Widoczny ostry wzrost liczby przypadków dny moczanowej

stopa

W skrócie -

 • Wskaźniki dny moczanowej w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosły o 64% w latach 1997–2012
 • Dna moczanowa dotyka obecnie jedną na 40 osób w Wielkiej Brytanii
 • Wysoki poziom kwasu moczowego jest związany z dną moczanową, a jedną z przyczyn zwiększenia poziomu kwasu moczowego jest spożywanie zbyt dużej ilości fruktozy
 • Jeśli zmagasz się z dną moczanową, wyeliminowanie lub ścisłe ograniczenie fruktozy jest ważnym krokiem do powrotu do zdrowia
 • Po pierwsze, wyeliminuj z diety napoje gazowane, napoje owocowe i inne słodzone napoje, ponieważ są one głównym źródłem nadmiernej ilości fruktozy

Według dr. Mercoli

Częstość występowania dny moczanowej w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła o 64% w latach 1997-2012. Odpowiada to wzrostowi o około 4% każdego roku, a ten bolesny stan dotyka obecnie jedną na 40 osób!

Niestety, wiele mediów przedstawiających tę historię skupiło się na tym, że to dostęp do leków był przyczyną, powodującą, że odsetek osób stosujących leki obniżające poziom kwasu moczowego pozostawał „nieoptymalny”.

Osoby zmagające się z dną moczanową nie muszą przyjmować leków, aby poradzić sobie z tym schorzeniem.

Można wyeliminować podstawową przyczynę powstawania nadmiaru kwasu moczowego skutecznymi naturalnymi sposobami. Dna moczanowa to przede wszystkim choroba związana ze stylem życia.

Objawy dny moczanowej są związane z nadmiarem kwasu moczowego

Kwas moczowy jest normalnym produktem odpadowym znajdującym się we krwi. Wysoki poziom kwasu moczowego jest związany z dną moczanową, która jest rodzajem bolesnego zapalenia stawów i ogólnego stanu zapalnego, a mniej więcej w połowie przypadków atakuje podstawę palucha.

Od pewnego czasu wiadomo, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi, nadwagą i chorobami nerek często mają również wysoki poziom kwasu moczowego.

Kwas moczowy działa zarówno jako przeciwutleniacz, jak i pro-utleniacz w komórkach. Tak więc, zbyt niski poziom kwasu moczowego powoduje utratę właściwości antyoksydacyjnych tego związku. Jednak, jeśli poziom kwasu moczowego będzie zbyt wysoki, będzie działał jako prooksydant.

Kiedy zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne, które kontrolują ilość kwasu moczowego we krwi, pojawia się dna moczanowa. Sztywność i obrzęk stawów są wynikiem nadmiaru kryształów kwasu moczowego w stawach, a ból związany z tym stanem jest spowodowany reakcją zapalną organizmu na kryształy.

Objawy związane z dną moczanową mogą być związane z dużym bólem. W rzeczywistości dna jest opisywana jako jedna z najbardziej bolesnych postaci zapalenia stawów. Najczęściej dna moczanowa najpierw atakuje duży palec u nogi, a chorzy często opisują ból palucha porównując go do palenia ogniem lub przebicia ostrym przedmiotem.

Objawy dny moczanowej zwykle ustępują w ciągu trzech do dziesięciu dni, a następny atak może nie nastąpić przez miesiące, a nawet lata, jeśli w ogóle. Jednak często dna moczanowa staje się problemem na całe życie, a ataki pojawiają się z coraz większą częstotliwością i nasileniem. Z czasem może to trwale uszkodzić stawy i otaczające je obszary, zwłaszcza jeśli nie zostaną podjęte kroki mające na celu zmniejszenie poziomu kwasu moczowego.

Dlaczego leki nie są długoterminowym rozwiązaniem problemu dny moczanowej?

Konwencjonalne podejścia do leczenia dny moczanowej zazwyczaj wiąże się z używaniem leków, takich jak:

 • Allopurinol, który działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu moczowego wytwarzanego przez organizm,
 • Kolchicyna, która blokuje stany zapalne powodowane przez kryształy kwasu moczowego,
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Leki te działają krótkoterminowo, ale mogą również mieć bardzo niebezpieczne, długoterminowe skutki uboczne. Ponieważ dna moczanowa jest stanem trwającym całe życie, przyjmowanie leków konieczne jest przez długi czas, co może znacznie pogorszyć stan zdrowia.

Za każdym razem, gdy mówimy o zmniejszeniu stanu zapalnego, pamiętaj, że prawidłowa dieta jest priorytetem. Dotyczy to zwłaszcza dny moczanowej, ponieważ wiadomo, że mięso i produkty bogate w purynę podnoszą poziom kwasu moczowego. Jeszcze ważniejszy jest jednak fakt, że jedną z największych przyczyn podniesienia poziomu kwasu moczowego jest spożywanie dużych ilości fruktozy!

Osoby chore na dnę moczanową powinny ograniczyć spożycie fruktozy

Kwas moczowy jest produktem ubocznym metabolizmu fruktozy. Kwas moczowy powstaje w ciągu kilku minut po spożyciu fruktozy. W pełni uświadomiłem sobie dramatyczny i niszczycielski wpływ fruktozy na zdrowie poprzez zwiększanie poziomu kwasu moczowego podczas wywiadu z dr Richardem Johnsonem na ten temat. Możesz obejrzeć ten wywiad klikając w powyższy link.

Badania dr Johnsona koncentrują się na tym, w jaki sposób fruktoza – która jest jednym z głównych źródeł kalorii w amerykańskiej diecie – powoduje otyłość, cukrzycę i wiele innych powszechnych chorób przewlekłych, takich jak:

 • Dna moczanowa,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Wysoki poziom cholesterolu i wysoki poziom trójglicerydów,
 • Choroby nerek i stłuszczenie wątroby,
 • Choroby serca.

Jak się okazuje, głównym czynnikiem łączącym wszystkie wyżej wymienione choroby jest: podwyższony poziom kwasu moczowego, a nowsze badania pokazują, że fruktoza jest JEDYNYM rodzajem cukru, który podnosi poziom kwasu moczowego!

Fruktoza wyraźnie różni się od innych cukrów, ponieważ jest metabolizowana poprzez bardzo specyficzne szlaki, które różnią się od szlaków glukozy – właśnie ze względu na to odmienne działanie metaboliczne wytwarzany jest kwas moczowy. Badania dr Johnsona wykazały, że kwas moczowy odgrywa wiodącą rolę w powstawaniu problemów zdrowotnych, gdy jego poziom w organizmie wynosi co najmniej 5,5 mg na dl.

Tak wysoki poziom kwasu moczowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, a także cukrzycy, otyłości i chorób nerek. Idealna ilość kwasu moczowego wynosi od 3 do 5,5 mg na dl. Związek między spożyciem fruktozy a zwiększonym poziomem kwasu moczowego jest dobrze zbadany, dlatego poziom kwasu moczowego pobranego z krwi może być wykorzystany jako marker toksyczności fruktozy. Z tego względu zalecam, aby poziom kwasu moczowego był rutynową częścią badania krwi.

Co ciekawe i niezbyt często zauważane, diety niskowęglowodanowe, które prowadzą do stanu ketozy odżywczej również mogą powodować podwyższenie poziomu kwasu moczowego. Nie jest jasne, czy wynikają z tego takie same szkody, jak w przypadku wysokiego spożycia fruktozy. Omawiając ten problem z dr. Johnsonem doszedłem do wniosku, że w tym przypadku jest to nieszkodliwe.

Badania powiązały spożywanie napojów bogatych w fruktozę z dną moczanową

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że fruktoza może zwiększyć ryzyko dny moczanowej, rozważ wyniki badania opublikowanego w JAMA w 2010 roku. Analiza wykazała, że kobiety, które wypijały więcej niż dwie puszki napoju gazowanego dziennie, miały dwukrotnie większe prawdopodobieństwo rozwoju dny moczanowej niż kobiety, które rzadko piły napoje gazowane. Codzienne spożywanie co najmniej 12 uncji soku pomarańczowego miało mniej więcej ten sam efekt. Dodatkowo, według CNN:

„Kobiety, które wypijały… jeden napój gazowany lub szklankę soku pomarańczowego dziennie miały odpowiednio o 74% i 41% większe ryzyko rozwoju dny, niż kobiety, które rzadko piły tego typu napoje. Wydaje się, że winowajcą jest fruktoza – stwierdził autor badania, profesor Hyon Choi z Boston University School of Medicine”.

Podobne badanie na mężczyznach również wykazało, że mężczyźni, którzy pili co najmniej dwa słodkie napoje gazowane dziennie, mieli o 85% wyższe ryzyko dny moczanowej niż mężczyźni, którzy pili mniej niż jeden napój na miesiąc. Ryzyko znacznie wzrosło wśród mężczyzn, którzy wypijali od pięciu do sześciu porcji słodkich napojów bezalkoholowych tygodniowo. Soki owocowe i owoce bogate we fruktozę, takie jak pomarańcze i jabłka, również zwiększają ryzyko dny.

Jako ogólną zasadę zalecam ograniczenie całkowitego spożycia fruktozy średnio do około 25 gramów dziennie, w tym fruktozy z owoców. Jednakże, jeśli masz insulinooporność, chorobę serca, nowotwór, wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom kwasu moczowego, warto zmniejszyć spożycie fruktozy do co najwyżej 15 gramów dziennie.

Dla osób szczególnie wrażliwych na fruktozę, dr Johnson opracował program pomagający zoptymalizować poziom kwasu moczowego. Kluczowym etapem tego programu jest całkowite wyeliminowanie fruktozy z diety, aż do momentu obniżenia poziomu. Kwasu moczowego do wartości 3-5,5 mg/dl. Poniższy wykres pochodzi z książki dr Johnsona pt. The Sugar Fix, który zawiera więcej szczegółów na temat zawartości fruktozy w popularnych produktach spożywczych. Możesz wykorzystać poniższe dane do optymalizacji diety:

Owoc Rozmiar Porcji Liczba Gramów Fruktozy
Limonka 1 średni owoc 0
Cytryna 1 średni owoc 0.6
Żurawina 1 szklanka 0,7
Marakuja 1 średni owoc 0,9
Suszona śliwka 1 średni owoc 1,2
Morela 1 średni owoc 1,3
Guawa 2 średnie owoce 2,2
Daktyl (Deglet Noor) 1 średni owoc 2,6
Kantalupa 1/8 średniej wielkości melona 2,8
Maliny 1 szklanka 3,0
Klementynka 1 średni owoc 3,4
Kiwi 1 średni owoc 3,4
Jeżyny 1 szklanka 3,5
Karambola tzw. gwiezdny owoc 1 średni owoc 3,6
Wiśnie, słodkie 10 sztuk 3,8
Truskawki 1 szklanka 3,8
Wiśnie, kwaśne 1 szklanka 4,0
Ananas 1 plasterek (3,5" x 0,75") 4,0
Grejpfrut, różowy lub czerwony 1/2 średniego owocu 4,3
Malinojeżyna  1 szklanka 4,6
Mandarynka 1 średni owoc 4,8
Nektarynka 1 średni owoc 5,4
Brzoskwinia 1 średni owoc 5,9
Pomarańcza 1 średni owoc 6,1
Papaja 1/2 średniego owocu 6,3
Melon miodowy 1/8 średniej wielkości melona 6,7
Banan 1 średni owoc 7,1
Jagody 1 szklanka 7,4
Daktyl królewski (Medjool) 1 średni owoc 7,7
Jabłko 1 średni owoc 9,5
Persymona 1 średni owoc 10,6
Arbuz 1/16 średniej wielkości owocu 11,3
Gruszka 1 średni owoc 11,8
Rodzynki 1/4 szklanki 12,3
 Winogrona, bez pestek (zielone lub czerwone) 1 szklanka 12,4
Mango 1/2 średniego owocu 16,2
Morele suszone 1 szklanka 16,4
Figi, suszone 1 szklanka 23,0

Najważniejsze zmiany stylu życia w walce wspierające profilaktykę i leczenie dny moczanowej

Ograniczenie fruktozy w diecie jest jednym z najważniejszych elementów zarządzania i zapobiegania atakom dny moczanowej. Skorzystaj z mojego planu żywieniowego, aby zoptymalizować swoją dietę. Koniecznie zrezygnuj z picia napojów gazowanych, soków owocowych i innych słodzonych napojów, ponieważ są one podstawowym źródłem fruktozy. Zamiast tego pij dużo czystej wody, ponieważ płyny pomogą usunąć kwas moczowy z organizmu. Poniżej przedstawiłem inne ważne wskazówki:

 • Ogranicz spożycie alkoholu, zwłaszcza piwa — ryzyko rozwoju dny jest większe u osób pijących duże ilości alkoholu – w szczególności piwo może być problematyczne. Okazuje się, że drożdże i wszystko, co jest używane do produkcji piwa, działa łącznie zwiększając poziom kwasu moczowego. Chociaż ta koncepcja jest wciąż nowa, badania pilotażowe potwierdzają odkrycia dr Johnsona, dlatego spożycie piwa jest czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku kontroli wagi i poprawy zdrowia.
 • Spożywaj wiśnie z umiarem — wiśnie zawierają silne związki, takie jak antocyjany i bioflawonoidy, które zwalczają stany zapalne i mogą pomóc obniżyć poziom kwasu moczowego. Jeśli jesz wiśnie ze względu na ich wartość terapeutyczną pamiętaj, że 10 słodkich wiśni lub 1 szklanka wiśni dostarczają około 4 gramów fruktozy, więc należy wziąć to pod uwagę przy całkowitym dziennym spożyciu fruktozy.
 • Unikaj mleka sojowego — istnieją badania wykazujące, że mleko sojowe może zwiększać poziom kwasu moczowego o około 10%.
 • Rozważ stosowanie ziół terapeutycznych — niektóre zioła i przyprawy, w tym imbir, cynamon i ashwaganda potencjalnie pomagają złagodzić objawy dny moczanowej i związane z nią stany zapalne.
 • Jedz więcej pokarmów bogatych w potas — niedobór potasu jest czasami obserwowany u osób z dną moczanową, a preparaty zawierające cytrynian potasu, które alkalizują mocz, mogą pomóc organizmowi w wydalaniu kwasu moczowego. Właściwa równowaga potasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby stosujące wysoko przetworzoną dietę (typ często kojarzony z dną moczanową), mogą nie mieć wystarczającej ilości potasu. Potas jest powszechnie dostępny w owocach i warzywach. Poniżej wymieniłem niektóre z najbardziej bogatych źródeł potasu. Jeśli rozważasz przyjmowanie suplementu, dobrym wyborem jest wodorowęglan potasu, który jest prawdopodobnie najlepszym źródłem potasu w formie suplementu. Osobiście używam go co noc w moim irygatorze dentystycznym.

Boćwina (960 mg potasu w jednej szklance)

Awokado (874 mg w jednej szklance)

Szpinak (838 mg w jednej szklance)

Grzyby crimini (635 mg w 5 uncjach)

Brokuły (505 mg w jednej szklance)

Brukselka (494 mg w jednej szklance)

Seler (344 mg w jednej szklance)

Sałata rzymska (324 mg w dwóch szklankach)