zapewniać pewien poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Ten poziom może się jednak różnić w zależności od produktu, dlatego najlepiej szukać okularów, które zawierają informację o poziomie ochrony, np. UV 400 lub 100-procentowa absorpcja UV. Ponieważ amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) reguluje jedynie zasady etykietowania, jeśli na etykiecie okularów przeciwsłonecznych znajduje się informacja, że „w 100% chronią przed promieniowaniem UV”, muszą spełnić to twierdzenie.
To powiedziawszy, na rynku dostępne są inne rodzaje okularów, które są sprzedawane jako okulary przeciwsłoneczne, ale pod innymi nazwami:
- Blokery słoneczne
- Okulary polaryzacyjne
- Okulary
Takie produkty mogą w ogóle nie zapewniać ochrony przed promieniowaniem UV, ale zgodnie z przepisami FDA mogą być sprzedawane, ponieważ nie są one technicznie nazywane „okularami przeciwsłonecznymi”. Istnieją również tak zwane „kosmetyczne” okulary przeciwsłoneczne, które zazwyczaj blokują tylko około 70% promieni UV.
Pamiętaj, że cena nie jest wyznacznikiem jakości ochrony przeciwsłonecznej. CBS News przeprowadziło badanie porównujące tanie okulary przeciwsłoneczne (5 USD za parę) z markami z wyższej półki, takimi jak Versace (200 USD za parę). Etykiety wszystkich 31 par okularów zawierały informację, że okulary zapewniają doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV… i wszystkie oprócz jednej taniej pary faktycznie to zapewniały. Innymi słowy, jeśli dane okulary przeciwsłoneczne posiadają na etykiecie informacje o dobrej ochronie przed promieniowaniem UV, prawdopodobnie tak jest. Jednak, jeśli nie masz pewności, zabierz je do optyka. Większość z nich bezpłatnie przetestuje poziom ochrony UV wybranych okularów przeciwsłonecznych i zajmie to mniej niż 30 sekund.
Dlaczego rzadko noszę okulary przeciwsłoneczne?
Jak wspomniałem, okulary przeciwsłoneczne noszę tylko od czasu do czasu, na przykład wtedy, gdy jeżdżę na nartach lub czasami pływam łódką. W tych warunkach śnieg lub woda znacznie wzmacniają światło słoneczne, które potencjalnie może być szkodliwe, zwłaszcza po wielu godzinach ekspozycji.
Jednak w przeciętny słoneczny dzień noszenie okularów przeciwsłonecznych nie jest korzystne dla zdrowia, ponieważ blokują potencjalnie korzystne długości fal światła docierające do oczu. Istnieje ponad 1500 długości fal światła, których potrzebują oczy. Dlatego unikam używania okularów przeciwsłonecznych, ponieważ uważam, że oczy muszą otrzymywać pełne spektrum światła, aby optymalnie funkcjonować, a okulary przeciwsłoneczne blokują niektóre istotne długości fal.
Zamiast okularów przeciwsłonecznych noszę lekką czapkę z daszkiem, co pozwala chronić twarz i oczy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. To zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne do ochrony, a jednocześnie pozwala oczom korzystać z światła o pełnym spektrum. Mojemu zespołowi tak bardzo spodobała się czapka, którą noszę, że oferujemy podobne w naszym sklepie.
Organizm człowieka potrzebuje ekspozycji na jasne światło w ciągu dnia
Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy unikać zbytniego osłaniania oczu przed światłem słonecznym. Kiedy światło o pełnym spektrum wpada do oczu, dociera nie tylko do ośrodków wzrokowych, umożliwiając widzenie, ale także do podwzgórza w mózgu, przez co wpływa na cały organizm.
Podwzgórze kontroluje temperaturę ciała, głód i pragnienie, bilans wodny i ciśnienie krwi. Dodatkowo kontroluje nadrzędny gruczoł w organizmie – przysadkę mózgową, która wydziela wiele niezbędnych hormonów, w tym hormony wpływające na nastrój. Ekspozycja na światło o pełnym spektrum jest w rzeczywistości skuteczną terapią stosowaną w leczeniu depresji, infekcji i wielu innych chorób.
Badania wykazały również, że słabe oświetlenie w miejscu pracy powoduje bóle głowy, stres, zmęczenie i łzawienie oczu, nie wspominając o gorszej wydajności pracy. Firmy, które przeszły na oświetlenie generujące światło o pełnym spektrum, zaraportowały poprawę morale pracowników, większą produktywność, mniejszą liczbę błędów i mniejszą absencję. Niektórzy eksperci uważają nawet, że związek między światłem a „złym oświetleniem” jest podobny do związku między żywnością a niedożywieniem.
„Zegar biologiczny” znajduje się w maleńkich ośrodkach zlokalizowanych w podwzgórzu. Jego funkcją jest regulacja rytmu dobowego organizmu. Optymalne funkcjonowanie tego wrażliwego na światło rytmu zależy od Matki Natury, a dokładniej od naturalnych cykli światła i ciemności. Zatem wszystko, co zakłóca te rytmy dobowe, takie jak nieodpowiednia ekspozycja na światło słoneczne, ma daleko idący wpływ na zdolność organizmu do funkcjonowania. Najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniej ekspozycji na działanie światła o pełnym spektrum jest działanie zgodnie z zamierzeniami natury, czyli regularne wychodzenie na słońce z nieosłoniętą skórą, bez okularów przeciwsłonecznych.
Czy słyszałeś o patrzeniu w słońce?
Wpatrywanie się w słońce powstało w Indiach ponad 2000 lat temu, chociaż praktykowali je również starożytni Egipcjanie, Aztekowie, Grecy, Majowie, osoby praktykujące tybetańską jogę, Qigong, Tai Chi i niektóre plemiona rdzennych Amerykanów. Wpatrywanie się w słońce – znane również jako uzdrawianie, Sun Yoga, Surya Yoga i Solar Yoga – odnosi się do praktyki wpatrywania się bezpośrednio w słońce w celu uzyskania pożywienia, uzdrowienia i duchowego oświecenia. Patrzenie odbywa się tylko w ciągu pierwszej godziny po wschodzie słońca lub ostatniej godziny przed zachodem, kiedy promienie słoneczne są najłagodniejsze dla oka. Jeśli wykonasz to w innych godzinach, możesz spowodować poważne uszkodzenie siatkówki!
Warto zauważyć, że szyszynka (trafnie nazwana „trzecim okiem”, biorąc pod uwagę jej anatomiczną lokalizację i fakt, że zawiera światłoczułe komórki) jest aktywowana przez światło. Światło dociera do niej przechodząc przez oczy – szlakiem prowadzącym z siatkówki do podwzgórza, zwanym przewodem siatkówkowo-podwzgórzowym, a następnie szlakami nerwowymi do szyszynki.
Impulsy świetlne hamują produkcję melatoniny. Natomiast w nocy, gdy jest ciemno, hamowanie szyszynki ustaje i dochodzi do uwalniania melatoniny. Dlatego szyszynka jest ważnym zegarem organizmu. Melatonina powstaje również podczas wizualizacji i relaksacji. Uważa się, że energia świetlna przyjmowana podczas patrzenia w słońce, aktywuje uśpioną szyszynkę, która następnie włącza mózg. To właśnie ta aktywacja powoduje doświadczenie pozornie magicznej przemiany energii słonecznej w pożywienie, uzdrowienie choroby, podwyższoną energię, zwiększone zdolności psychiczne i oświecenie.
Patrzenie w słońce jest bardzo kontrowersyjne ze względu na liczne dowody sugerujące, że patrzenie bezpośrednio na słońce może być szkodliwe dla oczu. Więc chociaż nie zalecam patrzenia bezpośrednio w słońce, uważam, że warto zastanowić się nad tym zjawiskiem, które okazało się korzystne dla wielu osób.
Twoje ciało podpowie, kiedy założyć okulary przeciwsłoneczne
Pamiętaj, kiedy stosujesz wysokiej jakości pożywną dietę, dostarczasz organizmowi wspaniałej ochrony antyoksydacyjnej, więc im wyższa jest jakość diety, tym mniejsza liczba problemów zdrowotnych. Możesz również poprawić ochronę organizmu, stosując silne przeciwutleniacze, takie jak astaksantyna, która jest karotenoidem zapobiegającym i leczącym zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.
Nadal dowiadujemy się wiele o słońcu i jego wpływie na ludzkie zdrowie… oraz w jaki sposób korzystanie z urządzeń blokujących słońce, takich jak okulary przeciwsłoneczne, może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że możesz skutecznie wykorzystać swoje ciało jako przewodnika, który podpowie Ci, kiedy okulary przeciwsłoneczne są naprawdę potrzebne. Jeśli światło jest nieprzyjemne dla oczu lub sprawia, że mrużysz oczy, załóż kapelusz, schowaj się w cieniu lub tymczasowo użyj okularów przeciwsłonecznych. Jednak, moim zdaniem, że lepiej unikać noszenia okularów przeciwsłonecznych bez przerwy w ciągu dnia.