Jak naturalnie wybielić zęby?

Sprawdzone fakty
 
zęby

W skrócie -

 • Do wybielania zębów najlepiej stosować naturalne domowe metody. Dwa najlepsze środki, które polecam, to soda oczyszczona i olej kokosowy
 • Wiele osób sięga po nowoczesne rozwiązania, takie jak paski do wybielania zębów lub specjalne zestawy, aby przywrócić zębom perłową biel. Jednak należy zachować ostrożność: badania wykazały, że te zestawy wybielające mogą uszkadzać zęby
 • Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak wybielić zęby za pomocą bezpiecznych i opłacalnych środków — niektóre z nich można znaleźć w domu

Złe nawyki dentystyczne, nagromadzenie płytki nazębnej, przebarwienia, a nawet naturalny proces starzenia się mogą powodować, że zęby nabiorą nieprzyjemnego żółtego koloru. Dla wielu może to być źródłem zakłopotania. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją naturalne środki, które mogą pomóc przywrócić zdrowy wygląd zębów.

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak wybielić zęby przy użyciu bezpiecznych i opłacalnych domowych środków.

Dlaczego zęby zmieniają kolor na żółty?

Zanim przejdziemy do środków zaradczych, oto kilka powodów, dla których zęby zmieniają kolor. Według WebMD:

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej — w przypadku braku regularnego szczotkowania, nitkowania i/lub płukania jamy ustnej, płytka nazębna i inne substancje mogą się gromadzić i zabarwiać zęby na nieprzyjemny żółty kolor.

Spożywanie pokarmów i napojów, które mogą powodować przebarwienia — należą do nich kawa, herbata, ziemniaki i jabłka.

Palenie lub żucie tytoniu.

Choroby zębów i przyzębia — choroby wpływające na szkliwo (twardą powierzchnię zębów) i zębinę (materiał pod szkliwem) mogą powodować przebarwienia.

Leki i konwencjonalne metody leczenia — Dzieci w wieku 8 lat i młodsze, którym podaje się antybiotyki doksycyklinowe i tetracyklinowe, mogą mieć przebarwienia zębów jako efekt uboczny, ponieważ ich zęby są nadal w fazie rozwoju. Chemioterapia oraz napromienianie głowy i szyi również może prowadzić do żółknięcia zębów.

Starzenie — zewnętrzna warstwa szkliwa zużywa się wraz z wiekiem, dzięki czemu naturalny żółty kolor zębiny staje się bardziej widoczny.

Wiele osób sięga po nowoczesne rozwiązania, takie jak paski do wybielania zębów lub specjalne zestawy wybielające, aby przywrócić zębom perłową biel. Jednak należy zachować ostrożność: badania wykazały, że te środki wybielające mogą uszkadzać zęby.

Dlatego najlepiej skorzystać z naturalnych domowych metod wybielania zębów. Dwa najlepsze domowe środki, które polecam, to soda oczyszczona i olej kokosowy, które szczegółowo omówię poniżej. Podałem też szereg innych naturalnych rozwiązań, które możesz wypróbować.

Jak naturalnie wybielić zęby za pomocą sody oczyszczonej?

Znana również jako wodorowęglan sodu, soda oczyszczona to bardzo drobny, krystaliczny biały proszek, który składa się z jonów sodu i wodorowęglanu. Substancja ta ma odczyn zasadowy — po zmieszaniu jej z kwasem, zmienia odczyn pH na obojętny.

Kilka badań potwierdza twierdzenia, że soda oczyszczona jest bezpiecznym środkiem wybielającym zęby. W analizie opublikowanej w Journal of the American Dental Association naukowcy zauważyli, że ręczne szczotkowanie zębów pastą lub proszkiem zawierającym sodę oczyszczoną może skutecznie usuwać przebarwienia z zębów. Badacze poinformowali:

„Soda oczyszczona jest środkiem ściernym używanym jako składnik produktów do usuwania plam i wybielania zębów. Jej stosunkowo niska ścieralność wraz z klinicznie potwierdzoną skutecznością usuwania przebarwień i wybielania zapewnia wyjątkową równowagę, pomagając osiągnąć maksymalne korzyści przy minimalnym ryzyku”.

Analiza opublikowana w The Journal of Clinical Dentistry wykazała, że soda oczyszczona może skutecznie usuwać płytkę nazębną, co jest jedną z przyczyn przebarwień zębów. Zdrowych dorosłych ochotników poproszono o zaniechanie higieny jamy ustnej na 24 godziny w celu nagromadzenia się płytki nazębnej. Następnie poproszono ich o umycie zębów środkami do czyszczenia zębów, które zawierały lub nie zawierały sody oczyszczonej.

Naukowcy zauważyli, że „…środki do czyszczenia zębów z sodą oczyszczoną poprawiły skuteczność usuwania płytki nazębnej podczas szczotkowania zębów w znacznie większym stopniu niż produkty do czyszczenia zębów bez sody oczyszczonej”.

Artykuł Stylecraze opisuje kilka metod wybielania zębów za pomocą sody oczyszczonej. Osobiście nie poleciłbym niektórych technik przedstawionych na tej stronie, zwłaszcza tych, które wykorzystują folię aluminiową i nadtlenek wodoru, ale poniżej przytaczam sposób, który jest wystarczająco bezpieczny, aby go spróbować:

Soda oczyszczona i woda

Składniki

 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 1 do 2 łyżeczek czystej wody

Wykonanie

 1. Przygotuj pastę, mieszając łyżeczkę sody oczyszczonej z odpowiednią ilością wody.
 2. Nałóż pastę na szczoteczkę do zębów, a następnie rozprowadź ją na zębach.
 3. Pozostaw pastę na zębach przez minutę. Następnie dokładnie wypłucz usta wodą. Rób to co drugi dzień przez tydzień.

Jak szybko wybielić zęby: użyj soli z sodą oczyszczoną

Jeśli szukasz natychmiastowych rezultatów, możesz zmieszać sodę oczyszczoną z solą. Oto co robić:

Soda oczyszczona i sól

Składniki

 • 1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 1/2 łyżeczki soli

Wykonanie

 1. Wymieszaj oba składniki razem.
 2. Nałóż niewielką ilość na palec, a następnie rozprowadź na wszystkich zębach. Pozostaw to na dwie do trzech minut.
 3. Dokładnie wypłucz usta wodą.

Rezultaty będą widoczne natychmiast, ale jeśli chcesz uzyskać bardziej wyraźne rezultaty, stosuj ten sposób codziennie przez tydzień.

Soda oczyszczona i cytryna to kolejne popularne rozwiązanie wybielające, ale według Medical News Today nie ma wystarczających dowodów na to, że sok cytrynowy wzmacnia efekt wybielania zębów sody oczyszczonej.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym może pomóc wybielić zęby

Olej kokosowy to jeden z najbardziej korzystnych i wszechstronnych produktów, jakie możesz mieć w domu. Oferuje niezliczone korzyści zdrowotne, w tym promowanie funkcji mózgu (dzięki ketonom), utrzymanie zdrowia skóry, a nawet pomoc w ograniczeniu przerostu Candida albicans w jelitach. Wykazano również, że olej kokosowy poprawia zdrowie jamy ustnej, ponieważ płukanie jamy ustnej olejem pomaga w zmniejszeniu płytki nazębnej i Streptococcus mutans, które mogą powodować próchnicę zębów.

Zamiast smarować zęby i dziąsła olejem kokosowym, polecam używać go do płukania jamy ustnej. Uważa się, że ta ajurwedyjska praktyka, pomaga leczyć co najmniej 30 dolegliwości, w tym cukrzycę,bóle głowy i astmę.

Kilka badań poparło twierdzenia dotyczące korzyści z płukania jamy ustnej olejem, chociaż w wielu z nich używanym olejem był olej sezamowy. Jednak ze względu na wysokie stężenie antybakteryjnych trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT) w oleju kokosowym, jest to olej, który bardziej się nadaje do płukania jamy ustnej. Dodatkowo olej kokosowy naturalnie wybiela zęby. Poniżej opisano jak płukać jamę ustną za pomocą oleju kokosowego:

 1. Odmierz około 1 łyżki oleju kokosowego i włóż do ust.
 2. Rozprowadź olej wokół zębów. Użyj języka i policzków, aby wypłukać jamę ustną. Olej kokosowy występuje w stanie stałym w temperaturze poniżej 76 stopni F (24,4 stopnia C), ale szybko staje się płynny w wyższej temperaturze. Rozluźnij mięśnie żuchwy, aby uniknąć ich zmęczenia.
 3. Uważaj, aby nie połknąć oleju. Jeśli poczujesz potrzebę przełknięcia, wypluj olej i zacznij od nowa.
 4. Po kilku minutach olej zgęstnieje, a następnie stanie się mlecznobiały. Po pięciu do dziesięciu minutach wypluj go do kosza. Nie wypluwaj go do zlewu, bo może zatkać odpływ.

W celu jeszcze większego ograniczenia rozwoju bakterii, zwiększ pH w ustach po płukaniu olejem. Można to zrobić, przepłukując jamę ustną roztworem złożonym z łyżeczki sody oczyszczonej i 6 uncji wody. Bakterie rozwijają się w kwaśnym środowisku, więc zwiększenie pH zahamuje ich wzrost.

Zamiast sody oczyszczonej możesz użyć wodorowęglanu potasu. Większość ludzi ma niedobór potasu, a nie sodu, więc jest to dobry sposób na podniesienie poziomu tego pierwiastka.

Kurkuma do wybielania zębów: czy to działa?

Korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające ze stosowania kurkumy są znane od dawna. W jednym z badań zauważono nawet, że odgrywa ona istotną „rolę w leczeniu chorób przyzębia i raka jamy ustnej”. Jednak wiele osób wątpi w jej potencjał do wybielania zębów, zwłaszcza że ta przyprawa jest popularnie używana do barwienia tkanin na żółto. W przypadku kontaktu ze skórą, może nadać jej żółty odcień.

Istnieje wiele stron zajmujących się zdrowiem zębów, na których można znaleźć informację, że kurkuma może wybielać zęby. Według NewZDental.com działa poprzez bezpośrednie oczyszczenie powierzchni zęba. Zmieszanie kurkumy z innymi środkami wybielającymi zęby, takimi jak soda oczyszczona i olej kokosowy, może zwiększyć skuteczność tych produktów.

Dr Hans Malmstrom, dentysta z University of Rochester Medicine, stwierdził, że nie ma badań potwierdzających właściwości wybielające kurkumy. Jednak jej zdolność do zmniejszania gromadzenia się płytki nazębnej jest dobrze znana i prawdopodobnie właśnie z tego wynika przekonanie o właściwościach wybielających. Zapoznaj się ze wskazówkami ze strony GoodtoKnow dotyczącymi zastosowania kurkumy:

„…Rozetrzyj kurkumę na powierzchni zębów, zwilżając pędzel i zanurzając go w proszku. Następnie pozostaw ją na około trzy do pięciu minut, aby mogła zacząć działać. Na koniec wypłucz jamę ustną i wyszczotkuj zęby”.

Możesz używać tego sposobu przez kilka dni i obserwować, czy przyniesie zamierzone rezultaty. Pamiętaj tylko, że kurkuma zabarwi twoją szczoteczkę do zębów, więc być może warto przeznaczyć jedną szczoteczkę do tej konkretnej procedury wybielania.

Czy można wybielić zęby węglem aktywnym?

Węgiel aktywny (aktywowany) jest składnikiem wielu produktów do higieny osobistej – od maseczek do twarzy po płyny do mycia twarzy, a nawet produkty złuszczające. Producenci past do zębów opracowali również pasty do zębów z węglem aktywnym, które według nich wybielają zęby. Jednak węgiel aktywny jest bardzo ścierny i może spowodować znaczne uszkodzenie szkliwa zębów, dlatego lepiej go unikać.

Nawet niektórzy eksperci nie polecają stosowania węgla aktywnego. Damien Walmsley, doradca naukowy Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wyraża swój sceptycyzm co do korzyści płynących ze szczotkowania zębów tą substancją. W artykule opublikowanym w The Guardian stwierdził: „Nie ma dowodów na to, że węgiel aktywny jest dobry dla zębów. Węgiel jest substancją ścierną, więc długotrwałe używanie go może uszkodzić szkliwo”.

Jedno z badań, opublikowane w Journal of Physics: Conference Series, również potwierdza, że używanie pasty do zębów z węglem aktywnym może „zwiększyć chropowatość powierzchni szkliwa zębów”.

Użyj owoców: skórki banana i truskawek do wybielania zębów

Oprócz tego, że są wspaniałym źródłem składników odżywczych, owoce – w szczególności banany i truskawki – mogą pomóc rozjaśnić żółty kolor zębów. Poznaj szczegóły:

Skórka od banana do wybielania zębów — według badań opublikowanych w czasopiśmie Ayu, składniki odżywcze zawarte w bananach – mianowicie mangan, potas i magnez – pomagają nadać zębom jaśniejszy, biały kolor. Wystarczy przez minutę pocierać zęby wewnętrzną stroną skórki dojrzałego banana. Odczekaj 10 minut, a następnie umyj zęby pastą.

Puree truskawek według artykułu opublikowanego w AARP, wybielające efekty truskawek pochodzą od enzymu zwanego kwasem jabłkowym. Wystarczy zetrzeć truskawki, pokryć tym puree całe zęby i pozostawić na 5 minut. Następnie należy wypłukać jamę ustną.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Department of Oral Biology Faculty of Dentistry w Indonezji, truskawki mogą działać jako środek wybielający zęby. Uważa się, że spożywanie truskawek eliminuje przebarwienia zębów, szczególnie te spowodowane spożyciem pokarmów.

Jak wybielić zęby w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego?

Osoby z aparatami ortodontycznymi obawiają się, że kolor ich zębów może z czasem ulec zmianie. Chociaż powyższe rozwiązania mogą pomóc przywrócić naturalny biały kolor zębów, mogą również prowadzić do nierównomiernego zabarwienia i ciemnych plam, ponieważ aparaty są przyklejane bezpośrednio do zębów. Kiedy aparat zostanie ostatecznie usunięty, obszary, które były pod aparatem mogą wydawać się ciemniejsze i żółtawe.

Jeśli masz aparat ortodontyczny, możesz podjąć następujące kroki, aby zapobiec dalszemu przebarwieniu zębów. Myj zęby po każdym posiłku i pamiętaj, aby je nitkować. Płucz jamę ustną za pomocą oleju kokosowego. Możesz również unikać pokarmów, które plamią zęby, takich jak czerwone wino, kawa i herbata. Po zdjęciu aparatu możesz wypróbować wyżej wymienione opcje, aby nadać zębom równomierny i jaśniejszy kolor.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wybielania zębów

Q: Jak pozbyć się żółtych zębów?

O. Soda oczyszczona i płukanie jamy ustnej olejem kokosowym to dwa naturalne środki, które mogą pomóc przywrócić naturalny biały kolor zębów. Nacieranie zębów skórką od banana, nakładanie kurkumy i smarowanie puree z truskawek również może pomóc.

Q: Jak długo trwa wybielanie zębów w domu?

O. Czas potrzebny do zadziałania naturalnych środków wybielających zęby jest różny. Według Hawaii Family Dental, może upłynąć kilka tygodni, zanim efekty sody oczyszczonej staną się widoczne. Jednak niektórzy ludzie widzą niewielkie, ale zauważalne zmiany już po pierwszym użyciu tego domowego środka.

Q: Czy środki do wybielania niszczą zęby?

O. Istnieje kilka produktów do wybielania zębów, które nie są zalecane ze względu na ryzyko uszkodzeń szkliwa. Jednym z przykładów są pasty do zębów z węglem aktywnym. Stwierdzono, że węgiel aktywny jest bardzo ścierny.

Innym przykładem są paski wybielające zawierające nadtlenek wodoru, ponieważ nadtlenek wodoru nie tylko penetruje szkliwo i zębinę, ale także wpływa na ilość kolagenu w zębinie.

+ Źródła i odniesienia