Poznaj właściwości prozdrowotne oleju kokosowego

 
kokos

W skrócie -

  • Pomimo negatywnych opinii, olej kokosowy sprawdził się w wielu przypadkach. Do korzyści, które przynosi zdrowiu, należą: poprawa funkcji mózgu, stymulacja metabolizmu organizmu, generowanie energii i pomoc w zrzucaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej
  • Niektóre populacje, które używają oleju kokosowego jako podstawowego pożywienia, mają znacznie niższe wskaźniki udarów, chorób serca i chorób mózgu, które są powszechne na Zachodzie
  • Trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) zawarte oleju kokosowym mogą pomóc w utracie wagi, w przeciwieństwie do żywności zawierającej LCT, czyli długołańcuchowe trójglicerydy
  • Olej kokosowy zabija Staphylococcus aureus, Candida oraz inne znane patogeny, grzyby, bakterie i wirusy
  • Olej kokosowy może być pomocny w leczeniu pacjentów z padaczką, w tym dzieci
  • Olej kokosowy jest częstym składnikiem kosmetyków i produktów do higieny osobistej. Sprawdza się jako środek zmiękczający skórę, pasta do zębów, odżywka do włosów i dezodorant, a także jako środek na wszy i odstraszający owady

Wygląda na to, że olej kokosowy cieszy się ostatnio dużą popularnością i to z wielu różnych powodów. Ma wiele zaskakujących zastosowań – nie tylko jako produkt spożywczy, ponieważ zapewnia wiele właściwości prozdrowotnych. Niektóre z nich są dość zaskakujące.

Wydaje się, że świadomość dotycząca oleju kokosowego zmieniła się z „Co to jest?” na „To jest pożywienie!”, ponieważ ludzie na całym świecie zaczynają rozumieć, jakie korzyści może im przynieść.

9 niesamowitych korzyści dla zdrowia wynikających ze spożywania oleju kokosowego

Z punktu widzenia wartości odżywczej, kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie. Wystarczy spojrzeć na niektóre z korzyści dla zdrowia, które można uzyskać, dodając ten olej do swojej diety:

Wspomaganie prawidłowego funkcjonowania tarczycy — W przeciwieństwie do oleju sojowego i innych olejów roślinnych, olej kokosowy nie zaburza funkcji tarczycy. Ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny często prowadzący do niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Promowanie zdrowia serca — Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że przyjmowanie oleju kokosowego znacznie poprawiło czynniki ryzyka chorób serca, takie jak poziom cholesterolu całkowitego, LDL i HDL.

Tłuszcze nasycone zawarte w oleju kokosowym mogą w rzeczywistości zwiększać poziom „dobrego” cholesterolu HDL, jednocześnie pomagając przekształcić „zły” cholesterol LDL w mniej szkodliwą formę (więcej na ten temat poniżej).

Promowanie prawidłowego funkcjonowania mózgu — Naukowcy odkryli, że ketony mogą działać jako alternatywne źródło energii dla nieprawidłowo działających komórek mózgowych, co zmniejsza objawy u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Wzmocnienie układu odpornościowego — Kwas laurynowy, przeciwdrobnoustrojowe lipidy, kwas kaprynowy i kwas kaprylowy zawarte w oleju kokosowym znane są ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Regularne stosowanie oleju kokosowego może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom / grypie i łagodzeniu chorób, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, opryszczka i zakażenie wirusem Epsteina-Barra.

Wspomaganie odchudzania — Olej kokosowy stanowi doskonałe „paliwo” dla organizmu i stymuluje metabolizm, co pomaga zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Wspomaganie trawienia — Olej kokosowy jest łagodny dla układu trawiennego i nie powoduje skoku insuliny we krwi. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są łatwo wchłaniane w przewodzie pokarmowym, w przeciwieństwie do długołańcuchowych kwasów tłuszczowych znajdujących się w wielonienasyconych olejach roślinnych.

Utrzymywanie zdrowego i młodzieńczego wyglądu skóry — Miejscowe stosowanie oleju kokosowego korzystnie wpływa na skórę, ponieważ pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii. Dzieje się tak, ponieważ olej utrzymuje elastyczność tkanki łącznej.

Pomaga również złuszczać martwe komórki naskórka, nadając skórze gładszy i zdrowszy wygląd.

Zahamowanie wzrostu szkodliwych drożdży Candida — Badanie opublikowane w mSphere wykazało, że myszy, którym podawano olej kokosowy, miały 10-krotny spadek kolonizacji drożdżami Candida albicans w jelitach w porównaniu z myszami, którym podawano olej sojowy lub łój wołowy.

Promowanie zdrowia jamy ustnej — Jedno z badań wykazało, że masowanie dziąseł olejem kokosowym przez 10 minut dziennie, przez co najmniej trzy tygodnie, ma znaczący wpływ na redukcję płytki nazębnej i ilości wywołujących próchnicę Streptococcus mutans.

Jednak oprócz wyżej wymienionych korzyści zdrowotnych, olej kokosowy ma niezliczone inne zastosowania. Możesz na nim polegać w przypadku miejscowych aplikacji kosmetycznych lub pierwszej pomocy. Jest także pomocny jako środek do sprzątania i odkażania domu (więcej o tym poniżej)!

Olej kokosowy zawiera korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe

Być może słyszałeś, że chociaż kiedyś uważano tłuszcze nasycone za główną przyczynę chorób serca. Obecnie wiadomo, że są nie tylko korzystne, ale mają również kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia. Dobra wiadomość jest taka, że olej kokosowy jest jednym z najlepszych źródeł tłuszczów nasyconych na świecie. W rzeczywistości około 90% tłuszczu zawartego w oleju kokosowym to tłuszcze nasycone.

Metaanaliza wykazała, że nie ma żadnych znaczących dowodów na to, że tłuszcze nasycone zawarte w oleju kokosowym zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa i udar mózgu. W rzeczywistości wykazano, że tłuszcze nasycone są korzystne dla zdrowia.

Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy, które mogą przynosić korzyści terapeutyczne osobom z pewnymi zaburzeniami mózgu, epilepsją, a nawet mogą pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Ludzie stosujący olej kokosowy cieszą się dobrym zdrowiem

Jeśli spojrzysz na cywilizacje, które spożywają olej kokosowy od dziesięcioleci, a nawet stuleci, jasne jest, że z medycznego punktu widzenia istnieje różnica między tymi nimi a osobami żyjącymi w krajach zachodnich.

Ci ludzie wydają się zdrowsi! Na przykład, populacje polinezyjskie, takie jak mieszkańcy Tokelau i Pukapuka, którzy mają tendencję do spożywania dużych ilości orzechów kokosowych, zostały przebadane pod kątem wysokiego spożycia tłuszczów nasyconych oraz niskiego poziomu cholesterolu i sacharozy.

Naukowcy odkryli, że „w obu populacjach choroby naczyniowe są rzadkie i nie ma dowodów na to, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych ma szkodliwy wpływ na zdrowie”.

Innym przykładem jest lud Kitevan z Nowej Gwinei, którego zbiorowej diety nie splamiły zwyczaje żywieniowe świata zachodniego. Oprócz jedzenia dużej ilości bulw, owoców i ryb, ludzie z tej populacji spożywają również duże ilości orzechów kokosowych.

Żadna z osób biorących udział w badaniu nie zgłosiła wystąpienia udaru mózgu, nagłej śmierci, osłabienia, chorób mózgu lub bólu w klatce piersiowej związanego z podnoszeniem ciężarów. Nie zgłoszono przypadków choroby wieńcowej.

Jedynym wnioskiem, jaki można wyciągnąć, jest to, że zamiast być słabymi i chorymi, wiele populacji na całym świecie stosujących tradycyjną dietę z obfitym dodatkiem oleju kokosowego radzi sobie znacznie lepiej niż bardziej „postępowe” części świata zachodniego.

Trójglicerydy i tłuszcze - gdzie się znajdują?

Bez względu na to, dokąd się wybierasz, negatywny wpływ zachodniej diety jest widoczny praktycznie wszędzie.

Regiony, w których w dużej części populacji występuje otyłość, mają prawdopodobnie błędne i destrukcyjne nawyki żywieniowe, takie jak diety niskotłuszczowe i zbyt duże spożycie przetworzonego mięsa pochodzącego z hodowli CAFO (operacje skoncentrowanego żywienia zwierząt), przy zbyt małym spożyciu warzyw i zdrowych źródeł tłuszczu.

Niektórzy uważają, że chodzi o spożycie kalorii; jednak ludzie, którzy zwracają uwagę na to, które produkty są rzeczywiście zdrowe rozumieją, że tak nie jest. Kalorie nie są sobie równe.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, inaczej trójglicerydy (MCT), zawarte w oleju kokosowym stanowią około dwóch trzecich wszystkich kwasów tłuszczowych.

„Tłuszcze dietetyczne to cząsteczki składające się z pojedynczych atomów węgla połączonych w łańcuchy o długości od 2 do 22 atomów węgla. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCT) o długości od 12 do 18 atomów węgla są dominującą formą tłuszczu występującego w amerykańskiej diecie.

Natomiast MCT składają się tylko z 6-10 cząsteczek węgla w łańcuchu. Ze względu na krótszy łańcuch, MCT mają szereg unikalnych właściwości, które dają im przewagę nad bardziej popularnymi LCT.

Najważniejsze jest to, że spożywanie produktów bogatych w trójglicerydy o średniej długości łańcucha, jest korzystne dla organizmu.

Przykład: kiedy siedmiu zdrowych mężczyzn było testowanych pod kątem funkcji metabolicznych w odniesieniu do trójglicerydów, ustalono, że długoterminowe przyjmowanie żywności zawierającej tłuszcze o średniej długości łańcucha „spowodowało utratę wagi, jeśli spożycie energii pozostawało na stałym poziomie”. Utrata wagi jest potencjalną korzyścią spożywania tych tłuszczów.

Olej kokosowy zabija szkodliwe drobnoustroje

Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym stanowi ilościowo około połowy kwasów tłuszczowych. W procesie trawienia olej kokosowy przekształca się w monogliceryd zwany monolauryną. Obie substancje zabijają szkodliwe patogeny, takie jak grzyby, bakterie i wirusy.

Staphylococcus aureus i Candida albicans - pospolit a przyczyna infekcji drożdżakowej – to dwa najbardziej znane patogeny zabijane przez olej kokosowy.

Olej kokosowy działa również na infekcje grzybicze. Według European Journal of Pediatrics, mieszanie oleju kokosowego i anyżu było prawie dwa razy skuteczniejsze w leczeniu wszawicy niż powszechnie przepisywany (i toksyczny) balsam z permetryną. Według recenzji:

"Spray z oleju kokosowego i anyżu był znacznie skuteczniejszy (41/50, 82,0%) w porównaniu z permetryną (21/50, 42,0%...). Powodzenie każdego protokołu wyniosło odpowiednio 83,3% i 44,7%”.

Chcesz schudnąć? Olej kokosowy zmniejsza apetyt

Wiele osób wydaje duże pieniądze w poszukiwaniu substancji, która naprawdę ograniczy ich apetyt, dzięki czemu będą w stanie mniej jeść i schudnąć. Być może nie spodziewałeś się, że olej kokosowy może to zrobić za Ciebie! Efekt ma związek z metabolizmem spożywanych kwasów tłuszczowych.

Ciała ketonowe, powstające, gdy organizm rozkłada tłuszcz na energię, są alternatywnym paliwem dla mózgu. Są produkowane podczas trawienia oleju kokosowego. Badania z udziałem mężczyzn spożywających największe ilości MCT podczas śniadania wykazały, że osoby te jadłu mniej w porze lunchu. Osoby spożywające najwięcej MCT, spożywały codziennie średnio o 256 kalorii mniej.

Dieta ketogeniczna – charakteryzująca się niskim spożyciem węglowodanów i wysoką zawartością tłuszczu – ma zastosowanie w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych. Co istotne, wykazano, że zmniejsza napady padaczkowe u dzieci lekoopornych, jak również u innych osób z padaczką.

Według New York Obesity Research Center na Columbia University:

„Spożywanie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych jako część planu odchudzania promuje utratę wagi, która jest większa niż w przypadku spożywania oliwy z oliwek, dlatego te tłuszcze mogą być z powodzeniem włączone do diety odchudzającej. Niewielkie zmiany w jakości spożywanego tłuszczu mogą zatem być przydatne do zwiększenia utraty wagi”.

Olej kokosowy może podnieść poziom cholesterolu we krwi

Jak wspomniano wcześniej, orzech kokosowy jest naładowany zdrowymi tłuszczami nasyconymi, ale w żaden sposób nie zaburza profilu lipidowego krwi, o czym przez dziesięciolecia informował przemysł spożywczy i medyczny. W rzeczywistości tłuszcze nasycone podnoszą poziom tzw. „dobrego” cholesterolu HDL, jednocześnie zmniejszając poziom tzw. „złego” cholesterolu LDL. Według danych:

„Wysokie spożycie tłuszczów nasyconych… wiąże się ze przekształceniem LDL w większe, wzbogacone w cholesterol cząsteczki LDL, co ma związek ze zmniejszoną aktywnością HL [lipazy wątrobowej]”.

Spożywanie oleju kokosowego pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu. Badanie z udziałem 40 kobiet wykazało, że w porównaniu do oleju sojowego, olej kokosowy zwiększył poziom HDL i obniżył stosunek LDL do HDL, jednocześnie zmniejszając obwód talii. Z drugiej strony olej sojowy doprowadził do obniżenia poziomu korzystnego HDL.

Olej kokosowy jako kosmetyk, środek czyszczący, a nawet środek odstraszający owady

Jeśli nie miałeś okazji poznać wszystkich niezwykłych zastosowań oleju kokosowego, być może czeka Cię miła niespodzianka. Oprócz wspomagania zdrowia serca i ograniczania ryzyka udaru mózgu, wykazano, że olej kokosowy wzmacnia układ odpornościowy oraz zwiększa elastyczność i miękkość skóry.

Olej kokosowy świetnie sprawdza się jako środek do mycia twarzy i balsam do golenia. Rozprowadzanie go na suchych, pozbawionych życia włosach i pozostawienie na 15 minut pomaga przywrócić im utraconą wilgoć i blask.

Chociaż nie nadaje miętowego posmaku pasty do zębów, używanie oleju kokosowego przed snem pomaga nie tylko odświeżyć oddech, ale także zabija bakterie powodujące płytkę nazębną i inne problemy. Jeśli chcesz uzyskać miętowy smak, po prostu dodaj do oleju kokosowego kroplę olejku z mięty pieprzowej. Jeśli szukasz naturalnego dezodorantu, który będzie trwały i nie będzie stanowił potencjalnego zagrożenia dla zdrowia z powodu zawartości aluminium, przygotuj poniższą mieszaninę:

  • 3 łyżki ekologicznego oleju kokosowego;
  • 3 łyżki skrobi kukurydzianej bez GMO lub proszku z maranty;
  • 3 łyżki proszku do pieczenia;
  • 2 krople olejku eterycznego do wyboru lub szczypta proszku goździkowego.

Jeśli chodzi o środek odstraszający owady, sprawdzi się połączenie oleju kokosowego z wysokiej jakości olejkiem eterycznym, takim jak olejek z mięty pieprzowej, melisy, rozmarynu, drzewa herbacianego lub wanilii, które może pomóc powstrzymać owady przed gryzieniem i jest zdrowszą alternatywą dla toksycznych sprayów, takich jak DEET.

To, czego nie wiesz, może Ci zaszkodzić

Pomimo całej klinicznej weryfikacji przeciwnej, Center for Science in the Public Interest (CSPI) nadal utrzymuje, że „nie ma dobrych dowodów”, że olej kokosowy spełnia którąkolwiek z powyższych funkcji. CSPI sprzeciwia się nawet zaleceniom, że ludzie przestawiają się z olejów roślinnych, w tym oleju rzepakowego, na olej kokosowy dla lepszego zdrowia.

W innym zdecydowanie ignoranckim posunięciu CSPI zrównał się z przemysłem biotechnologicznym dla zysku, ogłaszając, że „strach” przed GMO jest „irracjonalny” i że żywność GMO jest „bezpieczna do spożycia”.

W tym samym czasie opublikowano oświadczenie podpisane przez 300 naukowców, badaczy, lekarzy i uczonych, w których twierdzi się, że twierdzenia o bezpieczeństwie GMO zostały „fałszywie utrwalone”. Najwyraźniej ktoś nie mówi prawdy lub nie dołożył należytej staranności, aby to rozgryźć.

To nie jedyna rozbieżność w świecie pseudonauki, która rzekomo leży w interesie ludzkiego zdrowia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wystąpiła z deklaracją, że od 2018 r. częściowo uwodornione oleje (inaczej tłuszcze trans) nie będą już dozwolone w żywności, chyba że zostaną zatwierdzone przez agencję ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Jednak FDA była w czołówce wprowadzania tłuszczów trans na rynek w latach 80-tych.

W latach 80. CSPI przewodziło bardzo udanej kampanii przeciwko stosowaniu zdrowych tłuszczów nasyconych, reklamując tłuszcze trans jako zdrowszą alternatywę, więc zajmij swoje oficjalne stanowisko przeciwko olejowi kokosowemu z (dużym) ziarnem soli. Wbrew przeciwnikom przemawia prawdziwa nauka. Olej kokosowy przeszedł testy, które dowodzą, że jego zalety są rzeczywiście niezaprzeczalne.