Czy jod może zwiększyć Twoje IQ?

Sprawdzone fakty
jod

W skrócie -

  • Większość ludzi prawdopodobnie słyszała o jodzie, ale może nie zdawać sobie sprawy, jak ważny jest on dla zdrowia, szczególnie zdrowia mózgu, ponieważ poprawia poziom energii, funkcje poznawcze, pamięć i nastrój
  • Ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać jodu, musi on pochodzić z diety lub być przyjmowany jako suplement diety
  • Odpowiednia suplementacja jodu pomaga pozbyć się toksyn, takich jak metale ciężkie i fluor, optymalizując poziom i funkcje hormonów tarczycy, ekspresję genów i metabolizm
  • Jod, jako niezbędny pierwiastek śladowy, jest szybko działającym lekiem nootropowym, znanym również jako „inteligentny lek”, który może pomóc naprawić uszkodzone neurony, poprawić funkcjonowanie mózgu, a nawet zapobiegać degeneracji mózgu w późniejszym życiu

Według dr. Mercoli

Być może najlepszym sposobem ustalenia, jak ważny jest jod dla zdrowia, jest wyjaśnienie, że niedobór jodu został zidentyfikowany jako najczęstsza przyczyna uszkodzeń mózgu, którym można zapobiec. Jeszcze bardziej zaskakujące są badania potwierdzające, że niedoborowi jodu można całkowicie zapobiec, przynajmniej w świecie zachodnim.

Według jednego z badań nawet umiarkowany spadek poziomu jodu może spowodować utratę ilorazu inteligencji (IQ) o 10 do 15 punktów. Bez względu na to, czy jest to zamierzone, czy nie, ciężarne matki dbają o przyszłe zdrowie swoich dzieci własnymi wyborami żywieniowymi i stylem życia. Zapewnienie prawidłowego ogólnego stanu zdrowia dziecka po jego urodzeniu jest ważne, ale zdrowie mózgu rozwijającego się dziecka w okresie prenatalnym jest absolutnie kluczowe.

Konieczne jest, aby ciężarne matki spożywały odpowiednie ilości jodu niezbędne dla rozwoju mózgu nienarodzonego dziecka, ponieważ nawet niewielkie ilości jodu zawarte w mleku matki pomagają dzieciom w pierwszych krytycznych miesiącach po urodzeniu i pomagają poprawić iloraz inteligencji dziecka. U dzieci i dorosłych zwiększenie spożycia jodu może poprawić funkcje poznawcze.

Alarmująco niski poziom jodu jest powszechnym problemem w rozwijających się regionach świata, ale staje się on coraz bardziej powszechny również w krajach zachodnich. Jedno z badań ujawniło, że trwa to od ponad 20 lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jedna piąta populacji Europy, gdzie sól jodowana jest rzadkością, ma niedobór jodu.

Według Spirituality and Health, wśród korzyści zdrowotnych płynących ze zbilansowanego poziomu jodu, jedną z najważniejszych jest ochrona przed toksynami. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i niemowląt. Jednak mieszkańcy USA często cierpią na niedobór tego składnika odżywczego. Ponadto:

„Witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży niekoniecznie zawierają jod i chociaż przetworzona żywność jest z pewnością bogata w sód, zwykle nie zawiera soli jodowanej. Domowe jedzenie z dodatkiem soli kuchennej dostarcza więcej jodu niż przetworzony mrożony posiłek. Sól morska, popularniejsza niż kiedykolwiek, nie zawsze jest wzbogacana jodem, a chleb, który kiedyś stanowił źródło jodu, dziś nie wzbogacany w ten pierwiastek”.

Nootropy – optymalizacja zdrowia mózgu

Termin „nootrop”, czyli „inteligentny lek”, oznacza, że dana substancja może pomóc naprawić uszkodzone neurony i poprawić funkcjonowanie mózgu. Termin „nootropowy” może odnosić się do związków występujących w żywności lub suplementach, które mają zdolność poprawy zdolności umysłowych, takich jak pamięć, zdolność koncentracji, motywacja, a nawet nastrój. Wedlug Medical Daily:

„Naukowcy zajmujący się badaniem mózgu zdobywają coraz większą wiedzę na temat mózgu, czego rezultatem jest powstanie wielu nowych leków farmaceutycznych oddziałujących na konkretne obszary mózgu. Ta sama wiedza może jednak ujawnić, w jaki sposób poszczególne suplementy mogą równie skutecznie i długoterminowo poprawiać funkcjonowanie mózgu”.

Jako niezbędny pierwiastek śladowy, jod jest szybko działającym lekiem nootropowym, który może pomóc w zapobieganiu degeneracji mózgu w późniejszym życiu. Jod łączy się z aminokwasem tyrozyną, tworząc hormony tarczycy T4 (tyroksynę), która ma cztery atomy jodu i T3 (trójjodotyroninę), która ma trzy atomy jodu. Według Nootropics Expert:

„W mózgu T4 jest przekształcana w T3 przez selen, który następnie wpływa na ekspresję genów kontrolujących metabolizm w komórkach i aktywuje katecholaminy - dopaminę, norepinefrynę i epinefrynę. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, które często jest spowodowane niedostateczną ilością jodu, skutkuje słabymi funkcjami poznawczymi, trudnościami w nauce, problemami z pamięcią, depresją i lękiem”.

Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących jodu jest to, jak ważny ten pierwiastek jest dla receptorów w mózgu dla substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Jak już wspomniano, jod jest potrzebny do produkcji T4 i T3 oraz dla prawidłowego funkcjonowania receptorów hormonów tarczycy w mózgu, dzięki czemu pomaga regulować produkcję i wykorzystanie wszystkich ważnych neuroprzekaźników. Niedobór jodu może spowodować pojawienie się objawów niedoczynności tarczycy. Należą do nich:

Bezsenność

Trudności z koncentracją

Wrażliwość na zimno

Zmęczenie

Depresja

Bóle stawów i mięśni

Sucha skóra i włosy

Częste, obfite miesiączki u kobiet

Sól jodowana – w jaki sposób pomaga zwiększyć IQ

Od 1924 r. konsumenci w USA czerpią korzyści z jodowanej soli kuchennej w postaci jodku potasu, która pozwala zmniejszyć wzrost wola, który objawia się powiększeniem tarczycy. Korzyści dla zdrowia poznawczego były znaczne. Odkryto je analizując iloraz inteligencji dzieci urodzonych tuż przed 1924 r. i urodzonych po tym roku.

Magazyn Discover nazwał to „naturalnym eksperymentem”, ponieważ dane wojskowe dotyczące około 2 milionów rekrutów płci męskiej urodzonych w latach 1921-1927 dostarczyły tego, czego potrzebowano:

„Wszyscy rekruci poddawani byli ustandaryzowanemu testowi na inteligencję w ramach rekrutacji. Badacze sami nie mieli dostępu do wyników testów, ale mieli sprytny substytut: mądrzejsi rekruci zostali przydzieleni do sił powietrznych, podczas gdy mniej bystrzy poszli do sił naziemnych. Pozwoliło to naukowcom wywnioskować jakie były wyniki testów w zależności od przydziału rekrutów.

Te dane połączono z datą urodzenia i miejscem pochodzenia, ponieważ poziom jodu w glebie i wodzie znacznie się różni w zależności od miejsca. Aby oszacować, które regiony mają naturalnie wysoki poziom jodu, a które są w niego ubogie, naukowcy odnieśli się do ogólnokrajowych statystyk zebranych po I wojnie światowej na temat występowania wola”.

Co ciekawe, kiedy badacze przedstawili swoje odkrycia w National Bureau of Economic Research, niepokojącą statystyką okazało się 10 000 zgonów w ciągu dziesięcioleci po 1924 r. przypisywanych nagłej suplementacji jodu wśród osób z niedoborem, która może powodować zgony związane z tarczycą.

Ale trend się odwrócił i zarówno niedobory jodu, jak i związane z nim objawy zostały „zwalczone prawie z dnia na dzień”. Ponadto „Efekt Flynna”, wykazany przez 3-punktowy wzrost zbiorowego poziomu IQ całych populacji krajów rozwiniętych w XX wieku wykazał, że jodowanie soli było wyjątkowo dobrym pomysłem.

Jakie skutki wywiera suplementacja jodu lub jej brak?

Tam, gdzie żywność nie jest wzbogacona jodem, a suplementy nie są zalecane przez National Health Service (NHS) nawet dla matek w ciąży, skutki niedoboru jodu są dość oczywiste. W rzeczywistości jednym z objawów jest tzw. kretynizm, który powoduje poważne zahamowanie wzrostu fizycznego i psychicznego oraz głuchotę.

Argumentem potwierdzającym korzyści z przyjmowania suplementu jodu jest wynik badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet Diabetes and Endocrinology, które wykazało, że zwiększenie poziomu jodu w diecie kobiet w ciąży zaoszczędziłoby NHS koszty związane ze zdrowiem w wysokości około 200 funtów (267 dolarów) na kobietę i zwiększyło IQ dziecka o 1,22 punktu.

W rzeczywistości brytyjskie badanie wskazują na ogólny potencjał „korzyści dla społeczeństwa” w wysokości około 4500 GBP (6008 USD) na dziecko w ciągu całego życia, a także odnosi się do faktu, że podczas ciąży i laktacji należy zwiększyć poziom jodu.

„Wyniki poprzednich badań pokazują, że zdolności poznawcze potomstwa mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone w wyniku łagodnego niedoboru jodu u matki podczas ciąży. Obniżony wynik ilorazu inteligencji (IQ) ma szerokie konsekwencje ekonomiczne i społeczne, ponieważ inteligencja wpływa na samopoczucie, dochody i wyniki edukacyjne”.

Nie trzeba dodawać, że nie chodzi o korzyści dla państwa, ale o konsekwencje dla każdego dziecka. Według WHO, pięćdziesiąt milionów ludzi na całym świecie doznało uszkodzenia mózgu z powodu niedoboru jodu. W Science Daily zacytowano otrzeźwiające spostrzeżenie autorów badania: „Niedobór jodu w ciąży pozostaje główną przyczyną możliwego do uniknięcia opóźnienia na całym świecie.

Nawet łagodny niedobór jodu w czasie ciąży jest związany niższym IQ u dzieci”. Odpowiednia suplementacja jodu pomaga również pozbyć się toksyn, takich jak metale ciężkie i fluorek.

W jaki sposób organizm przyswaja jod?

Jod, nie należy go mylić z jodkiem, jest cząsteczką, którą wchłaniają komórki, ale nie jest łatwo dostępny z żywności i suplementów. Jodek, który jest bardziej stabilny, jest formą zwykle spotykaną w suplementach. W organizmie cząsteczka jodku jest przekształcana w jod, aktywną formę potrzebną tarczycy.

Nie potrzeba dużo jodu, aby utrzymać optymalny stan zdrowia, ale dostarczenie odpowiedniej dawki codziennie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej funkcji narządów. Jak wspomniano, jod pomaga w syntezie hormonów tarczycy, które regulują działanie całego organizmu. Hormony wydzielane przez tarczycę regulują nawet produkcję energii i metabolizm.

Hormony tarczycy optymalizują również pracę samej tarczycy, która jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Z kolei przysadka jest kontrolowana przez podwzgórze.

Według Healthline, podwzgórze „zarządza funkcjami fizjologicznymi, takimi jak regulacja temperatury, pragnienie, głód, sen, nastrój, popęd seksualny i uwalnianie innych hormonów w organizmie”. Zasadniczo ten „porządek dowodzenia” jest niezbędny do zidentyfikowania niskiego poziomu hormonów tarczycy i pobudzenia ich produkcji.

Dlatego jod jest tak ważny w okresie prenatalnym dla zdrowia dzieci. Jego prawidłowy poziom gwarantuje normalny, zdrowy wzrost i rozwój.

Nadchloran – nowe obawy związane ze starą tradycją

Badanie z 2014 roku sugeruje, że fajerwerki mogą nie być nieszkodliwym pokazem. Według The Conversation, opad po fajerwerkach powoduje nie tylko zanieczyszczenie powietrza i zanieczyszczenie barem, kobaltem, ołowiem i strontem, ale także mało znaną substancją chemiczną o nazwie nadchloran.

Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, które objęły 21 000 kobiet w ciąży w Wielkiej Brytanii i Włoszech, nadchloran jest problemem, ponieważ może mieć szkodliwy wpływ na rozwój mózgu. Przetestowano nie tylko wysoki poziom nadchloranu, ale także niski poziom jodu. Stwierdzono następnie, że dzieci kobiet narażonych na nadchloran mają znacznie wyższe ryzyko utraty IQ.

Natomiast środki zmniejszające palność zostały powiązane z rakiem brodawkowatym tarczycy – najczęstszym typem raka tarczycy – zwłaszcza w przypadku kobiet po menopauzie. Najgorszymi karcynogennymi środkami zmniejszającymi palność są polibromowany eter difenylowy (PBDE) i organofosforan - mogą one prowadzić do obniżenia poziomu TSH (hormonu tyreotropowego).

Naturalne źródła i suplementy jodu

Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, rutynowo wzbogacają sól kuchenną jodem. Jeśli chcesz zwiększyć poziom jodu w diecie, do produktów najbardziej bogatych w jod należą surowe, ekologiczne mleko krowie, warzywa morskie, takie jak wodorosty morskie i wodorosty Dulce, ekologiczny jogurt, jaja od kur z wolnego wybiegu i celtycka sól morska. Ekologiczna żurawina, truskawki i surowe, niepasteryzowane, ekologiczne sery również są bogate w jod.

Należy pamiętać, że wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom zmniejszenie spożycia soli, a nawet całkowite wyeliminowanie soli z diety, co jest błędną strategią mającą na celu obniżenie ryzyka nadciśnienia tętniczego i chorób serca. W rzeczywistości zrównoważony stosunek potasu do sodu ma znacznie większy wpływ na zdrowie, więc nie usuwaj soli z diety.

WHO zaleca osobom dorosłym na całym świecie przyjmowanie 150 mikrogramów (mcg) jodu dziennie, przy czym 250 mcg jodu zaleca się zarówno kobietom w ciąży, jak i karmiącym piersią. W tym szybko zmieniającym się świecie, w którym zmagamy się z wieloma problemami – od ubogiej w składniki odżywcze gleby po chemiczne dodatki w powietrzu i wodzie – dążenie do zdrowia może czasami wydawać się wyzwaniem.

Jednak, gdy pojawiają się badania, które pomagają dokonać świadomych i zdrowych wyborów dotyczących sposobu postępowania w celu optymalizacji funkcjonowania organizmu, jest to okazja do poprawy stanu zdrowia.