Pokochaj swoje płuca z pomidorami i jabłkami

jabłka

W skrócie -

 • Nowe badanie pokazuje, że gdy byli palacze zwiększają spożycie pomidorów i owoców, zwłaszcza jabłek, zmniejszona pojemność ich płuc zaczyna się zmniejszać, a nawet może zostać przywrócona
 • Podobna dieta może nie tylko spowolnić proces starzenia, który normalnie zachodziłby w płucach byłych palaczy, ale właściwie u każdego, nawet jeśli nigdy nie palił
 • Czynność płuc jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na śmiertelność, zarówno dla pacjentów z chorobami płuc, jak i tych, którzy nigdy nie palili, a zapobieganie przewlekłym chorobom układu oddechowego jest ważnym celem zdrowia publicznego
 • Wiedza o tym, jak kupować, przechowywać, gotować i jeść te produkty roślinne jest niezbędna, ponieważ konwencjonalna uprawa, pakowanie i przygotowywanie może uszkodzić lub zniszczyć ważne związki, które zawierają, a mianowicie flawonoidy i likopen

Według dr Mercoli

Jedno z najbardziej zachęcających badań, które pojawiły się ostatnio, dotyczy radykalnie poprawionej funkcji płuc u osób, które niedawno rzuciły palenie, zwłaszcza tych, którzy lubią jeść pomidory i jabłka.

Badania, który ukazał się w grudniu 2017 r numerze European Respiratory Journal, pokazuje, że gdy byli palacze zwiększyć ich spożycie tych produktów spożywczych - zasadniczo co im nowy zwyczaj - zmniejszona ilość ich funkcji płuc zaczyna się zmniejszać, a ich szanse na przywrócenie funkcji płuc są zwiększone.

Byli palacze, którzy spożywali średnio więcej niż dwa pomidory lub trzy porcje świeżych owoców, zwłaszcza jabłek, doświadczali wolniejszego spadku czynności płuc w porównaniu z osobami, które codziennie jadły mniej niż jeden pomidor lub mniej niż jedną porcję owoców, którzy nie wykazali takiej samej korzyści.

Słaba czynność płuc wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu z dowolnej przyczyny, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (czyli POChP), raka płuc i choroby serca. Nawet jeśli nie palisz, czynność płuc naturalnie zaczyna spadać w wieku około 30 lat. Również +Good zażartował: „Innymi słowy, jeśli chcesz czerpać korzyści ze spożycia owoców, liczy się ich ilość”.

Poza celem przekonania ludzi do rzucenia palenia w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju jednej lub więcej przewlekłych chorób płuc, badanie wykazało dwa główne punkty związane z czynnością płuc:

 • Sposób funkcjonowania płuc jest predyktorem śmiertelności dla każdego, w tym pacjentów z chorobami płuc, a także osób, które nigdy nie paliły.
 • Utrzymanie funkcji płuc i zapobieganie przewlekłym chorobom układu oddechowego są również ważnymi celami zdrowia publicznego.

Jabłka i pomidory dla lepszej funkcji płuc

Główna autorka badania, Vanessa Garcia-Larsen, adiunkt na wydziale zdrowia międzynarodowego Johns Hopkins School of Public Health w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, zauważyła, że ​​dieta bogata w owoce może spowolnić naturalny proces starzenia się płuc, nawet jeśli nigdy nie paliłeś. może nawet pomóc w naprawie szkód spowodowanych paleniem. Ich badania były częścią badania Starzenie się płuc w kohortach europejskich (ALEC), finansowanego przez Komisję Europejską i kierowanego przez Imperial College London.

W 2002 roku Garcia-Larsen i jej współpracownicy zbadali czynność płuc i dietę ponad 650 dorosłych z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Niemiec, używając kwestionariuszy oraz spirometrii do pomiaru natężonej objętości wydechowej i natężonej pojemności życiowej (czyli pojemności płuc do pobierają tlen), a dekadę później testowali czynność płuc tych samych osobników. Według Vanguarda:

„Naukowcy odkryli bardziej uderzającą funkcję diety i płuc u byłych palaczy, u których w ciągu 10 lat ubytek spadł o około 80 ml wolniej, ponieważ ich dieta była bardzo bogata w pomidory i owoce. Taki wynik sugeruje, że składniki odżywcze w ich diecie są korzystne w naprawie uszkodzeń płuc spowodowanych paleniem”.

W badaniu zauważono również, że główną częścią korzyści płynących z żywności odnotowanej w badaniu (w tym bananów i herbaty ziołowej) była zawartość flawonoidów, co potwierdzają wcześniejsze badania: pomidory, a także jabłka, są ważnym źródło dietetycznych flawonoidów.

Jabłko dziennie: lepsze dla twojego zdrowia, niż myślisz

Wiele badań pokazuje, jak zdrowe są dla Ciebie owoce, a jabłka nie są wyjątkiem. W jednym badaniu zauważono, że skórka w szczególności może korzystnie wpływać na funkcję śródbłonka, ciśnienie krwi i miażdżycę oraz zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W dziedzinie samej tylko funkcji płuc badania pokazują, że cenne związki zawarte w jabłkach mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka płuc, astmy i chorób układu oddechowego, nadpobudliwości oskrzeli i uporczywego alergicznego nieżytu nosa, nie wspominając o cukrzycy typu 2, astmie i kilku innych. rodzaje raka. Ale chociaż prawdą jest, że jabłka to zdrowa żywność, kluczem jest umiar. Jak zauważa Departament Rolnictwa USA (USDA), ilości owoców, które należy spożywać dziennie, różnią się w zależności od pewnych czynników:

 • Dzieci do lat 8 — od 1 do 1 1/2 filiżanki dziennie
 • Dzieci i młodzież — od 1 1/2 do 2 filiżanek owoców dziennie
 • Kobiety w wieku od 19 do 30 lat — 2 filiżanki dziennie, a kobiety powyżej 30 lat — 1 1/2 filiżanki dziennie
 • Mężczyźni w każdym wieku — 2 szklanki owoców dziennie

Nie zauważają jednak, że chociaż owoce zawierają wiele witamin, enzymów i minerałów, powinny być spożywane z umiarem ze względu na zawartość fruktozy, zwłaszcza jeśli jesteś odporny na insulinę. I proszę zrozumieć, że picie soków owocowych nie daje takich samych korzyści, jak spożywanie całych owoców.

Jeśli chodzi o porcje jabłek, ta sama witryna podzieliła je, aby pokazać, że jedno małe jabłko lub połowa dużego stanowią 1 szklankę, podobnie jak 1 szklanka pokrojonych, posiekanych, surowych lub ugotowanych jabłek. 4-uncjowy pojemnik na przekąski z musem jabłkowym liczy się jako pół szklanki.

Oto dlaczego jest to ważne: porcje, szczególnie dla osób stosujących dietę typowo zachodnią, są często większe niż powinny. I chociaż wielu uważa, że ​​wypicie 8-uncjowej szklanki soku byłoby dobre dla ciebie, USDA National Nutrient Database pokazuje, że 8 uncji soku jabłkowego zawiera więcej cukru i mniej niż minutę błonnika w porównaniu do średniej wielkości jabłka. (Podobne liczby można przyjąć również dla innych owoców). W szczególności typowa 8-uncjowa szklanka organicznego soku Honeycrisp zawiera:

 • 120 kalorii
 • 0,1 grama błonnika pokarmowego
 • 24 gramy cukru

Samo średniej wielkości jabłko ma:

 • 95 kalorii
 • 4,4 grama błonnika pokarmowego
 • 18,91 gramów cukru

Ocet jabłkowy — równoważy poziom cukru we krwi, optymalizuje zdrowie jelit

Jeśli nigdy nie widziałeś listy wszystkich sposobów, w jakie ocet jabłkowy lub ACV wpływa na twoje zdrowie, zdecydowanie powinieneś się przyjrzeć. Badania kliniczne wykazały, że sfermentowany sok jabłkowy z aktywnym składnikiem, kwasem ascetycznym, oprócz leczenia takich rzeczy jak ukąszenia owadów, skaleczenia i zadrapania, stopa sportowca, oparzenia słoneczne, łupież i inne:

Niższy poziom cukru we krwi — Trzy grupy dorosłych z cukrzycą typu 2, w stanie przedcukrzycowym i zdrowa grupa kontrolna otrzymały uncję ACV, po czym wszystkie miały niższy poziom glukozy, a osoby z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym wykazały znaczną poprawę.

Smoczek na ból gardła — Połączenie ACV z dodatkiem innych substancji zwalczających bakterie, takich jak sok z cytryny, miód, imbir i pieprz cayenne nie tylko łagodzi ból gardła, ale także goi.

Poprawia zdrowie jelit — Jako prebiotyk ACV pomaga utrzymać korzystną równowagę w mikrobiocie, a w konsekwencji może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Jak zauważono w jednym z badań:

„Do 90 procent polifenoli roślinnych w diecie, w tym jabłek, dociera do okrężnicy w stanie nienaruszonym. Interakcja z mikroflorą jelitową jest wzajemna, ponieważ bakterie komensalne przekształcają polifenole w proste metabolity aromatyczne, podczas gdy polifenole mają zdolność modulowania składu mikroflory jelitowej, hamując niektóre populacje bakterii i stymulując inne”.

Utrata masy ciała — Japońskie badanie na zwierzętach pokazuje, że myszy, którym podawano ACV z posiłkami, rozwinęły o 10% mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu z ich odpowiednikami bez ACV, nawet przy jedzeniu tej samej ilości wysokotłuszczowego pokarmu. Naukowcy doszli do wniosku, że ludzie mogą spodziewać się takich samych korzyści.

Infekcje dróg moczowych (ZUM) — Oprócz ZUM badania pokazują, że ocet jabłkowy może mieć działanie przeciwbakteryjne na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, czyli zespół bolesnego pęcherza moczowego. Część działania może wynikać z obecności kwercetyny w ACV, a także potasu, który według Organic News Room może hamować złe bakterie i promować wzrost zdrowych bakterii.

Pomidory: owoc o wyjątkowych walorach odżywczych

Zapytaj prawie każdego, jakie jest ich ulubione warzywo, a wielu odpowie, że to pomidor. Być może już wiesz, że pomidor jest w rzeczywistości owocem, ale prawdopodobnie myślałeś o nim jako o warzywie, ponieważ jest najczęściej używany w przepisach na słono, a nie słodko jak owoce. Jednym z najkorzystniejszych związków zawartych w pomidorach jest likopen, o którym wiadomo, że ma działanie przeciwnowotworowe, ale który może również zapobiegać udarom.

Nadając pomidorom ich jaskrawoczerwony kolor, likopen został zidentyfikowany w jednym badaniu jako związany ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. W jednym z badań zaobserwowano, że ludzkie płuca są szczególnie podatne na uszkodzenia oksydacyjne i że „stężenia przeciwutleniaczy w diecie w wyściółce nabłonka płuc i płynach wyściółkowych mogą zapewniać ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi”. W innym badaniu dość uważnie odnotowuje się:

„Coraz więcej dowodów sugeruje, że likopen pomidorowy może zapobiegać powstawaniu i rozwojowi raka płuc. Badania eksperymentalne wykazały, że likopen może hamować wzrost kilku hodowanych komórek raka płuc i zapobiegać powstawaniu nowotworów płuc w modelach zwierzęcych poprzez różne mechanizmy…

Nasze zrozumienie roli przeciwnowotworowej odgrywanej przez likopen pomidorowy zostanie wzmocnione i pomoże nam opracować uzupełniające strategie zapobiegania, leczenia i leczenia raka płuc”

Godne uwagi fakty dotyczące przechowywania, konsumpcji i gotowania pomidorów

Jednak kilka rzeczy jest ważnych, jeśli chodzi o spożycie pomidorów. Jednym z nich jest to, że jako roślina psiankowata wraz z białymi ziemniakami, papryką, roślinami strączkowymi, zbożami i niektórymi tykwami ​​zawierają lektyny. Lektyny to białka roślinne, które wiążą cukier i przyczepiają się do błon komórkowych, powodując przyrost masy ciała, zakłócając ekspresję genów i zaburzając funkcjonowanie układu hormonalnego. Mogą również przyczyniać się do nieszczelnego jelita i działać jako „substancje antyodżywcze”, które mogą siać spustoszenie nie tylko w zdrowiu jelit, ale w całym zdrowiu.

Możesz uniknąć oszczędnego jedzenia pomidorów, ale szczególnie jeśli kochasz pomidory i inne pokarmy z psiankowatych, kiełkowanie, fermentowanie, moczenie i gotowanie skutecznie zmniejszy wiele problemów z lektynami. Co więcej, gotowanie pomidorów w celu zmniejszenia zawartości lektyny jednocześnie zwiększy zawartość likopenu. Co ważne, kiedy jesz pomidory, rób to z tłuszczem, takim jak oliwa z oliwek lub olej z awokado, ponieważ likopen jest składnikiem odżywczym rozpuszczalnym w tłuszczach.

Ponadto, niezależnie od tego, czy jest to ketchup, salsa, sos pomidorowy, czy cały pomidor, zawsze wybieraj produkty ekologiczne. Oto wskazówka, która ma kluczowe znaczenie dla najlepszego smaku pomidorów: Nigdy nie przechowuj pomidorów w lodówce, ponieważ niszczy to zarówno smak, jak i konsystencję, czyniąc je papkowatymi i bez smaku. Najlepsza jest temperatura pokojowa.

Ponadto unikaj pomidorów w puszkach, ponieważ kwasowość pomidorów zwiększa wypłukiwanie toksycznych, zaburzających gospodarkę hormonalną chemikaliów, takich jak bisfenol-A (BPA), plamiących wyściółkę wielu konserw (a także plastikowych butelek na wodę, butelek dla niemowląt i plastikowych misek do przechowywania).

Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o żywność pochodzenia roślinnego

Wiele dzisiejszych produktów spożywczych nie ma tych samych aspektów zdrowotnych, na które kiedyś liczyłeś, aby zachować zdrowie swojej rodziny. „Nowoczesne” techniki rolnicze, przemysłowa produkcja żywności, dodatki, konserwanty, uboga w składniki odżywcze gleba i wiele innych czynników zaszkodziło, a nie pomogło w dążeniu do coraz lepszej żywności. Żywność genetycznie modyfikowana (GE), w tym jabłka, są teraz częścią krajobrazu, że tak powiem, ponieważ Powers That Be chcą pomóc w takich rzeczach, jak brązowienie (utlenianie), gdy jabłka są krojone.

Dzięki wspomaganemu laboratoryjnie hamowaniu oksydazy polifenolowej (PPO), produkt genetycznie modyfikowany znany jako jabłka arktyczne, wstępnie pokrojony i niebrązowiony, został uwolniony, ale nie będzie nawet musiał być oznaczony jako GE. Istnieje również fakt, że wiele konwencjonalnie produkowanych jabłek, takich jak (kiedyś) Red Delicious, często krzyżuje się w ciągu swojego życia, aby wyglądały bardziej atrakcyjnie, jednocześnie czyniąc je mącznymi i praktycznie niejadalnymi. Mogą być również barwione pigmentami uwydatniającymi kolor.

Stosowanie pestycydów jest prawdopodobnie jednym z najgorszych sposobów narażania żywności za pomocą szkodliwych chemikaliów. Spożywanie żywności ekologicznej w jak największym stopniu jest ważne z kilku powodów, ponieważ żywność ekologiczna ma znacznie mniejsze ryzyko skażenia pestycydami w porównaniu z żywnością uprawianą konwencjonalnie. W rzeczywistości badania pokazują (poprzez analizę moczu), że ludzie, którzy jedzą żywność ekologiczną, gdy tylko jest to możliwe, mają mniej pestycydów w swoich ciałach.

Jabłka, ogórki, cytryny, papryki i inne owoce i warzywa są często pokrywane trudną do usunięcia woskiem lub inną powłoką zapobiegającą powstawaniu blizn i owadom, która może być oparta na ropie naftowej. Za każdym razem, gdy kupujesz żywność pochodzenia roślinnego, zwłaszcza niepakowaną, „umyj się przed jedzeniem” powinno być regułą w domu, ale być może „kupuj produkty ekologiczne” powinno być zasadą numer 1.