Dieta niskowęglowodanowa bogata w potas obniża ciśnienie krwi

 
potas

W skrócie -

 • Wiele osób uważa, że nadciśnienie tętnicze jest spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości soli, ale badania pokazują, że problemem może być brak równowagi między spożyciem sodu a poziomem potasu
 • Chociaż przetworzona żywność jest bogata w sód, to zawartość rafinowanych cukrów ma znacznie większy wpływ na rozwój nadciśnienia, a ponadto może również powodować rozwój zespołu metabolicznego, miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca
 • Zielone warzywa liściaste, pieczarki, awokado, jagody, surowy jogurt i dziki łosoś alaskański to produkty, które w naturalny sposób pomagają obniżyć ciśnienie krwi ze względu na wysoką zawartość potasu
 • Relaks, głębokie oddychanie, spacery, regularne ćwiczenia i utrata wagi to skuteczne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę ogólnego stanu zdrowia

Według dr. Mercoli

Amerykanie zmagają się z wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe i związane z nimi nadciśnienie tętnicze. Światowa Organizacja Zdrowia uważa nadciśnienie za wiodący czynnik w rozwoju chorób serca.

Według zasad medycyny konwencjonalnej, spożywanie zbyt dużej ilości sodu jest jedną z przyczyn zbyt wysokiego ciśnienia krwi, ale coraz więcej badań pokazuje, że problemem może być brak równowagi między spożyciem sodu a poziomem potasu. Według jednego z badań:

„Wyniki sugerują, że warto podejmować wysiłki w zakresie zdrowia publicznego skierowane na zwiększenie spożycia K+ [potasu]. Bogata w potas naturalna żywność obniża ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko chorób układu krążenia i nerek”.

Niedobór potasu, inaczej hipokaliemia, może być bardzo poważnym stanem, nawet prowadzącym do zgonu. Jednym objawów niedoboru potasu jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Do innych objawów, na które należy zwrócić uwagę, należą:

 • Zmęczenie
 • Osłabienie mięśni
 • Ból i skurcze brzucha
 • Nieprawidłowy rytm serca
 • Paraliż mięśni

Potas: „dobra sól”

Istnieje kilka faktów na temat potasu, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę. Po pierwsze, jest to niezbędny minerał. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że jako elektrolit odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi.

Pomimo wielu badań i doniesień na temat wpływu soli, faktem jest, że to równowaga między sodem a potasem reguluje zdrowie komórek, a nie samo obniżenie spożycia soli, chyba że mówimy o przetworzonej soli kuchennej.

Pokarmy o wysokiej zawartości potasu pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Osoby spożywające większe ilości potasu mają zwykle niższe ciśnienie krwi. Zatem spożywanie produktów bogatych w potas z pewnością będzie korzystne dla zdrowia. W celu uzyskania dobrej równowagi między potasem a sodem w diecie, należy spożywać świeże, całe, bogate w potas produkty, takie jak:

Boćwina

Awokado

Szpinak

Pieczarki

Brokuły

Brukselka

Seler

Sałata rzymska

 

Dodatkowo, Authority Nutrition zwraca uwagę na inne produkty o wysokiej zawartości potasu, takie jak warzywa liściaste, pomidory, bataty, dziki łosoś sockeye z Alaski, melony, banany, pomarańcze i morele. Jednak owoce należy spożywać z umiarem ze względu na zawartość fruktozy.

Oprócz znacznego obniżenia ciśnienia krwi, sok z granatów może chronić komórki przed negatywnymi skutkami, takimi jak przedwczesne starzenie się.

Jest również bogaty w polifenole przeciwutleniające, które zmniejszają ryzyko nowotworów i chorób serca. Według Prevent Disease, posiada więcej przeciwutleniaczy z garbników, antocyjanów i kwasu elagowego niż zielona herbata i czerwone wino.

Wykazano, że polifenole z owoców mają tak pozytywny wpływ na potencjalnie śmiertelne problemy związane z sercem, że może dojść do zmiany zaleceń dotyczących tego, które owoce są najbardziej korzystne dla optymalnej ochrony układu krążenia.

Badanie przeprowadzone na Florydzie wykazało, że codzienne spożywanie 1 szklanki jagód może obniżyć ciśnienie krwi i rozluźnić tętnice. Około 50 kobiet z nadciśnieniem zostało podzielonych na dwie grupy – pierwsza grupa spożywała 22 gramy liofilizowanych jagód w proszku, a druga placebo. W pierwszej grupie zaobserwowano spadek skurczowego ciśnienia krwi średnio o 7 mm Hg.

Ekologiczny jogurt jest bogaty w probiotyki, które pomagają regulować ciśnienie krwi.

Przegląd kilku badań wykazał, że probiotyki mogą korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ pomagają zoptymalizować poziom cholesterolu i obniżyć poziom glukozy we krwi. Natomiast niewielkie ilości gorzkiej czekolady dostarczają flawonoidów, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Zmiany stylu życia, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Większość ludzi chce prowadzić „zdrowy” styl życia, ale zazwyczaj to drobne, codzienne decyzje mają znaczący wpływ na długoterminowe zdrowie. Ciśnienie krwi wpływa na organizm w sposób systemowy. Osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem powinny dobrze przyjrzeć się swojej diecie.

Zwykle zaleca się ograniczenie spożycia soli, ale najbardziej skutecznym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest ograniczenie spożycia cukru. Choć sól jest uważana za winowajcę, cukier jest o wiele gorszy.

Prawdopodobnie wiesz, że przetworzona żywność jest bogata w rafinowany sód, ale to rafinowany cukier jest prawdziwą przyczyną rozwoju nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie, chorób przewlekłych, takich jak zespół metaboliczny, miażdżyca, udar mózgu i zawał serca.

Coraz więcej badań wskazuje, że cukier może mieć znaczący wpływ na wzrost ciśnienia krwi. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które piły tylko jedną porcję napoju gazowanego dziennie, miały wyższe ciśnienie krwi niż kobiety, które nie spożywały takich napojów.

Naukowcy z University of California-San Francisco i Touro University California przeprowadzili badanie opublikowane w czasopiśmie Obesity, w którym przyjrzano się skutkom ograniczenia spożycia cukru. W badaniu wzięło udział 43 dzieci w wieku od 9 do 18 lat.

Przez dziewięć dni wszystkie dzieci jadły posiłki, przekąski i napoje o obniżonej zawartości cukru, w tym hot-dogi, pizzę i owoce. Podczas badania mierzono poziom glukozy we krwi na czczo, tolerancję glukozy i ciśnienie krwi przed i po każdym posiłku.

Wszystkim podawano te same ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, co wcześniej. W rezultacie poziom cukru spadł z 28% do 10%. Poziomy węglowodanów i fruktozy zostały zredukowane z 12% do 4%.

Co się dzieje, gdy dzieci spożywają mniej cukru?

Dieta okazała się skuteczna, ponieważ zaobserwowano obniżenie ciśnienia krwi, poprawę poziomu cholesterolu i funkcji wątroby. Poziom glukozy we krwi na czczo spadł o pięć punktów, podczas gdy poziom insuliny spadł o jedną trzecią.

Jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ cukry dodane zostały zastąpione bajglami i płatkami zbożowymi, które nie są zdrowe. Wyobraź sobie co by było, gdyby zostały zastąpione warzywami i/lub zdrowymi tłuszczami! Główny autor badania, Robert Lustig stwierdził:

„To badanie definitywnie pokazuje, że cukier jest metabolicznie szkodliwy nie ze względu na kalorie lub wpływ na wagę; cukier jest metabolicznie szkodliwy, ponieważ jest cukrem.

Cukier przyczynia się do rozwoju zespołu metabolicznego, a negatywne skutki spożycia cukru nie są spowodowane jego kalorycznością lub powodowaniem przybierania na wadze”.

The Epoch Times zacytował autora badania, Jean-Marca Schwarza:

„Odkrycia te potwierdzają pogląd, że rodzice powinni ograniczyć spożycie cukru przez dzieci i pamiętać o skutkach zdrowotnych tego, co spożywają ich dzieci. Kiedy usunęliśmy cukier z diety, dzieci zaczęły reagować na sygnały sytości.

Dzieci zaraportowały większe uczucie sytości, mimo że spożywały taką samą liczbę kalorii jak wcześniej, tylko ze znacznie mniejszą ilością cukru. Niektórzy mówili, że przytłaczamy je jedzeniem”.

Aktywni Afroamerykanie mają mniejsze ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi

Niektóre czynniki powodują, że nadciśnienie występuje częściej u niektórych osób. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jackson w stanie Mississippi wykazało, że Afroamerykanie mają mniejsze ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, jeśli regularnie ćwiczą.

Co więcej, osoby biorące udział w badaniu, które zgłosiły angażowanie się w idealne ilości umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, miały o około 24% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Tak się składa, że Afroamerykanie mają najwyższe wskaźniki nadciśnienia krwi ze wszystkich grup rasowych lub etnicznych w USA, co powoduje częstsze występowanie zawału serca, udaru mózgu i chorób nerek w tej populacji. Dr Keith Diaz z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku wyjaśnił:

„Jeśli jesteś Afroamerykaninem, masz wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Jeśli martwisz się rozwojem nadciśnienia lub zbyt wysokiego ciśnienia krwi, jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec, jest aktywność fizyczna i ćwiczenia”.

Żaden z 1311 uczestników badania nie miał zbyt wysokiego ciśnienia krwi na początku badania, czyli w latach 2000-2004. Zostali oni ponownie zbadani w latach 2005-2008, a następnie w latach 2009-2013. Połowa z nich była monitorowana przez co najmniej osiem lat.

Skutek? Osoby, które tygodniowo wykonywały co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut intensywnych ćwiczeń – w szczególności zaplanowanych treningów – miały o 24% mniejsze ryzyko nadciśnienia tętniczego niż osoby, które nie były aktywne fizycznie.

Jak w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi?

Większość lekarzy zaleca pacjentom z nadciśnieniem stosowanie leków, ale istnieją naturalne środki, które są bardziej efektywne, zarówno pod kątem działania, bezpieczeństwa jak i finansowym. Według Time i Authority Nutrition należą do nich:

 • Ćwiczenia oddechowe — Świadome spowolnienie oddechu pomaga się zrelaksować, a relaksacja poprawia tętno, uelastycznia tętnice i naturalnie obniża ciśnienie krwi.
 • Relaks — Stres ma znaczący negatywny wpływ na cały organizm. Napady gniewu lub stresu, wyzwalające uwalnianie hormonów „walki lub ucieczki”, mogą dosłownie zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z sercem. Spróbuj Technik Emocjonalnej Wolności (EFT) i innych naturalnych metod, aby uspokoić umysł.
 • Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu — Chociaż istnieją badania, według których umiarkowane spożycie alkoholu może przynieść korzyści dla serca, jego nadmierne spożycie podnosi ciśnienie krwi oraz może spowodować wiele różnych problemów zdrowotnych. Winowajcą może być również nadmierne spożycie kofeiny.
 • Regularna aktywność fizyczna — Ćwiczenia wzmacniają serce sprawiając, że wydajniej pompuje krew. Powodują również obniżenie ciśnienia tętniczego. Zaledwie 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, takich jak spacery lub 75 minut intensywnych ćwiczeń, takich jak trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), może przynieść poprawę w obu aspektach.
 • Utrata wagi — Utrata nawet 5% całkowitej wagi może znacznie obniżyć ciśnienie krwi, a efekt jest jeszcze większy w przypadku regularnej aktywności fizycznej.