Według dr. Mercoli
Prosty spray do jamy ustnej i nosa może działać jako skuteczna ochrona przed COVID-19. Jest to jeszcze jedno narzędzie do arsenału opcji przeciwwirusowych. To proste rozwiązanie zalecił dr Mostafa Kamal Arefin z Dhaka Medical College & Hospital w Bangladeszu. Obejmuje ono zastosowanie poliwinylopirolidonu, inaczej jodopowidonu (PVP-I) - środka bakteriobójczego o skuteczności wirusobójczej wynoszącej 99,99%.
W artykule opublikowanym w Indian Journal of Otolaryngology and Head & Neck Surgery dr Arefin zalecił pracownikom służby zdrowia stosowanie spray’u do jamy ustnej i nosa z PVP-I, aby pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19. Jest to zgodnie z innymi wynikami badań, w których z powodzeniem stosowano irygację nosa i nebulizację z użyciem PVP-I i innych związków, w tym płynu Lugola, soli fizjologicznej i nadtlenku wodoru.
W jaki sposób spraye do jamy ustnej chronią przed COVID-19?
Aerozol do nosa zalecany przez dr Arefina składa się z 0,6% roztworu PVP-I, przechowywanego w „prostym urządzeniu służącym do rozpylania spray’u w jamie nosowej”. Zaobserwowano, że preparat w sprayu działa lepiej niż krople, ponieważ pozwala aktywnemu składnikowi na dalszą dyfuzję i dotarcie w głąb nosa i nosogardzieli, czyli górnej części gardła znajdującej się za nosem. Po rozpyleniu spray’u w jamie ustnej, PVP-I działa jak warstwa ochronna, pokrywając błonę śluzową nosa i jamy ustnej.
Zazwyczaj wirus SARS-CoV-2 dostaje się do ciała przez nos i usta, pozostając tam przez jakiś czas, zanim zwiąże się z receptorami ACE2 i dostanie się do komórek. Po wejściu do komórek wirus ma możliwość namnażania się.
„Pierwszym krokiem w rozwoju zakażenia górnych dróg oddechowych” - pisze dr Arefin - „jest przyleganie i kolonizacja patogenu układu oddechowego do błony śluzowej jamy ustnej, nosogardzieli i gardła. Zakładając, że patogeny przedostają się do jamy ustnej i nosa, donosowe i doustne stosowanie jodopowidonu stanowi praktyczny sposób zapobiegania infekcji”.
Tworząc ochronną powłokę, spray do jamy ustnej z PVP-I pomaga zapobiegać wiązaniu SARS-CoV-2 z receptorami ACE2 i wnikaniu wirusa do komórek. W badaniu klinicznym, które nie zostało jeszcze opublikowane, dr Arefin i współpracownicy uzyskali pozytywne wyniki przy użyciu 0,6% roztworu PVP-I w formie spray’u do jamy ustnej i nosa, który zastosowano u 189 pacjentów z COVID-19. Wskaźnik skuteczności 0,6% roztworu wynosił około 81,5% - był wyższy niż w przypadku innych stężeń (0,4% i 0,5%) i praktycznie nie powodował „podrażnienia błon śluzowych”.
Jodopowidon inaktywuje Sars-CoV-2
Płukanki do jamy ustnej, spraye do gardła i/lub do nosa z PVP-I są dostępne bez recepty w krajach takich jak Japonia i Kanada. W Japonii można kupić 0,45% spray do gardła z PVP-I w celu zapobiegania przeziębieniom i bólom gardła, a płukanie gardła jest częścią japońskich wytycznych dotyczących układu oddechowego.
Badanie opublikowane w 2002 roku, podczas którego pacjentów proszono o płukanie gardła roztworem PVP-I częściej niż cztery razy dziennie przez kilka miesięcy do dwóch lat, wykazało, że praktyka ta znacznie zmniejszyła częstość występowania przewlekłych infekcji dróg oddechowych. W badaniu, w którym zalecano również stosowanie aerozoli do nosa i płukanie jamy ustnej PVP-I w celu ochrony pracowników służby zdrowia i ograniczenia infekcji krzyżowych podczas pandemii COVID-19, wyjaśniono:
„Działanie przeciwdrobnoustrojowe PVP-I następuje po oddysocjowaniu wolnego jodu (I2) z kompleksu polimerowego. W wolnej postaci jod szybko przenika do wnętrza drobnoustrojów, gdzie rozbija białka oraz utlenia struktury kwasów nukleinowych. Ta interakcja ostatecznie skutkuje śmiercią drobnoustrojów”.
W badaniach in vitro stwierdzono, że PVP-I jest skuteczny przeciwko koronawirusom, które wywołały epidemię ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) w latach 2002-2003 oraz epidemię bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej (MERS) w latach 2012-2013.
Stwierdzono również, że roztwory jodopowidonu inaktywują SARS-CoV-2 w zaledwie 15 sekund i potencjalnie zmniejszają przenoszenie zakaźnego SARS-CoV-2 u osób z COVID-19 o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. W badaniu dotyczącym irygacji nosa wśród pacjentów z COVID-19 o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, zastosowanie irygacji nosa z jodopowidonem lub sodą oczyszczoną zmniejszyły ryzyko hospitalizacji ośmiokrotnie w porównaniu ze wskaźnikiem w populacji ogólnej.
Ponadto w liście do redaktora Journal of Otolaryngology, Head & Neck Surgery naukowcy zauważyli:
„Ponieważ rezerwuarem SARS-CoV-2 jest nosogardło oraz jama nosowa i ustna, zastosowanie środków wirusobójczych na tych powierzchniach może zmniejszyć obciążenie wirusem.
Liczne badania potwierdziły, że jodopowidon inaktywuje wiele powszechnych wirusów układu oddechowego, w tym SARS-CoV-1. Jodopowidon ma również dobry profil tolerancji i nie podrażnia błony śluzowej. W związku z tym proponujemy profilaktyczny protokół leczenia z wykorzystaniem miejscowego podania jodopowidonu w górnych odcinkach układu oddechowego”.
Korzyści i sposób użycia PVP-I Oro-Nosal Spray
Stosowanie 0,6% PVP-I w formie sprayu do jamy ustnej jest tanie, bezpieczne i skuteczne przeciwko koronawirusom, w tym SARS-CoV-2. Ten spray może być stosowany zarówno u osób zdrowych jako środek ochronny, jak i u osób z COVID-19 w celu zmniejszenia miana i możliwości transmisji wirusa na inne osoby.
Skutki uboczne są minimalne i obejmują podrażnienie błon śluzowych, przebarwienia zębów i dysfunkcję tarczycy. W co najmniej jednym badaniu, w którym stosowano zarówno płyny do płukania jamy ustnej i gardła z PVP-I cztery razy dziennie przez pięć dni, podczas leczenia stwierdzono podwyższenie poziomu hormonu stymulującego tarczycę - poziom tego hormonu powrócił do normy po zaprzestaniu leczenia.
Dr Arefin zaleca stosowanie sprayu zarówno pracownikom służby zdrowia, jak i ogółowi społeczeństwa, zwłaszcza przed uczestnictwem w zgromadzeniach publicznych lub pracą poza domem oraz po ekspozycji na pacjenta z podejrzeniem COVID-19. Zaleca dwa do trzech podań do każdego z nozdrzy i od jednego do trzech podań do gardła co trzy do czterech godzin. Po 1-2 tygodniach stosowania zaleca zrobienie jednodniowej przerwy od kuracji.
Istnieje jednak wiele sposobów wykorzystania irygacji nosa, płukania gardła i nebulizacji przeciwko COVID-19. Na przykład, dr Peter McCullough - internista, kardiolog i epidemiolog - napisał na Twitterze: „Płukanie nosa/jamy ustnej wirusobójczymi środkami można wykonywać profilaktycznie dwa razy dziennie i co 4 godziny na początku leczenia. Pozwoli to zmniejszyć miano wirusa w przypadku choroby o łagodnym i umiarkowanym przebiegu”.
Front Line COVID-19 Critical Care Working Group (FLCCC) również zaleca stosowanie jodopowidonu jako część protokołu I-Mask+ w celu zapobiegania i wczesnego ambulatoryjnego leczenia COVID-19. Część tego profilaktycznego protokołu obejmuje płukanie gardła dwa razy dziennie 1% roztworem jodopowidonu, natomiast spray lub krople z jodem są zalecane jako jeden z leków pierwszego rzutu w protokole wczesnego leczenia. W szczególności:
„Warto rozważyć użycie 1% roztworu jodopowidonu zgodnie z instrukcją 2-3 razy dziennie. Jeśli 1% roztwór nie jest dostępny, należy najpierw rozcieńczyć szerzej dostępny 10% roztwór jodopowidonu i podawać 4-5 kropli do każdego nozdrza co 4 godziny (ale nie dłużej niż 5 dni w przypadku kobiet w ciąży)”.
Co ważne, roztwory jodopowidonu sprzedawane jako miejscowe środki dezynfekujące skórę do leczenia skaleczeń i ran nie powinny być używane do płukania gardła ze względu na potencjalnie szkodliwe składniki.
Nebulizacja nadtlenkiem wodoru w leczeniu COVID-19
W poprzednim wywiadzie dr David Brownstein wyjaśnił, jak skutecznie leczył setki pacjentów z COVID-19, stosując strategie wzmacniające odporność, takie jak podawany dożylnie lub nebulizowany nadtlenek wodoru, jod, doustnie podawane witaminy A, C i D oraz ozon podawany domięśniowo. W opisie przypadków 107 pacjentów z potwierdzonym COVID-19, 91 (85%) stosowało nebulizację nadtlenkiem wodoru rozcieńczonym normalną solą fizjologiczną oraz płyn Lugola. Jak wyjaśniono w artykule autorstwa dr Brownsteina:
„250 cm3 roztworu normalnej soli fizjologicznej zmieszano z 3 cm3 3% roztworu nadtlenku wodoru, uzyskując końcowe stężenie nadtlenku wodoru na poziomie 0,04%… Dodatkowo do 250 cm3 soli fizjologicznej dodano 1 cm3 chlorku magnezu (200 mg/ml). Mieszaninę przygotowano w gabinecie zabiegowym.
Pacjentów poinstruowano, aby stosowali w nebulizatorze 3 cm3 mieszaniny trzy razy dziennie lub częściej, jeśli wystąpiły problemy z oddychaniem. Zwykle pacjenci zgłaszali jeden lub dwa zabiegi nebulizacji w celu złagodzenia problemów z oddychaniem… Nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych. Nebulizację roztworem soli fizjologicznej/nadtlenkiem wodoru w tym stężeniu stosuję w swojej praktyce od ponad dwóch dekad.
Nadtlenek wodoru jest stale wytwarzany w ludzkim ciele, przy czym znaczne ilości są wytwarzane w mitochondriach. Każda komórka w ciele człowieka jest narażona na pewien poziom nadtlenku wodoru. Wiadomo, że płuca wytwarzają nadtlenek wodoru. Wykazano, że nebulizowany nadtlenek wodoru ma działanie przeciwwirusowe. Nadtlenek wodoru może aktywować limfocyty, których poziom w COVID-19 jest niski”.
Zalecałem nebulizację nadtlenekiem wodoru od wybuchu pandemii COVID-19. Otrzymałem wiele anegdotycznych raportów od osób, które z powodzeniem go stosowały, nawet w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Opierając się na doświadczeniu dr Brownsteina, zalecam również dodanie jodu do nebulizacji, ponieważ wydaje się, że jest to skuteczniejszy środek.
Właściwe rozcieńczenie jest kluczem do bezpieczeństwa
Płukanki do gardła i spraye do nosa z jodopowidonem oraz nebulizowany nadtlenek wodoru rozcieńczony solą fizjologiczną, z jodem lub bez, mogą być bezpiecznie stosowane przez większość ludzi zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku aktywnej infekcji, pod warunkiem odpowiedniego rozcieńczenia substancji czynnych.
Na przykład, chociaż nebulizacja z użyciem 0,1% do 3% roztworu nadtlenku wodoru wydaje się być całkiem bezpieczna, stosowanie roztworu nadtlenku wodoru o wyższych stężeniach stanowiłoby bardzo poważne zagrożenie. Łatwo można kupić spożywczy nadtlenek wodoru o stężeniu do 35%, ale NIGDY nie należy go stosować miejscowo ani wewnętrznie. Nadtlenek wodoru MUSI zostać rozcieńczony, w przeciwnym razie może dojść do poważnych obrażeń. Najbezpieczniej jest użyć 3% roztworu nadtlenku wodoru i rozcieńczyć go tak, jak pokazano na poniższym wykresie, aby otrzymać roztwór o stężeniu 0,1%.
Warto zauważyć, że nawet nebulizacja normalnej soli fizjologicznej może stanowić skuteczne leczenie ostrego wirusowego zapalenia oskrzelików, infekcji wirusowej górnej części dróg oddechowych i płuc. Tak więc chociaż sól fizjologiczna jest uważana za „obojętną” substancję – i często jest stosowana jako placebo w badaniach oceniających leki do nebulizacji – może przynosić korzyści.
W przypadku podejrzenia infekcji dróg oddechowych zalecam stosowanie nebulizacji nadtlenkiem wodoru, a im wcześniej to leczenie zostanie zastosowane, tym lepiej. Codzienne stosowanie jest bezpieczne; przy częstym stosowaniu mogą nawet wystąpić dodatkowe korzystne efekty, takie jak szybki wzrost poziomu tlenu we krwi.
Wyżej opisany protokół należy wdrożyć ZANIM dojdzie do potrzeby leczenia COVID. Wczesne leczenie jest niezbędne, najlepiej od pierwszego dnia, dlatego warto mieć nebulizator i niezbędne materiały w domu. Unikałbym używania ręcznego nebulizatora zasilanego bateriami i raczej wybierałbym urządzenie podłączane do prądu.
Można je znaleźć na eBayu lub Amazonie. Wybieraj nebulizatory z maską na twarz, a nie z samym ustnikiem, ponieważ powstała mgiełka powinna trafić również do nosa i płuc, gdzie znajduje się wiele wirusów. Pod linkiem znajduje się przykład nebulizatora, który jest podłączany do prądu i posiada maskę na twarz.