Przyczyny, objawy i leczenie haluksów

haluksy

W skrócie -

  • Jedno z badań American Podiatric Medical Association wykazało, że 77% osób w wieku powyżej 18 lat cierpi na ból stóp
  • Haluksy są jednym z problemów zdrowotnych powodujących ból i anatomiczne zmiany strukturalne stopy
  • Stosując środki zapobiegawcze, w tym ćwiczenia uelastyczniające i wzmacniające, można spowolnić lub zatrzymać rozwój haluksów, unikając w ten sposób interwencji chirurgicznej, która nie rozwiązuje przyczyny problemu

Według dr. Mercoli

Stopy są kluczowe dla umiejętności poruszania się, chodzenia, biegania, skakania i stania. Każda ze stóp ma 29 różnych kości, co stanowi ponad 25% kości w organizmie człowieka. Według American Podiatric Medical Association, 77% osób powyżej 18 roku życia cierpi na ból stóp.

Brak odpowiedniej ilości ruchu i nieprawidłowa postawa ciała mogą skutkować napięciem mięśni, zmieniając formę i funkcję stawów w stopie. Klapki, ciasne buty i buty na wysokim obcasie mogą wywołać zmiany w strukturze stopy, prowadzące do bólu i deformacji.

Proste ćwiczenia i odpowiednie obuwie mogą mieć duży wpływ na potencjalny rozwój lub progresję haluksów. Do 50 roku życia stopy prawdopodobnie pokonają 75 000 mil. Nic dziwnego, że tak wiele osób odczuwa duży dyskomfort i ból stóp w pewnym wieku.

Czym są haluksy?

Haluksy są anatomiczną deformacją, która może wynikać z wrodzonej wady strukturalnej lub może być inicjowana przez słabe funkcjonowanie stopy i napięcie mięśni. Napięte mięśnie i ścięgna wywierają duży nacisk na stawy stóp. Obszarem, w którym często dochodzi do deformacji spowodowanych tym naciskiem, jest staw między dużym palcem u nogi a stopą. To tutaj zwykle tworzą się haluksy. Haluksy mogą również tworzyć się po drugiej stronie stopy, w stawie między małym palcem a długimi kośćmi stopy.

W tym obszarze może również wystąpić zgrubienie skóry. Obszar ten może stać się obrzęknięty i zaogniony, co może przyczyniać się do bólu i dyskomfortu spowodowanego zmianami kostnymi. Kiedy haluks tworzy się między podstawą dużego palca a pierwszą kością śródstopia (długą kością stopy), powoduje to brak równowagi w rozłożeniu ciężaru na stawy stopy. Zwiększa to deformację i dyskomfort. Najczęsciej haluksy tworzą się między małym palcem a piątą kością śródstopia.

Jak powstają haluksy?

Chociaż większość haluksów rozwija się w wieku dorosłym, mogą również powstawać w okresie dojrzewania. Wśród nastolatków najczęściej występują u dziewcząt w wieku od 10 do 15 lat. Kobiety są bardziej narażone na rozwój haluksów niż mężczyźni.

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju haluksów. Niektóre z tych czynników jesteśmy w stanie kontrolować, a inne dotyczą struktury i rozwoju kości.

Noszenie wysokich obcasów

Noszenie wąskich butów

Artretyzm, zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów

Urazy stopy

Nieprawidłowy rozwój stóp w okresie prenatalnym

Nierówne obciążenie, co sprawia, że staw staje się niestabilny

Napięcie mięśni i ścięgien

Odziedziczony typ stopy predysponujący do rozwoju haluksów

Każdy z tych czynników powoduje, że stopa znajduje się w nienaturalnej pozycji. Konsekwentne używanie i obciążanie stopy w złej pozycji może sprawić, że mięśnie staną się mniej elastyczne. Brak elastyczności zwiększa ryzyko deformacji i powstania haluksów.

Dr Georgeanne Botek, kierownik sekcji podologii i dyrektor medyczny Kliniki Stopy Cukrzycowej w Cleveland Clinic, powiedział: „Haluksy często występują rodzinnie, ale mogą być wynikiem sposobu, w jaki chodzimy lub butów, które nosimy”.

Objawy haluksów

Zanim pojawią się objawy, często widoczne są zmiany w stopie. Guz tworzy się na zewnętrznej stronie stopy tuż pod dużym palcem lub małym palcem u nogi. Powiększenie haluksów może powodować nastepujące objawy:

Ból skóry w miejscu, gdzie haluks ociera się o buty

Ból i bolesność okolicy kostnej

Drętwienie wokół haluksów

Uczucie pieczenia

Obrzęk w stawie, w którym utworzył się haluks, zwłaszcza po długim okresie aktywności

Zgrubienie skóry u podstawy dotkniętego palca

Zaczerwienienie skóry spowodowane tarciem o buty lub zapaleniem stawu

Nowe odciski lub modzele na innych palcach ze względu na nierówny rozkład nacisku

Ograniczenie ruchu w dotkniętym stawie

Objawy te są frustrujące, bolesne i ograniczają komfort noszenia obuwia. Bez leczenia i odpowiedniej pielęgnacji haluks może urosnąć do tak duzych rozmiarów, że nawet buty z szerokim czubkiem nie będą wystarczająco szerokie, aby pomieścić deformację.

Jak leczyć haluksy?

Istnieje kilka różnych opcji leczenia. Osobiście uważam, że operacja jest ostatecznością. Chociaż zabieg chirurgiczny może wpłynąć na strukturę anatomiczną, nie rozwiąże przyczyny powstania haluksu.

Sam mam haluks, który leczę od lat. Zabiegi zmniejszyły mój ból i dyskomfort i prawie zatrzymały postęp zmian w stopie.

Haluksy są trwałe, chyba że zostały one skorygowane chirurgicznie. Jednak inne mniej inwazyjne zabiegi mogą zmniejszyć objawy bólu i dyskomfortu, spowolnić lub zatrzymać progresję oraz poprawić elastyczność stopy i stawów. Podiatra z Ohio, dr Dina Stock, powiedziała:

„Dla wielu osób może to być po prostu kwestia noszenia odpowiednio dopasowanych butów. Pamiętaj, aby wybierać wygodne buty na niskim obcasie, które zapewniają dużo miejsca na palce i najszerszą część stopy”.

7 domowych opcji leczenia haluksów

Wypróbuj niżej wymienione domowe metody, aby zmniejszyć stan zapalny, poprawić elastyczność stopy i zmniejszyć nacisk na haluksy.

1. Zmniejsz nacisk — Zmniejszenie nacisku na haluksy może przynieść ulgę w bólu. Chroń haluksy za pomocą odpowiedniej podkładki wypełnionej żelem. Noś buty, które zapewniają dużo miejsca palcom stopy.

Kupuj buty w sklepie, w którym personel zmierzy Twoją stopę i dopasuje odpowiedni rozmiar buta. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój prawdziwy rozmiar buta to nie ten, który nosiłeś przez ostatnie kilka lat.

2. Poprawa krążenia krwi — Ciepłe skarpety, gorące okłady, ultradźwięki i masaże mogą zwiększyć krążenie krwi w stopie, pomagając zmniejszyć stan zapalny i przyspieszając gojenie.

3. Zmniejszenie stanu zapalnego — Lód i kurkumina lub kurkuma mogą pomóc zmniejszyć reakcję zapalną i zmniejszyć ból związany z haluksami.

4. Poprawa elastyczności — W przypadku haluksów palec u nogi objęty deformacją nie jest tak elastyczny jak ten sam palec w drugiej stopie. Duży palec u nogi może stać się tak nieelastyczny, że mozna go będzie przesunąć tylko o kilka stopni. Ta nieelastyczność przyczynia się do rozwoju haluksów.

Leczenie tylko palucha z haluksem nie da takich samych wyników jak leczenie całej stopy. To trochę jak efekt domina. Sposób, w jaki obciążane są stopy, wpływa na funkcjonowanie kolan, bioder i dolnej części pleców.

Duży palec u nogi wpływa na funkcjonowanie reszty stopy. Deformacje w jednym obszarze wpływają na obszary wokół niego. Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć, jakie ćwiczenia rozciągające możesz wykonywać w domu, aby poprawić elastyczność całej stopy.

5. Wzmocnienie mięśni — Silne mięśnie są tak samo ważne jak elastyczność. Stopa jest kluczowa dla prawidłowego wykonywania codziennych czynności i wyników sportowych. Regularne ćwiczenia stóp w połączeniu z poprawioną elastycznością mogą poprawić funkcjonowanie stopy i zmniejszyć progresję haluksów.

Zaburzenia siły mięśni stopy wpływają na prawidłową postawę podczas chodzenia i biegania oraz ograniczają pełny zakres ruchu stopy. Oba czynniki zwiększają ryzyko kontuzji i rozwoju haluksów. Aby wzmocnić mięśnie stopy można wykonać następujące ćwiczenia:

Podnoszenie gąbki lub kulki palcami, aby wzmocnić łuk.

Rysowanie alfabetu w powietrzu dużym palcem u nogi, aby wzmocnić kostkę.

Stanie na jednej nodze (bez trzymania się czegokolwiek) przez 10 do 20 sekund. Ćwiczenie równowagi wzmacnia całą stopę i poprawia ogólną równowagę.

Toczenie piłeczki tenisowej lub wałka piankowego pod stopą, aby rozciągnąć powięź podeszwową. To twarde ścięgno biegnące od śródstopia do pięty.

Unoszenie się na palcach podczas stania boso, co wzmacnia łydki i stopę.

Podnoszenie każdego palca z osobna, od dużego palca do małego, a następnie opuszczanie ich z powrotem w odwrotnej kolejności.

Przeniesienie ciężaru na pięty podczas stania boso i rozłożenie palcy u obu stóp tak daleko, jak to możliwe. Podczas wykonywania ćwiczenia należy zachować równowagę.

6. Noszenie szyny — Noszenie szyny na noc to kolejna opcja, która może pomóc rozciągnąć mięśnie wokół dużego palca i poprawić elastyczność. Gdy palec u nogi jest utrzymywany we właściwej pozycji, a mięśnie stają się bardziej elastyczne, zmniejsza to obciążenie kości stóp.

Kiedy uczestnicy badania nosili na noc szynę, a w ciągu dnia but z wkładką ortopedyczną z separatorem palców, odczuwali statystycznie istotną ulgę w bólu. W tym konkretnym badaniu nie odnotowano żadnych zmian strukturalnych w stopie, ale dotyczyło ono tylko wyników po trzech miesiącach leczenia. Haluksy rozwijają się latami i mogą wymagać podobnej ilości czasu, aby zobaczyć znaczące odwrócenie deformacji kości.

7. Utrzymuj normalną wagę — To odciąży stopy, a następnie złagodzi nacisk na haluksy.

Czy ortezy pomagają?

Orteza to termin używany do opisania wkładki do buta zaprojektowanej w celu zmiany sposobu, w jaki stopa unosi ciężar. Ortezy są sprzedawane bez recepty, ale mogą również być dopasowane do stopy przez podiatrę. Chociaż ortezy są popularne i używane przez wielu sportowców, nie wszyscy eksperci są przekonani, że są one przydatne.

Podstawową funkcją jest ustawienie stopy w lepszej pozycji i odciążenie kontuzjowanego obszaru. Jednak ciągłe odciążenie mięśni stóp oznacza, że mięśnie staną się słabsze i mniej elastyczne. Ortezy spowalniają prędkość pronacji i rozkładają siłę uderzenia na szerszy obszar, zmniejszając nacisk na dowolną część stopy. Chociaż ortezy są pomocne na krótką metę, podczas gojenia się, długotrwałe stosowanie nie jest zalecane.

Wybieraj odpowiednie obuwie

Buty mają bezpośredni wpływ na zdrowie stóp. Nawet jeśli kochasz swoje klapki, może nadszedł czas, aby z nich zrezygnować. Gdy chodzisz w takich butach, palce u nóg zwiększają swoją przyczepność, co powoduje chroniczne napięcie palców i ostatecznie zaburza równowagę.

Alternatywą może być chodzenie boso. Wyściółki butów otaczające stopę ustawiają ją w nienaturalnej pozycji, co powoduje zaburzenie równowagi stóp i ciała. W ten sposób mięśnie stóp nie są używane prawidłowo, co zmienia stopień siły i elastyczności mięśni.

Oczywiście istnieją obawy związane z chodzeniem boso. Prawdopodobnie nie możesz obyć się bez butów w pracy, a chodzenie na zewnątrz wiąże się z problemami z ostrymi kamieniami i innymi odpadkami. Jednak regularne chodzenie boso daje w efekcie silniejsze stopy i zmniejszone ryzyko haluksów.

Buty zwiększają nacisk pięt na ziemię. Chodzenie na palcach jest korzystniejsze dla stawów, kolan, bioder i dolnej części pleców. Utrzymując ugięte kolana, najpierw przednia część stopy powinna uderzać w podłogę, a nastepnie pięta. Kolana powinny pozostać ugięte, bez blokowania lub prostowania. Jest to praktycznie bezgłośny sposób, w jaki chodzą dzieci, zanim włożą buty.

Osoby z cukrzycą mogą doświadczyć osłabienia czucia i odczuwania bólu w stopach, dlatego w przypadku tej choroby chodzenie bez ochrony stóp nie jest zalecane, nawet w domu. Nadepnięcie na ostry przedmiot może przebić skórę na stopach, co zwiększa ryzyko infekcji.

Haluksom można zapobiec

O wiele łatwiej jest zapobiegać haluksom niż je korygować. Zwróć uwagę na siłę i elastyczność mięśni stóp. Sześciopak na brzuchu odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu bólu pleców i ochronie narządów jamy brzusznej.

To samo dotyczy mięśni stóp. Poprzez rozciąganie i wzmacnianie mięśni można zapobiec powstawaniu niepożądanej zmiany na stopach. Postępuj zgodnie z zalecanymi ćwiczeniami rozciągającymi i wzmacniającymi, unikaj noszenia ciasnych butów lub wysokich obcasów i chodź boso tak często, jak to możliwe.