Jakie środki czyszczące można ze sobą łączyć?

Sprawdzone fakty
płyny

W skrócie -

  • Dwa środki czyszczące, które po zmieszaniu nie wytwarzają niebezpiecznych oparów, to soda oczyszczona i ocet; chociaż ta kwasowo-zasadowa mieszanina dobrze się pieni, nie ma właściwości czyszczących
  • Wybielacza nigdy nie należy mieszać z żadnym innym środkiem chemicznym, płynem lub proszkiem, ale można go rozcieńczyć wodą; wybielacz połączony z amoniakiem uwalnia gazową chloraminę, a po połączeniu z kwaśnymi produktami uwalnia gazowy chlor
  • Mieszanie różnych środków do czyszczenia odpływów powoduje reakcję egzotermiczną: może dojść do wybuchu
  • Połączenie nadtlenku wodoru i octu skutecznie zabija 100 000 rodzajów zarazków, w tym E. coli; nigdy ich jednak nie mieszaj — użyj opisanego poniżej prostego, stopniowego procesu

Według dr. Mercoli

W tym czasie, gdy wiele osób szuka skutecznych sposobów na dezynfekcję swoich domów, aby uniknąć zakażenia COVID-19 i wirusami grypy, niektórzy mogą ulec pokusie mieszania środków czyszczących. Stres związany z brakiem środków dezynfekujących na półkach sklepów spożywczych jest potęgowany przez codzienne nagłówki dotyczące liczby zarażonych lub zmarłych z powodu któregokolwiek z wirusów.

Ważne jest, aby skupić się na tym, co można zrobić, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko infekcji. Czyszczenie powierzchni w domu i częste mycie rąk to dwie podstawowe strategie zapobiegania infekcjom, zaraz obok wsparcia systemu odpornościowego poprzez odpowiedni styl życia.

„…zanim sięgniesz po środek czyszczący i zaczniesz bawić się w chemika, zachowaj ostrożność. „Ludzie często myślą, że jeśli jeden produkt działa, zmieszanie go z innym sprawi, że otrzyma się jeszcze lepszy produkt” – powiedziała Carolyn Forte, dyrektor Good Housekeeping Institute Cleaning Lab”.

Prawda jest jednak taka, że większość dostępnych bez recepty środków czyszczących zawiera więcej niż jeden składnik i jest przeznaczona do samodzielnego stosowania. Po zmieszaniu z innym środkiem czyszczącym zachodzą reakcje chemiczne w wyniku których mogą powstać szkodliwe lub niebezpieczne produkty, a czasem śmiertelne opary. Przyjrzyjmy się sześciu najważniejszym środkom czyszczącym, których nigdy nie należy mieszać.

Podchloryn sodu i kwas octowy

Z pewnością znasz te substancje chemiczne pod nazwami zwyczajowymi — wybielacz i ocet. Zmieszanie ich razem spowoduje powstanie gazowego chloru, co może mieć fatalne skutki.

Environmental Working Group (EWG) poinformowała o tragicznej śmierci pracownika restauracji, który zmarł z powodu wdychania oparów po zmieszaniu dwóch produktów zawierających ocet i wybielacz. Dziesięciu innych pracowników tej restauracji również zachorowało. Samara Geller z EWG powiedziała:

„Nasze myśli są z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami tego pracownika. Nikt nie powinien znajdować się w sytuacji, w której samo przyjście do pracy i jej wykonywanie może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć z powodu toksycznych środków czyszczących. Niestety, jest to uporczywy problem, który każdego roku wywołuje dziesiątki tysięcy chorób i zatruć w USA”.

Chociaż ocet jest powszechnym środkiem czyszczącym w gospodarstwach domowych, a wybielacz można znaleźć praktycznie pod zlewem lub w pralni, ich połaczenie nie jest bezpieczne. Gazowy chlor jest trujący. Był używany podczas I wojny światowej jako broń chemiczna. Narażenie na gazowy chlor może spowodować długotrwałe zmiany w tkance płucnej.

Kluczem tej reakcji chemicznej jest mieszanina kwasowo-kwasowa. Po zmieszaniu wybielacza z innymi kwasowymi substancjami chemicznymi, takimi jak środki do udrażniania odpływów, środki do czyszczenia muszli klozetowych i środki do czyszczenia piekarników, uwalniany jest gazowy chlor.

Gaz podrażnia drogi oddechowe i może powodować znaczne uszkodzenia górnych i dolnych części płuc. Toksyczność jest związana ze stężeniem gazu i czasem ekspozycji. Gaz ma silny zapach, dzięki czemu jest łatwo wyczuwalny i szybko powoduje pieczenie oczu, gardła i górnych dróg oddechowych.

Łączenie wybielacza i amoniaku to powszechny błąd

Połączenie tych substancji chemicznych powoduje powstanie gazowej chloraminy. Amoniak znajduje się w wielu płynach, np. środkach do mycia szyb, a także w moczu. Oznacza to, że nie należy używać wybielacza do czyszczenia kuwet, wiader na pieluchy lub muszli klozetowych. Narażenie na gazową chloraminę może wywoływać objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech i zapalenie płuc.

Objawy mogą pojawić się po wzięciu zaledwie kilku oddechów i mogą trwać do 24 godzin lub dłużej, zwłaszcza w przypadku osób z podstawową chorobą układu oddechowego. W jednym studium przypadku dwie grupy personelu wojskowego były leczone na izbie przyjęć po tym, jak podczas sprzątania koszar żołnierze zostali narażeni na działanie połączenia wybielacza i amoniaku.

W pierwszej grupie leczono 36 żołnierzy, a tydzień później 36 kobiet służących w wojsku, również po oczyszczeniu baraków. Do leczenia zatrucia gazowym chlorem używany był nebulizowany roztwór wodorowęglanu sodu, ale gdy użyto go do leczenia 22 pacjentów zatrutych chloraminą, nie uzyskano poprawy.

Zanim przejdziemy dalej, przejdźmy do sedna. Jeśli zdecydujesz się użyć wybielacza, nigdy nie mieszaj go z innymi produktami chemicznymi – domowymi lub żywnością. Niemal w każdym przypadku zajdzie reakcja. Wybielacz można tylko łączyć wodą, w celu rozcieńczenia go.

Mieszanie środków udrażniających rury może zniszczyć kanalizację i nie tylko

Prawdopodobnie kilka razy zmagałeś się z problemem zatkanego odływu w swoim domu. Czasami odprowadza wodę zbyt wolno, a czasami jest po prostu całkowicie zatkany. Chociaż możesz pokusić się o zakup środka do udrażniania rur, wiedz, że większość z nich zawiera toksyczne składniki. Możesz łatwo odblokować odpływ, używając tego, co już masz w domu.

Jeśli jednak zdecydujesz się użyć środka do udrażniania rur, a jedna butelka nie wystarczy, aby udrożnić odpływ, pamiętaj, aby później zastosować ten sam środek, w przeciwnym razie może dojść do poparzenia, uwalniania toksycznego gazu lub eksplozji.

Nie wszystkie środki do czyszczenia rur wykorzystują te same składniki żrące. Niektóre zawierają wodorotlenek sodu, wybielacz, kwas siarkowy lub kwas solny — mieszanie ich jest niebezpieczne.

Na przykład, zmieszanie wodorotlenku sodu i kwasu siarkowego powoduje egzotermiczną reakcję kwasowo-zasadową. Z odpływu może wytrysnąć gorąca woda, a nadmiar kwasu lub zasady w płynie może spowodować oparzenia skóry.

Gdy środek do czyszczenia kanalizacji zawierający wybielacz zostanie zmieszany z środkiem zawierającym kwas chlorowodorowy, powstaje gazowy chlor. Chociaż możesz uważać, że użycie środka udrażniającego rury to najłatwiejszy sposób na ich czyszczenie, istnieją dobre powody, aby skorzystać z innych opcji, co wyjaśniono w liście Angie:

  • Środki czyszczące są toksyczne, zwłaszcza te niedrogie — Nawet jeśli nie mieszasz różnych środków czyszczących, należy unikać oparów uwalnianych ze środków do udrażniania rur, ponieważ podrażniają one oczy, nos i błony śluzowe. Uruchom wentylator w łazience, ponieważ opary unoszą się długo po wlaniu środka czyszczącego do kanalizacji.
  • Mogą uszkodzić rury — Żrące chemikalia używane do udrażniania rur mogą je uszkodzić. Mogą uszkodzić niektóre części kanalizacji.
  • Są szkodliwe dla środowiska — Żrące substancje chemiczne zawarte w środkach udrażniających rury są spłukiwane do kanalizacji, skąd trafiają do oczyszczalni ścieków, a następnie do środowiska.
  • Czyszczenie odpływów nie zawsze jest skuteczne — W zależności od przyczyny zatkania odpływu, zastosowanie środków udrażniających może nie wystarczyć, aby udrożnić rury. W przypadku silnego zapchania odpływu, problemów w przewodzie kanalizacyjnym lub zepsutych rur, środki do udrażniania nie rozwiążą problemu.

Prawdopodobnie w domu masz to, czego potrzebujesz, aby odblokować odpływ. Oto kilka opcji, które można zastosować razem, ponieważ nie ma w nich żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych:

  • Zagięty drut — Użyj zwykłego drutu, np. z drucianego wieszaka. Wyprostuj go, a następnie utwórz haczyk na jednym końcu. Umieść koniec haka w odpływie i zacznij wyciągać to, co zatrzymywało wodę. Miej pod ręką ręczniki papierowe, aby wyrzucić to co wyciągniesz do śmieci. Wlej do odpływu gorącą wodę, aby go oczyścić.
  • Wrząca woda — To dobry sposób na odetkanie odpływu. Używając wrzącej wody, wylewaj ją stopniowo do odpływu, robiąc odstęp 15 sekund między każdym wlaniem.
  • Soda oczyszczona i sól — Umieść pół szklanki soli i pół szklanki sody oczyszczonej w słoiku lub misce, a następnie dobrze wymieszaj. Wylej mieszaninę do kanalizacji i odczekaj 20 minut. Przepłucz wrzącą wodą.
  • Soda oczyszczona i ocet — Prawdopodobnie znasz efekt musowania i powstawania piany po połączeniu tych dwóch składników. Chociaż nie jest to skuteczny środek czyszczący, pienienie pomaga rozbić brud znajdującyc się na rurze. Wlej sodę oczyszczoną do odpływu, a następnie biały ocet. Przemyj gorącą wodą po 10 minutach.
  • Przepychanie odpływu — Użyj innego tłoka niż ten, którego używasz w toalecie. Jeśli powyższe sugestie nie są skuteczne, możesz je ze sobą łączyć.

Mieszanka MacGyvera wytwarza żrący kwas nadoctowy

Chociaż nadtlenek wodoru i ocet są skuteczne, gdy są używane oddzielnie, nie należy ich mieszać. Po połączeniu ich powstaje kwas nadoctowy – toksyczny żrący kwas. Kontakt tego kwasu z oczami, skórą i układem oddechowym powoduje ich silne podrażnienie.

Według Susan Sumner z Virginia Tech, połączenie tych dwóch składników zabija ponad 100 000 rodzajów zarazków, w tym E. coli i salmonellę. Istnieje jednak metoda, której można użyć, aby uniknąć reakcji zachodzącej po zmieszaniu tych substancji chemicznych. Według Cleaning Business Today, należy wykonać następujące kroki:

  • Wlej 3% nadtlenek wodoru do jednej butelki ze spryskiwaczem, a biały destylowany ocet (5% kwasu ascetycznego) do drugiej butelki. NIE mieszaj ich razem w jednej butelce, ponieważ stworzą niestabilną i silnie korozyjną formę kwasu nadoctowego.
  • Wyczyść wybraną powierzchnię mydłem i wodą. Wysusz czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
  • Spryskaj powierzchnię wodą utlenioną lub octem. Kolejność nie ma znaczenia; po prostu nie rozpylaj ich w tym samym czasie, ponieważ po zmieszaniu stworzą niestabilną formę kwasu nadoctowego.
  • Pozostaw na co najmniej pięć minut przed wytarciem czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
  • Powtórz rozpylając na wybraną powierzchnię drugi środek.

Soda oczyszczona + ocet = nieskuteczny do czyszczenia środek

Po połączeniu sody oczyszczonej i octu zachodzi reakcja, w której powstaje piana, ale zasadniczo powstała substancja nie ma mocy czyszczącej. Oba produkty działają dobrze, gdy są stosowane samodzielnie. Jednak w połączeniu tracą całą moc i skuteczność, z wyjątkiem sytuacji, gdy używa się działania pieniącego do wsparcia czyszczenia odpływu, co opisano powyżej.

Soda oczyszczona to substancja ścierna, która nie rysuje powierzchni. Może być używana do usuwania brudu z wanien i zlewów, a także do usuwania osadu z garnków i patelni. Unikaj używania sody oczyszczonej na dużych powierzchniach, takich jak podłogi, ponieważ usunięcie granulek wymaga dużych ilości czasu i wody.

Biały ocet to prosty środek do czyszczenia podłóg i blatów. Przed użyciem na wybranej powierzchni upewnij się, że wytrzyma ona kwaśne pH. Dodaj filiżankę octu do prania, aby usunąć osady mineralne z pralki. Mieszanka octu i mydła do naczyń pomoże usunąć najgorsze zabrudzenia.

Chociaż jest to dobry środek czyszczący, pamiętaj, aby trzymać go z dala od litego drewna, granitu, marmuru lub steatytu, ponieważ może je zniszczyć. Nie wlewaj go też do żelazka. Co ciekawe, należy unikać zmywania rozlanego jajka octem, ponieważ powoduje on zmianę konsystencji jajka, co jeszcze bardziej utrudnia sprzątanie.