Cudowna biała herbata: napój godny cesarza

Sprawdzone fakty
 
herbata

W skrócie -

  • Nie da się ukryć, że biała herbata jest tak samo orzeźwiająca i korzystna jak inne odmiany. Pachnąca i orzeźwiająca o słodkim, jedwabistym smaku, biała herbata jest powszechnie spożywanym napojem w Chinach
  • Czy wiesz, że w dawnych czasach był traktowany jako napój godny cesarza? Przeczytaj ten artykuł i odkryj więcej interesujących faktów na temat tego pysznego napoju

Chociaż pod względem popularności często przyćmiewana jest przez inne rodzaje herbaty, nie można zaprzeczyć, że biała herbata jest tak samo orzeźwiająca i korzystna jak inne odmiany. Pachnąca i orzeźwiająca, o słodkim, jedwabistym smaku, biała herbata jest powszechnie spożywanym napojem w Chinach. Ale czy wiesz, że w dawnych czasach traktowano go jako napój godny tylko cesarza? Przeczytaj ten artykuł i odkryj więcej interesujących faktów na temat tego pysznego napoju.

Co to jest biała herbata?

Uważana dziś za jedną z najdelikatniejszych odmian herbat, biała herbata, podobnie jak herbata zielona, ​​oolong i czarna, pochodzi z rośliny Camellia sinensis. W rzeczywistości składa się z nowych pąków wzrostu rośliny lub tych, które jeszcze się nie otworzyły, a także z wyselekcjonowanych młodych liści.

Nazwa pochodzi od delikatnych srebrzystobiałych włosków na nieotwartych pąkach. W ten sposób Silver Needle, najwyższej jakości organiczna biała herbata, zyskała swój przydomek. Silver Needle jest wytwarzana wyłącznie z nieotwartych pąków i jest najwyższej jakości białą herbatą dostępną obecnie na rynku.

Mówi się, że biała herbata pochodzi już z czasów dynastii Tang (618 do 907 ne) i stała się ulubionym napojem dworu królewskiego podczas dynastii Song (960 do 1279 ne). Jego smak jest tak delikatny, że stał się znany jako napój cesarza. Biała herbata była luksusem, którym cieszył się cesarz i jego dwór królewski, którzy czasami nasycali ją subtelnymi kwiatowymi aromatami, takimi jak lotos, jaśmin i chryzantema.

Biała herbata ma bardzo jasny lub bladożółty kolor i orzeźwiający zapach. Nie ma jednak „trawiastego” smaku, który często przypisuje się zielonej herbacie. Mówi się, że „oferuje większy wymiar ciała”, ale bez goryczy innych herbat. Smak może wahać się od maślanego do owocowego, słodkiego i kwiatowego – każda herbata jest inna.

Możesz dostać białą herbatę w luźnych liściach lub torebkach herbaty. Jeśli jednak chcesz doświadczyć prawdziwej herbaty, najlepiej wybrać organiczną białą herbatę z luźnych liści zamiast torebek z herbatą, ponieważ możesz ominąć potencjalne chemikalia znajdujące się w torebkach, które mogą przenikać do twojej herbaty.

Jak zrobić białą herbatę?

Biała herbata jest najmniej przetworzona ze wszystkich rodzajów herbat. W rzeczywistości ta metoda przetwarzania wyróżnia te różne herbaty pochodzące z Camellia sinensis. Czarna herbata jest głęboko oksydowana i fermentowana; oolong jest tylko częściowo sfermentowany; a zielona herbata w ogóle nie jest fermentowana — tylko więdnięta w gorącym powietrzu, a następnie szybko gotowana na parze lub smażona na patelni.

Biała herbata może się tylko minimalnie utleniać. Ze względu na minimalne przetwarzanie, które przechodzą, korzyści płynące z białej herbaty w porównaniu z zieloną herbatą są często uważane za podobne. Aby wyprodukować białą herbatę, pąki są więdnące i suszone na powietrzu na słońcu lub w pomieszczeniu zaraz po zebraniu, w ściśle kontrolowanych warunkach. Ze względu na to, że utlenianie nie jest zachęcane ręcznie, profil smakowy tej herbaty jest bardziej miękki i delikatniejszy w porównaniu z innymi herbatami.

Do czego służy biała herbata?

Wiele zalet białej herbaty można przypisać jej biologicznie aktywnym składnikom, a ponieważ jest ona minimalnie przetworzona, ten rodzaj herbaty ma najwyższe stężenie niektórych z tych składników, takich jak flawonoidy przeciwutleniające, takie jak polifenole i katechiny. Biała herbata ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą chronić organizm przed chorobami. Niektóre ze sposobów, w jakie biała herbata korzystnie wpływa na zdrowie, to:

Pomaga wyeliminować wolne rodniki — polifenole zawarte w herbacie działają jako przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować te czynniki chorobotwórcze w organizmie.

Może chronić przed przedwczesnym starzeniem się — według artykułu w Science Daily, biała herbata pomaga zatrzymać aktywność enzymów rozkładających elastynę i kolagen, co może powodować zmarszczki.

Utrzymuje zdrowie skóry — badanie z 2009 roku wykazało, że miejscowe stosowanie białej herbaty może pomóc zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV, które jest czynnikiem przedwczesnego starzenia.

Pomaga promować zdrowie serca — flawonoidy zawarte w białej herbacie mogą pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi, poprawić dyslipidemię i zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

Pomaga w leczeniu cukrzycy — jedno z badań wykazało, że picie białej herbaty może pomóc złagodzić typowe objawy cukrzycy, takie jak nadmierne pragnienie, jednocześnie poprawiając tolerancję glukozy i obniżając poziom glukozy w osoczu.

Zawartość kofeiny w białej herbacie

Wszystkie herbaty pozyskiwane z rośliny Camellia sinensis zawierają kofeinę. Jednak biała herbata zawiera najmniej spośród wszystkich odmian. Według strony internetowej Caffeine Content, napój ten zawiera średnio od 15 do 20 miligramów kofeiny w każdej filiżance. Biorąc pod uwagę, że czarna herbata ma 50 miligramów, a kawa może wynosić od 60 do 150 miligramów, biała herbata jest bardziej zalecana dla osób wrażliwych na kofeinę.

Przepis na białą herbatę: oto jak go zaparzyć

Oprócz możliwości uniknięcia potencjalnych toksyn związanych z torebkami z herbatą, używanie sypkiej herbaty liściastej zapewnia również więcej miejsca na rozszerzenie się herbaty podczas zamaczania. Ponadto torebki herbaty zwykle zawierają słabej jakości połamane odłamki lub przypominające kurz liście herbaty. Aby prawidłowo zaparzyć białą herbatę, wykonaj następujące kroki z Serious Eats:

Przepis na białą herbatę

Składniki:

  • Biała herbata liściasta lub zawierająca tylko pąki
  • Woda

Procedura

  1. Użyj małej doniczki, która pozwoli liściom rozwinąć się i zapewni przyzwoitą kontrolę temperatury.
  2. Wypłucz garnek gorącą wodą, mając na celu czyszczenie i podgrzewanie.
  3. Podgrzej wodę, aż osiągnie temperaturę od 180 do 185 stopni Fahrenheita. Jest to preferowana temperatura dla białej herbaty. Zbyt gorąca woda poparzy herbatę.
  4. Użyj co najmniej 2 łyżek białej herbaty na 8 uncji wody. Jeśli używasz liściastej białej herbaty, zaparzaj przez cztery do pięciu minut. W przypadku herbat zawierających tylko pąki (zazwyczaj są to wysokiej jakości odmiany, takie jak Silver Needle), dodaj jeszcze jedną lub dwie minuty, aby smak naprawdę się rozwinął.

Jak przechowywać białą herbatę?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów herbaty, biała herbata wymaga odpowiedniego przechowywania, aby zapewnić jej jakość. Zwróć uwagę, że ta herbata jest podatna na naturalne utlenianie, ponieważ została przetworzona w bardzo minimalnym stopniu. W efekcie liście ulegają naturalnemu rozkładowi enzymatycznemu. Aby temu zapobiec, trzymaj herbatę w szczelnym pojemniku i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, z dala od ciepła, wilgoci i światła.

Zaleca się przechowywanie białej herbaty w lodówce, ponieważ faktycznie poprawia ona smak i przedłuża jej trwałość. Jeśli jednak jest przechowywana w lodówce, nie należy jej często wyjmować, gdyż kolejne podgrzewanie i schładzanie pogorszy jej jakość.

Skutki uboczne białej herbaty

Skutki uboczne herbaty przypisuje się głównie zawartości kofeiny. Chociaż generalnie mniej niż inne odmiany herbaty i kawy, należy pamiętać, że osoby wrażliwe na kofeinę mogą nadal odczuwać skutki uboczne, zwłaszcza jeśli biała herbata jest spożywana w dużych ilościach. Potencjalne skutki kofeiny w białej herbacie mogą obejmować bóle głowy, biegunkę, a nawet problemy sercowo-naczyniowe. Jeśli więc masz wrażliwość na kofeinę, pij ten napój tylko z umiarem.

Ponadto flawonoidy zawarte w herbacie mogą wiązać się z żelazem niehemowym, które zwykle znajduje się w produktach mlecznych, suplementach żelaza i roślinach, hamując ich wchłanianie. O ile to możliwe, nie spożywaj tych pokarmów ani nie przyjmuj suplementów żelaza podczas picia herbaty.

Ostatnia uwaga na temat białej herbaty

Niektóre odmiany herbaty mogą być zanieczyszczone ołowiem i fluorem, ponieważ roślina Camellia sinensis bardzo skutecznie wchłania te toksyny przez korzenie. Ołów jest niebezpiecznym metalem ciężkim i chociaż niektórzy mogą powiedzieć, że fluor jest składnikiem odżywczym niezbędnym szczególnie dla zdrowia zębów, należy pamiętać, że jego korzyści są w większości nabywane, jeśli są stosowane miejscowo, a nie spożywane.

Kupując białą herbatę lub jakikolwiek inny rodzaj herbaty, wybieraj te, które są uprawiane w nieskazitelnym środowisku i nie zostały spryskane toksycznymi pestycydami i chemikaliami. Pamiętaj, że czyste środowisko uprawy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​pijesz czystą, wysokiej jakości białą herbatę.

Często zadawane pytania (FAQ) dotyczące białej herbaty

P: Czy biała herbata jest dla ciebie dobra?

O: Tak, o ile upewnisz się, że pijesz wysokiej jakości herbatę. Biała herbata jest dobra do leczenia cukrzycy, zdrowia skóry i układu krążenia, a nawet może pomóc spowolnić oznaki starzenia dzięki właściwościom wymiatania wolnych rodników.

P: Jak smakuje biała herbata?

O: Biała herbata może mieć różne smaki, od maślanego po słodki i kwiatowy. Tym, co wyróżnia ją na tle zielonej herbaty, jest brak „trawiastego” smaku, który ma większość zielonych herbat, a także brak gorzkiego smaku.

P: Gdzie można kupić białą herbatę?

O: Białą herbatę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i specjalistycznych sklepach z herbatą. Upewnij się jednak, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, który jest zbierany z roślin, które nie są uprawiane na zanieczyszczonych glebach.