Ta rzadka choroba sprawia, że chory jest pijany bez picia alkoholu

Sprawdzone fakty
Alkohol

W skrócie -

  • Zespół autobrowaru (ABS) to choroba, która powoduje, że spożywane węglowodany są przekształcane w alkohol w jelitach
  • Antybiotykoterapia, która zmienia mikrobiom, umożliwiając rozwój grzyba, może być jednym z czynników wyzwalających ABS
  • Ponieważ ABS występuje częściej niż się może zdawać, naukowcy zasugerowali, że każdy, kto ma podwyższony poziom alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu, ale zaprzecza spożyciu alkoholu, powinien zostać zbadany pod kątem tego zespołu chorobowego
  • Szczepy bakterii zwane K. pneumoniae wytwarzające duże ilości alkoholu zostały wyizolowane od mężczyzny z ABS. Stwierdzono, że ich ilość jest wyższa u osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD)
  • Objawy takie jak zmiany nastroju, majaczenie i zamglenie umysłu mogą wystąpić wcześnie w ABS, nawet zanim pojawią się objawy odurzenia alkoholowego

Według dr. Mercoli

Zespół autobrowaru (ABS) to choroba, która powoduje, że spożywane węglowodany są fermentowane w alkohol w jelitach. Znany również jako zespół fermentacji jelitowej, ten stan zasadniczo powoduje odurzenie alkoholowe bez picia alkoholu.

Jelita zamieniają się w prawdziwy browar, powodując wiele objawów związanych z intensywnym piciem alkoholu i kacem. Wiele dotkniętych chorobą osób zostało aresztowanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Stwierdzono, że ich poziom alkoholu we krwi jest znacznie wyższy niż dopuszczalny limit, chociaż nie wypili nawet jednego drinka.

Tak było w przypadku 46-letniego mężczyzny, którego przypadek został opisany w BMJ Open Gastroenterology. Sugeruje się, że ABS może być częstszy niż wcześniej sądzono.

ABS jest trudny do zdiagnozowania, a personel medyczny często nie bierze go pod uwagę

Mężczyzna w opisanym przypadku był zdrowy, dopóki nie otrzymał antybiotykoterapii z powodu urazu kciuka. Tydzień później zaczął doświadczać zmian osobowości, w tym epizodów depresji, zamglenia umysłu i agresywnych zachowań. Jego lekarz pierwszego kontaktu ocenił to nietypowe zachowanie i wysłał go do psychiatry, który przepisał leki.

W końcu został aresztowany, ponieważ policjanci uznali, że prowadził w stanie nietrzeźwości; jego poziom alkoholu we krwi wynosił 200 mg/dl. Na tym poziomie osoba zwykle wydaje się pijana i może być poważnie niedowidząca. Wymioty, nietrzymanie moczu i objawy zatrucia alkoholem mogą wystąpić już przy poziomie alkoholu we krwi wynoszącym około 200 mg/dl.

Zarówno personel medyczny, jak i policja nie wierzyli, że mężczyzna nie pił alkoholu, a to jest częsty temat w przypadkach ABS. Po wizycie u wielu lekarzy w stolcu mężczyzny wykryto zarówno drożdże piwne (Saccharomyces cerevisiae), jak i inny rodzaj drożdży (Saccharomyces boulardii), a diagnozę ABS przeprowadzono na podstawie monitorowania poziomu alkoholu we krwi po posiłku składającego się z węglowodanów.

Wdrożono leczenie lekami przeciwgrzybiczymi i przepisano dietę bezwęglowodanową na kilka tygodni w celu złagodzenia objawów. Następnie zaczęły się przerywane zaostrzenia, w tym tak poważne, że chory znalazł się w szpitalu z powodu upadku, który spowodował krwawienie śródczaszkowe. Nawet wtedy zauważono, że „personel medyczny nie wierzył, że chory nie pił alkoholu mimo jego stanowczych zaprzeczeń”.

Dopiero po przeczytaniu internetowej grupy wsparcia, mężczyzna skontaktował się z naukowcami, którzy opisali podobny przypadek w BMJ. Zastosowano inną terapię przeciwgrzybiczą i po jej zakończeniu podano probiotyk w celu przywrócenia flory jelitowej. Według BMJ:

„Zaczęto od probiotyku (Lactobacillus acidophilus z pojedynczym szczepem z 3 miliardami jednostek tworzących kolonie na kapsułkę), aby konkurencyjnie hamować grzyby i pomagać w normalizacji flory jelitowej. Następnie stopniowo wprowadzano węglowodany do diety pacjenta, a powtarzany test prowokacji węglowodanowej był negatywny.

Po 6 tygodniach ten probiotyk został zamieniony na probiotyk zawierający wiele szczepów – 12 różnych organizmów bakteryjnych bez grzybów. Od tego czasu pacjent kontynuuje to leczenie. Około 1,5 roku później pozostaje bezobjawowy i wznowił swój poprzedni styl życia, w tym normalną dietę, jednocześnie sporadycznie sprawdzając poziom alkoholu w wydychanym powietrzu”.

Terapia antybiotykowa może wywoływać ABS

W tym studium przypadku naukowcy uważają, że zdarzeniem wyzwalającym była antybiotykoterapia, która zmieniła florę jelitową mężczyzny, umożliwiając rozwój grzyba. Oprócz stwierdzenia, że ABS jest prawdopodobnie stanem nierozpoznanym, naukowcy zauważyli, że: „objawy danego pacjenta zostały prawdopodobnie wywołane przez ekspozycję na antybiotyki, co spowodowało zmianę jego mikrobiomu żołądkowo-jelitowego, umożliwiając przerost grzybów”.

Być może po raz pierwszy antybiotyki zostały powiązane z chorobą, chociaż inne badania porównujące pacjentów z ABS z grupą zdrowych osób z grupy kontrolnej wykazały, że osoby z ABS zgłaszały stosowanie antybiotyków przez dłuższy czas. Według jednej recenzji, winą za ABS można wynić antybiotyki oraz dietę bogatą w przetworzoną żywność:

„Zaburzenie flory jelitowej jest podstawowym warunkiem, który pozwala mikroorganizmom przeprowadzającym fermentację na nadmierną kolonizację. Takie zaburzenia jelitowe są powodowane przez dietę bogatą w węglowodany i rafinowaną żywność, nadużywanie antybiotyków oraz obecność antybiotyków w żywności i medycynie”.

Zastosowanie probiotyków w leczeniu ABS jest obszarem, który zasługuje na dalsze badania i możliwe, że skuteczne leczenie będą stanowiły przeszczepy kału. W przedstawionym badaniu naukowcy rozpoczęli od podania suplementu probiotycznego z pojedynczym szczepem w celu konkurencyjnego zahamowania wzrostu grzyba, a następnie po sześciu tygodniach przeszli na wieloskładnikowy probiotyk, aby wesprzeć różnorodny mikrobiom.

Ponieważ ten stan może występować częściej niż się zdaje, naukowcy zasugerowali, że każdy, kto ma podwyższony poziom alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu, ale zaprzecza spożyciu alkoholu, powinien zostać zbadany pod kątem ABS. Ponadto zauważono, że objawy takie jak zmiany nastroju, majaczenie i zamglenie umysłu mogą pojawić się wcześnie, nawet zanim pojawią się objawy odurzenia alkoholowego.

W 2015 roku, kobieta z Nowego Jorku, która została oskarżona o jazdę pod wpływem alkoholu na podstawie badania alkomatem, udowodniła, że jej poziom alkoholu we krwi jest ponad czterokrotnie wyższy niż dopuszczalny limit. Sprawa została oddalona po tym, jak sąd przeanalizował dowody wskazujące na to, że kobieta cierpi na ABS.

Czy ABS odpowiada za rosnącą liczbę przypadków NAFLD?

W innym przypadku ABS stwierdzono, że 27-letni mężczyzna w Chinach z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) ma wyjątkowo wysoki poziom alkoholu we krwi wynoszący około 400 mg/l przy stosowaniu diety wysokowęglowodanowej (ale bez spożywania alkoholu). W tym przypadku przyczyną choroby nie był grzyb, ale bakterie znane jako Klebsiella pneumoniae.

Odkrycie nastąpiło po tym, jak naukowcy porównali próbki odchodów mężczyzny z próbkami pochodzącymi od osób z NAFLD, a także od zdrowych osób z grupy kontrolnej. Mężczyzna miał wyższy poziom K. pneumoniae w kale niż inne grupy; u szczytu objawów ABS prawie 19% bakterii w kale stanowiły bakterie K. pneumoniae, co stanowi poziom 900 razy wyższy niż normalnie.

Ponadto, od mężczyzny wyizolowano szczepy K. pneumoniae, które mogą wytwarzać duże ilości alkoholu. Stwierdzono, że ich ilość jest wyższa u osób z NAFLD w porównaniu do zdrowych osób z grupy kontrolnej. U pacjentów z NAFLD 60% miało produkujące alkohol szczepy K. pneumoniae, w porównaniu z zaledwie 6% osób z grupy kontrolnej. Kiedy myszy były karmione bakteriami wytwarzającymi dużo alkoholu, miały również oznaki uszkodzenia wątroby.

„Wyniki te sugerują, że przynajmniej w niektórych przypadkach NAFLD, choroba wynika ze zmian we florze jelitowej prowadzących do nadmiernej produkcji endogennego alkoholu” – podsumowali naukowcy.

ABS występuje częściej u osób z NAFLD

Osoby z ABS są bardziej narażone na dodatkowe choroby, w tym cukrzycę, przewlekłą niedrożność jelit lub zaburzenia czynności wątroby, takie jak NAFLD i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH).

NAFLD jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby w krajach rozwiniętych, charakteryzującą się nagromadzeniem nadmiaru tłuszczu w wątrobie, który nie jest związany z intensywnym spożywaniem alkoholu. NAFLD może przekształcić się w NASH – chorobę, która oprócz gromadzenia tłuszczu charakteryzuje się zapaleniem i uszkodzeniem komórek wątroby.

U osób chorujących na NASH może rozwinąć się zwłóknienie lub bliznowacenie wątroby, a także marskość wątroby, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby (częstość występowania raka wątroby rośnie od ostatnich dwóch dekad).

NAFLD często nie daje żadnych objawów, chociaż może powodować zmęczenie, żółtaczkę, obrzęk nóg i brzucha, dezorientację umysłową i inne. Na wczesnym etapie NAFLD może zostać odwrócone dzięki starannej dbałości o dietę i regularnej aktywności fizycznej. Ponadto znaczącą rolę może również odgrywać spożycie choliny.

Ważne strategie dietetyczne

W przypadku NAFLD stłuszczenie wątroby występuje przy braku znacznego spożycia alkoholu, a zamiast tego jest napędzane nadmiarem cukru. W przypadku NAFLD musisz wyeliminować przetworzoną fruktozę i inne cukry z diety, co jest również zalecane w przypadku osób z ABS.

Fruktoza wpływa na wątrobę w sposób bardzo podobny do alkoholu. W przeciwieństwie do glukozy, która może być użyta przez praktycznie każdą komórkę w organizmie, fruktoza może być metabolizowana tylko przez wątrobę, ponieważ wątroba jest jedynym organem, który ma transporter dla tej cząsteczki.

Ponieważ cała fruktoza jest transportowana do wątroby, jeśli spożywasz duże ilości tego cukru, powoduje to uszkodzenie wątroby w taki sam sposób w jaki robią to alkohol i inne toksyny. Sposób, w jaki wątroba metabolizuje fruktozę, jest również bardzo podobny do metabolizmu alkoholu, ponieważ obie substancje służą jako substraty do przekształcania węglowodanów w tłuszcz, co sprzyja rozwojowi oporności na insulinę, dyslipidemii (nieprawidłowy poziom tłuszczu w krwiobiegu) i stłuszczeniu wątroby.

Fruktoza podlega również reakcji Maillarda z białkami, co prowadzi do powstawania wolnych rodników ponadtlenkowych, które mogą powodować zapalenie wątroby podobne do acetaldehydu – pośredniego metabolitu etanolu.

Zmniejszenie spożycia węglowodanów do 50 gramów na każde 1000 kalorii i zwiększenie spożycia zdrowych tłuszczów to potężny sposób na wsparcie zdrowia wątroby. Prawdopodobnie to podejście może również przynieść korzyści w przypadku ABS, szczególnie w połączeniu z probiotykami. Jak zauważono w jednej recenzji:

„Niezbędnym leczeniem zespołu autobrowaru jest modyfikacja diety wymagająca wysokiego poziomu białka i niskiej zawartości węglowodanów, aż objawy ustąpią. Cukier jest przekształcany w alkohol poprzez fermentację, a dieta, która eliminuje proste i złożone cukry, zmniejszy fermentację alkoholu w przewodzie pokarmowym…

Wieloszczepowe suplementy probiotyczne pomagają zrównoważyć bakterie w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Chociaż zostały zastosowane w leczeniu zespołu autobrowaru, to nie zostały jeszcze zbadane jako lek… Ryzyko nawrotu zespołu autobrowaru zmniejsza się dzięki unikaniu spożycia węglowodanów”.

Chociaż nadal nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób rozwija się ABS, wiąże się to z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i otyłość, a osoby dotknięte chorobą „często zgłaszają spożywanie diety bogatej w cukier i węglowodany”. Jak wspomniano, stosowanie antybiotyków może być również czynnikiem wyzwalającym rozwój ABS, co daje jeszcze jeden powód, dla którego ich rozsądne stosowanie jest ważne.

W innym studium przypadku, 45-letni mężczyzna z otyłością i cukrzycą rozwinął objawy ABS, w tym wymioty, niewyraźną mowę, omamy i utratę przytomności po posiłkach po zastosowaniu dwóch cykli antybiotykoterapii towarzyszącej leczeniu krzywej przegrody nosowej i zabiegowi dentystycznemu. Był leczony lekiem przeciwgrzybiczym, ale „dramatycznie zareagował” na dietę bez węglowodanów.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich może mieć problemy z ABS, uzyskanie prawidłowej diagnozy ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia, ponieważ ten zespół często jest mylony ze stanem po spożyciu alkoholu, co prowadzi do problemów społecznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na pracę, relacje i inne aspekty życia. Ponadto, nawet po ustąpieniu objawów ABS, długotrwałe narażenie na etanol może prowadzić do uzależnienia i głodu alkoholowego, co prowadzi do alkoholizmu, dlatego też uzyskanie holistycznej pomocy jest niezwykle ważne.