Do czego służy arrowroot?

arrowroot

W skrócie -

 • Arrowroot nie jest technicznie rośliną, ale raczej gęstą pod względem odżywczym skrobią wyekstrahowaną z kilku kłączy rodziny roślin Marantaceae
 • Szeroko stosowany w prymitywnych kulturach, strzała ma tak tradycyjne zastosowania, jak gojenie ran od zatrutych strzał, ukąszeń skorpionów i gangreny
 • Naturalnie bezglutenowa maranta jest doskonałym środkiem zagęszczającym w budyniu, sosach i gulaszach, a także stanowi doskonałe spoiwo w pieczeń i mieszankach wegetariańskich burgerów
 • Arrowroot może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym, wspierać prawidłowy wzrost i rozwój oraz poprawiać krążenie, ciśnienie krwi, wagę i trawienie

Według dr. Mercoli

Od ponad 7000 lat ludzie używają maranta do wielu różnych zastosowań. W ostatnich latach jest powszechnie stosowany jako alternatywa dla skrobi kukurydzianej. Proszek Arrowroot jest świetny jako zagęszczacz do wszystkiego, od sosów, przez puddingi, po zupy.

Arrowroot (Maranta arundinacea), który pochodzi z rodziny roślin Marantaceae, nie jest rośliną per se; jest to gęsta pod względem odżywczym skrobia, którą można wyekstrahować z bulw wielu wieloletnich kłączy. Technicznie rzecz biorąc, nie jest to korzeń, ale podziemna masa korzeni lub systemu korzeniowego.

Według Encyclopedia Britannica nazwa maranta to „czasami stosowana do skrobi pozyskiwanej z innych roślin i używana jako substytut prawdziwego maranta”. Poniższa lista określa niektóre gatunki roślin, z których pozyskuje się maranta, w zależności od lokalizacji źródła:

 • Strzała tulemy z Indii Zachodnich (Canna coccinea)
 • Maranta wschodnioindyjska (Curcuma angustifolia)
 • Maranta brazylijska (Manihot esculenta)
 • Otaheite lub korzeń strzałki południowego Pacyfiku (Tacca pinnatifida)
 • Portland lub Dorset, Anglia maranta (Arum maculatum)

Do połowy lat 80. około 98 procent produkcji skrobi maranta pochodziło z regionów tropikalnych, takich jak Indie Zachodnie, ale także z Ameryki Południowej i Australii, do wykorzystania w żywności dla Wielkiej Brytanii, Kanady, Europy i USA. zastosowań spożywczych, takich jak produkcja papieru, kosmetyki i farmaceutyki.

W 1984 r. kłącza maranty zebrano w Indiach Zachodnich i przetransportowano do uprawy w Tifton w stanie Georgia, gdzie po zbiorach stwierdzono, że zawartość skrobi była porównywalna w ocenach naukowców.

Producenci stosują ekstremalne środki, aby wyprodukować z roślin drobny, jedwabisty proszek znany jako mąka z korzenia strzały:

„Sproszkowane strzały są pozyskiwane z roślin w procesie moczenia roślin w gorącej wodzie, obierania bulw w celu usunięcia ich włóknistej osłonki, miażdżenia bulw w miazgę, a następnie płukania miazgi w celu oddzielenia skrobi.

Skrobia jest następnie filtrowana i mielona na proszek. Skrobia kukurydziana jest zwykle wytwarzana z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i jest pozyskiwana w trudnym procesie chemicznym”.

Arrowroot to zdrowsza alternatywa dla skrobi kukurydzianej

Czasami nazywana skrobią, a innym razem proszkiem, maranta jest bardziej pożądana jako zagęszczacz niż często modyfikowana genetycznie (GE) mąka, skrobia kukurydziana lub ryż. Całkowicie bezpieczny i bez skutków ubocznych, wiadomo, że jest bezpieczny nawet w przypadku mleka modyfikowanego dla niemowląt (chociaż istnieją znacznie lepsze pokarmy do karmienia niemowląt).

„Skrobia kukurydziana to sproszkowana substancja wytwarzana z (niespodzianka!) kukurydzy i służy do zagęszczania sosów i sosów. Jednak od czasu pojawienia się organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) prawie cała skrobia kukurydziana jest wytwarzana z kukurydzy, która została genetycznie zmodyfikowana…

Możesz kupić skrobię kukurydzianą bez GMO, ale zazwyczaj jest ona droższa. Proces ekstrakcji skrobi kukurydzianej również może być dość trudny, wykorzystując chemikalia i wysoką temperaturę do przekształcenia kukurydzy w proszek w puszce”.

Obecnie wielu piekarzy używa mąki i skrobi kukurydzianej do ciast, chleba i makaronów. Każdy, kto szuka alternatywnego przepisu na którykolwiek z nich, prawdopodobnie uzna proszek maranta za lepszy składnik. Dodatkowo maranta nie ma zapachu ani smaku, o którym można by mówić.

„Jego proszek to jeden z najlepszych węglowodanów w naturze. Jego cechy, takie jak łatwość trawienia i zdolność do dobrego mieszania z szeroką gamą składników żywności, sprawiają, że jest … jedną z najbardziej poszukiwanych substancji skrobiowych w preparatach dla niemowląt i wyrobach cukierniczych”.

Mąka Arrowroot to świetna alternatywa dla osób z zaburzeniami trawienia

Arrowroot zawiera kilka witamin z grupy B, w tym tiaminę, niacynę i pirydoksynę oraz minerały, takie jak miedź i żelazo, mangan, magnez, fosfor i cynk, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Chociaż jest to skrobia, nie zawiera glutenu, a badania pokazują, że ma najwyższą zawartość białka w porównaniu z innymi natywnymi skrobiami i mąkami.

Ponieważ nietolerancja glutenu staje się coraz bardziej powszechna, naturalnie bezglutenowa maranta jest mile widzianą opcją zapobiegania wzdęciom i bólom brzucha, które występują w tym stanie.

Osoby z celiakią muszą wyeliminować gluten, aby poprawić swój stan, więc maranta daje możliwość spożywania podobnych pokarmów bez dyskomfortu. Stwierdzono również, że Arrowroot jest skuteczny w leczeniu biegunki u osób z zespołem jelita drażliwego. Niektórzy ludzie zastanawiają się nad odżywczymi aspektami maranta.

„Świeży, delikatny maranta można spożywać na surowo, a podczas gotowania można go używać w taki sam sposób, jak innych bulw. Jednak dojrzałe korzenie są niezwykle włókniste, a przez to mniej apetyczne.

Jeśli zamierzasz kupić mąkę z maranta, poszukaj markowego produktu, który odznacza się autentycznością, jakością i czystością. Zafałszowanie tanimi substancjami, takimi jak skrobia kukurydziana, proszek ziemniaczany, tapioka itp., jest powszechną praktyką”.

Strzała w kuchni ma wiele zastosowań

Możesz znaleźć kilka zaskakujących zastosowań żywności dla maranta z tej listy:

 • Przygotuj pyszne, chrupiące, domowe frytki ze słodkich ziemniaków, wrzucając je do mieszanki soli, pieprzu i proszku z maranta przed włożeniem do piekarnika.
 • W deserach maranta jest doskonałym substytutem pakowanych budyniów, kremów i sosów czekoladowych. Równie dobrze łączy się z mlekiem kokosowym, aby uzyskać idealną konsystencję.
 • Sproszkowana strzała jest składnikiem wielu pysznych, bezglutenowych przepisów na chleb, często wraz z mąką kokosową, mąką migdałową, mączką lnianą lub wszystkimi powyższymi.
 • W przypadku czarnej fasoli, hamburgerów z komosy ryżowej lub pieczeni, które mogą mieć tendencję do rozpadania się, proszek ze strzałki pomaga utrzymać je razem, czasami lepiej niż jajka, ale można użyć obu.
 • Aby dodać trochę ciała do smażonych frytek lub gulaszu warzywnego, proszek maranta pięknie wypełnia dziób. Stwórz „gnojowicę”, ubijając kilka łyżek proszku z maranta w pół szklanki zimnego płynu (lub mieszając je razem w zamkniętym słoiku) i obserwuj, jak gęstnieje, gdy mieszasz go z gorącym bulionem.

Podczas gotowania z proszkiem maranta najlepiej dodać go pod koniec gotowania, aby składniki odżywcze nie uległy zmniejszeniu, a mieszanina nie uległa rozkładowi pod wpływem ciepła.

Arrowroot może poprawić wiele funkcji w całym ciele

Dzięki tym i innym cennym związkom zawartym w maranta Twój organizm uzyskuje wiele korzyści zdrowotnych.

Zrównoważone pH — Popiół wapniowy, jedyna skrobia w maranta, występuje w postaci chlorku wapnia, związku, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwej równowagi między kwasem a zasadą.

Trawienie — Błonnik pomaga skutecznie przepychać żywność przez system, jednocześnie umożliwiając wchłanianie składników odżywczych.

Proces ten może zapobiegać zaparciom, a także pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i późniejszą cukrzycę.

Krążenie — Miedź i żelazo w maranta są niezbędnymi składnikami czerwonych krwinek, zapobiegając zmęczeniu, osłabieniu i obniżeniu funkcji poznawczych, wszystkim objawom anemii.

Ponadto zwiększona cyrkulacja zapewnia wyższy poziom natlenienia narządów i innych obszarów, co zapewnia energię.

Obniża poziom cholesterolu — Arrowroot promuje produkcję żółci, co zwiększa wychwyt cholesterolu przez woreczek żółciowy w celu niezbędnej syntezy żółci.

W ten sposób strzałka może pomóc zoptymalizować poziom cholesterolu.

Zdrowa waga — W porównaniu z ziemniakami i innymi skrobiami, maranta dostarcza błonnika i innych składników odżywczych, a także zmniejsza ryzyko głodu między posiłkami.

Metabolizm — Witamina B w maranta optymalizuje działanie enzymów i reguluje procesy metaboliczne, takie jak rytm dobowy i utlenianie glukozy.

Wzrost, rozwój — Arrowroot zawiera więcej białka niż inne warzywa korzeniowe i skrobie.

Białko roślinne, prawdopodobnie jeden z najważniejszych składników odżywczych, optymalizuje zdrowy wzrost i rozwój oraz jest łatwiejsze do strawienia.

Zapobieganie wadom wrodzonym — Kwas foliowy (witamina B9) to witamina B dostarczana w dużej ilości w maranta, dostarczająca 84 procent kwasu foliowego potrzebnego w ciągu jednego dnia w 100 gramach (128 gramów to 1 filiżanka).

Kobiety, które spożywają witaminę B9 w czasie ciąży, pomagają zapobiegać wadom cewy nerwowej u ich nienarodzonych dzieci.

Zdrowie serca — Duże ilości potasu w maranta pomagają zmiękczyć naczynia krwionośne i tętnice, przynosząc korzyści kilku obszarom ciała, w tym pomagając zapobiegać zawałom serca, wysokiemu ciśnieniu krwi i udarom oraz promować przepływ tlenu do mózgu w celu stymulowania zdrowia mózgu.

Arrowroot do miejscowego gojenia, chłonności i poprawy skóry

Wiele kont kojarzy maranta z jego skutecznością jako okładem wypełnionym ranami zatrutymi strzałami, ranami septycznymi, ukąszeniami skorpionów, gangreną, a nawet ospą.

Te same zasady leczenia mogą dotyczyć twoich włosów i skóry. Stosowany zamiast talku lub chemicznie wiązanych kremów nawilżających, maranta jest uznawana za zabieg ziołowy, który sprawia, że ​​Twoja skóra jest bardziej miękka i gładsza, a także wchłania olej, jak w tej recenzji:

„Arrowroot to idealna alternatywa dla pudru dla niemowląt. Wymieszaj pół szklanki maranta z 1 łyżeczką. rumianek. Rumianek koi skórę, a maranta utrzymuje ją w suchości. Ta mieszanka jest również bezpieczna i skuteczna do użytku dla dorosłych”.

Arrowroot może być stosowany w kosmetykach, takich jak puder do twarzy i podkład, w celu wysuszenia przebarwień i utrzymania czystości skóry. Nie tylko mają lepsze właściwości do talku, ale talk - na makijażu i pielęgnacji skóry często zawierają substancje rakotwórcze.

„Wiadomo, że mąka ze strzały przyczynia się do wielu leków i substancji związanych ze zdrowiem ze względu na swoje właściwości pochłaniania wilgoci. Arrowroot ma działanie przeciwzapalne, a także może działać jako środek antyseptyczny, dzięki czemu idealnie nadaje się do miejsc podrażnionych, takich jak oparzenia, wysypki i owrzodzenia. W niektórych krajach stosuje się go nawet z wodą jako pastę do nakładania na otwarte rany.

Arrowroot jest znany przede wszystkim ze swoich kojących właściwości. Naturalny lek na drobne podrażnienia, wspomaga osuszanie ran, wysypek czy wyprysków. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie mąka z maranta nie będzie uszkadzać skóry, pozwalając jej na odpoczynek bez dodatkowych podrażnień.”

Proszek Arrowroot jest również przydatny jako składnik dezodorantu. Po prostu zmieszaj po 3 łyżki proszku z maranta, sody oczyszczonej i oleju kokosowego i dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego lub szczyptę proszku goździkowego. Możesz już nigdy nie dotknąć potencjalnie toksycznego antyperspirantu!