Wpływ niebieskiego światła LED na mózg

światło

W skrócie -

 • Ekspozycja na ekrany komputerowe z podświetleniem LED w nocy znacznie zmniejsza produkcję melatoniny i uczucie senności
 • Diody LED praktycznie nie emitują korzystnego światła podczerwonego, a nadmiar światła niebieskiego generuje reaktywne formy tlenu (ROS), szkodząc wzrokowi i ogólnemu zdrowiu
 • Światła LED mogą również nasilać dysfunkcję mitochondriów, prowadząc do rozwoju chorób przewlekłych - od zaburzeń metabolicznych po nowotwory
 • Warto wymienić diody LED na zwykłe, niskonapięciowe żarówki halogenowe zasilane prądem stałym, zwłaszcza do użytku w nocy

Według dr. Mercoli

Jeszcze nie tak dawno ludzie budzili się ze wschodem i zasypiali z zachodem słońca.

Chociaż wynalezienie nowoczesnego sztucznego oświetlenia pozwoliło nam być produktywnym przez 24 godziny na dobę, nawet w nocy, nasze organizmy nie przystosowały się do funkcjonowania w sztucznym oświetleniu w nocy.

Ludzie od dawna funkcjonowali w blasku ognia, a odpowiadające temu długości fal - kolory żółty, pomarańczowy i czerwony - nie wydają się mieć szkodliwych skutków (takich jak hamowanie produkcji melatoniny) jak inne długości fal, takie jak światło białe i niebieskie.

Niebieskie światło, które jest powszechnie używane w pomieszczeniach, jest szczególnie problematyczne. Fotoreceptory, czyli komórki światłoczułe w oczach śledzą niebieskie światło, które z kolei wyzwala różne procesy w jądrze nadskrzyżowaniowym - małym obszarze podwzgórza mózgu.

Duża ilość niebieskiego światła przekazuje do szyszynki wiadomość o zahamowaniu produkcji melatoniny, co utrzymuje stan czujności. Po zachodzie słońca spada ekspozycja na niebieskie światło, co powoduje wzrost produkcji melatoniny i ułatwia zasypianie.

Wprowadzenie niebieskich świateł LED na rynek

Jesteśmy w trakcie bezprecedensowego eksperymentu ze światłem nie tylko ze względu na powszechne stosowanie sztucznego światła w ogóle, ale także dlatego, że w ciągu ostatnich 20 lat do urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery i telewizory, dodano potężne niebieskie diody LED (diody elektroluminescencyjne).

Oświetlenie LED szybko zastępuje wcześniejsze technologie, w tym żarówki i kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL). Jest ku temu dobry powód, ponieważ diody LED są znacznie bardziej energooszczędne, trwalsze i zapewniają doskonałą jakość światła w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia.

Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), diody LED zużywają co najmniej 75% mniej energii, a jednocześnie działają 25 razy dłużej niż zwykłe żarówki.

Szacuje się, że do 2027 r. powszechne stosowanie oświetlenia LED w Stanach Zjednoczonych może rocznie zaoszczędzić równoważną moc elektryczną 44 dużych elektrowni, co daje łącznie co najmniej 30 miliardów dolarów oszczędności. Diody LED różnią się od żarówek pod trzema kluczowymi względami:

 • Emitują bardzo mało ciepła w porównaniu do żarówek i świetlówek kompaktowych, które uwalniają odpowiednio 90% i 80% swojej energii w postaci ciepła
 • Diody LED emitują światło w określonym kierunku, co czyni je bardzo wydajnymi i zmniejsza potrzebę stosowania odblasków i dyfuzorów
 • Diody LED emitują mieszankę światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, które zwykle łączy się w celu uzyskania światła białego; światło jest jaśniejsze, bielsze i bardziej niebieskie niż światło emitowane przez zwykłe żarówki, które emitują znacznie więcej światła żółtego i czerwonego

„Białe” światło LED jest tak jasne i energooszczędne, że około 10% gmin w USA używa go obecnie w lampach ulicznych. Oczekuje się, że inne gminy również zaczną tak postępować. Niestety, wprowadzenie tych zmian spowodowało pojawienie się nowego zestawu potencjalnych problemów.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany LED zmyla mózg

Gdy w nocy do mózgu dociera niebieskie światło, może to powodować poważne problemy zdrowotne. Badanie National Sleep Foundation (NSF) wykazało, że prawie wszyscy respondenci korzystali z telewizora, komputera, telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w ciągu godziny przed pójściem spać co najmniej kilka nocy w tygodniu.

Na przykład, w 2011 roku naukowcy odkryli, że wieczorna ekspozycja na ekrany LED wpływa na fizjologię okołodobową. Wśród 13 młodych mężczyzn, pięciogodzinna ekspozycja na ekran LED w nocy znacznie zmniejszyła produkcję melatoniny oraz uczucie senności.

Oddzielne badania wykazały, że „niebieskie światło z diod elektroluminescencyjnych wywołuje zależne od dawki zahamowanie produkcji melatoniny u ludzi”.

Używanie tabletu wieczorem, nawet przez dwie godziny, wystarczy, aby zahamować naturalny nocny wzrost tego hormonu w organizmie, podczas gdy używanie tabletu przez cztery godziny prowadzi do zmniejszenia uczucia senności, wydłużenia czasu zasypiania (o około 10 minut) i gorszej jakości snu w porównaniu z osobami, które czytały papierowe książki w tym samym czasie.

Nawet jazda do domu przez miejsca oświetlone diodami LED może zaburzyć zegar biologiczny. Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (AMA) w 2016 r. AMA wydało nowe wytyczne dla społeczności dotyczące „zmniejszania szkodliwego wpływu oświetlenia ulicznego o wysokiej intensywności [LED] na ludzi i środowisko”.

Według AMA, białe światła LED „mają pięciokrotnie większy wpływ” na dobowy rytm snu niż konwencjonalne lampy uliczne. To z kolei może prowadzić do problemów ze snem i związanych z tym schorzeń.

Członek zarządu AMA, dr Maya A. Babu, powiedziała w komunikacie prasowym: „Pomimo korzyści związanych z wydajnością energetyczną, niektóre światła LED są szkodliwe, gdy są używane jako oświetlenie uliczne”. Przytoczyła „ostatnie duże badania”, które wykazały, że jaśniejsze nocne światło wiąże się z:

 • Skróceniem czasu snu
 • Niezadowoleniem z jakości snu
 • Nadmierną sennością
 • Pogorszeniem funkcjonowania w ciągu dnia
 • Otyłością

Światła LED uszkadzają wzrok, układ hormonalny i inne funkcje

Oprócz negatywnego wpływu na sen, diody LED mają również inne wady.

W powyższym wywiadzie dr Alexander Wunsch, światowej klasy ekspert w dziedzinie fotobiologii, opowiada o ukrytych niebezpieczeństwach związanych z oświetleniem LED, w tym o tym, że może to być w rzeczywistości jedna z najważniejszych, nierodzimych ekspozycji na promieniowanie EMF, na które ludzie są narażeni na codziennie.

Jeśli zdecydujesz się zignorować te nowe spostrzeżenia, może to mieć bardzo poważne długoterminowe konsekwencje. Ekspozycja może prowadzić do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), które jest główną przyczyną ślepoty wśród osób starszych w USA.

Krótko mówiąc, diody LED praktycznie nie emitują podczerwieni, ale nadmiar światła niebieskiego, które generuje powstawanie reaktywnych form tlenu (ROS), dlatego LED są tak szkodliwe dla oczu i ogólnego stanu zdrowia.

Oświetlenie LED może również nasilać problemy zdrowotne wynikające z dysfunkcji mitochondriów – od zaburzeń metabolicznych po nowotwory. Według Wunsch:

„Niebieskie światło ma najwyższą energię w widzialnej części widma, dlatego pobudza produkcję ROS i stres oksydacyjny. Niebieskie światło powoduje wzrost poziomu ROS w tkankach, a stres ten musi być zrównoważony światłem podczerwonym, które nie jest obecne w diodach LED.

Organizm potrzebuje regeneracji w przypadku ekspozycji na światło niebieskie, ale regeneracyjna część widma nie znajduje się w niebieskim świetle o krótkiej długości fali. Znajduje się tylko w świetle o długich falach, w czerwieni i bliskiej podczerwieni.

Tak więc regeneracja i naprawa tkanek zależą od długości fal, które nie występują w widmie LED.

Zwiększyliśmy ekspozycję na światło o krótkiej długości fali i tym samym zmniejszyliśmy regenerację i naprawę powodowane przez fale długie. To jest główny problem… W naturze nie mamy takiej jakości światła. Ma to konsekwencje. Stres powoduje szkody w siatkówce i wywiera wpływ na układ hormonalny”.

Jak zmniejszyć szkodliwość ekranów cyfrowych?

Jeśli chodzi o ekrany komputerowe, dr Wunsch sugeruje obniżenie skorelowanej temperatury barwowej do 2700 K — nawet w dzień, a nie tylko w nocy. Wielu używa do tego f.lux, ale mam dla Ciebie wielką niespodziankę, ponieważ znalazłem DUŻO lepszą alternatywę, którą stworzył Daniel, 22-letni bułgarski programista, którego przedstawił mi Ben Greenfield.

Jest jedną z nielicznych osób, które znały już większość informacji zawartych w tym artykule. Więc używał f.lux, ale był bardzo sfrustrowany sterowaniem. Próbował się z skontaktować z twórcami oprogramowania, ale nie udało mu się to. Stworzył więc znacznie lepszą alternatywę o nazwie Iris. Oprogramowanie jest darmowe, ale można dobrowolnie wpłacić 2 dolary i w ten sposób nagrodzić Daniela za udostępnienie programu. Tutaj możesz kupić oprogramowanie Iris za 2 USD. Technologia ekranów OLED to kolejna alternatywa dla LED, która może być lepsza niż konwencjonalne ekrany.

„Nie wiem czy technologia OLED rzeczywiście zapewnia stabilność kolorów pod każdym kątem, z którego można patrzeć na wyświetlacz” – powiedział dr Wunsch. „Ale w przypadku technologii ekranu, w której czerń jest naprawdę czarna, do oczu dociera mniej promieniowania, a technologia OLED jest w stanie to zapewnić.

Tak więc wysoki kontrast między czernią a bielą, wszystkie czarne obszary na ekranie z tranzystorami cienkowarstwowymi (TFT) lub standardowym ekranem nie są tak naprawdę czarne. Również emitują promieniowanie krótkofalowe. Ekran OLED emituje promieniowanie tylko tam, gdzie jest kolor, czarne obszary nie emitują światła. Może to być lepsze, o ile nie występują problemy z kątem [oglądania]”.

Chroń swoje zdrowie i wzrok poprzez stosowanie tradycyjnych żarówek

Diody LED są doskonałym przykładem tego, jak sabotujemy nasze zdrowie za pomocą przydatnej technologii. Jednak mając odpowiednią wiedzę, możemy proaktywnie zapobiegać występowaniu szkód. Podsumowując, należy ograniczyć ekspozycję na niebieskie światło, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zatem warto wymienić diody LED na tradycyjne żarówki lub żarówki halogenowe o niskim napięciu, które są zasilane prądem stałym.

Gorąco polecam również używanie okularów blokujących kolor niebieski po zachodzie słońca, nawet jeśli używasz zwykłych żarówek. Bez tych modyfikacji nadmierna ekspozycja na niebieskie światło z diod LED i ekranów elektronicznych spowoduje nadprodukcję ROS i zmniejszy produkcję melatoniny, zarówno w szyszynce, jak i siatkówce, co uniemożliwi naprawę i regenerację oczu, a tym samym przyspieszy degenerację wzroku.

„Warto ponownie podkreślić, że problemem nie jest niebieskie światło emitowane przez słońce w dzień, ale tzw. wysokoenergetyczne niebieskie światło wizualne (HEV), którego źródłem jest energooszczędne oświetlenie nietermiczne. To właśnie powoduje problemy zdrowotne, a nie naturalne niebieskie światło, które łączy się z dłuższymi falami tworząc coś w rodzaju koktajlu zawierającego również korzystne światło w bliskiej podczerwieni…

Nietermiczne źródła światła są substytutem światła naturalnego i mogą powodować problemy zdrowotne. Dlatego należy być czujnym i unikać tzw. koni trojańskich. Jeśli chcesz zachować optymalne zdrowie, wybieraj świece i tradycyjne żarówki” – powiedział dr Wunsch.

Kolejna zdrowa alternatywa

Świece są nawet lepszym źródłem światła niż żarówki, ponieważ nie ma w nich prądu elektrycznego. Jest to światło, którego nasi przodkowie używali od wielu tysiącleci, więc nasze ciała są już do tego przystosowane. Jedynym problemem jest to, że trzeba zachować ostrożność używając zwłaszcza starych świec, ponieważ większość z nich jest toksyczna.

Wiele dostępnych obecnie świec zawiera potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne, zwłaszcza świece parafinowe. Czy wiesz, że parafina jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej? Co więcej, do parafiny dodaje się wiele znanych czynników rakotwórczych i toksyn, nie wliczając w to potencjalnego dodatku ołowiu do knotów i przedostawania się sadzy do płuc.

Sprawę komplikuje fakt, że wiele świec, zarówno parafinowych, jak i sojowych, jest zanieczyszczonych toksycznymi barwnikami i zapachami; niektóre świece sojowe są tylko częściowo wykonane z soi, ponieważ zawierają wysoki odsetek innych dodatków i/lub wykorzystują soję GMO. Wydaje się, że panuje dziwny sposób myślenia, że narażenie na niewielkie ilości toksyn jest w porządku, mimo że z czasem narażenie to jest wykładnicze!

Soja, która nie jest GMO, spala się w czysty sposób bez szkodliwych oparów i sadzy; jest uprawiana w USA i jest zarówno zrównoważona, jak i odnawialna. Sprzedawane przeze mnie świece są całkowicie wolne od barwników. Soja użyta do produkcji tych świec nie jest testowana na zwierzętach, nie zawiera herbicydów i pestycydów.

Jest również koszerna, w 100% naturalna i biodegradowalna. Wszystkie moje zapachy są bezpieczne dla ciała, wolne od ftalanów i parabenów oraz nie zawierają składników California prop 65. Knoty są wykonane z plecionej bawełny pokrytej naturalnym woskiem roślinnym, co zmniejsza nagromadzenie węgla.

Naturalne, wysokiej jakości świece sojowe Circle of Life Farms i postępowanie zgodnie z prostymi instrukcjami użycia — umieszczonymi wewnątrz pokrywy świecy — zapewnia ponad 70 godzin czasu palenia. Każda świeca jest ręcznie wylewana, abyś mógł cieszyć się chłodniejszym, czystszym światłem, a jednocześnie dbać o środowisko i siebie.

W internecie można znaleźć wiele naturalnych świec, ale jeśli chcesz, możesz użyć tych, które znalazłem na stronie www.circleoflifefarms.com. To nie jest link partnerski i nie zarabiam prowizji od tych świec; Pomyślałem tylko, że mogę podzielić się moimi doświadczeniami, aby moi czytelnicy również mogli skorzystać z produktów, które osobiście przetestowałem.