Portulaka: chwast o korzystnych właściwościach zdrowotnych

Sprawdzone fakty
 
portulaka

W skrócie -

  • Portulaka zawsze była uważana za nieproszonego gościa w świecie ogrodnictwa, ale w rzeczywistości ma wiele korzyści zdrowotnych, których nie należy ignorować
  • Portulaka może być właściwie nazwana „superfood” ze względu na szeroki asortyment witamin i minerałów, które można pozyskać z tego zioła

Według dr. Mercoli

Portulaka (Portulaca Oleracea) to jedno z tych ziół, które czasami po prostu nie można zdecydować, czy zachować, czy usunąć z ogrodu. Często jest postrzegany jako niepożądany, ponieważ pojawia się obok roślin, które chcesz pokazać lub zjeść. Portulaka stała się dziś tak rozpowszechniona w ogrodach, że Departament Rolnictwa USA nazwał ją szkodliwym chwastem.

Portulaka, która może osiągnąć do 30 centymetrów (11 do 12 cali) wysokości, może rosnąć w prawie każdym miejscu, o ile występuje luźna, piaszczysta i bogata w składniki odżywcze gleba. Można go znaleźć w ogrodach, drogach, polach czy sadach. Roślina ma zieloną lub czerwoną łodygę, łyżkowate soczyste liście i małe kwiaty o wyraźnym żółtym kolorze. W upalne i słoneczne dni pąki zwykle otwierają się od południa do wczesnego popołudnia.

Ale czy portulaka jest jadalna? Z pewnością tak jest. Zioło to jest szeroko stosowane w niektórych kuchniach jako wspaniały dodatek do sałatek i innych przepisów. Jednak w USA nadal jest postrzegana jako niepożądana roślina.

Pamiętaj, że jeśli usuniesz to zioło z ogrodu, możesz odrzucić liczne korzyści zdrowotne, które może ci zaoferować. W rzeczywistości portulaka może być nazywana „superfood” ze względu na witaminy i minerały, które można znaleźć w tym zielu.

Wiele korzyści zdrowotnych portulaki

Portulaka, posiadająca tytuł „superfood”, ma w swoim arsenale szeroką gamę witamin i minerałów. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwszkorbutowe (zwalcza szkorbut), oczyszczające (odtruwające i oczyszczające), moczopędne (zwiększa ilość wydalanych płynów z organizmu) i przeciwgorączkowe (uwalniające gorączkę). Dodatkowo, możesz również otrzymać te korzystne składniki odżywcze, gdy spożywasz portulakę:

Duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 Liście portulaki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zapobiegać wysokiemu poziomowi cholesterolu i ciśnienia krwi oraz zmniejszać ryzyko chorób serca i ewentualnie raka. Tłuszcze omega-3 mają również właściwości przeciwzapalne i mogą pomagać w zarządzaniu funkcjami poznawczymi oraz promować prawidłowy wzrost i rozwój.

Minerały, takie jak cynk, fosfor, mangan, miedź i wapń — cynk jest odpowiedzialny za utrzymanie i poprawę funkcji układu odpornościowego oraz zwalczanie wolnych rodników, które mogą powodować stany zapalne i nowotwory. Wapń jest także istotny dla nerwów, bóle mięśni i funkcji krwi oraz promowanie optymalne kości i higieny zębów.

Miedź w portulace może pomóc zapewnić wchłanianie żelaza z jelit i pomóc w produkcji hemoglobiny w organizmie. Wreszcie mangan działa jako przeciwutleniacz i pomaga zwalczać wolne rodniki. Jest również przydatny w rozkładaniu tłuszczów, białek i węglowodanów, aby organizm mógł je wykorzystać jako energię.

Witamina A — W porównaniu do innych warzyw liściastych, portulaka zawiera najwyższe ilości witaminy A, która może być korzystna dla poprawy i utrzymania zdrowia wzroku oraz wzrostu komórek. Witamina A została również powiązana z lepszym zdrowiem kości, chociaż może być konieczne spożywanie jej z umiarem, aby czerpać z tego korzyści – niektóre badania wykazały, że zbyt duża ilość witaminy A może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak zwiększone ryzyko złamań.

Niskokaloryczna — portulaka zawiera tylko 20 kalorii na 100 gramów. To dobra wiadomość, jeśli próbujesz ograniczyć spożycie kalorii. Zawiera również błonnik pokarmowy, który pomaga czuć się pełny po posiłkach, ogranicza przyjmowanie pokarmu i pomaga w utracie wagi.

Do czego służy portulaka?

Portulaka w rzeczywistości może być stosowany na różne sposoby, aby pomóc złagodzić chorób, takich jak bóle głowy, gorączki i zapalenia, aby wymienić tylko kilka. Portulaka przetworzona na sok może być również używana jako środek na suchy kaszel i duszność.

XVI-wieczny angielski botanik Nicholas Culpeper twierdził również, że liście portulaki można umieścić pod językiem, aby ugasić pragnienie, aczkolwiek zalecałbym picie wystarczającej ilości wysokiej jakości filtrowanej wody, aby przeciwdziałać odwodnieniu.

Oprócz tych celów leczniczych portulaka może być dodawana do sałatek, zup, omletów, gulaszów, zapiekanek i sosów pomidorowych. Łodygi i liście mają chrupiącą konsystencję i łagodny smak, który przypomina szpinak lub rukiew wodna.

Jak uprawiać portulakę?

Portulaka może być rozmnażana na dwa sposoby: poprzez nasiona portulaki lub sadzonki roślin. Drobne nasiona portulaki, które mogą być czerwonawo-brązowe do czarnych, można znaleźć w małych strąkach, które pojawiają się wiosną lub latem. Kiedy nasiona dojrzeją, strąki pękają i są uwalniane do otoczenia. Nasiona portulaki zwykle potrzebują około trzech do siedmiu dni, aby kiełkować, gdy są wystawione na działanie temperatur od 70 do 90 stopni Fahrenheita.

Rośliny portulaki mogą rozwijać się wszędzie, nawet w pomieszczeniach. Oto wskazówki, jak skutecznie uprawiać portulaki w pomieszczeniach za pomocą nasion, dzięki uprzejmości strony internetowej Garden Guides:

  1. Zdobądź nasiona. Możesz kupić nasiona portulaki online lub zdobyć je z rozproszonych roślin. Jeśli zdecydujesz się zbierać nasiona dzikiej portulaki, upewnij się, że rośliny nie zostały poddane działaniu pestycydów lub herbicydów.
  2. Napełnij garnek żyzną glebą. Jako nawóz możesz również dodać ziemię z pojemnika na kompost. Sadząc nasiona portulaki, upewnij się, że rozrzucasz je równomiernie na ziemi. Palcami delikatnie zgrab ziemię i przykryj nasiona.
  3. Upewnij się, że podlewasz glebę, aż będzie wilgotna. Podczas kiełkowania portulaki codziennie nawilżaj glebę. Unikaj podlewania gleby do tego stopnia, że ​​stanie się zbyt mokra.
  4. Umieść garnek w miejscu, w którym może uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego. Nasiona portulaki potrzebują światła do kiełkowania. Kiełkowanie trwa zwykle około dwóch tygodni.

Przypomnienie o pielęgnacji portulaki: może stać się inwazyjna, bardziej więc, jeśli nie posadzisz jej prawidłowo. Zaleca się zebranie rośliny portulaki przed pojawieniem się kwiatów, ponieważ łodygi mogą później wydawać się twardsze. Ponieważ portulaka rośnie co roku, być może będziesz musiał zdobyć nasiona lub łodygi z twoich obecnych roślin, aby mieć pewność, że twoje zapasy się nie wyczerpią.

Jak jeść portulakę?

Portulaka może być spożywana na surowo lub gotowana. Najczęściej spożywane są młode liście i łodygi rośliny. Jeśli planujesz jeść surową portulakę, upewnij się, że roślina jest wolna od pestycydów i herbicydów, aby zapobiec spożyciu szkodliwych chemikaliów, takich jak środek chwastobójczy Roundup. Jako środek ostrożności, dokładnie umyj portulakę (bez względu na to, z której części korzystasz) przed spożyciem.

Możesz także ugotować portulakę, a istnieje wiele sposobów na włączenie tego zioła do ulubionych potraw, gotowanych lub surowych. Możesz gotować w wodzie przez 10 minut, potem odcedzić i zjeść samodzielnie, dodać na surowo do sałatek lub innych przepisów, aby dodać chrupkości, lub dodać do swoich przepisów na zupy, omlety, gulasze, zapiekanki i sosy pomidorowe. Tylko pamiętaj, aby nie rozgotować portulaka, bo inaczej może stać się śliska.

Przepisy na portulaki, które powinieneś wypróbować

Chociaż większość ludzi nie wie, że portulaka jest pożywnym ziołem, przepisy zaczęły pojawiać się z nią jako głównym składnikiem. Oznacza to, że zioło zaczyna zyskiwać na popularności, a ludzie stają się świadomi jego potencjału w zakresie poprawy zdrowia ludzkiego. Ten przepis na sałatkę z portulaki i pietruszki to jeden ze sposobów na włączenie tego zioła do posiłków:

Sałatka z pietruszki i portulaki

Składniki

  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżka świeżego soku z cytryny
  • 1 łyżka drobno posiekanej szalotki
  • 1/2-funtowe pomidorki koktajlowe (najlepiej różne odmiany rodowe), pokrojone na pół lub pokrojone na ćwiartki, jeśli są duże
  • 6 kubków pakowanych delikatnych gałązek i liści portulaki (z 1-funtowego pęczka)
  • 4 kubki pakowanej natki pietruszki (z dwóch dużych pęczków)

Procedura

  1. W dużej misce wymieszaj oliwę, sok z cytryny, szalotkę i 1/4 łyżeczki soli i pieprzu.
  2. Dodać pomidory, portulakę i natkę pietruszki, delikatnie rzucając, aby obtoczyć.

Przygotowując ten przepis, upewnij się, że pozostałe składniki, których używasz, pochodzą z ekologicznych źródeł. Zapewni to, że nie będziesz spożywać szkodliwych chemikaliów, które są najczęściej wykorzystywane w rolnictwie konwencjonalnym.