NAD+ zmniejsza związane z wiekiem osłabienie mięśni

Sprawdzone fakty
mężczyzna

W skrócie -

  • Kilka badań sugeruje, że dysfunkcja mitochondriów w neuronach ruchowych napędza rozwój sarkopenii (utrata mięśni związana z wiekiem)
  • Naukowcy odkryli niedawno, że agregaty białkowe beta-amyloidu – podobne do tych występujących w chorobie Alzheimera – leżą u podstaw degradacji mięśni powszechnie obserwowanej w procesie starzenia oraz że dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD+) jest niezbędny do zwalczania tego schorzenia
  • Gdy szlaki ratunkowe NAD+ w mięśniach zostają zaburzone, dochodzi do dysfunkcji mitochondriów i zmniejszenia masy mięśniowej
  • Wykazano, że cząsteczki wzmacniające NAD+, takie jak rybozyd nikotynamidu (NR), mononukleotyd nikotynamidu (NMN), nikotynamid (forma witaminy B3 lub niacyny) i kwas nikotynowy (niacyna) chronią przed chorobami mięśni związanymi z wiekiem
  • NMN wydaje się być najlepszy, ponieważ aktywuje szlak rezerwowy syntezy NAD+ i jest bezpośrednim prekursorem NAD+. Strategie związane ze stylem życia, takie jak aktywność fizyczna, kąpiele w saunie, post, ponowna kalibracja rytmu dobowego i unikanie nadmiernych pól elektromagnetycznych i alkoholu, również rozwiązują problem zbyt niskiego poziomu NAD+

Według dr. Mercoli

Tendencja do utraty mięśni wraz z wiekiem jest stanem znanym jako sarkopenia. Jeśli nie zrobisz nic, aby temu zapobiec, możesz spodziewać się utraty około 15% masy mięśniowej między 30 a 80 rokiem życia. Szacuje się, że od 10% do 25% seniorów poniżej 70. roku życia ma sarkopenię i aż połowa osób powyżej 80. roku życia.

Wymuszone leżenie w łóżku, na przykład z powodu hospitalizacji, również może mieć dramatyczny wpływ na masę mięśniową, nawet w przypadku młodych osób. Według przeglądu opublikowanego w 2015 r. w Extreme Physiology & Medicine, można stracić 5,2% masy mięśniowej w ciągu pierwszych dwóch tygodni leżenia w łóżku. Do 23 dnia pozostawania w łóżku można stracić do 10% masy mięśnia czworogłowego.

Silne mięśnie nie tylko zapewniają mobilność, utrzymanie równowagi i zdolność do samodzielnego życia. Posiadanie rezerwowej masy mięśniowej zwiększa również szanse na przeżycie w przypadku choroby lub hospitalizacji. Ponieważ utrata mięśni jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż ich budowa, znalezienie sposobów na ciągłe promowanie i utrzymanie masy mięśniowej ma ogromne znaczenie dla zdrowia.

Kluczowa rola NAD+

Według Science Daily, naukowcy odkryli niedawno, że agregaty białek podobnych do beta-amyloidu w chorobie Alzheimera leżą u podstaw degradacji mięśni powszechnie obserwowanej w procesie starzenia, a dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD+) jest niezbędny do zwalczania te choroby.

To badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell Reports, wykazało, że agregaty białkowe (beta-amyloidu) mogą być blokowane poprzez zwiększenie poziomu NAD+ - biomolekuły, która jest również niezbędna do utrzymania prawidłowej funkcji mitochondriów.

Stwierdzono, że wyższe poziomy NAD+ włączają systemy obronne mitochondriów i przywracają funkcję mięśni. Od dawna uważano, że zagregowane białka przyczyniają się do starzenia się mózgu, a to badanie udowadnia, że zagregowane białka przyczyniają się również do starzenia mięśni.

„Najważniejszym składnikiem tych agregatów białkowych jest beta-amyloid, podobnie jak w blaszkach amyloidowych w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera” – powiedział Johan Auwerx ze Szkoły Nauk Przyrodniczych EPFL. „Te nieprawidłowe agregaty proteotoksyczne mogą służyć jako nowe biomarkery procesu starzenia, poza mózgiem i mięśniami”.

Badanie wskazuje, że homeostaza NAD+ jest niezbędna do utrzymania proteostazy, czyli regulacji tworzenia, fałdowania, przemieszczania i degradacji białek. Okazuje się, że zwiększenie NAD+ w późniejszym życiu zmniejsza amyloidozę (nagromadzenie amyloidu) i dysfunkcję mitochondriów.

Znaczenie NAD+ dla zdrowego funkcjonowania mięśni zostało również omówione w artykule pt. „Sarcopenia and Muscle Aging: A Brief Overview”, opublikowanym w czasopiśmie Endocrinology and Metabolism. W artykule podkreślono:

„…ostatnie odkrycia opisują kluczowe fenotypy patofizjologiczne tej choroby, w tym zmiany w typach włókien mięśniowych, funkcjach mitochondriów, metabolizmie dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD+), miokinach i mikroflorze jelitowej w starzejącym się mięśniu w porównaniu z młodymi mięśniami lub zdrowymi starzejącymi się mięśniami”.

Jak wskazano w badaniu Cell Report, artykuł opublikowany w Endocrinology and Metabolism podkreśla związek między sarkopenią a dysfunkcją mitochondriów zarówno w mięśniach szkieletowych, jak i neuronach ruchowych.

Stwierdzono, że osoby z sarkopenią mają zarówno zmniejszoną zdolność oksydacyjną mitochondriów, jak i zahamowanie biosyntezy NAD+, a kilka badań sugeruje, że dysfunkcja mitochondriów w neuronach faktycznie napędza rozwój sarkopenii.

Co to jest NAD+?

NAD+ jest substratem dla wielu ważnych enzymów, w tym polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP) i sirtuiny 1 (SIRT1), która jest znana jako klasyczne białko długowieczności. NAD+ jest również niezbędny w procesach metabolicznych, takich jak produkcja ATP w mitochondriach. Przyjmuje i oddaje elektrony oraz jest wykorzystywany w reakcjach oksydacyjno-redukcyjnych w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że poziomy NAD + spadają w większości tkanek z czasem, co jest ogólnie związane ze starzeniem się. Dlatego uważa się, że odgrywają ważną rolę w wielu chorobach związanych z wiekiem.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w Endocrinology and Metabolism naukowcy wykazali, że gdy szlak rezerwowy syntezy NAD+ w mięśniach jest upośledzony, dochodzi do dysfunkcji mitochondriów i zmniejszenia masy mięśniowej.

Wykazano, że cząsteczki zwiększające poziom NAD+, takie jak rybozyd nikotynamidu (NR), mononukleotyd nikotynamidu (NMN), nikotynamid (forma witaminy B3 lub niacyny) i kwas nikotynowy (niacyna) chronią przed chorobami mięśni związanymi z wiekiem.

Jak zwiększyć poziom NAD+

FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM

Z czterech wyżej wymienionych prekursorów NAD+, NMN jest moim faworytem, ponieważ aktywuje szlak rezerwowy syntezy NAD+. Jak wyjaśnił Siim Land w wywiadzie na temat znaczenia NAD+ w COVID-19, który z nim przeprowadziłem:

„Większość NAD, który wytwarza organizm, jest przetwarzana w ramach szlaku rezerwowego syntezy NAD+. Bardzo niewiele (mniej niż 1%) będzie pochodzić z pożywienia, zwłaszcza tryptofanu lub niacyny. Najprostszy sposób, aby zapobiec utracie NAD u osób starszych lub z obniżoną odpornością, jest promowanie szlaku rezerwowego syntezy NAD+”.

Wcześniej zalecałem używanie NR zamiast NMN, ale zmieniłem swoje stanowisko. NR był kiedyś uważany za lepszy, ponieważ nie odkryto wtedy jeszcze transportera NMN – wymaganego do wprowadzenia go do komórek. Obecnie wiemy, że istnieje taki transporter, co daje przewagę NMN, ponieważ jest on również bezpośrednim prekursorem NAD+.

NAD

Większość badań nad prekursorami NAD+ dotyczyła NR, dlatego było on moim głównym wyborem. Jednak, jak widać na powyższym obrazku, NMN jest bezpośrednio przekształcany w NAD+, podczas gdy NR musi najpierw zostać przekształcony w NMN, zanim powstanie z niego NAD+, więc bardziej sensowne jest użycie NMN do zwiększenia poziomu NAD+.

Powyższy obrazek pokazuje również, w jaki sposób niacyna (NA) jest przekształcana w NAD+. Niacyna jest przydatnym suplementem stosowanym do zwiększenia poziomu NAD+. Wystarczy ograniczyć dawkę do około 25 mg, co jest dawką wystarczająco niską, aby nie powodować zaczerwienienia skóry. Wyższe dawki nie są prawdopodobnie tak skuteczne w wytwarzaniu NAD+ jak NMN i aktywność fizyczna.

Transporter NMN został odkryty na krótko przed moim wywiadem z Davidem Sinclairem, profesorem genetyki i współdyrektorem Centrum Biologii Starzenia im. Paula F. Glenna w Harvard Medical School. Co ciekawe, NMN jest rulubionym prekursorem NAD+ prof. Sinclaira.

Prof. Sinclair zdobył powszechne uznanie za przybliżenie światu znaczenia NAD+ dzięki swoim eksperymentom w MIT przeprowadzonym pod koniec lat 90., które połączyły NAD+ z aktywacją sirtuiny.

Uważam, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu NAD+ jest stosowanie NMN w formie czopków, ponieważ pozwala to uniknąć metylacji suplementu. Inne alternatywy obejmują podawanie podskórne lub donosowe, z których wszystkie są bardziej skuteczne niż suplementy doustne.

Niestety, NMN nie jest sprzedawany w formie czopków, więc trzeba by przygotować je samodzielnie używając silikonowych foremek i oleju kokosowego jako spoiwa dla NMN. Czopki musiałyby być przechowywane w lodówce, ponieważ olej kokosowy ma tendencję do topnienia w temperaturze 75 stopni Fahrenheita (23°C). Ponadto NMN łatwo ulega degradacji, co jest kolejnym powodem, dla którego warto go przechowywać w lodówce.

Jeśli chodzi o inne związki zwiększające poziom NAD+, nie polecam stosowania wysokich dawek niacynamidu, ponieważ w dużych dawkach hamuje on Sirt1 –białko ważne dla długowieczności. Jak wspomniano powyżej, można zastosować niską dawkę niacyny (witaminy B3) – do 25 mg.

Niskie dawki niacyny wraz z NMN w postaci czopków – z których oba są prekursorami NAD+ – są zazwyczaj wystarczające. Ponadto podniesienie poziomu NAD+ wydaje się również chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Dostępne są również suplementy NAD+, ale ich ceny mogą być zaporowe.

Strategie związane ze stylem życia mogą rozwiązać podstawową przyczynę niskiego poziomu NAD+

Chociaż suplementy takie jak NMN z pewnością mogą być pomocne, jeśli poziom NAD jest niski, najlepszym rozwiązaniem jest zajęcie się podstawową przyczyną tego problemu. Dobrą wiadomością jest to, że można to zrobić za pomocą prostych strategii dotyczących stylu życia, takich jak regularne ćwiczenia, kąpiele w saunie, post, wyrównanie rytmu dobowego i zminimalizowanie ekspozycji na pole elektromagnetyczne (EMF).

Jednym z powodów, dla których ćwiczenia, ekspozycja na ciepło i post zwiększają poziom NAD+, jest to, że są one katabolicznymi stresorami, które aktywują kinazę białkową AMP (AMPK). AMPK z kolei aktywuje enzym zwany NAMPT, który reguluje szlak rezerwowy syntezy NAD+.

Trening z ograniczeniem przepływu krwi (BFR) może być szczególnie korzystny pod tym względem. Wykazano, że w naturalny sposób zwiększa poziom NAD+ i jest bezpieczny dla osób starszych.

Rytm dobowy również odgrywa pewną rolę, ponieważ jest kontrolowany przez geny długowieczności zwane sirtuinami, w szczególności SIRT1. Jeśli rytm dobowy jest nieprawidłowy, następuje zmniejszenie ekspresji sirtuiny, co z kolei hamuje NAMPT, hamując w ten sposób szlak rezerwowy syntezy NAD+.

Stres oksydacyjny i stany zapalne również zużywają i wyczerpują NAD+, a ćwiczenia, sauna i post pomagają je zmniejszyć. W rezultacie organizm zużywa mniej NAD+. Tak więc strategie te nie tylko poprawiają produkcję NAD+, ale także zmniejszają zużycie NAD+ w organizmie. Efektem końcowym jest wyższy poziom NAD+.

Ekspozycja na pola elektromagnetyczne, która jest tematem mojej książki pt. „EMF*D”, jest jednym z powszechnych źródeł stresu oksydacyjnego, więc prowadzi również do zwiększenia zużycia NAD+. Czyni to poprzez aktywację PARP – enzymu naprawiającego DNA. Za każdym razem, gdy PARP jest aktywowany, zużywa do 150 cząsteczek NAD+. Dlatego zmniejszenie ekspozycji na pola elektromagnetyczne może być również ważną strategią zachowania odpowiedniego poziomu NAD+.

Ponadto organizm zużywa również NAD+ do detoksykacji alkoholu, więc jeśli często pijesz alkohol, rozważ rezygnację z tego nawyku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak strategie zdrowego stylu życia, takie jak te wymienione powyżej, mogą poprawić poziom NAD+, rozważ przeczytanie artykułu pt. „Healthy Lifestyle Recommendations: Do the Beneficial Effects Originate from NAD+ Amount at the Cellular Level?”.

NAD+ jest ważnym czynnikiem przeciwstarzeniowym?

Podsumowując, podniesienie poziomu NAD + i utrzymywanie go na wysokim poziomie zapewnia wiele ważnych korzyści zdrowotnych – od wspierania funkcji mitochondriów, które są kluczowe dla ogólnego stanu zdrowia i długowieczności, po ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i utratą mięśni związaną z wiekiem.

Wspaniałą wiadomością jest to, że można w łatwy sposób podnieść poziom NAD+, wdrażając opisane powyżej strategie dotyczące zdrowego stylu życia – regularna aktywność fizyczna, sauna, post i ponowna kalibracja rytmu dobowego – jednocześnie unikając rzeczy, które wyczerpują zapasy NAD+ w organizmie, takich jak ekspozycja na pola elektromagnetyczne i nadmierne spożycie alkoholu. Co więcej, suplementy takie jak NMN oraz odpowiednie dawki niacyny mogą pomóc zwiększyć poziom NAD+ w krótkim okresie.