Ostrzeżenie: dostępne bez recepty NLPZ podwajają ryzyko poronienia

leki

W skrócie -

  • Przyjmowanie NLPZ we wczesnej ciąży innych niż aspiryna, takich jak Aleve, Celebrex lub Ibuprofen, podwaja ryzyko poronienia
  • Badania powiązały stosowanie NLPZ podczas ciąży z 80% wzrostem ryzyka poronienia
  • Większość leków nigdy nie była testowana na kobietach w ciąży, a ich wpływ na rozwijające się dziecko jest całkowicie nieznany
  • Zdecyduj się na bezpieczniejsze, nielekowe opcje łagodzenia bólu podczas ciąży, jeśli tylko jest to możliwe

Według dr. Mercoli

Szacuje się, że od 10 do 25% ciąż kończy się poronieniem. W większości przypadków poronień przyczyna jest nieznana, co stanowi frustrujący i bolesny scenariusz dla wielu kobiet, które czują bezsilność nie mogąc zapobiec wystąpieniu drugiego lub trzeciego poronienia.

Istnieje jednak coraz więcej czynników, które mogą odgrywać istotną rolę w ryzyku poronienia. Jeden z niedawno ujawnionych czynników jest nie tylko powszechny, ale także bardzo silnie skorelowany z ryzykiem poronienia, dlatego chciałem zwrócić na niego uwagę kobietom, które mogą być w ciąży lub próbować zajść w ciążę. Zrozumienie znaczenia tego czynnika ryzyka poronienia może pozwolić na przejęcie kontroli nad ciążą.

Kobiety w ciąży lub próbujące zajść w ciążę powinny unikać NLPZ

Wiele milionów Amerykanów przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w celu łagodzenia bólów głowy, bólu związanego z zapaleniem stawów, urazami i innymi schorzeniami, które powodują przewlekły ból, ale leki te należą do najniebezpieczniejszych na rynku.

Kobiety w ciąży powinny znaleźć inną opcję łagodzenia bólu, ponieważ nowe badanie wykazało, że przyjmowanie NLPZ (oprócz aspiryny) we wczesnej ciąży ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia. Badanie obejmowało zarówno leki NLPZ dostępne na receptę, jak i bez recepty – wszystkie zwiększały ryzyko poronienia, niezależnie od tego czy były przyjmowane samodzielnie czy w połączeniu:

  • Diklofenak
  • Naproksen (Aleve)
  • Celekoksyb (Celebrex)
  • Rofekoksyb (Vioxx, wycofany)
  • Ibuprofen (Advil)

Naukowcy doszli do wniosku, że:

„Ekspozycja na jakikolwiek rodzaj lub dawkę NLPZ w ciąży poza aspiryną może zwiększać ryzyko poronienia. Dlatego leki te należy stosować ostrożnie podczas ciąży”.

Pomimo tego odkrycia i faktu, że inne badania, w tym badanie opublikowane ponad dekadę temu, powiązały NLPZ ze zwiększonym ryzykiem poronienia, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie wspomina o potencjalnym ryzyku w swoim przewodniu pt. „Medication Guide for NSAIDs” z 2011 roku. FDA ostrzega, że kobiety w ciąży nie powinny stosować NLPZ w późnej fazie ciąży – ibuprofen w trzecim trymestrze jest powiązany z problemami z sercem u dziecka, niskim poziomem wód płodowych i długotrwałym porodem – ale nie ostrzega kobiet we wczesnej fazie ciąży i kobiet planujących ciążę.

NLPZ działają poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn (kwasów tłuszczowych potrzebnych do udanej implantacji zarodka w macicy). Ponieważ NLPZ i aspiryna działają na cały organizm, mogą prowadzić do nieprawidłowej implantacji, która predysponuje zarodek do poronienia.

Związek między NLPZ a zwiększonym ryzykiem poronienia jest dobrze ugruntowany. Kolejne badanie z 2003 r. wykazało, że kobiety przyjmujące NLPZ lub aspirynę w czasie ciąży mają o 80% większe ryzyko poronienia.

Większość leków nie jest badana pod kątem bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży

Prawda jest taka, że należy być bardzo ostrożnym podczas przyjmowania jakichkolwiek leków w czasie ciąży. Dziewięć miesięcy rozwoju w łonie matki, to najszybszy i najbardziej wrażliwy okres w życiu dziecka. Z tego powodu najlepiej jest unikać przyjmowanie jakichkolwiek leków, chyba że jest to absolutnie konieczne, w tym podczas próby poczęcia dziecka, ponieważ kobieta może być przez jakiś czas nieświadoma zajścia w ciążę.

Większość leków nigdy nie była testowana na kobietach w ciąży, a ich wpływ na rozwijające się dziecko jest całkowicie nieznany. Nawet Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przyznało, że bardzo niewiele wiadomo na temat wpływu większości leków na dzieci w okresie prenatalnym:

„Nie mamy wystarczających informacji o działaniach niepożądanych wielu leków przyjmowanych przez kobiety w ciąży… Wszystkie leki na receptę i bez recepty są badane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa zanim staną się dostępne publicznie. Kobiety w ciąży zwykle nie są objęte tymi badaniami ze względu na możliwe zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

W rezultacie dostępnych jest niewiele informacji na temat bezpieczeństwa większości leków w czasie ciąży – w tym tych dostępnych bez recepty – zwłaszcza w niedalekim czasie od rejestracji leku”.

Jest tak nawet w przypadku leków powszechnie stosowanych przez kobiety w ciąży. Na przykład, prawie 4% kobiet w ciąży przyjmuje leki przeciwdepresyjne w pierwszym trymestrze ciąży, mimo że badanie przeprowadzone w zeszłym roku – przez jednego z tych samych badaczy, który przeprowadził badanie dotyczące NLPZ – wykazało, że leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać ryzyko poronienia o 68%. Dlatego najlepiej jest zachować szczególną ostrożność dotyczącą stosowania leków i używać tylko tych, które są absolutnie niezbędne.

Dodatkowe powody, aby unikać NLPZ (nawet jeśli nie jesteś w ciąży)

NLPZ są niebezpieczne nie tylko dla kobiet w ciąży i płodów; stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia praktycznie każdego, kto je przyjmuje, i są szczególnie szkodliwe dla serca.

Być może znasz Vioxx – NLPZ wycofany z rynku w 2004 r. po tym, jak 60 000 osób zmarło z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Później w tym samym roku FDA ostrzegła, że leki z grupy NLPZ, takie jak inhibitor Cox-2 Bextra (który został wycofany z rynku w 2005 r.) i Celebrex, a także leki z tej grupy dostępne bez recepty, takie jak Aleve, Ibuprofen i aspiryna, również zwiększają ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

Badanie z 2011 r. przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii wykazało, że NLPZ prowadzą do dwu- a nawet czterokrotnego wzrostu ryzyka zawału serca, udaru mózgu lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Zauważono, że wwystarcza 25-50 pacjentów leczonych NLPZ przez rok, aby wystąpił dodatkowy zawał serca lub udar mózgu. Oprócz znacznego zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowego, NLPZ zostały powiązane z poważnymi zagrożeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak krwawienie z przewodu pokarmowego, podwyższone ciśnienie krwi i problemy z nerkami.

Dodatkowo inna klasa leków na receptę, statyny, których używają dziesiątki milionów osób w celu obniżenia poziomu cholesterolu, NIGDY nie powinny być przyjmowane w ciąży, ponieważ należą do grupy leków klasy X, co oznacza, że praktycznie na pewno powodują wady wrodzone lub poronienia.

Jakie są niektóre nielekowe opcje łagodzenia bólu podczas ciąży?

Leki NLPZ zapewniają jedynie łagodzenie objawów i w żaden sposób nie modyfikują ani nie leczą podstawowej przyczyny bólu. Dlatego w przypadku dolegliwości bólowych sugeruję współpracę z doświadczonym lekarzem, aby ustalić, co jest przyczyną bólu, aby ją wyeliminować. W międzyczasie nie należy jednak niepotrzebnie cierpieć; poniżej wymieniono opcje zapewniające skuteczną ulgę w bólu bez żadnych zagrożeń dla zdrowia, które niosą ze sobą leki:

Astaksantyna — To jeden z najskuteczniejszych znanych antyoksydantów rozpuszczalnych w olejach. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne i w wielu przypadkach działa znacznie skuteczniej niż wiele leków z grupy NLPZ. Zazwyczaj do złagodzenia bólu wymagane są wyższe dawki (co najmniej 8 mg dziennie), aby osiągnąć korzyść.

Imbir — To zioło łagodzi ból oraz działa przeciwzapalnie i uspokajająco na żołądek. Świeży imbir można namoczyć we wrzącej wodzie w celu przygotowania napoju lub zetrzeć i dodać do soku warzywnego.

Kurkumina W badaniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów osoby, które spożywały 200 mg kurkuminy dziennie, doświadczyły: zmniejszenia bólu i zwiększenia mobilności. Wcześniejsze badanie wykazało również, że ekstrakt z kurkumy zawierający kurkuminoidy (składniki odżywcze pochodzenia roślinnego, które mają silne właściwości przeciwutleniające) blokowały szlaki zapalne, skutecznie zapobiegając uwalnianiu białka wywołującego obrzęk i ból.

Olej z kryla — W wielu badaniach na zwierzętach i badaniach klinicznych stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA zawarte w oleju z kryla mają właściwości przeciwzapalne przydatne w łagodzeniu bólu. Omega-3 są również niezwykle ważne w czasie ciąży.

Bromelaina — Enzym ten, występujący w ananasach, jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Można go przyjmować w formie suplementu, ale pomocne może być również zjedzenie świeżego ananasa.

Mirysoleinian cetylu (CMO) — Ten olej występujący w tłuszczu rybnym i mlecznym, działa jako „smar do stawów” i ma właściwości przeciwzapalnie. Sam tego używałem, aby złagodzić torbiele i złagodzić irytujący zespół cieśni nadgarstka, który pojawia się w przypadku korzystania z nieergonomicznych klawiatur. Preparatu użyłem miejscowo.

Oleje z wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika — Zawierają one niezbędny kwas tłuszczowy kwas gamma-linolenowy (GLA), który jest przydatny w leczeniu bólu stawów.

Krem z pieprzem cayenne — Nazywany także kremem z kapsaicyną. Kapsaicyna pochodzi z suszonej ostrej papryki. Łagodzi ból poprzez wyczerpywanie zasobów substancji P – chemicznego składnika komórek nerwowych, który przekazuje sygnały bólu do mózgu.

Metody takie jak joga, akupunktura, medytacja, ciepłe i zimne okłady, a nawet trzymanie się za ręce również mogą skutkować zdumiewającą ulgą w bólu bez żadnych leków.

3 wskazówki dotyczące prawidłowego przebiegu ciąży

Oprócz prawidłowego odżywiania i regularnych ćwiczeń, można zapewnić dziecku najlepszy start przed, w trakcie i po ciąży poprzez:

Ograniczenie spożycia fruktozy poniżej 25 gramów dziennie — Pojawiają się mocne dowody na niebezpieczeństwa związane z nadmiernym spożyciem fruktozy. Fruktoza zwiększa oporność na insulinę i leptynę, a także radykalnie zwiększa stan zapalny w organizmie, co może powodować komplikacje w ciąży. Dlatego należy upewnić się, że dzienne spożycie fruktozy (która często jest ukryta w przetworzonej żywności) nie przekracza 25 gramów dziennie.

Przyjmowanie wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takich jak olej z kryla — Jak wspomniano powyżej, jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie prenatalne jest odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Większość kobiet ma poważne niedobory tych tłuszczów.

Optymalizacja spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 gwarantuje, że dziecko będzie się rozwijało prawidłowo. Jeśli matka i niemowlę mają niedobory omega-3, układ nerwowy i odpornościowy dziecka mogą nigdy się w pełni nie rozwinąć, co może powodować rozwój różnych zaburzeń emocjonalnych, uczenia się i układu odpornościowego w późniejszym życiu.

Optymalizacja poziomu witaminy D — Uważam, że w niedalekiej przyszłości kobiety w ciąży będą musiały regularnie wykonywać badania poziomu witaminy D we krwi. Oprócz zmniejszenia ryzyka przedwczesnego porodu, badania wykazały, że witamina D może chronić przed wieloma wadami wrodzonymi i autyzmem.

Bezwzględnie konieczne jest, aby kobiety w ciąży utrzymywały poziom 25-hydroksy-witaminy D we krwi między 50 a 70 ng/ml. Idealnie byłoby uzyskać odpowiedni poziom witaminy D poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UVB. Można to zrobić w słoneczne dni wiosną lub latem albo poprzez bezpieczne łóżko do opalania. Ostatnią opcją jest przyjmowanie doustnej witaminy D, która zapobiegnie objawom niedoboru, ale nie zapewni wszystkich korzyści wynikających z ekspozycji skóry na promieniowanie UVB.