Czy kapsaicyna zawarta w papryczkach chili zabija komórki nowotworowe?

papryka

W skrócie -

  • American Cancer Society oszacowało, że w 2017 r. zdiagnozowanych zostanie 1,68 miliona nowych przypadków nowotworów, co oznacza trzy nowe przypadki i jeden zgon z powodu nowotworu na minutę
  • Rak piersi to najczęstszy nowotwór. Wyróżnia się cztery różne typy raka piersi, z których najbardziej agresywny nazywa się potrójnie ujemnym rakiem piersi
  • Naukowcy odkryli, że zawarta w papryczkach chili kapsaicyna – cząsteczka odpowiedzialna za pikantność – może zmniejszać szybkość wzrostu komórek nowotworowych i zwiększać śmiertelność komórek nowotworowych potrójnie ujemnego raka piersi

Według dr. Mercoli

American Cancer Society oszacowało, że w 2017 roku zdiagnozowanych zostanie 1,68 miliona nowych przypadków nowotworów i ponad 600 000 zgonów z powodu choroby nowotworowej. Oznacza to trzy nowe przypadki i jeden zgon z powodu nowotworu w ciągu minuty każdego dnia. Szacuje się, że do pięciu najczęściej zdiagnozowanych nowotworów należą rak piersi, płuc, prostaty, jelita grubego i czerniak.

Związek między otyłością a nowotworami oraz duża liczba receptorów insuliny na komórkach nowotworowych sprawia, że cukier i dieta bogata w węglowodany stanowią istotne ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Texas MD Anderson Cancer Center wykazało istotny związek między spożyciem cukru a niektórymi nowotworami, zwłaszcza rakiem piersi.

Szacuje się, że w 2017 r. rak piersi będzie najczęściej diagnozowanym nowotworem, a ilość cukru w standardowej zachodniej diecie wciąż rośnie, dlatego bardzo ważne są odpowiednie wybory żywieniowe, aby zmniejszyć ryzyko i poprawić skuteczność leczenia.

Co ciekawe, niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Ruhr w Niemczech wykazało pozytywny wpływ cząsteczki zawartej w pikantnych papryczkach chili na niektóre z agresywnych form raka piersi.

Istnieją różne rodzaje raka piersi

Bez względu na rasę lub pochodzenie etniczne, rak piersi jest najczęstszą diagnozowaną postacią nowotworu. Jednak dzięki niedawnym przełomom w możliwości identyfikacji markerów genetycznych w komórkach nowotworowych naukowcy byli w stanie skategoryzować różne rodzaje raka piersi, a także zaprojektować skuteczniejsze protokoły leczenia.

Chociaż jest określany jednym ogólnym terminem, w rzeczywistości rak piersi dzieli się na kilka kategorii według miejsca występowania i rodzaju komórek nowotworowych. Dla prawidłowej diagnozy, jak i leczenia ważna jest lokalizacja guza (może znajdować się w przewodach lub zrazikach sutka), czy nowotwór stał się inwazyjny oraz status rozrodczy kobiety.

Markery biologiczne są również wykorzystywane do oceny możliwości leczenia i rokowania. Na podstawie markerów wyróżniono cztery typy raka piersi: luminalny A, luminalny B, HER2 i potrójnie ujemny. Najbardziej agresywnym rodzajem jest potrójnie ujemny rak piersi. Nazwa pochodzi od komórek nowotworowych, które są ujemne pod względem progesteronu, estrogenu i receptora HER2.

Potrójnie ujemny rak piersi dzieli się na kilka podkategorii. Od 15 do 20 procent wszystkich zdiagnozowanych nowotworów piersi jest potrójnie ujemnych. Ten rodzaj nowotworu zwykle występuje u młodszych kobiet i Afroamerykanek.

Większość nowotworów, które rozwijają się u kobiet z mutacją genu BRCA1 jest zarówno potrójnie ujemnych, jak i podstawnopodobnych. Obecnie wiele badań dotyczy najbardziej agresywnego rodzaju raka piersi, czyli potrójnie ujemnych guzów typu podstawnopodobnego.

Kapsaicyna zabija komórki nowotworowe

Aktywnym składnikiem ostrych papryczek chili jest kapsaicyna – związek odpowiadający za uczucie pieczenia i ostrość papryczek. Według najnowszych badań kapsaicyna hamuje wzrost komórek raka piersi.

Naukowcy przeprowadzili badania wykorzystując agresywne potrójnie ujemne komórki raka piersi w celu określenia wpływu kapsaicyny na komórki nowotworowe.

Zespół najpierw potwierdził obecność receptorów węchowych na komórkach nowotworowych, zwanych receptorami waniloidowymi przejściowego potencjału typu 1 (TRPV1), które są aktywowane przez kapsaicynę i zapach świeżej morskiej bryzy. Następnie aktywowano te komórki receptorowe, dodając kapsaicynę do hodowli komórkowych przez okres wynoszący od kilku godzin do kilku dni.

W rezultacie komórki nowotworowe zaczęły się dzielić znacznie wolniej i obumierać. Komórki, które przeżyły, straciły zdolność podziału i miały mniejszą zdolność do tworzenia przerzutów lub rozwoju wtórnych narośli z dala od miejsca pierwotnego.

Wcześniejsze badania wykazały antyproliferacyjne działanie kapsaicyny, ale nie zidentyfikowano molekularnych podstaw indukowania śmierci komórek.

Dotychczasowe badania sugerowały również, że kanały przejściowego potencjału (TRP) odgrywają istotną rolę we wpływaniu na wzrost komórek nowotworowych. Jednym z tych kanałów był receptor węchowy TRPV1.

Celem tego badania było ocenienie, w jaki sposób ekspresja kanałów TRP w tkance raka piersi może wpływać na wzrost komórek i jak można go wykorzystać w protokołach leczenia. Dr Lea Weber, współautorka badania, skomentowała:

„To badanie miało na celu zidentyfikowanie kanałów TRP w różnych podtypach raka piersi i zbadanie wpływu ligandu TRPV1 na progresję raka piersi.

Zgodnie z naszą wiedzą, dotychczas nie wykonano porównania profili ekspresji kanałów TRP w liniach komórkowych raka piersi na dużą skalę.

W naszych eksperymentach zaobserwowano znaczne zmniejszenie proliferacji komórek po stymulacji kapsaicyną. To odkrycie było zgodne z wynikami innych naukowców, którzy wykazali znaczny spadek tempa wzrostu komórek raka piersi MCF-7 po stymulacji kapsaicyną”.

Połączenie imbiru i papryczki chili może wzmocnić działanie przeciwnowotworowe

Chociaż sama kapsaicyna jest silną cząsteczką, w połączeniu z 6-gingerolem zawartym w surowym korzeniu imbiru staje się jeszcze bardziej korzystna dla zdrowia. W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy odkryli, że myszy, które były podatne na raka płuc, doświadczyły zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu, gdy były karmione kombinacją kapsaicyny i 6-gingerolu.

Kombinacja tych związków wykazała zwiększoną zdolność wiązania się z receptorem odpowiedzialnym za wzrost komórek nowotworowych, co zmniejszyło ryzyko rozwoju raka płuc u zwierząt doświadczalnych. Podczas badania naukowcy karmili jedną grupę myszy tylko kapsaicyną, drugą tylko 6-gingerolem, a trzecią kombinacją obu związków.

Zaobserwowano, że u wszystkich myszy, które otrzymywały kapsaicynę, oraz u połowy myszy, które otrzymywały 6-gingerol, rozwinęły się guzy płuc. Tylko 20% myszy, które otrzymały kombinację obu związków, zachorowało na nowotwór.

Jednak nawet stosowane pojedynczo, imbir i kapsaicyna wykazują potężne działanie prozdrowotne. Imbir jest od wieków stosowany jako środek zmniejszający nudności związane z operacją, chemioterapią i poranne nudności.

Właściwości przeciwzapalne imbiru przyniosły wielu ludziom ulgę w bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ponieważ imbir przyśpiesza perystaltykę przewodu pokarmowego, jest stosowany w leczeniu przewlekłej niestrawności.

Znaczące zmniejszenie bólu związanego z zaburzeniami miesiączkowania, obniżenie poziomu cholesterolu i poprawa funkcji mózgu to inne korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem imbiru.

Kapsaicyna również przynosi wiele różnych korzyści dla zdrowia, w tym hamuje sygnały bólowe, co może pomóc w zapobieganiu bólom głowy i stanom zapalnym w organizmie. Papryczki chili zawierają również więcej witaminy C niż pomarańcze, dzięki czemu wspomaga układ odpornościowy.

Dieta i odżywianie wpływają na ryzyko nowotworów

Po walce z chorobą nowotworową dr Gary Fettke zdał sobie sprawę z wpływu odżywiania na ryzyko rozwoju nowotworu oraz znaczenia diety bogatej w zdrowe tłuszcze i ubogiej w węglowodany netto (całkowita ilość węglowodanów minus błonnik, tj. węglowodany bez błonnika).

W przytoczonym filmie dr Fettke wyjaśnia model metaboliczny nowotworu oraz opowiada jak można wykorzystać tę wiedzę, aby zapobiegać chorobie i pomóc w leczeniu osób z chorobą nowotworową.

Mówiąc najprościej, naukowcy sądzili, że za rozwój nowotworu odpowiedzialne są zazwyczaj defekty genetyczne. Jednak te zmiany w rzeczywistości występują po uszkodzeniu mitochondriów. Dysfunkcja mitochondriów stanowi podstawę wszystkich chorób, co stawia mitochondria w centrum każdej strategii mającej na celu utrzymanie dobrego samopoczucia lub zapobieganie chorobom.

Mitochondria są odpowiedzialne za wytwarzanie energii w komórce w procesie wymagającym tlenu. W obecności tlenu komórki nowotworowe produkują duże ilości kwasu mlekowego, normalnie wytwarzanego w wyniku aktywności beztlenowej. Ta aktywność, nazwana Efektem Warburga po dr Otto Warburgu, wskazuje, że komórki nowotworowe żywią się cukrem i nie są w stanie wykorzystywać tłuszczu jako paliwa. Normalne komórki zachowują pewną elastyczność, co oznacza, że mogą używać cukru lub tłuszczów do produkcji energii, ale komórki nowotworowe ograniczają się głównie do cukru.

Ponieważ nowotwór można zaklasyfikować jako mitochondrialną chorobę metaboliczną, dobrą wiadomością jest to, że można zoptymalizować funkcje mitochondriów poprzez odpowiedni styl życia, zmniejszając w ten sposób ryzyko zachorowania na nowotwory lub pomagając poprawić skuteczność leczenia.

Proces zapalny jest głównym motorem choroby, a do głównych czynników promujących rozwój zapalenia należą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), tłuszcze trans, sztuczne składniki i cukier we wszystkich postaciach, w tym rafinowane zboża i syrop glukozowo-fruktozowy. Zmniejszając ilość spożywanych węglowodanów netto, zmniejszeniu ulega stan zapalny. Kiedy zapalenie znika, w organizmie zachodzi proces gojenia.

Komórki nowotworowe wymagają glukozy jako paliwa i materiałów budowlanych z otaczających komórek, aby dalej się rozwijać. Proces, który komórki nowotworowe wykorzystują do inwazji otaczających tkanek, znany jest jako odwrócony efekt Warburga, polegający na wytwarzaniu nadtlenku wodoru z udziałem wolnych rodników tlenowych i wody. Dr Fettke wyjaśnił te procesy w polecanym filmie. Zrozumienie tych koncepcji umożliwia opracowanie nowego zestawu strategii zapobiegania i leczenia nowotworów.

Strategie zapobiegające nowotworom

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów są często przedstawiane jako najlepsza forma „zapobiegania” różnym rodzajom nowotworów. Jednak wczesna diagnoza to nie to samo, co zapobieganie. Niektóre formy badań przesiewowych w kierunku nowotworów powodują więcej szkody dla zdrowia niż pożytku. Uważam, że większości nowotworów można zapobiec poprzez ścisłe stosowanie podstawowych, zdroworozsądkowych strategii zdrowego stylu życia, które wymieniono poniżej:

Spożywanie pełnowartościowej żywności — Unikaj przetworzonej żywności i cukru, aby ograniczyć pokarm dla komórek nowotworowych. Ogranicz lub wyeliminuj oleje PUFA i tłuszcze trans z diety. Ogranicz białko do 0,5 grama białka na funt (0,5 kg) beztłuszczowej masy ciała. Zwiększ spożycie świeżych ekologicznych warzyw (pełnych przeciwutleniaczy), aby przeciwdziałać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki i zwiększ ilość tłuszczu z wysokiej jakości ekologicznych źródeł, takich jak awokado, surowe masło, nasiona, orzechy i kakao.

Spożywanie ostatniego posiłku co najmniej trzy godziny przed snem — Istnieją przekonujące dowody na to, że zasilanie mitochondriów, gdy nie jest to potrzebne, zwiększa wyciek dużej liczby elektronów, co powoduje powstanie reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), uszkodzenie mitochondriów i jądrowego DNA.

Istnieją również dowody wskazujące na to, że komórki nowotworowe mają nieprawidłowo funkcjonujące mitochondria, co wspiera hipotezę, że nie powinno się jeść przed pójściem spać.

Optymalizacja poziomu witaminy D — Witamina D wpływa praktycznie na każdą komórkę w organizmie i jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków zwalczających nowotwory. Witamina D jest w stanie wniknąć do komórek nowotworowych i wywołać ich apoptozę (śmierć komórki). Witamina D działa synergistycznie lekami przeciwnowotworowymi i nie powoduje żadnych działań niepożadanych.

Ograniczenie spożycia białka — Ostatnie badania podkreśliły znaczenie szlaku mTOR, który po aktywacji przyspiesza wzrost komórek nowotworowych.

W celu wyciszenia ścieżki mTOR odpowiadającej za metabolizm białek rozsądne może być ograniczenie spożycia białka do 1 grama białka na kilogram beztłuszczowej masy ciała lub mniej więcej nieco mniej niż pół grama białka na funt beztłuszczowej masy ciała. Dla większości ludzi codzienne spożycie powinno wynosić od 40 do 70 gramów dziennie.

Utrzymanie prawidłowej wagi — Stosowanie diety ubogiej w węglowodany i bogatej w zdrowe tłuszcze, a także regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Ważne jest, aby zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ tłuszcz wytwarza estrogen, a otyłość została powiązana z wyższymi wskaźnikami nowotworów.

Regularne ćwiczenia — Jednym z głównych powodów, dla którego regularne ćwiczenia obniżają ryzyko nowotworu, jest obniżenie poziomu insuliny i regulacja funkcji receptorów leptyny – dwa potężne sposoby zapobiegania stanom zapalnym i wzrostowi komórek nowotworowych.

Ćwiczenia promują apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórki), co powoduje śmierć komórek nowotworowych. Ćwiczenia mogą również pomóc w obniżeniu poziomu estrogenu, co zmniejsza ryzyko raka piersi z obecnością receptorów estrogenowych. Ćwiczenia zwiększają również tworzenie większej liczby mitochondriów, niezbędnych do walki z nowotworem.

Poprawa wrażliwości receptorów na insulinę i leptynę — Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie odpowiedniej wrażliwości na insulinę i leptynę jest unikanie cukru i zbóż oraz ograniczenie spożycia węglowodanów netto do ilości poniżej 100 gramów dziennie. Ważne są również regularne ćwiczenia, zwłaszcza trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT).

Eliminacja niesfermentowanych produktów sojowych — Niesfermentowana soja jest bogata w estrogeny roślinne, czyli inaczej fitoestrogeny, znane również jako izoflawony. W niektórych badaniach soja wydaje się współdziałać z ludzkim estrogenem, zwiększając proliferację komórek piersi, co zwiększa szanse na mutacje i rozwój komórek nowotworowych.

Zrównoważ swój stosunek Omega-3 i Omega-6 do 1 do 1 — Włącz do swojej codziennej diety dużo wysokiej jakości tłuszczów omega-3 pochodzenia zwierzęcego, jedząc wysokiej jakości, nietoksyczne ryby lub poprzez wysokiej jakości suplement oleju z kryla. Standardowa amerykańska dieta jest bogata w tłuszcze omega-6, które należy zbilansować z tłuszczami omega-3, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko zachorowania na raka.

Uwzględnij kurkuminę — Jest to aktywny składnik kurkumy iw wysokich stężeniach może być bardzo przydatnym dodatkiem w leczeniu raka. Wykazał na przykład duży potencjał terapeutyczny w zapobieganiu przerzutom raka piersi. Ważne jest, aby wiedzieć, że kurkumina generalnie nie jest tak dobrze wchłaniana, więc przedstawiłem tutaj kilka wskazówek dotyczących wchłaniania.

Unikaj alkoholu — Ogranicz lub wyeliminuj alkohol, ponieważ jest znanym czynnikiem rakotwórczym.

Unikaj pól elektromagnetycznych — Ogranicz swoją ekspozycję na pola elektromagnetyczne (EMF) w sypialni, zdejmując telefon komórkowy i koce elektryczne oraz przenosząc budzik na drugą stronę pokoju.

Unikaj syntetycznej terapii zastępczej hormonami — Zwłaszcza jeśli masz inne czynniki ryzyka raka piersi, zastąpienie syntetycznego hormonu może zwiększyć to ryzyko. Kilka różnych typów raka piersi ma dodatnie receptory estrogenowe. Według badań opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute (JNCI), wskaźniki raka piersi u kobiet spadły wraz ze zmniejszeniem stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Jeśli doświadczasz nadmiernych objawów menopauzy, możesz zamiast tego rozważyć bioidentyczną hormonalną terapię zastępczą, która wykorzystuje hormony molekularnie identyczne z tymi, które wytwarza twoje ciało i nie sieją spustoszenia w twoim systemie. To znacznie bezpieczniejsza alternatywa.

Unikaj BPA, ftalanów i innych ksenoestrogenów — Związki te zawierają substancje chemiczne podobne do estrogenów i zostały powiązane z wyższym ryzykiem raka piersi.

Upewnij się, że nie masz niedoboru jodu — Istnieją przekonujące dowody łączące niedobór jodu z niektórymi formami raka. Dr David Brownstein, autor książki „Jod: dlaczego go potrzebujesz, dlaczego nie możesz bez niego żyć”, jest zwolennikiem jodu w raku piersi.

W rzeczywistości ma silne właściwości przeciwnowotworowe i wykazano, że powoduje śmierć komórek w komórkach raka piersi i tarczycy. Aby uzyskać więcej informacji, polecam lekturę książki Brownsteina.

Badałem jod od jakiegoś czasu, odkąd przeprowadziłem wywiad z Brownsteinem, ponieważ wierzę, że większość tego, co twierdzi, jest na miejscu. Nie jestem jednak przekonany, że jego zalecenia dotyczące dawkowania są idealne. Uważam, że są od pięciu do sześciu razy wyższe niż optymalne.

Ogranicz grillowanie mięsa i unikaj przypalania — Mięso pieczone na węglu drzewnym lub na ogniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Stwierdzono, że akrylamid — czynnik rakotwórczy powstający podczas pieczenia, smażenia lub smażenia produktów bogatych w skrobię — również zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

+ Źródła i odniesienia