Ftalany i BPA zostały powiązane z redukcją IQ u dzieci, ale FDA potwierdza bezpieczeństwo tych związków chemicznych

(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
bezpieczeństwo

W skrócie -

 • Ekspozycja na ftalany w okresie prenatalnym może prowadzić do obniżenia IQ u dzieci. Osłabia również pamięć roboczą i umiejętności rozumowania percepcyjnego dzieci
 • Według randomizowanego, kontrolowanego badania, BPA z puszek lub plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi w ciągu zaledwie kilku godzin od spożycia produktu z takiego opakowania
 • FDA zakończyła czteroletni przegląd badań, ogłaszając, że „obecnie stosowane poziomy BPA są bezpieczne” i że dostępne informacje nadal potwierdzają bezpieczeństwo BPA w obecnie zatwierdzonych zastosowaniach

Według dr. Mercoli

Wiele substancji chemicznych znajdujących się w produktach z tworzyw sztucznych działa jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Będąc podobnymi w budowie do naturalnych hormonów płciowych, zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych hormonów.

Jest to szczególnie problematyczne u dzieci, które wciąż rosną i rozwijają się, ponieważ gruczoły układu hormonalnego i uwalniane przez nie hormony wpływają na prawie każdą komórkę, narząd i funkcję organizmu.

Układ hormonalny człowieka jako całość odgrywa zasadniczą rolę w regulowaniu nastroju, wzrostu i rozwoju, funkcji tkanek, metabolizmu, a także funkcji seksualnych i procesów rozrodczych, a substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną są w rzeczywistości powiązane z wieloma problemami ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Ftalany należą do najbardziej rozpowszechnionych ze wszystkich znanych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. Według szacunków Agencji Ochrony Środowiska (EPA), każdego roku produkowanych jest ponad 470 milionów funtów ftalanów.

Służą one przede wszystkim do uelastyczniania i nadawania sprężystości tworzywom sztucznym, takim jak polichlorek winylu (PCW), ale można je również znaleźć w odświeżaczach powietrza, chusteczkach do suszarek i produktach do higieny osobistej, takich jak szampony, żele pod prysznic i kosmetyki do makijażu. Uważa się, że ich występowanie w produktach do higieny osobistej jest przyczyną, dla której kobiety mają wyższy poziom ftalanów w organizmie niż mężczyźni.

Meble, tapicerka, materace i okładziny ścienne również mogą zawierać ftalany. Zostały one wykryte nawet w mieszankach i żywności dla niemowląt (prawdopodobnie dlatego, że przechodziły do żywności z materiałów opakowaniowych).

Ftalany zostały powiązane z obniżonym IQ u dzieci

Poprzednie badania powiązały narażenie na ftalany z wadami wrodzonymi, niską liczbą plemników, chorobą policystycznych jajników oraz wczesnym lub opóźnionym dojrzewaniem płciowym. Najnowsze badania sugerują, że ekspozycja na ftalany w okresie prenatalnym może również prowadzić do obniżenia IQ u dzieci.

Zaobserwowano również związek między stężeniem ftalanów w organizmie matki podczas ciąży a zdolnością dziecka do koncentracji, pamięcią roboczą, umiejętnościami rozumowania percepcyjnego oraz czasem, jaki zajęło dziecku przetworzenie i przywołanie informacji w wieku siedmiu lat. Według CNN Health:

„Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS One, kobiety, które w czasie ciąży miały wysoki poziom substancji chemicznych zwanych ftalanem di-n-butylu i ftalanem di-izobutylu, rodziły dzieci, które w przyszłości miały znacznie niższe wyniki IQ.

Badanie wykazało, że w wieku siedmiu lat dzieci narażone na większe poziomy tych substancji chemicznych miały iloraz inteligencji o ponad sześć punktów niższy niż dzieci o niższym poziomie narażenia...

Wyniki tego badania nie były całkowicie zgodne z oczekiwaniami autorów. „Jesteśmy trochę zaskoczeni wielkością spadku IQ” – powiedział Factor-Litvak… „Wyniki są bardzo niepokojące, ponieważ ftalany są wszechobecne w środowisku”.

Dokładna przyczyna obniżenia IQ jest nadal nieznana, ponieważ było to tylko badanie obserwacyjne. Jednak wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że:

 • Ftalany mogą wpływać na aktywność aromatazy – enzymu przekształcającego testosteron w estrogen. Estrogen odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu.
 • Ftalalny mogą zakłócać produkcję jednego z hormonów tarczycy, który odgrywa istotną rolę w czasie rozwoju mózgu.
 • Ftalany mogą również zaburzać aktywność mózgu związaną z neuroprzekaźnikiem dopaminą, co może powodować objawy, takie jak brak koncentracji i nadpobudliwość.

BPA może mieć bezpośredni, natychmiastowy wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Ftalany nie są jedynymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, które mogą powodować przewlekłe problemy zdrowotne. Podobnie jak ftalany, bisfenol-A (BPA) można znaleźć w niezliczonych produktach do higieny osobistej i produktach wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym w wyściółce konserw, plastikowych pojemnikach na żywność o nieprzywierających powierzchniach, plastikowych opakowaniach, butelkach na wodę i paragonach.

BPA, który naśladuje ludzki hormon estrogen, został powiązany z następującymi problemami zdrowotnymi:

Uszkodzenie strukturalne mózgu

Wczesne dojrzewanie, stymulacja rozwoju gruczołów sutkowych, zaburzone cykle rozrodcze, uszkodzenie jajników i niepłodność

Nadpobudliwość, zwiększona agresywność i zaburzenia uczenia się

Choroby serca

Zwiększona produkcja tkanki tłuszczowej i ryzyko otyłości

Stymulacja komórek raka prostaty

Zmieniona funkcja odpornościowa

Zwiększony rozmiar prostaty, zmniejszona produkcja plemników i spodziectwo (deformacja prącia)

Do powyższej listy można dodać zbyt wysokie ciśnienie krwi. Według niedawno opublikowanego randomizowanego, kontrolowanego badania, BPA z puszek lub plastikowych butelek może podnieść ciśnienie krwi w ciągu zaledwie kilku godzin od spożycia produktu z takiego opakowania. Według New York Times:

„Badanie wykazało, że kiedy ludzie pili mleko sojowe z puszki, poziom BPA w ich moczu drastycznie wzrósł w ciągu dwóch godzin – podobnie jak ciśnienie krwi. W dni, kiedy te same osoby piły ten sam napój ze szklanych butelek, które nie zawierały BPA, nie obserwowano znaczących zmian w ich poziomie BPA ani ciśnieniu krwi...

Odkrycia sugerują, że u osób, które codziennie piją napoje z puszek lub plastikowych butelek, skumulowana ekspozycja w czasie może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia”.

Ilość BPA wymywanego z wyściółki puszek może być w rzeczywistości bardziej znacząca niż wcześniej sądzono. Po wypiciu napoju z puszki, poziom BPA w moczu uczestników wzrósł o około 1600 procent w porównaniu do mleka sojowego przechowywanego w szklanych butelkach.

Zdaniem autorów, efekty zdrowotne mogą być spowodowane tym, że BPA blokuje receptory estrogenowe, które biorą udział w naprawie naczyń krwionośnych i kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zaburzając działanie hormonów tarczycy, BPA może również pośrednio wpływać na ciśnienie krwi. Główny autor, dr Yun-Chul Hong, powiedział w wywiadzie dla New York Times:

„Klinicyści i pacjenci – zwłaszcza pacjenci z nadciśnieniem lub chorobami układu krążenia – powinni być świadomi potencjalnych problemów klinicznych związanych z podwyższeniem ciśnienia krwi powodowanym przez spożywanie żywności i napojów w puszkach” ... Dr Hong zalecił, aby ludzie wybierali świeżą żywność i szklane butelki zamiast puszek i plastikowych pojemników. Wezwał producentów do „opracowania i stosowania zdrowych alternatyw dla BPA do produkcji wewnętrznej wyściółki pojemników, takich jak puszki”.

Pomimo negatywnych opinii, FDA potwierdza bezpieczeństwo BPA

Branżowa grupa handlowa, American Chemistry Council, nieustannie podkreśla, że BPA jest bezpieczny i sprzeciwia się zarówno stanowym, jak i federalnym propozycjom legislacyjnym zakazującym stosowania tej substancji chemicznej.

Co ciekawe, zaledwie trzy dni przed publikacją online omawianego badania dotyczącego BPA, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała oficjalne oświadczenie, w którym potwierdziła bezpieczeństwo BPA. Podczas 4-letniego przeglądu 300 badań FDA doszło do wniosku, że „obecnie stosowane poziomy BPA są bezpieczne”. Agencja stwierdziła również, że „dostępne informacje nadal potwierdzają bezpieczeństwo BPA w obecnie zatwierdzonych zastosowaniach w pojemnikach i opakowaniach na żywność”.

Ten werdykt jest przysługą dla przemysłu chemicznego. Istnieją obciążające dowody przeciwko stosowaniu BPA – szczególnie w produktach związanych z żywnością – które są ignorowane. Jak na ironię, Bloomberg, informując o oświadczeniu FDA, wspomina nawet, że „istnieje ponad 800 badań akademickich, które wykazały, że bisfenol A może szkodzić reprodukcji i rozwojowi”. Dlaczego więc FDA dokonała przeglądu tylko 300 badań? Jakich badań nie wybrano i dlaczego? Jeśli 800 badań wykazuje, że BPA powoduje uszkodzenia rozwojowe, dlaczego wybrano tylko 300 badań, które nie wykryły takiego powiązania?

Ocena FDA NIE jest zgodna z ustaleniami międzynarodowymi

Faktem jest, że gdy przemysł finansuje badania, wyniki NAJCZĘŚCIEJ wspierają twierdzenia przemysłu o bezpieczeństwie i skuteczności stosowanych przez nich substancji. Wiemy, że wiele badań BPA było finansowanych przez przemysł chemiczny.

Na przykład, badania finansowane przez przemysł są publikowane w czasopismach, które w wielu przypadkach mają powiązania z przemysłem tytoniowym. Przemysł chemiczny polegał również na naukowcach, którzy wcześniej pomogli zdyskredytować badania łączące narażenie na bierne palenie z rozwojem chorób. Notatki ze spotkania BPA Joint Trade Association z 2009 roku ujawniły stosowanie różnych taktyk w celu kształtowania opinii publicznej, niezależnie od faktów naukowych.

Członkami tego stowarzyszenia branżowego są American Chemical Council, American Chemistry Council, Coca-Cola, Del Monte i wiele innych firm. Podczas tego spotkania zbadano różne strategie komunikacyjne. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że „rzecznikiem świętego Graala” będzie „młoda kobieta w ciąży, która będzie rozmawiać na wydarzeniach w całym kraju o korzyściach płynących z BPA”. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów wysiłków przemysłu chemicznego zmierzających do ukrycia niebezpiecznego wpływu BPA na zdrowie jest to, że celowo angażują one osoby najbardziej narażone na szkodliwe działanie, takie jak małe dzieci i kobiety w ciąży.

Ocena FDA jest sprzeczna z niedawnym raportem opracowanym wspólnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i United Nations Environment Program (UNEP), zatytułowanym: „State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals”, który został wydany 19 lutego 2014 roku. Ten raport sugeruje konieczność wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną w celu ochrony zdrowia przyszłych pokoleń. Oceniony jako najbardziej kompleksowy raport na temat substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, podkreśla szeroką gamę problemów zdrowotnych związanych z ekspozycją na te związki, w tym:

Niezstąpienie jąder u młodych mężczyzn

Rak piersi u kobiet

Rak prostaty u mężczyzn

Negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego u dzieci

Deficyty uwagi i nadpobudliwość u dzieci

Nowotwory tarczycy

Według raportu:

„Różnorodne układy, na które wpływają substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, prawdopodobnie obejmują wszystkie układy hormonalne – od tych kontrolujących rozwój i funkcję narządów rozrodczych po tkanki i narządy regulujące metabolizm i uczucie sytości. Wpływ na te układy może prowadzić do otyłości, niepłodności lub zmniejszonej płodności, trudności z uczeniem się i pamięcią, rozwojem cukrzycy w wieku dorosłym lub chorób sercowo-naczyniowych, a także wielu innych chorób”.

Uwaga: oznaczenie produktu „wolny od BPA” nie jest gwarancją bezpieczeństwa

W odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów na produkty wolne od BPA, wielu producentów przeszło na stosowanie innej substancji chemicznej zwanej bisfenolem-S (BPS). Jednak BPS wydaje się być tak samo toksyczny jak BPA. W niektórych przypadkach wydaje się, że jest jeszcze bardziej szkodliwy! Wymiana jednej substancji chemicznej zaburzającej funkcjonowanie układu hormonalnego na inną nie sprawia, że produkty stają się bezpieczniejsze, więc niestety etykieta „wolny od BPA” może niewiele znaczyć. W zeszłym roku naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że nawet niewielkie stężenia BPS – mniej niż jedna część na bilion – mogą zakłócać funkcjonowanie komórek.

Potencjalnymi konsekwencjami ekspozycji są zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość, cukrzyca, a nawet nowotwory. Badania na zwierzętach wykazały również, że BPS ma bardzo podobne działanie do BPA. Na przykład, naukowcy badający wpływ BPS na zarodki danio pręgowanego (rodzaj ryby) stwierdzili, że ryby narażone na BPS w podobnych stężeniach, jak te występujące w wodzie pobliskiej rzeki, doświadczyły gwałtownego wzrostu neuronów, co doprowadziło do nadpobudliwego i nieobliczalnego zachowania.

Narażenie zarodków ryb na działanie BPS spowodowało zwiększenie wzrostu neuronów o 170%; natomiast narażenie na BPA powodowało 240-procentowy wzrost. Badanie na szczurach wykazało, że ekspozycja na BPA lub BPS powodowała arytmię serca u samic szczurów. W tym badaniu zastosowano dawkę podobną do dawek na jakie narażeni są ludzie. Naukowcy odkryli, że BPS zablokował receptor estrogenowy występujący tylko u kobiet, co zaburzało kanały wapniowe. Jest to również częsta przyczyna arytmii serca u ludzi.

Wskazówki, które pomogą Ci uniknąć toksycznych chemikaliów

Chociaż praktycznie niemożliwe jest uniknięcie WSZYSTKICH potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów, z pewnością możesz zminimalizować narażenie, pamiętając o kilku kluczowych zasadach.

 1. Jedz głównie świeżą, surową żywność w całości. Przetworzona i pakowana żywność jest powszechnym źródłem BPA i ftalanów — w szczególności puszki, ale także żywność pakowana w folię.
 2. Kupuj produkty, które są dostarczane w szklanych butelkach, a nie plastikowych lub puszkach.
 3. Przechowuj żywność i napoje w szkle, a nie w plastiku i unikaj używania folii. Używaj szklanych pojemników do podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej, ponieważ ciepło ma tendencję do zwiększania uwalniania chemikaliów z plastiku. Należy pamiętać, że nawet „wolne od BPA” tworzywa sztuczne zazwyczaj wypłukują inne chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną, które są tak samo złe jak BPA.
 4. Używaj szklanych butelek dla niemowląt dla swoich niemowląt.
 5. Uważaj na paragony z kasy. Jeśli regularnie korzystasz ze sklepu, zachęć kierownictwo do przejścia na paragony wolne od BPA. Robię zakupy w Publix po jedzenie i kiedy zadzwoniłem do nich w sprawie paragonów, okazało się, że już się zamienili. Niemniej jednak rozsądnie jest ograniczyć kontakt z tymi wszystkimi paragonami.
 6. Szukaj produktów, które są wytwarzane przez firmy, które są przyjazne dla Ziemi, przyjazne dla zwierząt, zrównoważone, certyfikowane organiczne i wolne od GMO. Dotyczy to wszystkiego, od żywności i produktów higieny osobistej po materiały budowlane, wykładziny, farby, artykuły dziecięce, meble, materace i wiele innych. Przerabiając dom, szukaj „zielonych”, wolnych od toksyn alternatyw zamiast zwykłych farb i wykładzin winylowych, z których ta ostatnia jest kolejnym źródłem ftalanów.
 7. Wybierz zabawki wykonane z naturalnych materiałów, aby uniknąć plastikowych chemikaliów, takich jak ftalany i BPA/BPS, szczególnie w przypadku przedmiotów, które Twoje dziecko może ssać lub gryźć.
 8. Karm swoje dziecko wyłącznie piersią, jeśli to możliwe, przez co najmniej pierwszy rok (ponieważ unikniesz narażenia na ftalany z opakowań odżywek dla niemowląt i plastikowych butelek/smoczków).
 9. Używaj naturalnych środków czyszczących lub stwórz własne.
 10. Przejdź na organiczne kosmetyki, w tym szampony, pasty do zębów, antyperspiranty i kosmetyki. Baza danych Skin Deep EWG może pomóc w znalezieniu produktów do higieny osobistej, które są wolne od ftalanów i innych potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów.
 11. Wymień winylową zasłonę prysznicową na zasłonę z tkaniny.
 12. Zastąp produkty higieny kobiecej (tampony i podpaski) bezpieczniejszymi alternatywami. Chociaż większość składników produktów higieny kobiecej jest nieujawniona, testy sugerują, że mogą one zawierać dioksyny i dodatki petrochemiczne.
 13. Szukaj produktów bezzapachowych; ftalany są często używane, aby produkt dłużej zachował swój zapach. Sztuczny zapach może również zawierać setki, a nawet tysiące potencjalnie toksycznych chemikaliów. Z tego samego powodu unikaj zmiękczaczy do tkanin, prześcieradeł do suszarek, odświeżaczy powietrza i świec zapachowych.
 14. Sprawdź wodę z kranu w domu pod kątem zanieczyszczeń i przefiltruj wodę, jeśli to konieczne. Możesz również użyć alternatywy dla rur PVC do zaopatrzenia w wodę.
 15. Naucz swoje dzieci, aby nie piły wody z węża ogrodowego, ponieważ wiele z nich jest wykonanych z tworzyw sztucznych zawierających ftalany. Są to zazwyczaj węże droższe, ale zwykle wyższej jakości i warte inwestycji.