Wzmocnij organizm o 62% poprzez stosowanie astaksantyny

dzieci

Według dr. Mercoli

Co by było, gdybyś mógł zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość, skrócić czas regeneracji i zmniejszyć ból po wysiłku fizycznym?

Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, prawda?

Tak się składa, że istnieje naturalny związek, który, jak dowodzą badania kliniczne, pomaga osiągnąć wyżej wymienione korzyści, a dodatkowo jest tani i nie powoduje działań niepożądanych.

Jest nim mało znany karotenoid zwany astaksantyną, który jest obecnie uważany za najsilniejszy przeciwutleniacz, jaki natura ma do zaoferowania.

Naukowcy dawno temu odkryli, że klasa naturalnie występujących pigmentów zwanych karotenoidami ma silne właściwości przeciwutleniające, które są kluczowe dla zdrowia. Karotenoidy są związkami zawartymi w produktach roślinnych, które nadają im barwę – od zielonych traw, przez czerwone buraki, po żywe żółcie i pomarańcze papryki.

Istnieje ponad 700 naturalnie występujących karotenoidów, ale większość ludzi zna tylko kilka. W tej chwili prawdopodobnie masz około dziesięciu różnych karotenoidów krążących w Twoim krwiobiegu. Najbardziej znanym jest beta-karoten.

Dopiero niedawno astaksantyna zyskała status „superskładnika odżywczego”, stając się przedmiotem dużej i rosnącej liczby recenzowanych badań naukowych.

Jedną z właściwości astaksantyny, która wzbudziła zainteresowanie naukowców, jest jej zdolność do poprawy wyników sportowych. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, czy po prostu chcesz zwiększyć swoją tolerancję na wysyłek, ten karotenoid może w tym pomóc.

Korzyści dla zdrowia płynące z przyjmowania astaksantyny nie kończą się na tym – w rzeczywistości astaksantyna przynosi tak wiele korzyści, że musiałem napisać kilka artykułów tylko po to, aby opisać oszałamiające działanie tego niesamowitego składnika odżywczego. Wiele karotenoidów jest łatwo dostępnych dzięki pełnowartościowej diecie bogatej w świeże produkty. Jednak ten potężny karotenoid jest trudniejszy do zdobycia.

Naturalna astaksantyna jest produkowana przez algi

Naturalna astaksantyna jest produkowana wyłącznie przez mikroalgi Haematococcus pluvialis w określonych warunkach. Wysychanie i spadek poziomu wody zmusza algi go do aktywacji ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to mechanizm warunkujący przetrwanie tych glonów — astaksantyna służy jako ochrona przed brakiem pożywienia i/lub intensywnym światłem słonecznym.

Istnieją tylko dwa główne źródła naturalnej astaksantyny — mikroalgi, które ją produkują, oraz stworzenia morskie, które jedzą algi (takie jak łosoś, skorupiaki i kryl).

Syntetyczna (wyprodukowana w laboratorium) astaksantyna jest obecnie powszechnie stosowana na całym świecie jako dodatek do karmy dla ryb w celu uzyskania pożądanego różowego lub pomarańczowo-czerwonego koloru. Należy unikać syntetycznej astaksantyny, ponieważ jest produkowana z petrochemikaliów.

Astaksantyna jest głównym powodem siły i wytrzymałości łososi, dzięki czemu mogą one całymi dniami pływać w rzekach i wodospadach – ich dieta jest bogata w ten pigment. Astaksantyna koncentruje się w ich mięśniach łososi, co czyni je jednym z najbardziej wytrzymałych ryb w królestwie zwierząt. Pigment ten jest najczęściej występującym czerwonym karotenoidem u zwierząt morskich i wodnych. To on nadaje łososiom charakterystyczny różowy kolor.

Astaksantyna jest DUŻO silniejsza od beta-karotenu, alfa-tokoferolu, likopenu i luteiny oraz innych substancji z tej rodziny chemicznej. Wykazuje BARDZO SILNE działanie neutralizujące wolne rodniki i chroni komórki, narządy i tkanki ciała przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Unikalna „artyleria antyoksydacyjna” astaksantyny zapewnia imponujący szereg korzyści zdrowotnych, w tym poprawę zdrowia układu krążenia, stabilizację poziomu glukozy we krwi, wzmocnienie układu odpornościowego, eliminację komórek nowotworowych, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę zdrowia oczu, a nawet ochronę przed oparzeniami słonecznymi.

Co sprawia, że astaksantyna jest wyjątkowa?

Astaksantyna ma wiele właściwości, które czynią ją wyjątkową. Oto główne różnice:

Astaksantyna jest zdecydowanie najsilniejszym przeciwutleniaczem karotenoidowym pod kątem neutralizacji wolnych rodników: astaksantyna jest 65 razy silniejsza niż witamina C, 54 razy silniejsza niż beta-karoten i 14 razy silniejsza niż witamina E.

Astaksantyna jest znacznie bardziej skuteczna niż inne karotenoidy w „neutralizacji tlenu singletowego", który powoduje szczególny rodzaj utleniania. Ta mniej stabilna forma tlenu przyczynia się do szkodliwego działania światła słonecznego i różnych materiałów organicznych. Astaksantyna to 550 razy silniejszy niż witamina E i 11 razy silniejszy niż beta-karoten w neutralizacji tlenu singletowego.

Astaksantyna przekracza barierę krew-mózg ORAZ barierę krew-siatkówka (beta-karoten i likopen nie są do tego zdolne), dzięki czemu zapewnia ochronę antyoksydacyjną i przeciwzapalną dla oczu, mózgu i centralnego układu nerwowego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, ślepoty, demencji i choroby Alzheimera.

Astaksantyna jest rozpuszczalna w lipidach, dzięki czemu wbudowuje się w błony komórkowe.

Jest silnym pochłaniaczem UVB i zmniejsza uszkodzenia DNA.

Jest silnym naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

A co powiesz na więcej wspaniałych wiadomości? Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych u osób przyjmujących astaksantynę. Ten związek jest bardzo bezpieczny i nietoksyczny.

Liczne referencje od sportowców na całym świecie

Raporty o znaczącej poprawie stanu zdrowia wynikającej z suplementacji astaksantyny pochodzą od sportowców z całego świata. Na przykład, Tim Marr, zawodowy triathlonista z Honolulu na Hawajach, cierpiał z powodu kontuzji i nadmiernej ekspozycji na słońce w wyniku rygorystycznego treningu w intensywnym hawajskim słońcu. Odkąd zaczął stosować naturalną astaksantynę, doświadczył znacznie mniej urazów spowodowanych przeciążeniem i mniej niepożądanych reakcji na słońce.

Marr przyznał, że astaksantyna pomogła mu osiągnąć swoje cele i stwierdził, że suplement jest teraz jednym z jego ulubionych środków. Powiedziałbym, że to działa — Marr wygrał American Long Distance Triathlon 2006.

Czołowy maratończyk pochodzący z Hawajów, Jonathan Lyau, opisał swoje doświadczenia z przyjmowaniem suplementu naturalnej astaksantyny.

„Trening do maratonu jest bardzo wymagający. Astaksantyna pomogła mi szybciej odzyskać siły po intensywnych treningach. Odkryłem również, że nie muszę już przyjmować różnych przeciwutleniaczy ani glukozaminy, ponieważ astaksantyna przynosiła podobne korzyści”.

Jednak nie trzeba być triathlonistą, aby skorzystać z właściwości astaksantyny. Niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, astaksantyna może pomóc wzmocnić organizm i zwiększyć wytrzymałość – czy to podczas pracy w ogrodzie, wykonywania treningów takich jak np. Peak Fitness, weekendowej wycieczki z rodziną lub tętniącej życiem nocy na parkiecie. Zatem jak dokładnie ten naturalny pigment pomaga poprawić wyniki sportowe?

To co astaksantyna robi dla łososia, może też zrobić dla Ciebie

Większość korzyści płynących z astaksantyny wynika z jej silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Zapalenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wyniki sportowe. Zawodowi sportowcy często nie mogą sobie pozwolić na długi urlop, aby zregenerować się po zmęczeniu lub bólach stawów i mięśni. Tak więc wszystko, co może zmniejszyć stan zapalny, bez wątpienia poprawia wydolność sportową — a astaksantyna jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych.

Astaksantyna ma zdolność dotarcia do każdej komórki, tkanki i narządu w organizmie i wspomaga sprawność fizyczną w następujący sposób:

Neutralizacja wolnych rodników w wytwarzających energię komórkach mitochondrialnych

Zmniejszenie uszkodzeń oksydacyjnych błon komórkowych i DNA

Zmniejszenie stanu zapalnego mięśni

Zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego w mięśniach (produkt uboczny wysiłku fizycznego)

Poprawa ostrości wzroku i percepcji głębi

Poprawa tolerancji na słońce i zmniejszenie skłonności do oparzeń słonecznych

Wpływ astaksantyny na mitochondria

Wpływ astaksantyny na mitochondria wydaje się kluczem do jej działania poprawiającego wytrzymałość. Mitochondria są małymi wewnątrzkomórkowymi „elektrowniami”. Wytwarzają do 95% energii w organizmie poprzez spalanie kwasów tłuszczowych i innych substancji.

Wiele mitochondriów znajduje się w tkance mięśniowej, ponieważ to tam występuje największe zapotrzebowanie na energię. Jednak produkcja energii ma jedną wadę — generuje wysoce reaktywne wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe i DNA. To uszkodzenie komórek powoduje aktywację markerów stanu zapalnego, co kończy się zmęczeniem i bólem mięśni.

Uszkodzone mitochondria stają się nieefektywne i nie mogą wytworzyć wystarczającej ilości energii, aby zaspokoić potrzeby organizmu. W rezultacie siła i wytrzymałość spadają.

Im cięższa aktywność, tym więcej wolnych rodników jest wytwarzanych.

Załóżmy na przykład, że biegniesz w maratonie. Twoje ciało zużywa ilości tlenu o 70% powyżej poziomu wyjściowego, generując 12 razy więcej wolnych rodników niż podczas stanu spoczynku.

Ponieważ astaksantyna jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, skutecznie oczyszcza tkankę mięśniową z wolnych rodników i eliminuje tlen singletowy. Uważa się, że jest to mechanizm wyjaśniający, dlaczego astaksantyna zwiększa wytrzymałość.

Szwedzkie badanie, przeprowadzone w 1998 roku przez C. Malmsten, odejmowało studentów płci męskiej w wieku od 17 do 19 lat, którzy przyjmowali 4 mg astaksantyny dziennie przez sześć miesięcy. Zaobserwowano u nich poprawę siły i wytrzymałości o imponujące 62 procent — ich wytrzymałość wzrosła trzykrotnie szybciej niż grupie kontrolnej!

W badaniach na zwierzętach uzyskano podobne wyniki.

Myszy są w stanie pływać dłużej, gdy otrzymują astaksantynę. Pływające myszy wykazały również znacznie zmniejszoną akumulację tłuszczu. Autorzy tego badania zauważyli, że astaksantyna mogła zwiększyć wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładny mechanizm. Japońskie badanie na myszach wykazało, że astaksantyna zmniejszyła stan zapalny mięśni o ponad 50%.

Tak więc astaksantyna może nie tylko zwiększyć wytrzymałość, zmniejszyć stany zapalne i zapobiec bólom mięśni, ale może również pomóc schudnąć!

Zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego

Zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego w tkankach mięśniowych wydaje się być kolejnym korzystnym działaniem tego fascynującego związku produkowanego przez algi. Badanie kliniczne przeprowadzone w Japonii miało na celu zmierzenie wpływu astaksantyny na produkcję kwasu mlekowego podczas ćwiczeń.

Kwas mlekowy jest niepożądanym produktem ubocznym wysiłku fizycznego, który powoduje ból mięśni po intensywnym wysiłku i jest czynnikiem ograniczającym wytrzymałość. Grupie 20-letnich mężczyzn podawano 6 mg astaksantyny dziennie przez cztery tygodnie. Po przebiegnięciu 1200 metrów ci młodzi mężczyźni mieli średnio o 28,6% niższy poziom kwasu mlekowego w surowicy w porównaniu z grupą kontrolną.

Zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego zostało również odzwierciedlone w badaniu z 2001 roku, w którym oceniano wpływ astaksantyny na osoby ćwiczące. 88% uczestników przyjmujących astaksantynę zgłosiło zmniejszenie bólu mięśni i stawów po ćwiczeniach, najprawdopodobniej związane z mniejszym nagromadzeniem kwasu mlekowego w mięśniach.

Sportowcy o ostrzejszym wzroku mogą osiągać lepsze wyniki

Astaksantyna jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swoich korzyści dla wzroku. Ostrość wzroku jest ważnym czynnikiem warunkującym osiągnięcie lepszych wyników sportowych. Tenisista ze słabą percepcją głębi raczej nie dotrze na Wimbledon.

Istnieje wiele badań na temat korzyści jakie astaksantyna zapewnia oczom, które szczegółowo omówiłem w innym artykule.

Badanie kliniczne przeprowadzone z udziałem profesjonalnych sportowców wykazało, że piłkarze ręczni, którzy przyjmowali astaksantynę, doświadczyli 46-procentowej poprawy percepcji głębi (pomiary wykonano przed i po meczu piłki ręcznej).

Ochrona przed słońcem

Osoby aktywne fizycznie spędzają dużo czasu na słońcu. Słońce zapewnia ogromne korzyści pod względem optymalizacji poziomu witaminy D. Jednak zbyt długa lub nieodpowiednia ekspozycja na słońce może być szkodliwa.

Wielu sportowców skarży się na złe samopoczucie spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce podczas długich treningów na świeżym powietrzu. Wiele osób twierdzi, że astaksantyna pozwoliła im przebywać na słońcu przez dłuższy czas bez uczucia zmęczenia. Zmniejszenie ryzyka oparzeń słonecznych oznacza mniejsze ryzyko raka skóry.

W jaki sposób astaksantyna chroni przed słońcem?

Odpowiedź tkwi w tym, jak Haematococcus pluvialis chroni się przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym. Algi wytwarzają astaksantynę jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, dlatego spożywając ten pigment, tworzysz własny „wewnętrzny filtr przeciwsłoneczny”. Innymi słowy, ten sam potężny przeciwutleniacz, który chroni glony przed promieniami słonecznymi, może również chronić CIEBIE.

Oparzenie słoneczne jest w rzeczywistości procesem zapalnym. Chociaż dokładny mechanizm, za pomocą którego astaksantyna chroni skórę przed oparzeniem, nie jest jeszcze znany, prawie pewne jest, że w grę wchodzi jej działanie przeciwzapalne.

Obecne badania sugerują, że przyjmowanie co najmniej 2 mg astaksantyny dziennie przez miesiąc zmniejsza prawdopodobieństwo oparzenia słonecznego. Nagromadzenie pigmentu w tkankach w ilości wystarczającej do zapewnienia ochrony przed oparzeniami słonecznymi zajmuje od dwóch do czterech tygodni, więc dwa tygodnie stosowania astaksantyny to minimalny czas zapewniający ochronę. Ważne jest, aby używać tylko naturalnej astaksantyny, a nie w wersji syntetycznej.

+ Źródła i odniesienia