Napar z lukrecji i czerwonego wiązu jest najlepszym środkiem na ból gardła

Sprawdzone fakty
Ból gardła

W skrócie -

  • Gorący napar z korzenia lukrecji, wiązu czerwonego i korzenia prawoślazu zapewniała krótkotrwałą ulgę w ostrym zapaleniu gardła (bólu gardła)
  • Chociaż niektórzy eksperci radzą, aby popijać napar o dowolnej temperaturze (według osobistych preferencji), jedno z badań wykazało, że uczestnicy zgłaszali natychmiastową i trwałą ulgę w bólu gardła po wypiciu gorącego płynu. Może to wynikać z faktu, że ciepło rozluźnia mięśnie gardła
  • Wiąz czerwony jest również stosowany w leczeniu ran, oparzeń, czyraków i owrzodzeń. Korzeń lukrecji jest powszechnie używany w medycynie chińskiej w leczeniu wrzodów żołądka i problemów trawiennych, a w połączeniu ze spironolaktonem jest stosowany w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Może również redukować tkankę tłuszczową
  • W badaniach na zwierzętach wykazano, że korzeń lukrecji ma działanie przeciwnowotworowe, a w 2003 roku udowodniono, że wykazuje aktywność przeciwko wirusowi SARS-CoV-1. Jednak spożycie nadmiernych ilości lukrecji może wywoływać hipokaliemię i pseudohiperaldosteronizm, co może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, osłabienia mięśni i bólów głowy

Według dr. Mercoli

Chociaż przeziębienie może się zdarzyć o każdej porze roku, większość ludzi choruje w miesiącach zimowych i wiosennych. Jednym z najczęstszych objawów przeziębienia jest ból gardła. The Guardian opisuje przeziębienie jako „najbardziej rozpowszechnioną chorobę zakaźną na świecie, jak i jedną z najbardziej nieuchwytnych”.

Według danych zebranych od 142 377 uczestników badania Rochester Epidemiology Project, choroby górnych dróg oddechowych, z wyłączeniem astmy, były jednym z pięciu głównych powodów, dla których ta populacja szukała pomocy medycznej.

Ból gardła, zwany także zapaleniem gardła, jest często wywoływany przez infekcję wirusową, w tym wirusa grypy, przeziębienia i SARS-CoV-2. Ponieważ są to wirusy, antybiotyki nie są skuteczne w walce z infekcją. Istnieją jednak naturalne środki, które mogą skrócić czas trwania infekcji wirusowej, a także złagodzić objawy zapalenia gardła.

Wiele sprzedawanych obecnie leków farmaceutycznych zawiera związki wyizolowane z roślin lub zsyntetyzowane w laboratorium. Przez wiele lat walki z chorobami, ludzie z całego świata nauczyli się polegać na roślinach leczniczych. Stanowią one ważną część historii ludzkości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wiele krajów nadal polega na terapiach ziołowych w celu zaspokojenia potrzeb związanych z opieką zdrowotną. W ankiecie przeprowadzonej w 133 krajach, 110 krajów zgłosiło stosowanie leków ziołowych. W badaniu z 2007 r. przeprowadzonym w USA stwierdzono, że prawie 4 na 10 osób dorosłych stosowało terapie medycyny komplementarnej i alternatywnej, w tym terapie ziołowe.

Renesans ziołolecznictwa może być częściowo napędzany przez podwyższoną śmiertelność powodowaną przez choroby wirusowe, w tym grypę i COVID-19. Niektóre rodzaje naparu ziołowego mogą pomóc złagodzić ból gardła, ułatwiając połykanie i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia.

Czy napar ziołowy lepiej pić ciepły czy zimny?

Chociaż niektórzy eksperci ds. zdrowia zalecają picie płynów w dowolnej temperaturze (według osobistych preferencji), niektórzy zbadali wpływ gorącego napoju na objawy przeziębienia. Na przykład, Ron Eccles - emerytowany profesor na Cardiff University - poświęcił swoje życie zawodowe na badanie i analizowanie ludzkich chorób górnych dróg oddechowych.

Jego dorobek obejmuje badanie dotyczące wpływu gorących napojów na objawy przeziębienia i grypy. Jego celem było uzyskanie subiektywnych i obiektywnych pomiarów przepływu powietrza. Dane zebrane od 30 uczestników badania wykazały, że chociaż nie było obiektywnych zmian w pomiarach przepływu powietrza przez nos, zaobserwowano, że gorący napój:

„… zapewnił natychmiastową i trwałą ulgę w objawach kataru, kaszlu, kichania, bólu gardła, uczucia chłodu i zmęczenia, podczas gdy ten sam napój w temperaturze pokojowej przynosił jedynie ulgę w objawach kataru, kaszlu i kichania… Podsumowując, wyniki potwierdzają, że gorący, smaczny napój jest korzystnym sposobem leczenia większości objawów przeziębienia i grypy”.

Według Mayo Clinic, ciepłe płyny mogą pomóc złagodzić zatory, stymulując przepływ śluzu. Ekspert ds. laryngologii i alergii, dr Shawn Nasseri, zgadza się z powyższym twierdzeniem: „Ciepłe napoje powodują, że naczynia i mięśnie gardła ulegają rozszerzeniu i rozluźnieniu, co łagodzi ból gardła. Lodowate napoje mogą czasami powodować skurcz gardła, co nie przynosi ulgi w przypadku przeziębienia”.

To może wyjaśniać, w jaki sposób 11 stycznia stał się Międzynarodowym Dniem Hot Toddy. W XVIII wieku szkoccy lekarze stworzyli ten napój w celu leczenia pacjentów cierpiących na ból gardła i przekrwienie.

Tradycyjny drink Hot Toddy zawiera kieliszek whisky, miodu, świeżą cytrynę i wrzącą wodę. W zależności od osobistych preferencji można dodać również świeży imbir, gałkę muszkatołową, cynamon czy goździki. Chociaż gorący napój jest skuteczny w łagodzeniu bólu gardła, to nie alkohol przynosi korzyści, ponieważ ma niekorzystny wpływ na układ odpornościowy. Według Eccles:

„Napój Hot Toddy działa jak każdy gorący napój. Im bardziej pobudza wydzielanie śliny, tym bardziej pobudza wydzielanie śluzu, a śluz jest naszą pierwszą linią obrony przed bakteriami i wirusami. Dlatego ten napój zawiera miód i cytrynę — pobudza zarówno receptory słodkiego, jak i kwaśnego smaku”.

Napar z czerwonego wiązu i lukrecji łagodzi ból gardła

Napary ziołowe mogą pomóc zmniejszyć ból związany z zapaleniem gardła, ponieważ działają kojąco na błony śluzowe. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu kontrolowanym placebo naukowcy ocenili skuteczność naparu ziołowego zawierającego korzeń prawoślazu, korzeń lukrecji i korę wiązu czerwonego.

Do badania włączono 60 pacjentów z ostrym zapaleniem gardła leczonych ambulatoryjnie, których losowo przydzielono do jednej z dwóch grup: pierwsza spożywała napar ziołowy, a druga napar placebo o tym samym smaku i zapachu. Uczestnicy badania pili napar cztery do sześciu razy dziennie, dopóki występowały objawy. Uczestnicy badania nie stosowali żadnego innego leczenia bólu gardła.

Uśmierzanie bólu gardła oceniano po jednej minucie, a następnie co pięć minut przez pierwsze 30 minut po wypiciu naparu. Następnie uczestnicy ocenili ból po 3 i 24 godzinach od przyjęcia dawki początkowej naparu. Dane wykazały, że napar ziołowy była skuteczniejszy niż placebo w krótkotrwałym łagodzeniu bólu, ale efekt trwał krócej niż 30 minut.

Inne właściwości prozdrowotne korzenia lukrecji i czerwonego wiązu

Badanie oceniało kojący wpływ naparu na ostre zapalenie gardła, ale nie dotyczyło innych korzyści zdrowotnych związanych ze stosowaniem ziół. Według Mount Sinai Hospital, wiąz czerwony jest od wieków używany w Ameryce Północnej w leczeniu ran, wrzodów, oparzeń i czyraków. Rdzenni Amerykanie stosowali go wewnętrznie, aby złagodzić kaszel i ból gardła.

Wiąz czerwony ma działanie przeciwutleniające. Ponadto działa stymulująco na przewód pokarmowy, co zwiększa wydzielanie śluzu, który chroni przed wrzodami i nadmiarem kwasu. Zaleca się stosowanie tej rośliny w leczeniu bólu gardła i kaszlu.

Jednym z głównych składników aktywnych zawartych w korzeniu lukrecji jest glicyryzyna. Podobnie jak wszystko inne, nadmierne spożycie tego związku może powodować działania niepożądane, w tym pierwotny pseudohiperaldosteronizm, który może wywołać nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni i bóle głowy.

Długotrwałe i nadmierne spożywanie lukrecji hamuje aktywność reninową osocza i zaburza działanie aldosteronu. Jeśli lubisz smak lukrecji, możesz spożywać ją w cukierkach, napojach i ekstraktach. Jednym z działań lukrecji jest znaczny spadek poziomu potasu w osoczu, co może mieć zastosowanie kliniczne u osób przewlekle dializowanych i zagrożonych hiperkaliemią.

Lukrecja jest powszechnie stosowanym ziołem w medycynie chińskiej w celu leczenia wielu schorzeń, w tym wrzodów żołądka i problemów trawiennych. W Japonii lekarze podają glicyryzynę dożylnie pacjentom z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B w celu poprawy czynności wątroby i zahamowania wydzielania antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B.

Lukrecję stosowano w połączeniu ze spironolaktonem w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Jedno z badań sugeruje, że korzeń lukrecji może zmniejszać ilość tkanki tłuszczowej. Ponadto wykazano, że lukrecja obniża poziom testosteronu u zdrowych kobiet, co może być jednym ze sposobów leczenia PCOS.

W badaniach na zwierzętach wykazano również zależne od dawki działanie stymulujące proliferację i apoptozę komórek nowotworowych. Jedno z badań opublikowanych w Lancet wykazało, że glicyryzyna wykazuje również działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-1 poprzez zatrzymanie reprodukcji wirusa.

Inne badanie wykazało, że związek ten wykazuje działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi Coxsackie A16 i enterowirusowi 71 odpowiedzialnemu za chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej - zakaźną infekcję wirusową wieku dziecięcego.

Inne środki pomagające złagodzić ból gardła i skrócić czas przeziębienia

Chociaż istnieje kilka powodów bólu gardła, najczęstszą przyczyną jest przeziębienie. Oto kilka naturalnych środków, które pomagają złagodzić dyskomfort związany z bólem gardła. Istnieją również naturalne strategie, które mogą skrócić długość przeziębienia, a tym samym skrócić czas, w którym odczuwany ból gardła.

  • Leki ziołowe — Napary ziołowe z eukaliptusa, mięty pieprzowej lub lukrecji pomagają złagodzić objawy przeziębienia i ból gardła.
  • Płukanie gardła słoną wodą — Płukanie gardła ciepłą wodą (240 ml) z dodatkiem jednej czwartej do pół łyżeczki soli może pomóc złagodzić ból i dyskomfort związany z bólem gardła.
  • Zwiększenie wilgotności powietrza — Dodanie wilgoci do powietrza za pomocą waporyzatora lub nawilżacza z zimną mgiełką może pomóc zmniejszyć przekrwienie i wyciek z nosa, który podrażnia tkankę gardła.

Pastylki cynkowe — Cynk to skuteczny naturalny środek łagodzący przeziębienie. Już w 1984 roku wyniki randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania wykazały, że cynkowe pastylki do ssania skracają czas przeziębienia, a dalsze badania wykazały, że stosowanie tych pastylek skraca długość przeziębienia średnio o 33%. Tabletki do ssania z cynkiem są najskuteczniejsze, gdy są stosowane w ciągu pierwszych 24 godzin od wystąpienia objawów.

Kwas cytrynowy, kwas winowy i słodziki mannitol/sorbitol nie powinny być przyjmowane wraz z cynkiem, ponieważ zakłócają one uwalnianie tego składnika odżywczego do organizmu. Nowsze badania wykazały, że zarówno octan cynku, jak i glukonian cynku są skuteczne w łagodzeniu przeziębienia.

Nadtlenek wodoru — Jednym z moich ulubionych sposobów leczenia chorób wirusowych górnych dróg oddechowych, w tym SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, jest rozpylany nadtlenek wodoru. Leczenie jest proste i skutecznie pomaga zabić wirusy w drogach oddechowych.

Ocet jabłkowy — Ma właściwości antybakteryjne i jest silnie kwaśny, dzięki czemu może być wykorzystany do stworzenia niegościnnego środowiska dla wirusa. Rozważ płukanie gardła szklanką ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek soli, aby zwalczyć ból gardła. Nie należy używać wyższych stężeń, ponieważ może to uszkodzić przełyk i błonę śluzową żołądka.

Czosnek — Chociaż dowody nie są jednoznaczne, allicyna zawarta w surowym czosnku ma działanie przeciwbakteryjne i może wpływać na długość lub nasilenie przeziębienia. W celu uwolnienia związków aktywnych należy zmiażdżyć ząbek czosnku przed spożyciem.

Miód — Chociaż miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, możliwe do spożycia ilości nie są wystarczające, aby zwalczyć wirusa. Jednak surowy miód jest tak samo skuteczny jak syrop na kaszel lub krople na kaszel. Pamiętaj, że miód jest naturalnym cukrem, więc w dużych ilościach może niekorzystnie wpływać na układ odpornościowy oraz poziom insuliny i leptyny.

Rosół — Domowy rosół działa kojąco na organizm. Zawiera aminokwas cysteinę, który pomaga rozrzedzić śluz w płucach, dzięki czemu łatwiej go usunąć.

Witamina C — Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C może skrócić czas trwania przeziębienia. Do produktów bogatych w witaminę C należą: czerwona papryka, pomidory, słodkie ziemniaki, brokuły, kiwi i owoce cytrusowe.

Herbata Echinacea — Echinacea jest jedną z bardziej popularnych roślin leczniczych rdzennych Amerykanów, która może pomóc skrócić przeziębienie. Należy zacząć ją pić wcześnie - pierwszego lub drugiego dnia przeziębienia. Naukowcy odkryli, że picie tej herbaty zmniejsza nawrót infekcji wirusowej. Ponadto picie dwóch lub trzech filiżanek gorącej herbaty dziennie pomaga złagodzić ból gardła.

Propolis (kit pszczeli) — Materiał ten jest zbierany przez pszczoły z drzew w celu budowy ula. Jedno z badań wykazało, że spray do nosa z propolisem poprawia regenerację dzieci po przeziębieniu.

+ Źródła i odniesienia