Według dr. Mercoli
Kręgosłup lędźwiowy, czyli dolna część pleców, to struktura złożona z więzadeł, mięśni, kości, stawów i nerwów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić wsparcie dla rdzenia kręgowego oraz zapewnić siłę i elastyczność. Jednak dolna część pleców jest również podatna na urazy i ból, w zależności od tego, jak jest używana i chroniona. Uszkodzenia mechaniczne i urazy tkanek miękkich to jedne z najczęstszych przyczyn bólu w dolnej części pleców, które mogą mieć wpływ na krążki międzykręgowe, korzenie nerwowe i stawy kręgosłupa.
Ból w dole pleców jest powszechnym problemem na całym świecie i główną przyczyną niepełnosprawności. Chociaż zidentyfikowano kilka czynników ryzyka, w większości przypadków przyczyna pozostaje niejasna, a diagnoza trudna do postawienia. Ból krzyża jest ogromnym obciążeniem społecznym, psychologicznym i ekonomicznym dla społeczności. Szacuje się, że dotyka do 20% osób dorosłych w ciągu jednego roku. Uważa się, że prawie 80% ludzi doświadczy przynajmniej jednego epizodu bólu pleców w ciągu swojego życia.
Ból może być odczuwany jako tępy, rozwijający się stopniowo lub nagły i ostry po urazie. Istnieje również kilka schorzeń kostnych, które mogą wywołać ból w dolnej części pleców, w tym przepuklina dyskowa, złamania kręgów, zapalenie kości i szpiku oraz zwężenie kręgosłupa. Tradycyjne metody leczenia często obejmowały fizjoterapię, leki przeciwbólowe i odpoczynek. Badania ponownie pokazują, że stosowanie chiropraktyki wraz z niektórymi tradycyjnymi metodami leczenia może zmniejszyć niepełnosprawność i stosowanie leków przeciwbólowych.
Zastosowanie metod chiropraktyki może zmniejszyć ból
Badanie, które obejmowało zabiegi chiropraktyczne jako element multidyscyplinarnego podejścia do leczenia bólu dolnej części pleców w dwóch dużych wojskowych ośrodkach medycznych wykazało większe zmniejszenie dyskomfortu i niepełnosprawności niż w przypadku standardowej opieki medycznej. Naukowcy ocenili 750 aktywnych żołnierzy, którzy byli już leczeni z powodu bólu krzyża. Wszyscy otrzymywali fizjoterapię i/lub leki łagodzące ból i stany zapalne.
Połowa uczestników tego badania została poddana zabiegom chiropraktycznym, w tym manipulacje kręgosłupem, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz leczenie z zastosowaniem zimna lub ciepła. Po sześciu tygodniach pacjenci, u których zastosowano metody chiropraktyczne, doświadczyli większego złagodzenia bólu w dole pleców i mniejszej niepełnosprawności niż osoby, u których zastosowano tylko standardowe metody leczenia. Dr Christine Goertz, główna autorka badania, skomentowała wyniki następująco:
„Manipulacja kręgosłupa (często określana jako regulacja chiropraktyczna Hias) może pomóc w leczeniu zaburzeń tkanek, które powstają w wyniku urazu, zmniejszając ból i poprawiając zdolność organizmu do prawidłowego poruszania się. Możliwe jest również, że manipulacja wpływa na sposób, w jaki organizm odbiera ból przez mózg lub rdzeń kręgowy, i/lub zmniejsza ból spowodowany napięciem mięśni, stanem zapalnym lub skurczem mięśni kręgosłupa”.
Naukowcy zauważyli, że bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia bólu krzyża w 2010 roku przekroczyły 234 miliardy dolarów. Niektórzy pacjenci zgłaszali skutki uboczne stosowanych metod chiropraktycznych, z których najczęściej występowała sztywność stawów lub mięśni.
Osoby, które nie stosowały chiropraktyki, również zgłosiły skutki uboczne, w tym skutki uboczne leków i zastrzyków zewnątrzoponowych. Wyniki badania sugerują, że zastosowanie chiropraktyki może poprawić wyniki leczenia u osób cierpiących na ból dolnej części pleców poprzez zmniejszenie bólu i poprawę funkcji kręgosłupa. Dr Daniel Cherkin z Kaiser Permanente Washington Health Research Institute napisał artykuł, w którym stwierdził:
„Wszystkie zabiegi chiropraktyczne mają mniejsze ryzyko działań niepożądanych niż leki, zastrzyki i zabiegi chirurgiczne. Ponieważ nie było możliwe przewidzenie, którzy pacjenci odniosą największe korzyści z określonego rodzaju leczenia, wypróbowanie kilku alternatywnych metod leczenia w celu wybrania najlepiej działających jest rozsądną strategią”.
Ból w dolnej części pleców jest głównym powodem przepisywania opioidów
W odpowiedzi na rosnące zastosowanie opioidów (leków przeciwbólowych wydawanych na receptę), wytyczne wydane na początku 2017 r. przez American College of Physicians zalecają manipulacje kręgosłupa i inne nielekowe terapie jako pierwszą linię leczenia ostrego i przewlekłego bólu krzyża. Prawie 1 na 10 wszystkich wizyt w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dotyczy bólu dolnej części pleców, a lekarze coraz częściej przepisują drogie badania USG i opioidowe środki przeciwbólowe.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie przeanalizowali dokumentację pacjentów z prawie 24 000 wizyt w gabinetach leczenia bólu pleców pochodzącą z lat 1999-2010. Opublikowane dane ujawniły, że lekarze coraz częściej przepisują leki opioidowe - wzrost z 19 do 29 procent. W tym samym czasie stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty spadło z 37 do 25 procent.
W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 2100 amerykańskich lekarzy o różnej specjalizacji zadano pytania na temat przekonań lekarzy dotyczących nieadekwatnego leczenia i niepotrzebnej opieki medycznej.
Według lekarzy biorących udział w badaniu, nadmierne leczenie pacjentów uznano za „powszechne”. Wyniki wykazały, że 22% leków na receptę, 24% badań i 11% procedur było przepisanych lub wykonanych niepotrzebnie, pomimo wieloletniego nacisku ze strony systemu opieki zdrowotnej na kontrolowanie kosztów przez eliminację zbędnych procedur.
Najczęstszym powodem nadmiernego leczenia był strach przed błędem lekarskim i nacisk ze strony pacjentów. Większość przypadków bólu pleców ma charakter mechaniczny lub nieorganiczny, co oznacza, że ból nie jest spowodowany poważnymi stanami, takimi jak zapalenie stawów, infekcja lub złamanie. Ten rodzaj bólu zwykle ustępuje w ciągu trzech miesięcy dzięki łagodnym ćwiczeniom, właściwej mechanice i postawie ciała oraz stylowi życia zmniejszającemu stan zapalny.
Przepisywanie opioidowych środków przeciwbólowych może zaczynać się od bólu krzyża, ale w analizie danych przeprowadzonej przez naukowców z CNN i Harvard wykazano, że w 2014 i 2015 roku setki lekarzy otrzymały ponad 25 000 dolarów na osobę od producentów leków opioidowych za przepisywanie leków. Lekarze, którzy przepisali najwięcej leków opioidowych, otrzymali największe płatności. W ciągu tych dwóch lat przynajmniej jeden lekarz otrzymał ponad milion dolarów.
Oceniając związek między płatnościami od firm farmaceutycznych a nawykami związanymi z wystawianiem recept, zespół przeanalizował dane z dwóch źródeł rządowych, z których jedno monitorowało płatności firm farmaceutycznych dla lekarzy, a drugie ilość recept wypisywanych pacjentom Medicare. Spośród 811 000 lekarzy, którzy wypisywali recepty dla pacjentów Medicare w latach 2014 i 2015, ponad 200 000 przepisywało przeciwbólowe leki opioidowe i otrzymywało płatności od producentów tych leków.
Ból w dolnej części pleców jest związany z postawą i mechaniką ciała
Niedawno opublikowano nowe wytyczne American College of Physicians dotyczące leczenia bólu krzyża, jednak w komentarzu do badań Beth Israel Deaconess, dr Donald Casey zauważył, że wytyczne nie były jednoznaczne pod kątem leczenia bólu pleców oraz że powszechne przyjęcie nowych standardów leczenia zajmuje średnio 17 lat.
Połączenie długiego czasu przyjęcia wytycznych i płatności od producentów leków opioidowych może oznaczać, że na barkach pacjentów spoczywa większa odpowiedzialność za unikanie opioidowych środków przeciwbólowych oraz potencjalnego, zagrażającego życiu i szkodliwego uzależnienia.
Zmniejszając ból w dolnej części pleców, chiropraktyka może mieć znaczący wpływ na kryzys opioidowy. Wielu kręgarzy jest biegłych w ocenie sposobu używania pleców poprzez analizę postawy ciała podczas siedzenia, stania i chodzenia, a także dokładne badanie fizykalne. Zalecenia często obejmują delikatne ćwiczenia i rozciąganie, a także poprawę mechaniki ruchu, mięśni tułowia i postawy.
Zalecenia i wskazówki wydawane przez kręgarza są dostosowane do konkretnego przypadku. Istnieją jednak pewne środki zapobiegawcze, które można samodzielnie podjąć każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w dole pleców lub urazu podczas aktywności.
Postawa — Należy zachować prawidłową postawę podczas chodzenia, stania i siedzenia poprzez utrzymywanie równowagi i środka ciężkości, angażowanie mięśni tułowia, lekko zakrzywione plecy w odcinku lędźwiowym, trzymanie ramion do tyłu, a głowy w równowadze nad ramionami, jak gdyby do głowy przymocowany był sznurek odciągający ją w kierunku nieba.
Nie należy garbić się podczas stania lub siedzenia. Pamiętaj, aby podczas siedzenia trzymać ramiona z tyłu, zaangażować mięśnie tułowia i ułożyć stopy płasko na podłodze. Nie należy siedzieć z jedną nogą podwiniętą pod drugą, ponieważ skraca to mięśnie dolnej części pleców i zwiększa ryzyko dyskomfortu i bólu. Należy nosić wygodne buty na niskim obcasie, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. |
Elastyczność — Zawsze należy wykonać ćwiczenia rozciągające się przed jakimkolwiek wysiłkiem, czy aktywnością fizyczną. Rozsądnie byłoby stosować regularny program rozciągania, aby zapewnić elastyczność i zmniejszyć obciążenie mięśni, ścięgien i stawów. |
Wsparcie — Warto używać dobrego podparcia lędźwiowego podczas siedzenia na krzesłach lub w samochodach, co poprawia subiektywną miarę komfortu i zmniejsza spłaszczenie krzywizny lędźwiowej. |
Pozycje — Podczas siedzenia warto zmieniać pozycję przynajmniej raz na 10 minut, aby rozładować napięcie; wstań i delikatnie rozciągnij mięśnie. Przewlekłe siedzenie jest czynnikiem ryzyka złego stanu zdrowia i bólu. |
Prawidłowe podnoszenie ciężarów — Podnosząc coś ciężkiego, nie należy pochylać pleców. Należy ugiąć kolana oraz utrzymać proste plecy i podparcie obszaru lędźwiowego poprzez zaangażowanie mięśni tułowia. |
Aktywność fizyczna — Należy ćwiczyć co najmniej 30 minut każdego dnia. Poprawia to krążenie w mięśniach i ścięgnach, co pomaga je wzmocnić i kontrolować wagę. |
Naturalne alternatywy dla leków przeciwbólowych na receptę
Istnieje wiele różnych metod zmniejszania odpowiedzi zapalnej w organizmie. Połączenie różnych metod pozwoli doświadczyć większych korzyści. Zastosowanie chiropraktyki pozwala na skrócenie czasu powrotu do zdrowia i zmniejszenie stosowania leków przeciwbólowych na receptę. Przed skorzystaniem z opioidowego środka przeciwbólowego zdecydowanie zalecam wypróbowanie wszystkich innych opcji Ryzyko związane z tymi lekami jest ogromne, a możliwe uzależnienie stanowi bardzo poważny problem.
Opioidowe leki przeciwbólowe na receptę powinny być ostatnią, a nie pierwszą, opcją stosowaną w złagodzenia bólu. W sytuacji, gdy ból jest bardzo silny, przepisanie leku na receptę może być konieczne, ale alternatywne opcje mogą pomóc w zmniejszeniu potrzebnej dawki i czasu stosowania leku. Wiele z niżej wymienionych metod zmniejszenia stanu zapalnego i bólu działa najlepiej w połączeniu z innymi sposobami.
Eliminacja lub radykalnie ograniczenie spożycia zbóż i cukrów — Unikanie zbóż i cukrów obniża poziom insuliny i leptyny oraz zmniejsza oporność na insulinę i leptynę, co jest jednym z najważniejszych powodów uwalniania prozapalnych prostaglandyn. Dlatego unikanie spożywania cukru i słodyczy jest bardzo ważne w kontrolowaniu bólu i innych chorób przewlekłych. |
Stosowanie wysokiej jakości suplementu kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego — Kwasy tłuszczowe omega-3 są prekursorami mediatorów stanu zapalnego zwanych prostaglandynami. (W rzeczywistości przeciwzapalne środki przeciwbólowe działają poprzez wpływ na prostaglandyny). |
Optymalizacja poziomu witaminy D — Regularna i rozsądna ekspozycja na działanie promieni słonecznych pomaga zmniejszyć ból oraz utrzymać silne kości i mięśnie. Warto badać poziom witaminy D dwa razy w roku. Obecnie uważa się, że idealny poziom witaminy D pozwalający utrzymać optymalny stan zdrowia i zapobiegać chorobom wynosi od 60 do 80 ng/ml. |
Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) i techniki umysł-ciało — EFT to niefarmakologiczne podejście do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju bólem. EFT wywodzą się z zasad akupunktury. Pomagają zrównoważyć system subtelnej energii oraz wyeliminować ukryte, często podświadome, negatywne emocje, które mogą zaostrzać ból fizyczny.
Stymulując (opukując) punkty akupunkturowe opuszkami palców, przywróceniu ulega równowaga systemu energetycznego, co ma tendencję do rozpraszania bólu. Metody takie jak joga, trening mięśni posturalnych, akupunktura, medytacja, ciepłe i zimne okłady oraz inne techniki umysłu i ciała również mogą uśmierzyć ból i wyeliminować lub zmniejszyć konieczność zastosowania leków. |
Terapia laserem wysokoenergetycznym K-Laser klasy 4 — Osoby cierpiące z powodu urazu, zapalenia stawów lub innego bólu związanego ze stanem zapalnym, gorąco zachęcam do wypróbowania terapii laserem wysokoenergetycznym K-Laser. Laseroterapia może być doskonałym wyborem w przypadku wielu bolesnych stanów, w tym ostrych kontuzji. Wyeliminowanie podstawowej przyczyny bólu przez laser pozwoli uniknąć potrzeby stosowania środków przeciwbólowych.
K-Laser to wykorzystująca podczerwień laseroterapia klasy 4, która pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne oraz przyśpieszyć gojenie tkanek — zarówno w tkanek twardych, jak i miękkich, w tym mięśni, więzadeł i kości.
Promieniowanie podczerwone używane w laseroterapii K-Laser jest kierowane do określonych obszarów ciała i może penetrować głęboko, co pozwala dotrzeć do takich obszarów jak kręgosłup i biodra. |
Akupunktura — Ta metoda jest skuteczna w przypadku wielu rodzajów bólu. Badania wykazały „wyraźną” skuteczność akupunktury w leczeniu: bólów pleców, karku i barków, zapalenia kości i stawów i bólów głowy. |
Fizykoterapia i masaże — Fizjoterapia i masaże mają porównywalną skuteczność do zabiegów chirurgicznych w leczeniu bolesnych stanów, takich jak rozdarcie chrząstki i zapalenie stawów. |
Astaksantyna — To jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w tłuszczach. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne. W wielu przypadkach działa znacznie skuteczniej niż leki przeciwzapalne. Zazwyczaj do osiągnięcia tego typu korzyści wymagane są wyższe dawki astaksantyny, zaczynające się od 8 mg dziennie. |
Imbir — Zioło to ma silne działanie przeciwzapalne, łagodzi ból i działa uspokajająco na żołądek. Świeży imbir może zostać starty i dodany do soku warzywnego lub użyty do przygotowania naparu. |
Kurkumina — W badaniu obejmującym pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów wykazano, że osoby, które spożywały 200 miligramów kurkuminy dziennie, doświadczyły zmniejszenia bólu i zwiększenia mobilności. Wcześniejsze badanie wykazało również, że ekstrakt z kurkumy zawierający kurkuminoidy blokuje szlaki zapalne, skutecznie zapobiegając nadprodukcji białka wywołującego obrzęk i ból. |
Boswellia — Znana również jako „kadzidło indyjskie”, boswellia to zioło zawierające specyficzne aktywne składniki przeciwzapalne. |
Bromelaina — To enzym występujący w ananasach, który jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Można go przyjmować w formie suplementu, ale pomocne może być również spożywanie świeżego ananasa, w tym łodyg bogatych w bromelainę. |
Mirystoleinian cetylu (CMO) — CMO to olej znajdujący się w rybach i maśle. Działa jak „smar do stawów” oraz ma właściwości przeciwzapalnie. |
Oleje z wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika — Zawierają niezbędny kwas tłuszczowy – kwas gamma-linolenowy, który jest przydatny w leczeniu bólu stawów. |
Krem z papryczek cayenne — Nazywany również kremem z kapsaicyną. Kapsaicyna pochodzi z suszonej ostrej papryki. Krem z kapsaicyną łagodzi ból poprzez wyczerpywanie zasobów substancji P w organizmie – chemicznego składnika komórek nerwowych biorącego udział w przesyłaniu sygnałów bólu do mózgu. |