Jak pozbyć się problemu zatkanego nosa?

 
szklanka

W skrócie -

  • Katar może być spowodowany wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Gdy dostaną się do nosa organizm uwalnia histaminę, która zwiększa przepływ krwi do nosa i powoduje obrzęk tkanki nosowej
  • Zapewnienie wystarczającej ilości płynów pomaga rozrzedzić śluz w drogach nosowych, wydalić go i zmniejszyć ciśnienie w zatokach

Uczucie zatkanego nosa to nie jest przyjemne doświadczenie. Nie tylko powoduje trudności z oddychaniem i wykonywaniem codziennych zadań, ale może również zakłócać sen, a nawet powodować inne objawy, takie jak ból głowy. Co powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i jak skutecznie pozbyć się problemu zatkanego nosa?

W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, zatkanie nosa towarzyszące często katarowi, wcale nie musi być z nim związane i nie oznacza nadmiernego zatykania kanałów nosowych śluzem. Uczucie zatkania nosa występuje, gdy naczynia krwionośne w zatokach ulegają podrażnieniu i zapaleniu, powodując obrzęk błony śluzowej nosa. Może temu towarzyszyć nadmierna produkcja śluzu.

Według Raleigh Capitol ENT istnieje kilka głównych przyczyn uczucia zatkanego nosa, do których należą:

Infekcje, takie jak przeziębienie — Zatkany nos może być spowodowany wirusami przenoszonymi drogą powietrzną. Po wchłonięciu przez nos organizm uwalnia histaminę, która zwiększa przepływ krwi do nosa i powoduje obrzęk błony śluzowej nosa.

Alergie — Znany również jako alergiczny nieżyt nosa, katar sienny jest powodowany przez nadmierną reakcję zapalną na określoną substancję. Powszechnie występującymi alergenami są pyłki, sierść zwierząt, pleśń lub kurz domowy.

Nieżyt naczynioruchowy — Nazywa się go również niealergicznym nieżytem nosa. Chociaż ma te same objawy, co alergiczny nieżyt nosa, jest to inny stan, ponieważ nie obejmuje aktywacji układu odpornościowego. Może mieć wiele przyczyn, takich jak:

Ciąża

Stres psychologiczny

Słaba czynność tarczycy

Narażenie na działanie substancji drażniących, takich jak dym tytoniowy czy perfumy

Nadmierne i długotrwałe stosowanie odkażających aerozoli do nosa

Nieprawidłowości strukturalne — Osoby, które mają deformacje nosa i przegrody nosowej, zwykle spowodowane urazem, mogą być podatne na występowanie uczucia zatkania nosa. Do tej kategorii zalicza się również powiększenie migdałków, polipy i ciała obce w nosie (np. gdy dzieci wkładają małe zabawki do nosa).

6 sposobów na szybkie pozbycie się zatkanego nosa

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste domowe środki, które pomagają złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa. Wypróbuj jedną z poniższych wskazówek i zobacz, jak skutecznie łagodzą zatkany nos:

1. Dbaj o nawodnienie — przyjmowanie wystarczającej ilości płynów pomaga rozrzedzić śluz w drogach nosowych, wydalić go i zmniejszyć ciśnienie w zatokach. Idealnym napojem jest przefiltrowana woda, ale dobrym wyborem jest ciepła herbata, zupa, domowy rosół lub woda kokosowa.

2. Weź gorący prysznic — wejdź pod prysznic, włącz gorącą wodę i wdychaj parę. Para pomaga zmniejszyć stan zapalny i rozrzedzić śluz w drogach nosowych, umożliwiając normalne oddychanie, choćby na krótką chwilę.

Jeśli nie masz ochoty na kąpiel lub jeśli już jesteś po kąpieli i pragniesz uzyskać większą ulgę, możesz po prostu odkręcić ciepłą wodę z kranu w umywalce w łazience. Pozwól wodzie płynąć, aż osiągnie odpowiednią temperaturę, umieść głowę nad zlewem, nałóż ręcznik na głowę i głęboko oddychaj. Tylko uważaj, aby nie poparzyć twarzy parą lub gorącą wodą.

3. Udrożnienie nosa za pomocą nawilżacza — jeśli chcesz w łatwy sposób złagodzić uczucie zatkanego nosa, możesz użyć nawilżacza. Ta maszyna działa na zasadzie przekształcania wody w wilgoć w celu zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co może pomóc rozrzedzić śluz w nosie, a także złagodzić obrzęk naczyń krwionośnych i podrażnionych tkanek nosa.

Nawilżacze z ciepłą lub chłodną mgiełką są skuteczne, ale jeśli masz dziecko w domu, lepiej użyć tego drugiego, aby zapobiec przypadkowemu poparzeniu. Zawsze utrzymuj nawilżacz w czystości, codziennie wycierając go 10-procentowym roztworem wybielacza (1 część wybielacza na 9 części wody) lub postępując zgodnie z podanymi instrukcjami. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni i bakterii.

4. Użyj dzbaneczka neti — dzbaneczki Neti nie są nowym trendem — były używane od wieków przez praktyków ajurwedy w Indiach. Obecnie odzyskują popularność. Technika jest nazywana „płukaniem nosa” i wykorzystuje słoną wodę. Jest skutecznym i delikatnym sposobem usuwania alergenów i śluzu z przewodów nosowych.

Czy dzbaneczki neti działają? Opublikowane badania twierdzą, że tak. Badanie z 2007 roku opublikowane w czasopiśmie Archives of Otolaryngology–Head and Neck Surgery wykazało, że osoby dorosłe z przewlekłymi problemami z zatokami, które irygowały nos, doświadczyły większej poprawy objawów niż osoby, które stosowały spraye z solą fizjologiczną.

Pamiętaj jednak, aby podczas korzystania z dzbaneczka neti używać wody sterylnej lub destylowanej. Nie używaj wody z kranu ze względu na możliwość zanieczyszczeń. Poniżej przedstawiono krótką instrukcję używania dzbanka Neti:

  1. Stań przy zlewie, z głową pochyloną nad nim.
  2. Włóż dziobek dzbanka Neti do jednego nozdrza, a następnie przechyl go, aż słona woda dostanie się do kanału nosowego.
  3. Gdy woda wpłynie do środka, wypłynie drugim nozdrzem i wyleci do zlewu. Powtarzaj proces przez około minutę. Następnie zrób to samo z drugim nozdrzem.

5. Wypróbuj ciepły kompres — to prosty sposób na złagodzenie dyskomfortu, jaki powoduje zatkany nos. Namocz ręcznik w ciepłej wodzie, wyciśnij nadmiar płynu, a następnie przyłóż go do górnej części twarzy, zakrywając czoło, oczy, policzek i nos. Ciepło z ręcznika pomoże złagodzić stany zapalne i otworzy drogi nosowe. Możesz również spróbować dodać sól do gorącej wody, aby wzmocnić działanie kompresu. Hipertoniczność roztworu soli może pomóc wyeliminować zatory.

6. Użyj sprayów z solą fizjologiczną — można je kupić w aptekach bez recepty. Spraye z solą fizjologiczną powodują obkurczanie obrzęku błony nosowej poprzez wysysanie wody. Rozcieńczają również śluz, co łagodzi przekrwienie i zapewnia wilgoć w jamie nosowej.

Można samodzielnie zrobić spray z solą fizjologiczną: wystarczy rozpuść 2 łyżeczki czystej soli morskiej lub soli himalajskiej w pół szklanki wody, zagotować, a następnie ostudzić. Roztwór należy umieścić w butelce ze spryskiwaczem lub użyć zakraplacza.

Inne domowe sposoby na zatkany nos, które warto wypróbować

Wyżej wymienione strategie to najłatwiejsze metody leczenia zatkanego nosa. Mogą jednak wystąpić przypadki, w których nie zapewnią one odpowiedniej ulgi. W takim przypadku możesz wypróbować inne sposoby na złagodzenie zatorów, zwłaszcza jeśli masz problemy ze snem lub innymi codziennymi czynnościami. Dowiedz się jak złagodzić zatkany nos za pomocą prostych holistycznych środków:

Czosnek — znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, czosnek ma potencjał w łagodzeniu objawów przeziębienia. Jedno z badań wykazało, że osoby, które przyjmowały suplement czosnku przez trzy miesiące w okresie zimowym, doświadczyły mniejszej liczby przeziębień w porównaniu do osób, którym podawano placebo.

Czosnek można dodać do potraw, ale można również spróbować następującej metody: pokrój kilka ząbków w plasterki, umieść w małym garnku zawierającym szklankę wody i podgrzej, aż woda zacznie parować. Ostrożnie wdychaj parę (uważaj, aby się nie poparzyć).

Masaż twarzy lub akupresura — delikatne masowanie zatok opuszkami palców może pomóc złagodzić objawy. Alternatywnie możesz spróbować akupresury. Spróbuj lekko ucisnąć grzbiet nosa kciukiem i palcem wskazującym. Drugą ręką dotknij mięśni znajdujących się po obu stronach karku.

Chrzan — zawiera duże ilości siarki, która może pomóc złagodzić skutki zapalenia zatok, w tym gromadzenie się śluzu. Jedzenie chrzanu pomaga wyeliminować gęsty śluz, jednocześnie rozrzedzając nowo powstały śluz, co ułatwia jego wydalanie.

Wystarczy włożyć do ust szczyptę świeżo startego chrzanu i trzymać, aż smak zniknie. Jeśli przekrwienie jest naprawdę duże można spożyć łyżeczkę chrzanu. Gdy smak zniknie, można połknąć chrzan. Pomaga to również usunąć śluz z tylnej części gardła. Nie martw się, jeśli produkcja śluzu wydaje się wzrastać po spożyciu chrzanu — może to po prostu oznaczać, że organizm pracuje nad wyeliminowaniem śluzu zgromadzonego w jamie nosowej i zatokach.

Ocet jabłkowy (ACV) — ten wszechstronny środek na wiele problemów zdrowotnych, może również pomóc złagodzić przekrwienie dróg nosowych. Zawiera potas pomagający rozrzedzić śluz, co ułatwia jego usuwanie, a ponadto zapobiega rozwojowi bakterii przyczyniających się do kataru i zatkania nosa. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody i wypić tak przygotowaną mieszaninę.

Herbata miętowa — mentol zawarty w herbacie może pomóc wyeliminować uczucie duszności. Do przygotowania herbaty użyj świeżych lub suszonych liści mięty pieprzowej, a następnie dodaj do naparu cytrynę i łyżeczkę surowego miodu – oba składniki mają właściwości mukolityczne.

Czy olejki eteryczne mogą złagodzić uczucie zatkanego nosa?

Aromaterapeutyczne zastosowanie olejków eterycznych to praktyka, która obejmuje wiele stuleci, ze względu na potencjał olejku w leczeniu emocjonalnych i fizycznych problemów zdrowotnych, w tym zatkanego nosa. Szczególnym olejkiem eterycznym, który przynosi ulgę w przypadku zatkanego nosa, jest olejek eukaliptusowy.

Według badania z 2009 roku, opublikowanego w czasopiśmie Laryngoscope, 1,8-cyneol – główny składnik olejku eukaliptusowego – jest bezpiecznym i skutecznym lekarstwem na zapalenie zatok. Działa poprzez usuwanie śluzu z dróg oddechowych, tłumienie kaszlu oraz usuwanie bakterii i innych drobnoustrojów z powietrza.

Najlepszym sposobem użycia olejków eterycznych na zatkany nos jest inhalacja. Dodaj wybrany olejek do gorącej wody, aby wytworzyć terapeutyczną parę. Dodanie kropli olejku do wody w wannie, wymieszanie go z balsamem do masażu lub umieszczenie kilku kropli na chusteczce również może zadziałać.

Należy pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i nie należy ich bezpośrednio wcierać w skórę ani błonę śluzową, w przeciwnym razie mogą powodować niepożądane skutki uboczne. Przed zastosowaniem należy je rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub olej jojoba i/lub wykonać test skórny przed ich użyciem.

Chroń się przed przeziębieniem i grypą

Jak wspomniano powyżej, infekcje, takie jak przeziębienie i grypa, są częstą przyczyną zatkanego nosa. W rzeczywistości są jednym z głównych powodów wizyt lekarskich i zwolnień lekarskich, zarówno wśród pracowników, jak i uczniów. Przeciętny dorosły Amerykanin co roku doświadcza od dwóch do czterech przeziębień.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby związane ze stylem życia, leki ziołowe i suplementy, które mogą pomóc w walce z wirusem przeziębienia – dając układowi odpornościowemu wystarczające wsparcie w obronie organizmu przed atakami wirusów.