Według dr. Mercoli
Organizm człowieka wykorzystuje witaminy do normalnego funkcjonowania komórek; Niezbędne witaminy muszą być pozyskiwane z diety, ponieważ komórki nie mogą ich wytwarzać. Witaminy dzielą się na dwie kategorie: rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są magazynowane w tkance tłuszczowej i wchłaniane po spożyciu z tłuszczem pokarmowym.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane przez organizm. Nadmierne ilości tych witamin są wydalane wraz z moczem. Oznacza to, że niezbędne witaminy rozpuszczalne w wodzie muszą być regularnie spożywane, aby zapobiec jakimkolwiek niedoborom. Witamina B7, potocznie zwana biotyną, to rozpuszczalna w wodzie witamina, której organizm używa do regulacji metabolizmu energetycznego.
Witaminy pełnią różne zadania w organizmie, w tym wspomagają układ odpornościowy, układ neurologiczny i metabolizm energetyczny. Biotyna jest kofaktorem enzymu, który ma kluczowe znaczenie w metabolizmie glukozy, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Wykorzystywana jest również w produkcji hormonów i cholesterolu.
Cholesterol jest substancją podobną do tłuszczu, której odpowiednie ilości są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Organizm zużywa około 1000 mg cholesterolu dziennie do syntezy hormonów i witaminy D oraz do utrzymania błon komórkowych i osłonki mielinowej, która otacza komórki nerwowe. Bez odpowiedniej ilości biotyny organizm nie może wytworzyć wystarczającej ilości cholesterolu.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Pomimo braku danych naukowych wspierających ideę, że biotyna może pomóc w rozwiązaniu problemu wypadania włosów lub poprawić zdrowie skóry i paznokci, dermatolodzy przepisują ją w tych wskazaniach od lat. Badania opublikowane w 2016 i 2017 roku zawierały dane dotyczące stosowania biotyny w celu hamowania wypadania włosów.
Chociaż stosowanie biotyny przez osoby z niedoborem jest dla nich korzystne, nie wydaje się to przydatne w innych przypadkach. W badaniu opublikowanym w 2016 roku naukowcy przeanalizowali dane pacjentów z Center for Dermatology and Hair Diseases, którzy skarżyli się na wypadanie włosów. Zaobserwowano, że 38% kobiet miało również niedobór biotyny.
Najczęstszym rodzajem wypadania włosów u kobiet i mężczyzn jest łysienie androgenowe. Mężczyźni najczęściej tracą włosy z przodu i czubka głowy, z przerzedzeniem po bokach nad uszami. U kobiet najczęściej zaczyna się od przerzedzania włosów na czubku głowy.
W wieku 50 lat 50% mężczyzn doświadcza łysienia typu męskiego. Co ciekawe, niedożywienie, niedokrwistość z niedoboru żelaza i choroby tarczycy również są powiązane z wypadaniem włosów. Do innych przyczyn utraty włosów należą łysienie telogenowe – utrata włosów w umiarkowanych ilościach po dużym stresie. Skutki uboczne niektórych leków, choroby medyczne i infekcja grzybicza skóry głowy również mogą powodować wypadanie włosów.
Dermatolog dr Wilma Bergfeld z Cleveland Health Clinic stwierdziła, że jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest złe odżywianie, a dokładniej brak niezbędnych witamin. Powiedziała, że dermatolodzy rozpoczynają wizytę od dokładnego badania fizykalnego i wywiadu medycznego, w tym dokumentacji rodzinnej i informacjach o diecie, poziomie aktywności fizycznej i stosowanych lekach. Skomentowała:
„Jeśli włosy wypadają u nasady, często oznacza to nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu lub w problemy życiowe. Uważa się, że biotyna jest bardzo pomocna przy zaburzeniach związanych z włosami. Sprawia również, że paznokcie stają się grubsze. Doustne przyjmowanie biotyny jest wyjątkowo bezpieczne, nawet w przypadku dużych dawek. Biotyna poprawia wzrost włosów i pomaga w stanach zapalnych. Korzystają na tym mieszki włosowe, skóra i paznokcie”.
Typowe oznaki niedoboru
Niedobór biotyny jest rzadszy niż niedobór innych składników odżywczych, ale może wystąpić. Ponieważ organizm nie przechowuje tej witaminy, musi być regularnie dostarczana poprzez dietę. Niektóre z typowych objawów niedoboru biotyny to wypadanie włosów, łamliwe paznokcie i czerwona, łuszcząca się wysypka wokół oczu, nosa, ust i narządów płciowych. Do innych objawów należą:
- Depresja,
- Utrata apetytu lub nudności,
- Mrowienie w kończynach,
- Drętwienie,
- Halucynacje.
Kilka objawów niedoboru biotyny ma charakter neurologiczny. Naukowcy sugerują również, że przyjmowanie suplementu biotyny może być pomocne w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), ponieważ ta witamina ma kluczowe znaczenie w rozwoju osłonki mielinowej, która ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu w SM. W jednym z badań naukowcy doszli do następującego wniosku: „wstępne dane sugerują, że wysokie dawki biotyny mogą mieć wpływ na niepełnosprawność i progresję postępującego SM”.
Dr Bruce Cree jest neurologiem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który zajmuje się leczeniem SM. Skomentował badanie dotyczące zastosowania biotyny w leczeniu SM:
„Razem te badania są bardzo obiecujące i dają nadzieję na poprawę leczenia stanu, który do tej pory był w dużej mierze nieuleczalny przy użyciu terapii ukierunkowanych na zapalenie nerwów. To, że badanie wykazało widoczną trwałość efektu, sugeruje, że wysokie dawki biotyny oprócz poprawy metabolizmu energetycznego mogą mieć również właściwości modyfikujące przebieg choroby (SM).
Co więcej, dalsze badania dotyczące wpływu wysokich dawek biotyny mogą pomóc w zrozumieniu patofizjologii postępującego SM”.
Niedobór biotyny może wystąpić w przypadku przedłużonego karmienia pozajelitowego przy braku suplementacji witaminą B7. Osoby, które przez długi czas jedzą na surowo białko jajka również mogą doświadczyć niedoboru biotyny, ponieważ białka jaj zawierają awidynę – białko, które wiąże się z biotyną, zapobiegając w ten sposób jej wchłanianiu przez organizm.
Biotyna przynosi liczne korzyści
Biotyna odgrywa istotną rolę w metabolizmie węglowodanów i aminokwasów. Rozkład tych składników odżywczych pomaga wytwarzać energię. W badaniu obejmującym 447 osób ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2, uczestnikom badania podawano pikolinian chromu z biotyną przez 90 dni.
W porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymała placebo, w grupie interwencyjnej zaobserwowano zmniejszenie stężenia hemoglobiny A1c o 0,54% oraz obniżenie poziomu glukozy na czczo, co sugeruje, że to połączenie może być skutecznym dodatkiem do leków przepisywanych w celu kontroli glikemii.
W drugim, nowszym badaniu naukowcy odkryli, że efekt synergiczny biotyny z pikolinianem chromu jest dobrze tolerowany. Biotyna została również przetestowana u osób z cukrzycą typu 1. Naukowcy uważają, że ta witamina może mieć potencjał spowalniania stłuszczenia wątroby oraz kontrolowania neuropatii i nefropatii cukrzycowej.
Ponieważ niedobór biotyny może prowadzić do łamliwości paznokci, suplementacja biotyny może pomóc je wzmocnić. W badaniu na zwierzętach naukowcy przyjrzeli się wpływowi biotyny na pazury i kopyta. Wykorzystali biotynę w leczeniu zaburzeń pazurów i kopyt, dzięki czemu wysnuli wniosek, że „biotyna może być stosowana w leczeniu ludzkich paznokci”.
Chociaż suplementacja biotyny szybko usuwa wysypki skórne związane z niedoborem witamin, nie ma naukowych dowodów na to, że może ona poprawić zdrowie skóry każdego człowieka. Istnieją dowody na to, że zarówno niedobór, jak i nadmiar biotyny mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dzieci. Dlatego przed wdrożeniem suplementacji kobiety w ciąży powinny skonsultować się z ginekologiem/położnikiem.
Suplementy biotyny mogą zmieniać wyniki badań tarczycy
Rada ds. Żywności i Żywienia nie ustaliła górnych limitów dawki biotyny. W 1998 roku naukowcy z Narodowej Akademii Nauk zebrali informacje z obserwacji klinicznych i badań, w których indukowano niedobór biotyny. Zidentyfikowano następujące czynniki, które wpływają na zapotrzebowanie organizmu na biotynę: spożywanie surowego białka jaj, wady genetyczne, leki przeciwdrgawkowe i ciąża.
Nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków związanych ze spożyciem wysokich dawek biotyny u ludzi lub zwierząt. Osoby codziennie przyjmujące do 200 miligramów biotyny doustnie nie miały żadnych oznak toksyczności. Jednak na podstawie wyników badań na zwierzętach stwierdzono, że przyjmowanie wysokich dawek biotyny podczas ciąży może hamować wzrost łożyska i zwiększać ryzyko poronienia.
Dawki zastosowane w badaniu były wyższe niż te, które są często zalecane i nie okazały się przydatne w określaniu górnego poziomu spożycia dla ludzi. Harvard TH Chan School of Public Health poinformowało, że górna granica dawkowania dla biotyny wciąż nie została ustalona, ponieważ nie odnotowano negatywnych skutków dla organizmu przy spożyciu wysokich dawek tej witaminy.
Jednak nawet przyjęcie małej dawki biotyny może zakłócać wyniki badań krwi powszechnie stosowanych do pomiaru hormonów, takich jak hormony tarczycy. Może również zmienić wyniki testu na poziom witaminy D.
Przyjmowanie biotyny przed badaniem poziomu hormonów tarczycy może spowodować fałszywe rozpoznanie choroby Gravesa-Basedowa i ciężkiej niedoczynności tarczycy. Pojedyncza dawka biotyny wynosząca 10 mg przyjęta 24 godziny przed badaniem czynności tarczycy może zafałszować wyniki. FDA opublikowała ostrzeżenie w 2017 roku wskazujące, że biotyna może zakłócać wyniki badań laboratoryjnych.
FDA otrzymała raport o pacjencie, który zmarł po błędnym wyniku testu troponinowego, który został wykonany w celu oceny markerów zdrowia serca. Pacjent przyjmował wysokie dawki biotyny, a test wykazał fałszywie negatywny wynik, co spowodowało brak leczenia po zawale serca.
Biotyna może również wchodzić w interakcje z innymi lekami, a niektóre leki mogą obniżać poziom biotyny. Na przykład, leczenie przeciwdrgawkowe może znacznie obniżyć poziom biotyny poprzez zwiększenie jej katabolizmu i hamowanie wchłaniania.
Zacznij od żywności bogatej w biotynę
Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego poziomu biotyny jest spożywanie pełnowartościowej żywności, zwłaszcza w przypadku obawy o negatywny wpływ suplementu na wyniki badań. Jeśli jednak nie będziesz stosować zbyt dużych dawek i przestaniesz przyjmować suplement na co najmniej 24 godziny przed badaniem krwi, nie powinien wpłynąć na wyniki badań. Ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu suplementów przed wykonaniem badania krwi.
W żywności występują dwie formy biotyny. Pierwszą z nich jest wolna biotyna, występująca w roślinach. Drugą formą jest biotyna związana z białkami występująca w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Wolna biotyna jest łatwiej przyswajalna, ale organizm człowieka może używać obu form. Do produktów bogatych w wolną biotynę należą:
- Migdały,
- Ziarna słonecznika,
- Szpinak i brokuły,
- Marchew, cebula i kalafior,
- Słodkie ziemniaki.
Biotyna związana z białkiem znajduje się w:
- Ekologicznych żółtkach jaj pochodzących od kur z wolnego wybiegu,
- Mięsie z narządów, takich jak wątroba i nerki,
- Produktach mlecznych, takich jak mleko, masło i ser (najlepszym wyborem jest ekologiczne niepasteryzowane mleko od krów karmionych trawą),
- Owocach morza (należy wybierać produkty o najmniejszym skażeniu metalami ciężkimi, w tym rtęcią oraz ryby złowione na wolności, a nie hodowlane).
Jednym z najlepszych źródeł biotyny jest żółtko jaj. Gotowanie jajka dezaktywuje awidynę znajdującą się w białku jaja, co oznacza, że spożywanie gotowanych jajek nie prowadzi do niedoboru biotyny. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie suplementu biotyny w celu ograniczenia wypadania włosów, dermatolodzy z Cleveland Clinic polecają poniższą kombinację:
- 3 miligramy biotyny,
- 30 miligramów cynku,
- 200 miligramów witaminy C,
- <1 miligram kwasu foliowego.
Dr Bergfeld zauważył: „Od czasu do czasu kombinacja witamin z grupy B i innych składników odżywczych powoduje u niektórych pacjentów niewielkie problemy żołądkowe, ale przestawienie ich na samą biotynę pozwala złagodzić te działania niepożądane”.