Oczyszczacze powietrza mogą usunąć 99% aerozoli w kilka minut

Sprawdzone fakty
 
oczyszczacz powietrza

W skrócie -

  • Przenośne oczyszczacze powietrza stosowane w szpitalu publicznym w Melbourne w Australii usuwały 99% aerozolowanych cząstek gliceryny z sali dla pacjentów w ciągu 5,5 minuty. Na potrzeby badania naukowcy zastąpili cząsteczki wirusa gliceryną
  • Agencja Ochrony Środowiska również zaleca stosowanie przenośnych oczyszczaczy powietrza lub filtrów HVAC w celu zmniejszenia wiremii w pomieszczeniach. Przenośne filtry powietrza powinny być zaprojektowane tak, aby usuwały dym, a nie tylko pyłki lub kurz, które są znacznie większe niż wirusy
  • Oprócz obniżania miana wirusa, ważne jest również wspieranie zdrowego układu odpornościowego poprzez optymalizację witaminy D, okresowy post, spożywanie odpowiedniego rodzaju tłuszczu, regularną aktywność fizyczną i korzystanie z sauny

Według dr. Mercoli

Badanie niedawno opublikowane przez Cambridge University Press oceniało zastosowanie przenośnych oczyszczaczy powietrza do ograniczenia przenoszenia chorób wirusowych w aerozolu, w szczególności w warunkach szpitalnych.

Kiedy osoba z grypą kaszle, kicha lub mówi, kropelki wydzielane z jej układu oddechowego mogą rozprzestrzenić się na odległość do 6 stóp (ok. 183 cm). Kropelki te mogą osadzić się na ustach lub nosach niezainfekowanych ludzi lub na różnych powierzchniach, z których wirus może zostać rozprzestrzeniony poprzez dotyk własnych, zwłaszcza jeśli dostanie się do ust, nosa lub oczu.

Wkrótce po opublikowaniu artykułu WHO powtórzyła swoje stanowisko, że transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową, czyli poprzez kropelki aerozolu wydalane podczas kaszlu, kichania, mówienia lub śpiewania. Do listopada 2020 r. badanie opublikowane w Journal of Korean Medical Science wykazało, że w przypadku bezpośredniego przepływu powietrza transmisja odbywała się na odległość większą niż 2 metry (6,5 stopy).

Stwierdzono również, że ryzyko transmisji może wzrosnąć, gdy osoba zakaźna przebywa w pomieszczeniu dłużej niż 15 minut, zwiększając w ten sposób stężenie wirusa w powietrzu. Badanie przeprowadzone na Cambridge University powoduje implikacje dla zmniejszenia ryzyka przenoszenia cząstek wirusowych drogą kropelkową w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sale lub korytarze szpitalne.

Oczyszczacze powietrza mogą obniżać stężenie cząstek aerozolu

Artykuł opublikowany w Infection Control and Hospital Epidemiology w czerwcu 2020 r. sugeruje, że stosowanie oczyszczaczy powietrza w gabinecie dentystycznym może działać jako „dodatkowy środek ochronny”. Podczas zabiegów stomatologicznych wiertła i urządzenia ultradźwiękowe mogą powodować aerozolowanie śliny i drobnoustrojów z jamy ustnej, co może przyczynić się do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

W artykule zacytowano badanie opublikowane w 2010 r., w którym stwierdzono, że stosowanie oczyszczaczy powietrza w określonych lokalizacjach znacznie pomogło zredukować ilość cząstek aerozolu i zmniejszyć narażenie pracowników służby zdrowia o 95%.

Naukowcy zmierzyli skuteczność filtracji za pomocą dwóch rodzajów filtrów powietrza i stwierdzili, że filtry z wysokowydajnym filtrem cząstek stałych (HEPA) klasy H12 usuwają 83% aerozolu. Zasugerowano, że w przypadku zabiegów dentystycznych, które generują dużą liczbę cząstek aerozolu, filtr HEPA może zwiększać poziom ochrony pracowników służby zdrowia.

W badaniu przeprowadzonym w publicznym szpitalu w Melbourne w Australii, naukowcy zastąpili cząstki wirusa gliceryną w aerozolu, aby śledzić transmisję aerozolu z pokoju pacjenta na korytarz i do stanowiska pielęgniarki.

Naukowcy porównali wskaźniki oczyszczania mierzone w korytarzach z filtrem HEPA i bez niego. Zaobserwowano, że „dzięki dwóm małym domowym oczyszczaczom powietrza umieszczonym w pokoju pacjenta, w ciągu 5,5 minuty można usunąć 99% aerozoli”. Naukowcy doszli do następującego wniosku:

„Oczyszczacze powietrza mogą być przydatne w przestrzeniach klinicznych, ponieważ zmniejszają ryzyko infekcji wirusami oddechowymi przenoszonymi przez aerozole. Ponadto są łatwe do zastosowania i prawdopodobnie okażą się opłacalne w różnych placówkach opieki zdrowotnej”.

Zastosowanie przenośnego filtru powietrza lub filtru HVAC może spowolnić rozprzestrzenianie infekcji

Agencja Ochrony Środowiska zaleciła stosowanie oczyszczaczy powietrza i filtrów HVAC w celu zmniejszenia wiremii w pomieszczeniach, takich jak dom lub firma. Zalecenia obejmują również odpowiednią wentylację pomieszczeń powietrzem zewnętrznym w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Podkreślono, że wentylacja i filtracja są strategiami pomagającymi zmniejszyć ryzyko, ale same nie mogą powstrzymać rozprzestrzeniania wirusa.

Przenośne oczyszczacze powietrza mogą być pomocne, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz jest wysoki lub gdy temperatura i wilgotność zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu. Zalecane jest stosowanie filtrów powietrza, które mogą usuwać cząsteczki od 0,1 do 1 mikrona (μm).

Wybierz urządzenie, które zostało zaprojektowana do oczyszczania przestrzeni w kwadracie oraz o wysokim wskaźniku dostarczania czystego powietrza (CADR).

Niektóre urządzenia są przeznaczone wyłącznie do usuwania pyłków lub kurzu, które są cząsteczkami znacznie większymi niż wirusy. Kolejną opcją jest piec centralny lub filtr HVAC, który jest w stanie filtrować powietrze w całym domu, biurze lub szkole. Te urządzenia są zwykle instalowane przez specjalistę HVAC.

EPA zaleca rozważenie zastosowania przenośnego filtra powietrza jako uzupełnienia systemu filtracji całego budynku, zwłaszcza gdy trudno jest uzyskać odpowiednią wentylację. Istotne jest również, aby filtr był wymieniany tak często, jak zaleca producent, aby działał prawidłowo.

Bipolarny filtr jonizacyjny, zwany także dwubiegunową jonizacją igłową, jest stosunkowo nową technologią. Generuje dodatnio i ujemnie naładowane cząstki, które według producentów usuwają wirusy i pomagają zdezynfekować powierzchnie. Jednak obecnie nie ma konsensusu co do skuteczności tej technologii.

7 czerwca 2021 r. NBC News poinformowało o złożeniu pozwu przeciwko Global Plasma Solutions, w którym stwierdzono, że firma rozpowszechniała „zwodnicze, wprowadzające w błąd i fałszywe informacje” na temat produktu, który „nie ma zastosowania w rzeczywistych warunkach”.

Pozew został złożony przez konsumenta ze stanu Maryland, który powołał się na badanie przeprowadzone przez firmę Boeing, w którym linia lotnicza stwierdziła, że jonizacja powietrza nie wykazała znaczącej skuteczności dezynfekcji. Firma przetestowała system filtracji do dezynfekcji powierzchni na swoich samolotach i nie oceniała poziomu filtracji powietrza.

Wentylacja zmniejsza ryzyko infekcji w większym stopniu niż noszenie masek

Otwórz okna i drzwi na tak długo jak to możliwe.

Użyj wentylatora w całym domu lub chłodnicy wyparnej, jeśli ją posiadasz.

Otwórz wlot powietrza zewnętrznego systemu HVAC, jeśli go posiadasz (nie jest powszechny).

Włącz wentylator łazienkowy podczas przebywania w łazience.

Unikaj ciągłej wentylacji powietrzem zewnętrznym, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz jest wysoki lub gdy na zewnątrz panuje zbyt wysoka lub niska temperatura lub duża wilgotność. Zamiast tego, każdego dnia otwieraj wszystkie okna na około 15 minut.

Jeśli temperatury wewnątrz i na zewnątrz są podobne lub nie ma wiatru, może być konieczne użycie wentylatora lub wywołanie przeciągu poprzez otwarcie okien po przeciwnych stronach.

Możesz poprawić wentylację, otwierając okna na różnych poziomach. Na przykład, otwieranie okien na różnych piętrach w tym samym czasie, otwieranie górnego skrzydła okna dwuskrzydłowego w jednym oknie i dolnego skrzydła w innym oknie.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma wystarczającego ruchu powietrza, rozważ użycie wielu wentylatorów, aby wciągać powietrze z jednego okna i wypychać je przez drugie.

Do najczęstszych strategii wentylacji stosowanych w szkołach należą otwieranie okien i drzwi oraz używanie wentylatorów. W połączeniu z filtracją HEPA obniżyło to częstość występowania infekcji o 48%.

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych

Szybkość oczyszczania powietrza zaobserwowana w wyżej przytoczonym badaniu dotyczącym cząstek aerozolu jest zachęcająca, ponieważ ma pozytywne implikacje dla poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Według EPA, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest często dwa do pięciu razy wyższe niż zanieczyszczenie na zewnątrz, a czasami jest nawet ponad 100 razy wyższe niż na zewnątrz.

Ponieważ większość ludzi spędza 90% czasu w pomieszczeniach, konieczne jest zastosowanie strategii, które pomogą przewietrzyć dom. Według Światowej Organizacji Zdrowia, 90% ludzi na świecie żyje na obszarach, na których zanieczyszczenie powietrza jest wyższe od normy uważanej za limit bezpieczeństwa.

Drobny pył o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometrów (PM2,5) jest jednym ze wskaźników zanieczyszczenia powietrza. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest jednym z najczęściej badanych i składa się z cząsteczek, które są do 30 razy mniejsze niż szerokość włosa.

Drobne cząstki stałe mogą gromadzić się w pomieszczeniach, zwiększając ryzyko kilku problemów zdrowotnych. W badaniu obejmujących ponad 20 000 osób mieszkających w Chinach naukowcy zaobserwowali, że narażenie na toksyczne zanieczyszczenia powietrza spowodowało obniżenie poziomu inteligencji.

Pojawiające się dowody wykazały, że PM2,5 może odgrywać istotną rolę w rozwoju kilku chorób, które na pierwszy rzut oka nie wydają się być związane z zanieczyszczeniem powietrza, w tym cukrzycy, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, autyzmu i zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Badania opublikowane w 2019 r. powiązały zanieczyszczenie powietrza z zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, w tym z problemami psychiatrycznymi, lękiem i depresją. Stosowanie urządzeń do oczyszczania powietrza i wentylacji może pomóc w zmniejszeniu narażenia na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i jest jedną ze strategii pomagających chronić ogólny stan zdrowia.

Wskazówki pomagające zmniejszyć ryzyko chorób wirusowych górnych dróg oddechowych

Jak być może już wiesz, moje artykuły są dostępne tylko przez 48 godzin. Oznacza to, że aby uzyskać dostęp do informacji potrzebnych do ochrony zdrowia, powinieneś skopiować informacje z artykułów i zachować je na dysku twardym lub udostępnić znajomym.

Podczas mojej prezentacji na Mid- Cape Summerfest 2021 omówiłem kilka konkretnych strategii, które można zastosować w celu optymalizacji zdrowia układu odpornościowego i zmniejszenia ryzyka chorób układu oddechowego i chorób przewlekłych. Możesz dodać wideo dostępne na stronie Bitchute do zakładek, aby później obejrzeć je ponownie.

Optymalizacja poziomu witaminy D — Jeśli regularnie czytasz mój biuletyn, wiesz, że pasjonuje mnie optymalizacja poziomu witaminy D w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i wzmocnienia układu odpornościowego.

Okresowy post — Skróć czas jedzenia do 6-8 godzin. Na początku może to być nieco trudne, ale jest to potężna strategia, która poprawi funkcje odpornościowe oraz pomoże naprawić i zregenerować organizm. Zacznij powoli skracać czas, w którym jesz posiłki, aż osiągniesz okienko trwające 6-8 godzin, przy czym ostatni posiłek powinno się spożywać co najmniej trzy do czterech godzin przed położeniem się spać.

Włączenie właściwych rodzajów tłuszczów do diety — Zanim przetworzona żywność stała się normą, kwas linolowy stanowił tylko 1-2% diety. Jednak obecnie odsetek ten wynosi około 20%, co wiąże się z zaburzeniami funkcji mitochondriów i metabolizmu. Organizm człowieka może przechowywać kwas linolowy przez wiele lat. Ten kwas występuje w olejach z nasion, takich jak olej słonecznikowy, rzepakowy, szafranowy i innych olejach roślinnych.

Nawet zdrowa oliwa z oliwek może zawierać do 20% kwasu linolowego. Jednak większość oliwy z oliwek obecnie sprzedawanej na rynku jest zafałszowana i rozwodniona kwasem linolowym w celu obniżenia kosztów, co zmniejsza korzyści zdrowotne tego produktu. Większość restauracji używa zafałszowanej oliwy z oliwek (bogatej w kwas linolowy), ponieważ czysta oliwa z oliwek jest bardzo droga.

Regularna aktywność fizyczna — Organizm człowieka został zaprojektowany do ruchu! Brak bodźców może spowodować znaczący spadek masy mięśniowej. To zwiększa ryzyko osłabienia. Chociaż ćwiczenia sercowo-naczyniowe są istotne, trening oporowy jest równie ważny dla budowania masy mięśniowej.

Regularne korzystanie z sauny — Inną przydatną opcją jest korzystanie z sauny, ponieważ jest ona ćwiczeniem dla układu naczyniowego. Korzystanie z sauny jest ważne, ponieważ aktywuje białka szoku cieplnego, które pomagają w ponownym fałdowaniu uszkodzonych białek w organizmie.

Co ciekawe, 30% białek znajdujących się w organizmie człowieka jest nieprawidłowo sfałdowanych. Oznacza to, że korzystanie z sauny jest ważnym procesem zmniejszającym ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

+ Źródła i odniesienia