Najlepsze porady pomagające złagodzić hemoroidy

człowiek chorujący na hemoroidy

W skrócie -

  • Do najbardziej skutecznych sposobów na złagodzenie natychmiastowego dyskomfortu związanego z hemoroidami należą kąpiel sitz, stosowanie okładu z oczaru wirginijskiego lub soli Epsom i gliceryny, okładu z lodu i zimnych okładów oraz stosowanie czystego aloesu lub oleju kokosowego
  • Hemoroidy to obrzęknięte, podrażnione żyły w odbycie, często wynikające ze zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, występującego na przykład podczas ciąży, podnoszenia ciężkich przedmiotów, przewlekłych zaparć, otyłości lub siedzenia w toalecie przez dłuższy czas
  • W celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu, unikaj używania mydła, perfumowanego papieru toaletowego lub chusteczek, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco; ocet jabłkowy i olejek z drzewa herbacianego mogą nasilać objawy, a oparcie się pokusie wypróżnienia może spowodować, że stolec będzie jeszcze trudniej wydalić

Według dr. Mercoli

Chociaż nie zagrażają życiu, hemoroidy mogą powodować ból i negatywnie wpływać na codzienne czynności. Częściej dotykają dorosłych w wieku od 45 do 65 lat, ale mogą również powstawać u młodszych dorosłych i dzieci.

Chociaż są one powszechne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, kobiety mają zwiększone ryzyko powstawania hemoroidów w czasie ciąży i przez wysiłek podczas porodu.

W retrospektywnym badaniu wykorzystującym dane 33 034 pacjentów dotyczące roszczeń refundacyjnych na Tajwanie, naukowcy ocenili związek między hemoroidami a późniejszym rozwojem choroby wieńcowej serca.

W ciągu 12-letniej obserwacji naukowcy stwierdzili, że u pacjentów z hemoroidami ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest o 127% wyższe niż u pacjentów bez hemoroidów.

Czym są hemoroidy?

W celu zrozumienia, jak zapobiegać hemoroidom i dlaczego niektóre domowe sposoby pomagają złagodzić ból i dyskomfort z nimi związany, warto dowiedzieć się, czym są hemoroidy i jak powstają.

Wewnątrz odbytu i dolnej odbytnicy znajdują się żyły. Kiedy żyły znajdujące się wewnątrz ściany odbytnicy lub odbytu stają się obrzęknięte lub rozwinie się zapalenie, stan ten jest nazywany hemoroidami wewnętrznymi.

Zwykle nie można zobaczyć lub poczuć tych hemoroidów, ale jeśli podrażniają się podczas wysiłku, mogą wystąpić krwawienia.

Hemoroidy mogą również tworzyć się pod skórą wokół odbytu – wtedy nazywane są hemoroidami zewnętrznymi. Kiedy stają się podrażnione, powodują swędzenie lub krwawienie.

W niektórych przypadkach hemoroidy mogą nie powodować żadnych objawów ani bólu, a Ty nie będziesz świadomy, że je masz dopóki lekarz nie przeprowadzi badania wewnętrznego.

Gdy wystąpią objawy, możesz doświadczyć:

  • Obecności jaskrawoczerwonej krwi po wypróżnieniu, widocznej w toalecie lub na papierze toaletowym
  • Swędzenia odbytu
  • Obecności guzków na zewnątrz odbytu, które mogą wymagać ponownego wepchnięcia po przejściu stolca
  • Zaczerwienienia, bolesności i obrzęku wokół odbytu
  • Bólu lub obolałości podczas siedzenia

Hemoroidy są podobne do żylaków na nogach. Innymi słowy, żyły wybrzuszają się i puchną, czasami w odpowiedzi na dodatkowe ciśnienie w jamie brzusznej.

Najważniejsze domowe porady pomagające złagodzić ból towarzyszący hemoroidom

Kiedy odczuwasz ból i dyskomfort z powodu hemoroidów, prawdopodobnie szukasz jak najszybszej ulgi. W niektórych przypadkach ulga może być łatwiejsza do osiągnięcia niż myślisz.

Używaj bidetu — Ponieważ hemoroidy są podrażnionymi żyłami, używanie bidetu jest skutecznym, mniej podrażniającym i tanim sposobem na oczyszczenie odbytu po wypróżnieniu.

Jeśli nie masz bidetu w domu, istnieje kilka zestawów możliwych do samodzielnego zamontowania, które sprawiają, że instalacja na jednej z obecnych toalet jest bezpieczna i prosta.

Zmiękcz stolec — Ponieważ hemoroidy nasilają się w wyniku wysiłku podczas wypróżniania, ważne jest, aby utrzymać stolec w stanie miękkim. Ważną strategią jest spożywanie wystarczającej ilości błonnika pokarmowego.

Błonnik występuje w dwóch rodzajach: rozpuszczalny, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i nierozpuszczalny, który nie rozpuszcza się i pozostaje nienaruszony, gdy przechodzi przez okrężnicę.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie — Zaparcia powodują, że twardy, suchy stolec jest trudny do wydalenia i podrażnia odbytnicę. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu jest odwodnienie.

Nawodnienie jest kluczowym składnikiem optymalnego zdrowia, a według badania przeprowadzonego na Harvardzie, 54,5% dzieci i młodzieży jest przewlekle odwodniona. Ma to wpływ na zdrowie i wyniki w nauce.

Wypróbuj stołek toaletowy — Siedzenie na toalecie nie jest najlepszą pozycją i może przyczyniać się do trudności w wypróżnianiu, prowadząc do hemoroidów i innych problemów, takich jak zaburzenia urologiczne, wypadanie odbytnicy i powstania szczeliny odbytu.

Pozycja kucana sprawia, że układ trawienny ustawia się w anatomicznie poprawnej pozycji, co ułatwia wypróżnienie i zmniejsza zaparcia. Kucanie na toalecie wymaga siły, elastyczności i równowagi. Inną opcją jest użycie prostego podnóżka, który pomoże Ci przyjąć pozycję kucaną.

Ogranicz czas spędzany w toalecie — Siedzenie w toalecie przez dłuższy czas wywiera dodatkową presję na hemoroidy, zwiększając podrażnienie żył, a zatem i objawy. Ogranicz czas spędzany w toalecie tylko do tego, co jest potrzebne do wypróżnienia.

Zastosuj chłodny okład z oczaru wirginijskiego — Chociaż nie ma na to dowodów naukowych, oczar wirginijski od dawna był używany w leczeniu hemoroidów.

Według Cleveland Clinic, roślina ta zawiera taniny i oleje, które pomagają w obniżeniu stanu zapalnego. Niektórzy twierdzą, że jako naturalny środek przeciwzapalny powoduje ujędrnienie skóry.

Według jednego z badań, oczar wirginijski jest środkiem ściągającym, który powoduje skurcz tkanki i ma właściwości przeciwutleniające. Pomaga zmniejszyć ból, swędzenie i krwawienie, ale zapewnia tylko ulgę w objawach i nie może przyspieszyć gojenia.

Aloes — Ma właściwości przeciwzapalne, a niektóre dostępne bez recepty kremy na hemoroidy i podkładki hemoroidalne impregnowane aloesem pomagają złagodzić stan zapalny żył.

Według Cleveland Clinic, że nie ma obecnie dostępnych badań dotyczących stosowania aloesu w leczeniu hemoroidów, ale aloes wykazał korzystne działanie w innych stanach zapalnych skóry, dlatego zaleca się wypróbowanie go w leczeniu hemoroidów, pod warunkiem, że jest to czysty aloes, a nie krem lub podkładka z innymi składnikami.

Sól Epsom i gliceryna — To domowe leczenie pomaga złagodzić ból i jest łatwe do wykonania w domu. Wymieszaj 2 łyżki soli Epsom z 2 łyżkami gliceryny. Umieść mieszaninę na gaziku i przyłóż do bolesnego miejsca. Pozostaw maksymalnie na 20 minut. Powtarzaj co cztery do sześciu godzin, aż ból ustąpi.

Olej kokosowy — Ten naturalny środek nawilżający ma również właściwości przeciwzapalne. Stosowanie oleju kokosowego może pomóc w zmniejszeniu podrażnień i obrzęków oraz zredukować chęć drapania.

Okłady z lodem — Okłady z lodem i zimne okłady mogą pomóc zwalczyć ból, stan zapalny i obrzęk. Nie nakładaj kostek lodu bezpośrednio na skórę; najpierw owiń je w mały ręcznik, aby zapobiec uszkodzeniu skóry.

Pozostaw je w chorym miejscu na około 15 minut i kontynuuj ich używanie co jedną lub dwie godziny, aż ból ustąpi.

Luźne ubranie — Możesz wspierać gojenie, nosząc luźne ubrania, które nie ocierają okolicy odbytu. Pomaga to zapobiegać podrażnieniom hemoroidów przez pot i zmniejsza objawy.

Kąpiel sitz

Słowo sitz pochodzi od niemieckiego czasownika „sitzen”, co oznacza „siedzieć”. Kąpiel typu sitz nazywano również kąpielą biodrową i jest to rodzaj moczenia, w którym biorą udział tylko biodra i pośladki.

Celem było przyspieszenie leczenia pacjentów, którzy przeszli operację odbytnicy lub doświadczyli hemoroidów, skurczów macicy lub infekcji prostaty.

Ciepłe kąpiele sitz są jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia bólu hemoroidów. Ta kąpiel to europejska tradycja, w której tylko miednica i obszar brzucha są zanurzone w wodzie.

Inni korzystali z chłodnej kąpieli sitz, aby zmniejszyć zaparcia lub uelastycznić mięśnie pęcherza lub jelit.

W niektórych przypadkach, kiedy wstajesz z gorącej kąpieli sitz, możesz odczuwać zawroty głowy, ale gdy używasz jej do łagodzenia hemoroidów, woda powinna być ciepła, a nie gorąca.

Kąpiel sitz może pomóc złagodzić swędzenie, podrażnienie i skurcze mięśnia zwieracza występujące wraz z bólem spowodowanym przez hemoroidy.

Można użyć małych przenośnych plastikowych wanien, które mieszczą się na desce sedesowej lub zwykłej wanny z kilkoma centymetrami ciepłej wody. W celu złagodzenia hemoroidów, wielu ekspertów zaleca 20-minutową kąpiel po każdym wypróżnieniu, oprócz dwóch lub trzech kąpieli w ciągu dnia.

Następnie delikatnie osusz obszar. Nie trzyj, ponieważ podrażnisz hemoroidy. Alternatywnie możesz użyć chłodnego powietrza z suszarki do włosów, aby osuszyć ten obszar. Moczenie w wodzie o łagodnej temperaturze pomaga przyspieszyć proces gojenia, zwiększając dopływ krwi.

Nie rób poniższych rzeczy, aby nie nasilić bólu powodowanego przez hemoroidy

Oprócz wymienionych powyżej metod zmniejszania bólu, należy unikać kilku rzeczy, ponieważ zwiększają one objawy i dyskomfort. Jak wspomniano powyżej, unikaj stosowania jakichkolwiek produktów na bazie mydła w tym obszarze, ponieważ wysusza ono skórę i zwiększa ryzyko krwawienia.

Dodatkowo, chusteczki i perfumowany papier toaletowy działają drażniąco oraz mogą nasilać świąd i ból. Podczas gdy niektórzy rozważali użycie octu jabłkowego, Cleveland Clinic zaleca unikanie go, ponieważ może spowodować podrażnienie skóry i z czasem nasilić problemy.

Ponieważ istnieje kilka innych naturalnych strategii zmniejszania objawów, dobrze jest unikać octu jabłkowego. Olejek z drzewa herbacianego to kolejny antyseptyczny i przeciwzapalny produkt, który jest zalecany przez niektórych, jako sposób na zmniejszenie objawów.

Jednak ten sposób nie został dobrze zbadany, dlatego eksperci zalecają unikanie go.

Nie czekaj z wypróżnieniem. Gdy przedłużasz chęć wypróżnienia, stolec może stać się trudniejszy do wypróżnienia. Zwiększa to ciśnienie, wysiłek i objawy hemoroidów.

Zamiast tego zastanów się nad ustaleniem harmonogramu, który pomoże nabrać regularnych nawyków dotyczących wypróżniania. Jeśłi hemoroidy są podrażnione i występuje stan zapalny, najlepiej unikać leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, ponieważ zwiększają ryzyko krwawienia.

Chirurgiczna ulga w hemoroidach

Istnieje kilka rodzajów zabiegów niechirurgicznych, które lekarz może zastosować, aby pozbyć się hemoroidów. Przed poddaniem się któremukolwiek z nich, przedyskutuj zalety i wady z lekarzem i upewnij się, że czujesz się komfortowo z podjętą decyzją.

Jednym z moich ulubionych środków zapobiegawczych jest użycie polifenolowej bioflawanoidowej rutyny, która jest silniejszą pochodną kwercetyny. W naturalny sposób leczy hemoroidy, stabilizując i napinając ściany naczyń krwionośnych.

Podwiązka gumowa — Ta procedura jest stosowana w gabinecie lekarskim do leczenia krwawiących lub wypadających hemoroidów wewnętrznych.

Podczas zabiegu u podstawy hemoroidów umieszczana jest specjalistyczna gumka, która odcina dopływ krwi. W ciągu tygodnia obszar opasany gumką kurczy się i odpada, pozostawiając bliznę.

Chociaż ta procedura ma najniższe ryzyko nawrotu, nie jest odpowiednia dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe lub cierpiących na zaburzenia krwawienia. Może również prowadzić do zwiększonego krwawienia, bólu, zakrzepów krwi i infekcji.

Jeśli masz kilka hemoroidów, procedura będzie musiała zostać powtórzona. Podczas zabiegu wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, a lekarz monitoruje stan pacjenta; nigdy nie próbuj robić tego samodzielne w domu.

Koagulacja w podczerwieni — Ta procedura może być stosowana do leczenia małych hemoroidów. Lekarz użyje narzędzia, które emituje światło podczerwone. Ciepło powoduje tworzenie się blizn, co eliminuje dopływ krwi i zwykle zmniejsza hemoroidy.

W celu zmniejszenia dyskomfortu zostanie zastosowany miejscowy środek znieczulający. Leczenie wielu hemoroidów może wymagać wykonania kilku zabiegów. Okres powrotu do zdrowia trwa kilka dni i należy zachować ostrożność, zmniejszyć zaparcia i wysiłek, aby zapobiec ponownemu otwarciu blizny.

Skleroterapia — Podczas tej procedury lekarz wstrzykuje roztwór bezpośrednio do hemoroidów, wywołując lokalną reakcję, co ostatecznie powoduje ich kurczenie.

Procedura jest skuteczna i bezpieczna dla osób z marskością wątroby, u których występują krwawiące hemoroidy – w tym przypadku jest to metoda preferowana bardziej niż podwiązka gumowa.

Pomimo leczenia istnieje ryzyko, że hemoroidy powrócą po kilku latach, a niektórzy eksperci uważają, że procedura ta jest mniej skuteczna niż podwiązanie gumką.

Kiedy będziesz u lekarza

W większości przypadków będziesz w stanie leczyć objawy hemoroidów w domu za pomocą domowych środków zaradczych. Należy jednak natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi silny ból odbytu i krwawienie, które mogą być związane z bólem brzucha, biegunką lub gorączką.

Może również rozwinąć się stan nazywany hemoroidami zakrzepowymi. W tej sytuacji hemoroidy są wypychane na zewnątrz odbytu i zostają wypełnione skrzepami krwi. To sprawia, że codzienne czynności są wyjątkowo niewygodne.