Dlaczego podczas lotu należy unikać gorących napojów?

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
bakterie coli

W skrócie -

  • Czysta woda jest jednym z najważniejszych fundamentów optymalnego zdrowia, ale staje się coraz trudniejsza do zdobycia ze względu na zmiany polityki środowiskowej, odpady rolnicze i awarie oczyszczalni wody, co obniża jakość wody pitnej
  • EPA próbuje uregulować dostawy wody w liniach lotniczych, aby zmniejszyć ryzyko skażenia bakteriami coli; obecność tych bakterii może wskazywać na zanieczyszczenie wody kałem
  • Rozważ zabieranie ze sobą wody butelkowanej, zakupionej po punkcie kontroli bezpieczeństwa, ponieważ liniom lotniczym czasami brakuje wody butelkowanej, a picie wody z kranu nie jest wskazane

Według dr. Mercoli

Czysta woda — w wystarczających ilościach — jest jednym z najważniejszych fundamentów optymalnego zdrowia, ale z każdym rokiem staje się coraz trudniejsza do zdobycia.

Zmiany polityki środowiskowej powodują większe zanieczyszczenie wód gruntowych substancjami chemicznymi; oczyszczalnie wody nie mają środków pozwalających na usuwanie leków i innych małych cząsteczek z wody przed zrzuceniem ich do rzek i oceanów; w niektórych przypadkach ścieki są zrzucane bezpośrednio do środowiska.

Większość wody z kranu jest daleka od czystej wody, ponieważ zawiera szeroką gamę produktów ubocznych dezynfekcji, fluorek, metale ciężkie, substancje rolnicze, leki farmaceutyczne i kwas perfluorooktanowy (PFOA) – środek chemiczny używany do produkcji teflonu - oraz środki zmniejszające palność. To skrócona lista. Co gorsza, ponad połowa z ponad 300 substancji chemicznych wykrytych w wodzie pitnej w USA nie jest przebadana i regulowana prawnie.

Każdego roku pojawiają się nowe historie o toksycznej wodzie pitnej w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że prawie 25% wszystkich zgonów na świecie wynika z zanieczyszczenia środowiska. Ustawa o czystej wodzie z 1972 r. reguluje zrzuty zanieczyszczeń do dróg wodnych Stanów Zjednoczonych i ustanawia standardy jakości wód powierzchniowych.

Ustawa miała zapewnić czystą wodę do pływania i wędkowania, jednak po ponad czterech dekadach od uchwalenia tej ustawy, drogi wodne są w poważnym niebezpieczeństwie. Nie powinno więc dziwić, że warto dokładnie rozważyć unikanie picia wody z kranu, także podczas lotu.

Herbata i kawa w samolotach mogą być zanieczyszczone

Loty wczesnym rankiem i z zachodu na wschód, kiedy jet lag jest większy, utrudniają zaśnięcie i funkcjonowanie po wylądowaniu. Czasami wszystko, czego potrzeba to filiżanka ciepłej i pobudzającej kawy lub odświeżającej herbaty.

Przedstawiony film pokazuje, dlaczego, zamiast poprosić stewardesę o podanie kawy lub herbaty, lepiej poczekać do wylądowania i zamówić napój poza samolotem. Według stewardessy, załoga samolotu nałożyła na siebie zakaz spożywania ciepłych napojów. Jeden z pracowników linii lotniczych powiedział, że: „stewardesy nie piją gorącej wody w samolocie. Nie piją również ani kawy, ani herbaty”.

Niestety nawet zimne napoje mogą stanowić problem, ponieważ obsługa używa wody z kranu, gdy skończy się woda butelkowana. Ten sam pracownik potwierdził, że chociaż zbiorniki na wodę są czyszczone, nie jest to częsta praktyka. Woda z kranu w samolocie jest najpierw dostarczana na lotnisko cysterną, po czym jest przechowywana w zakładzie. Następnie wodą ze zbiornika magazynowego jest napełniana kolejna ciężarówka, która dostarcza wodę bezpośrednio do samolotu. Woda z kranu w samolocie może zostać zanieczyszczona w dowolnym momencie transportu z pierwotnego źródła do samolotu.

Próbki wody z samolotu dały pozytywny wynik testu na skażenie bakteriami z grupy coli, co wskazuje na zanieczyszczenie wody kałem. Bakterie z grupy coli są uważane za bakterie „wskaźnikowe”, ponieważ pochodzą z tych samych źródeł, co bakterie chorobotwórcze, takie jak E. coli. Wodę bada się pod kątem bakterii wskaźnikowych, ponieważ stężenia patogenów z kału mogą być zbyt małe, a liczba możliwych patogenów duża, co sprawia, że badanie każdego patogenu osobno jest niepraktyczne. Badanie pod kątem obecności bakterii z grupy coli jest zatem bardziej praktyczne.

Linie lotnicze dezynfekują zbiorniki wody co trzy miesiące

Ponad 15 lat temu Association of Flight Attendants-CWA (AFA) forsowała wprowadzenie regulacji dotyczących użycia wody wodociągowej w samolotach. Po tym, jak badanie Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wykazało, że w 1 na 8 samolotów z 158 testowanych woda była zanieczyszczona, przemysł lotniczy zgodził się na wprowadzenie dwuletniego planu, w ramach którego zobowiązali się testować wodę z każdego samolotu co roku i dezynfekować zbiorniki wody w samolotach co trzy miesiące.

Jednak to porozumienie obejmowało regularną dezynfekcję zbiorników znajdujących się w samolocie, a nie zbiorników magazynowych czy transportowych. Bakterie mogą zainfekować wodę na każdym etapie transportu np. w zbiornikach magazynowych lub wężach, które nie są czyszczone.

Dwanaście linii lotniczych zgodziło się w 2004 r. na rozwiązanie zaproponowane przez EPA. W ciągu roku EPA opracowała umowy dotyczące jakości wody pitnej z 24 krajowymi liniami lotniczymi. Najnowsze opublikowane wyniki badań pokazały, że linia lotnicza Southwest uzyskała najlepsze wyniki, ponieważ wynik pozytywny na obecność bakterii z grupy coli uzyskało mniej niż 3% samolotów tej linii; w żadnym nie wykryto E. coli.

Testy przeprowadzone w 2004 r. przez EPA ostatecznie doprowadziły do wprowadzenia przepisów dotyczących jakości wody pitnej w samolotach w 2009 r., po tym, jak w dalszych badaniach wody w samolotach wykrywano zanieczyszczenie bakteriami z grupy coli. Dalsze wyniki badań, wymagane w 2012 r. przez NBC5 w ramach wniosku o dostęp do informacji, wykazały, że 12% linii lotniczych miało co najmniej jeden samolot, w którym wykryto dodatni wynik testu na obecność bakterii z grupy coli.

Bill Honker, dyrektor działu ds. jakości wody EPA Region 6 w Dallas, uważa to za „wysoki odsetek”. Stwierdził, że branża mogłaby lepiej chronić swoich klientów.

Pomyśl o źródłach wody

Nie wszystkie bakterie znajdujące się w zbiornikach na wodę w samolocie mogą zostać zabite w temperaturach stosowanych do parzenia herbaty i kawy w samolocie. W niektórych przypadkach maksymalna temperatura parzenia nie jest osiągana. Linie Southwest Airlines rutynowo używają ozonu do dezynfekcji zbiorników i kranów w kuchni i toaletach, co przyczynia się do niskiego poziomu bakterii w testach.

Jakkolwiek obrzydliwe jest to, że woda ze zbiornika samolotu może zawierać bakterie z grupy coli, woda jest często nasączona fluorem, chlorkiem i innymi zanieczyszczeniami. Picie wody butelkowanej z plastikowych butelek również posiada wady, ponieważ może zawierać bisfenol-a (BPA) - substancję chemiczną zaburzającą gospodarkę hormonalną, która została powiązana z zaburzeniami funkcji odpornościowej, otyłością, zmniejszoną produkcją plemników i nadpobudliwością.

Gdy butelki na wodę nie są przechowywane w środowisku o kontrolowanym klimacie, wzrasta wyciek BPA do wody. Jeśli plastikowe butelki nie zawierają BPA, ta substancja chemiczna została prawdopodobnie zastąpiona inną formą bisfenolu o podobnej strukturze chemicznej i funkcji.

Jednak ważne jest, aby dbać o nawodnienie podczas lotu. Powietrze w samolocie ma niewielką wilgotność. Według Aviation International News, ociekający wodą ręcznik frotte wyschnie zupełnie po 1,5 godziny lotu, ponieważ woda jest szybko wchłaniana przez powietrze. To samo dzieje się z ludźmi, ponieważ przy niskiej wilgotności woda szybciej odparowuje ze skóry i płuc, co powoduje szybsze odwodnienie.

Chociaż plastikowe butelki z wodą mają swoje wady, jest to o wiele bezpieczniejszy wybór niż picie wody z kranu z samolotu. Podczas lotu trzeba się nawadniać. Jeśli podróżujesz przez dłuższy czas i obawiasz się, że linii lotniczej zabraknie wody butelkowanej, możesz zakupić dowolną liczbę butelek w strefie bezcłowej po kontroli bezpieczeństwa.

Nie tylko amerykańskie samoloty

Podobne problemy zostały zgłoszone na pokładzie Cathay Pacific Airways, kiedy urząd lotnictwa w Hongkongu pobrał próbki z 22 samolotów w ramach rutynowej kontroli. Stwierdzono, że w 10% samolotów woda pitna była zanieczyszczona. Po kontroli linia lotnicza wydała ostrzeżenie pasażerom, aby nie myli zębów w toaletach oraz wydała wodę butelkowaną wszystkim pasażerom.

Ta linia lotnicza również czyści i dezynfekuje swoje zbiorniki co trzy miesiące i testuje wodę co sześć miesięcy. Brenda Wiles zarządza laboratorium w Fort Worth w Teksasie, które posiada certyfikat umożliwiający testowania wody pitnej z samolotów. Stwierdziła, że: „Obecność E. coli w wodzie świadczy o zanieczyszczeniu kałem, co może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Gotowanie może zabić niektóre, bardziej podatne organizmy, ale niektórych patogenów nie zabije”.

Filtracja jest konieczna do uzyskania czystej wody

Zgodnie z oświadczeniem AFA, które jako pierwsze nalegało na uregulowanie bezpieczeństwa i jakości wody na pokładach samolotów: „Rozporządzenie daje liniom lotniczym dużą swobodę w zakresie tego, jak często muszą testować wodę i czyścić zbiorniki. AFA nie wierzy, że to rozporządzenie jest prawidłowo egzekwowane”.

Z tego stwierdzenia wynika, że AFA nie jest usatysfakcjonowana obowiązującymi przepisami ani wysiłkami linii lotniczych zapewniającymi czystość i jakość wody w samolotach. Podobnie jak w przypadku wody z kranu w domu, warto rozważyć wdrożenie środków ostrożności, które pomogą uniknąć zanieczyszczenia bakteriami, toksycznymi substancjami chemicznymi, lekami, fluorem i chlorem.

Aby mieć pewność co do czystości wody w domu, warto rozważyć filtrowanie wody zarówno w punkcie wejścia do domu, jak i w miejscu użycia. Niefiltrowana woda zwiększa narażenie na niebezpieczne opary chloru i gazowy chloroform. Filtr wody pomaga wyeliminować możliwość zanieczyszczenia chlorem, który mógł wyparować z toalet, pralki i prysznica. Gazowy chloroform, opary chloru i produkty uboczne pochodzące z detergentów mogą zwiększać ryzyko astmy, zapalenia dróg oddechowych i alergii układu oddechowego.

W przypadku braku filtra, należy otwierać okna po przeciwnych stronach domu na czas od 5 do 10 minut każdego dnia, aby uzyskać odpowiednią wentylację, która niezależnie od temperatury na zewnątrz pozwoli usunąć gazy. Chociaż dbanie o czystość wody jest ważne, uważam, że równie ważne jest picie wody zjonizowanej (tzw. żywej wody). Podczas wywiadu z dr Geraldem Pollackiem, autorem „The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid and Vapor”, omówiliśmy „wodę strukturalną”, która jest rodzajem wody znajdującej się w ludzkich komórkach.

Ten rodzaj wody jest zjonizowany, dzięki czemu może naładować mitochondria. Wodę strukturalną można pozyskać ze studni głębinowych, a im głębiej i im większe ciśnienie, tym lepiej. Można poszukać źródła wody strukturalnej w swojej okolicy, korzystając ze strony FindaSpring.com. Pamiętaj, aby ocenić wybraną lokalizację pod kątem okolicznych obiektów przemysłowych lub rolniczych, które mogą zanieczyszczać wodę głębinową.

Istnieją dwie opcje, które można wypróbować w domu – wirowanie lub chłodzenie wody do 39 stopni F (4°C). Tworząc wir w szklance wody, np. mieszając ją łyżką, dostarcza się energii, co poprawia strukturę wody. Według Pollacka praktycznie każda energia dostarczona do wody pozwala uzyskać wodę strukturalną.