Co jest gorsze niż pluskwy? Ich odchody

pluskwy

W skrócie -

  • Pluskwy to pasożyty, które preferują pokarm z ludzkiej krwi; zaczynając od wielkości pestki jabłka, po karmieniu pęcznieją i brązowieją, co czyni je bardziej widocznymi gołym okiem
  • Małe, czerwone ślady ugryzień mogą być pierwszą oznaką inwazji pluskiew, które prawdopodobnie nie przenoszą choroby, ale odkładają duże ilości histaminy w swoich odchodach, aby przyciągnąć inne pluskwy
  • Stężenie histaminy jest wysokie i trwałe w zaatakowanych domach, zwiększając ryzyko alergii
  • Unikaj stosowania pestycydów chemicznych w celu wyeliminowania pluskiew, ponieważ są one związane z zagrożeniem dla zdrowia; zamiast tego rozważ zastosowanie leczenia ciepłem lub zimnem, aby zabić robaki, a następnie dogłębne czyszczenie, aby pozbyć się z domu ekskrementów, egzoszkieletów i histaminy

Według dr. Mercoli

Pluskwy to pasożytnicze owady, które żywią się wyłącznie krwią i preferują ludzką krew. Po karmieniu pęcznieją i przybierają czerwonawy kolor, mniej więcej wielkości pestki jabłka. Chociaż są uciążliwe, szybko się rozmnażają i wywołują reakcje alergiczne, prawdopodobnie nie rozprzestrzeniają choroby.

Pluskwy są często stworzeniami nocy i wypełzają jak wampiry, żywiąc się krwią ludzi i zwierząt podczas snu. Najpierw wstrzykują środek znieczulający, aby nie czuć ugryzienia. Po skończeniu posiłku czołgają się do swojej kolonii, aby odpocząć. Kiedyś w dużej mierze wytępione w USA, w ostatnich dziesięcioleciach populacje owadów eksplodowały, ponieważ podróże lotnicze prawdopodobnie rozprzestrzeniły kolonie na całym świecie.

Pluskwy szybko rozprzestrzeniają się w Ameryce Północnej i zostały wykryte w każdym stanie w USA. Chociaż przyciąga je zapach brudnego prania, plaga nie oznacza, że ​​masz brudny dom. Można je znaleźć wszędzie, od pięciogwiazdkowych kurortów i statków wycieczkowych, po biblioteki, szkoły i ośrodki opieki dziennej.

Pluskwy mogą przetrwać miesiące bez jedzenia, ale wolą karmić się co kilka dni. Co ciekawe, żyją i żywią się w odległości 8 stóp od powierzchni do spania. Ukrywając się w ciągu dnia, często w szwie materaca, ramie łóżka, wezgłowiu lub za tapetą, te małe stworzenia potrafią więcej niż gryźć i kupować w Twoim łóżku.

Ugryzienie przez pluskwę może być twoim pierwszym dowodem

Pluskwy wpływają na każdą osobę inaczej. Reakcja na ugryzienie wymaga reakcji alergicznej, więc jeśli nie jesteś uczulony, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że w domu są pluskwy. Osoby uczulone mogą czasami drapać się tak bardzo, że prowadzi to do wtórnej infekcji skóry.

W niektórych przypadkach ślady ugryzień mogą rozwinąć się nawet do 14 dni, więc inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to egzoszkielety owada po wylinki, żywe pluskwy lub ekskrementy w fałdach materaca lub prześcieradła oraz plamy krwi w kolorze rdzy na materac lub pobliskie meble. Ślad ugryzienia często przypomina ślad pozostawiony przez inne owady, w tym komary czy pchły. Okolica może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona oraz może swędzieć i podrażniać. Ślady ugryzień mogą być przypadkowe lub mogą pojawiać się w linii prostej.

Chociaż infestacje można znaleźć przez cały rok, zwykle osiągają szczyt w miesiącach letnich, ponieważ w tym czasie podróżuje więcej osób. Być może zainteresuje Cię, że lista miast pluskiew Orkin Pest Control z 2014 r. obejmuje Chicago, Illinois i cztery miasta w Ohio (Columbus, Cleveland, Cincinnati i Dayton) w 10 największych miastach z najgorszą inwazją pluskiew.

Emocjonalne skutki błędów mogą mieć źródło fizyczne

Chociaż pluskwy są bardziej uciążliwe niż niebezpieczeństwem, psychologiczne żniwo, które pobierają, może być wysokie. W jednym studium przypadku kobieta popełniła samobójstwo po wielokrotnych inwazjach pluskiew w swoim mieszkaniu. Naukowcy doszli do wniosku: „Inwazja pluskiew była prawdopodobnie przyczyną wystąpienia negatywnego stanu psychicznego, który ostatecznie doprowadził do samobójstwa”.

Inni, którzy żyją z pluskwami, częściej zgłaszają problemy z lękiem, zaburzeniami snu, trudnościami finansowymi, wahaniami nastroju i urojeniami. Skutki emocjonalne związane z zespołem stresu pourazowego zgłaszano również po inwazji pluskiew. Pogłębianie problemów psychologicznych jest błędnym piętnem, że pluskwy są wynikiem nieczystości.

Naukowcy odkryli, że pluskwy wydzielają wystarczającą ilość histaminy, aby wywołać objawy skórne i oddechowe. Trwały wpływ na obecność pluskiew może być związany z obecnością histaminy w odchodach. Histamina to naturalnie występująca w organizmie substancja chemiczna, która jest wydzielana w odpowiedzi na alergeny. Jednak narażenie na zewnętrzne ilości histaminy może skutkować różnymi stanami zdrowia, od wysypek po zaburzenia oddechowe. Nadmierne ilości histaminy są również związane z zaburzeniami lękowymi i depresją.

Pluskwy robią więcej niż gryzą

Naukowcy z North Carolina State University zbadali domy wolne od szkodników i zarażone, donosząc, że poziom histaminy był znacznie wyższy w domach zarażonych pluskwami.

Podwyższony poziom histaminy utrzymywał się przez miesiące po wytępieniu inwazji pluskiew. Naukowcy przeanalizowali domy, które poddano obróbce cieplnej w celu wyeliminowania pluskiew i stwierdzili, że histamina jest w stanie wytrzymać podwyższone temperatury, a nawet wykazali podwyższony poziom histaminy po tym, jak mieszkania były wolne od szkodników przez miesiące.

Chociaż obróbka cieplna jest skutecznym sposobem zabijania owadów, naukowcy spekulowali, że strumień gorącego powietrza wzburza ekskrementy i rozprzestrzenia histaminę z zainfekowanych materacy na pozostałą część domu. We wcześniejszych badaniach kanadyjskich naukowców zauważyło, że histamina była wydzielana przez pluskwy w celu przyciągnięcia innych, zasadniczo pozostawiając ślad w szczelinach w pobliżu źródeł pożywienia. Mając to na uwadze, entomolog dr Zachary DeVries zastanawiał się, czy problemy zdrowotne mogą wynikać z ekspozycji na zewnętrzną histaminę.

On i jego koledzy odkryli, że zarażone mieszkania zawierały średnio 54 mikrogramy histaminy na 100 miligramów kurzu. Było to znacznie wyższe niż ilość histaminy znaleziona w domach niezainfekowanych, mimo że ilość kurzu była równa w domach. Skutki zdrowotne są do tej pory niejasne. Devries i jego koledzy stwierdzili:

„Warto zauważyć, że stężenia histaminy w kurzu zebranym w domach zarażonych pluskwami ​​były 50 razy większe niż w sianie rolniczym. Wysokie stężenia, trwałość i bliskość ludzi podczas snu sugerują, że histamina wytwarzana przez pluskwy może stanowić nowe zanieczyszczenie i stanowić zagrożenie. poważne zagrożenie dla zdrowia w środowisku wewnętrznym. Histamina jest stosowana w prowokacji oskrzelowej i skórnej, ale rzadko jest uważana za środowiskowy czynnik ryzyka w chorobach alergicznych”.

Mieć błędy, podróżować

Pluskwa może złożyć setki jaj w ciągu swojego życia. Średni cykl życia wynosi od 10 miesięcy do jednego roku, ponieważ błąd przechodzi przez wiele etapów. Gdy dostępny jest żywotny host, błędy mogą przechodzić przez te etapy dość szybko i osiągnąć dojrzałość w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Aby znaleźć zdolnego do życia żywiciela, robaki polegają na różnych widokach, zapachach i zmianach temperatury. Pluskwy żyją przez cały rok, ponieważ są chronione przed ekstremalnymi temperaturami w domu lub pokoju hotelowym, ale są najbardziej aktywne latem.

Większa liczba inwazji jest zgłaszana latem, ponieważ więcej osób podróżuje i zatrzymuje się w hotelach. Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield w Anglii byli zainteresowani tym, co napędza zachowanie pluskiew w przypadku braku żywotnego żywiciela. W małym badaniu naukowcy przeanalizowali ruchy pluskiew, gdy zostały wystawione na działanie toreb z czystą odzieżą lub toreb z ubraniami noszonymi przez kilka godzin. Do jednego z pomieszczeń wprowadzono również stały dopływ dwutlenku węgla, który symulował ludzki oddech.

Naukowcy odkryli, że robaki w pomieszczeniu z dwutlenkiem węgla aktywniej poszukiwały nosiciela krwi. Co zaskakujące, robaki w pokoju z torbą wcześniej noszonych ubrań były również bardziej aktywne i wydawały się przyciągać do ubrań. Naukowcy przypuszczają, że zdolność owada do rozpoznawania ludzkiego zapachu odgrywa rolę w rozprzestrzenianiu się owadów i może dostarczać informacji, które mogą pomóc zniechęcić owady do podróżowania z tobą.

Jednym ze sposobów, w jaki robaki podróżowały po świecie, są worki z brudną bielizną, które są przewożone z hotelu do hotelu, a potem do domu. To badanie pokazuje, że przechowywanie brudnego prania w hermetycznych pojemnikach może pomóc w zapobieganiu wracaniu z tobą do domu pasożytniczym autostopowiczom. Niestety, w ciągu kilku miesięcy wystarczą dwa lub trzy pluskwy, aby zaludnić twój dom.

Zanim rozpakujesz, zrób to

(FILMIK TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)

Ten krótki film zawiera proste instrukcje, jak znaleźć pluskwy w domu lub hotelu. Ważne jest, aby podczas podróży zachować rozsądne środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zabrania małego zwierzaka do domu. Przed dokonaniem rezerwacji hotelowej zapoznaj się z hotelowym Bedbug Report, bezpłatną publiczną bazą danych hoteli i kompleksów apartamentowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Baza danych zawiera listę hoteli według regionu, więc jeśli Twój hotel ma raport o pluskwach, możesz znaleźć na liście taki, który ma przejrzysty raport.

Nie rozpakowuj się po przyjeździe. Zamiast tego umieść swój bagaż w czystej wannie w łazience lub na stojaku nad podłogą, podczas gdy będziesz sprawdzać pokój. Karta kredytowa i latarka pomogą ci znaleźć wszelkie pluskwy, które mogły się zadomowić. Jeśli nie masz latarki, zainstaluj aplikację latarki na swoim smartfonie. Zaczynając od poduszek, odsuń poszewkę na poduszkę i poszukaj wzdłuż szwów małych jajek, owadów lub ekskrementów.

Odciągnij prześcieradło i pokrowiec materaca, aby poszukać charakterystycznych plam lub żywych robaków w zagięciach materaca. Pamiętaj, aby spojrzeć wzdłuż maleńkich otworów wentylacyjnych znajdujących się z boku materaca lub sprężyn skrzynkowych i dokładnie przyjrzeć się wszystkim czterem rogom łóżka, a nie tylko jednemu. Zajrzyj również pod meble — tapicerowane krzesła, sprężyny, szafki nocne — oraz wzdłuż wezgłowia i zasłon, gdzie mogą się schować do następnego posiłku. Jeśli znajdziesz pluskwy, odbierz bagaż i natychmiast wyjdź.

Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie rutynowej podstawowej inspekcji również następnego ranka. Poszukaj małych czerwonych plam krwi na pościeli, które mogą być widoczne po ukąszeniu pluskwy. Jeśli nie znalazłeś ich poprzedniej nocy, ale następnego ranka, będziesz mógł podjąć środki ostrożności, aby nie przynosić ich do domu. Pluskwy mogą również pojawić się na płaszczu lub ubraniu przyjaciela, który przyjeżdża w odwiedziny, lub na ubraniu osoby zajmującej się naprawą sprzętu. Dlatego nawet jeśli nie podróżowałeś, dobrze jest rutynowo sprawdzać swój dom.

Niebezpieczne skutki zdrowotne mogą wynikać z obróbki chemicznej

Chociaż możesz chcieć, aby te błędy zniknęły tak szybko, jak to możliwe, powinieneś zachować ostrożność przed zaakceptowaniem standardowych zabiegów pestycydowych w swoim domu. Narodowe Centrum Informacji o Pestycydach (NPIC) poinformowało o dramatycznym wzroście liczby łagodnych do poważnych skutków ubocznych wynikających z pestycydów stosowanych do zabijania pluskiew.

Liczba zapytań rośnie z roku na rok, a 7 procent dotyczy narażenia na pestycydy, wycieku lub niewłaściwego zastosowania. W wielu przypadkach skutki uboczne były związane z nadmiernym używaniem lub niezmienianiem pościeli i nieodpowiednią wentylacją.

NPIC donosi, że pluskwy stały się odporne na powszechnie stosowane pestycydy i nie reagują już na bomby na owady lub zamgławiacze. Zgłaszają, że każdego roku otrzymują setki telefonów dotyczących zarówno leczenia pluskiew domowych, jak i skutków ubocznych stosowania pestycydów w leczeniu domów lub budynków komercyjnych. Codzienne leczenie punktowe pestycydami również zwiększa prawdopodobieństwo, że insekty rozwiną odporność i zwiększy Twoją własną ekspozycję na toksyczne chemikalia.

Za każdym razem, gdy zdecydujesz się na użycie pestycydów, zwiększasz ryzyko wystąpienia objawów neurologicznych i sercowo-płucnych oraz innych długotrwałych i przewlekłych schorzeń, a także zatrucia najbliższego otoczenia. Istnieją skuteczne i bezpieczniejsze sposoby zwalczania inwazji pluskiew, które nie obejmują stosowania pestycydów.

Profilaktyka i bezpieczne leczenie Twoje najlepsze opcje

Obróbka cieplna to skuteczna i bezpieczna metoda zabijania pluskiew w Twoim domu. Wiąże się to z wystawieniem domu lub obszarów w domu na temperaturę 113 stopni Fahrenheita (45 stopni Celsjusza) przez godzinę, aby zabić owady, niezależnie od ich etapu życia. Obróbkę cieplną można zastosować do pojedynczych przedmiotów, takich jak ubrania, które można umieścić w suszarce na gorąco na 30 minut lub może być zastosowana do całego pomieszczenia przez eksperta firmy w tej metodzie obróbki.

Przedstawione badanie wskazuje, że choć obróbka cieplna jest skutecznym sposobem zabijania pluskiew i ich larw, to nie usuwa histaminy, ich egzoszkieletów i ekskrementów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Obróbka cieplna może wywołać chmurę histaminy i ekskrementów, które osadzają się w kurzu na meblach i podłodze. Dlatego ważne jest, aby po zakończeniu obróbki cieplnej w domu przeprowadzić dokładne czyszczenie i odkurzanie, aby usunąć jak najwięcej histaminy, ekskrementów i egzoszkieletów.

W przypadku małych przedmiotów można rozważyć obróbkę na zimno, wystawiając przedmiot na działanie temperatury 0 stopni F (-18 stopni C) przez cztery dni. Mniejsze przedmioty można zamknąć w torbie i umieścić w zamrażarce.

Ważne jest, aby używać termometru do sprawdzania temperatury, ponieważ nie wszystkie zamrażarki osiągną 0 stopni F. Inną skuteczną opcją są pułapki na pluskwy. Chociaż są one dostępne w handlu, możesz zrobić własne w domu.