Te zioła mogą pomóc w hamowaniu rozwoju nowotworów

Sprawdzone fakty
Oregano i tymianek

W skrócie -

  • Naukowcy z Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana zidentyfikowali w oregano i tymianku związki, które hamują rozwój nowotworów, oraz zmapowali molekularny szlak biosyntezy, aby określić etapy reprodukcji tych związków w laboratorium
  • Ziołolecznictwo odgrywa ważną rolę w prawie każdej globalnej kulturze; zioła były używane do zwalczania infekcji wirusowych i nowotworów, do obniżania ciśnienia krwi i łagodzenia skutków ubocznych chemioterapii
  • Przeciwieństwem pełnowartościowej żywności, takiej jak zioła, jest wysoko przetworzona żywność pakowana, która zwiększa ryzyko otyłości i chorób przewlekłych, a ostatecznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Według dr. Mercoli

Naukowcy z Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana zrobili kolejny krok w odkryciu, w jaki sposób związki znajdujące się w przyprawach śródziemnomorskich, w tym w tymianku i oregano, mogą zostać przekształcone w produkty farmaceutyczne hamujące rozwój nowotworów.

Badania zostały opublikowane w grudniu 2021 r. w Proceedings of National Academy of Sciences. Naukowcy przyjrzeli się alkoholom monoterpenowym znajdującym się w tymianku, oregano i innych ziołach z rodziny Lamiaceae.

Większość członków rodziny Lamiaceae to jednoroczne lub wieloletnie zioła z pachnącymi olejkami lotnymi. Inne zioła z tej rodziny to rozmaryn, bazylia, kocimiętka i szałwia. Według American Cancer Society, eksperci oszacowali 1,9 miliona nowych przypadków nowotworów i 608 570 zgonów z tego powodu w 2021 r.

Wiele czynników ryzyka nowotworów można modyfikować. Oznacza to, że mamy kontrolę nad narażeniem na czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Czynniki ryzyka rozwoju nowotworów obejmują złą dietę, brak aktywności fizycznej, picie alkoholu, nadmierną masę ciała i narażenie na dym papierosowy.

Naukowcy biorący udział w omawianym badaniu byli zainteresowani zidentyfikowaniem i biosyntezą związków z tymianku, oregano i innych ziół z rodziny Lamiaceae, które mogą mieć wpływ na hamowanie wzrostu nowotworów. To badanie jest następstwem wcześniejszych wyników badań, które wykazały, że zioła i przyprawy odgrywają rolę w zapobieganiu i leczeniu nowotworów.

Naukowcy znaleźli przepis na biosyntezę związków ziołowych

Za charakterystyczne smaki oregano i tymianku odpowiadają związki takie jak tymol, karwakrol i tymohydrochinon. Tymol jest podstawowym związkiem zawartym w tymianku. Zioło to jest często używane w postaci naparu w leczeniu przeziębienia i kaszlu. Jest cenione ze względu na właściwości sekrolityczne, przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne. Oregano ma wyższy poziom karwakrolu. Związki te są blisko spokrewnione i produkowane w roślinie na wielu etapach.

Naukowców zaintrygowały przeciwnowotworowe właściwości tymohydrochinonu. We współpracy z dwoma innymi uniwersytetami udało im się ustalić, w jaki sposób powstają prekursory tego związku, czyli tymol i karwakrol.

Naukowcy ustalili, że te odkrycia zmieniają wcześniejsze założenia dotyczące ppowstawania tymolu i karwakrolu. W badaniu zidentyfikowano również enzymy zaangażowane w produkcję monoterpenów, które mogą stanowić dalsze cele badawcze w zakresie inżynierii metabolicznej terpenów.

Po odkryciu ścieżki wykorzystywanej do produkcji tych związków naukowcy są przekonani, że mogą selektywnie hodować rośliny w celu wytwarzania większych ilości lub wykorzystać do ich produkcji mikroorganizmy, takie jak drożdże. Stosowanie tej metody do wytwarzania związków wymagałoby fermentacji. Aby wykonać kolejny krok, zespół uzyskał grant w wysokości 5 milionów dolarów od Narodowej Fundacji Nauki.

W innych badaniach naukowcy odkryli, że ogólna zapadalność na nowotwory jest niższa w krajach stosujących dietę śródziemnomorską, co ich zdaniem koreluje ze zmniejszonym ryzykiem. Niektóre zidentyfikowane aspekty diety, które zmniejszają ryzyko nowotworów, to większe spożycie owoców i warzyw oraz mniejsze spożycie przetworzonego mięsa.

Naukowcy z Purdue University starali się zidentyfikować związki zawarte w ziołach śródziemnomorskich, które mogłyby hamować rozwój nowotworów, oraz próbowali określić, w jaki sposób można je wykorzystać w medycynie. Badanie miało na celu zmapowanie molekularnego szlaku biosyntezy i zidentyfikowanie kroków, które mogą być potrzebne do odtworzenia związków w laboratorium.

Aby zidentyfikować szlaki biosyntezy, naukowcy wykorzystali sekwencjonowanie RNA i przebadali ponad 80 000 genów z próbek roślinnych. Zidentyfikowali geny wykorzystywane przez rośliny do produkcji tymohydrochinonu. Na podstawie tych i wcześniejszych badań opracowali mapę molekularną. Jedna z badaczek, Natalia Dudareva z wydziału chemii, skomentowała wyniki w komunikacie prasowym:

„Rośliny te zawierają ważne związki, ale ich ilość jest bardzo niska i sama ekstrakcja nie jest wystarczająca. Rozumiejąc, w jaki sposób powstają te związki, otwieramy drogę do inżynierii roślin pozwalającej na produkcję dużych ilości tych związków lub do syntezy związków w mikroorganizmach do użytku medycznego.

To niesamowity czas dla nauki o roślinach. Mamy narzędzia, które są szybsze, tańsze i zapewniają znacznie więcej informacji. To jest jak zaglądanie do wnętrza komórki; to prawie niewiarygodne”.

Zioła hamują wzrost i rozwój nowotworów

Ziołolecznictwo odgrywa ważną rolę w prawie każdym obszarze świata. Było praktykowane w starożytnych kulturach i zyskało popularność w kulturze zachodniej. Naturalne produkty wyizolowane z ziół stosowanych w medycynie chińskiej wpływają również na apoptozę, zahamowanie angiogenezy i opóźnienie przerzutów.

W jednym z artykułów dokonano przeglądu potencjału terapeutycznego związków wyizolowanych z tych ziół, w tym flawonoidów, terpenów i chinonów. Stwierdzono, że jeden z terpenów - artemizynina, która pochodzi z piołunu - ma doskonały potencjał przeciwnowotworowy.

Związek ten wykazuje również pewną skuteczność przeciwko SARS-CoV-2 - wirusowi wywołującemu COVID-19. W celu złagodzenia skutków ubocznych chemioterapii stosowano również chińskie leki ziołowe. Jeden z przeglądów literatury Cochrane wykazał, że pomimo niskiej jakości badania, wyniki sugerowały, że wywary z Huangqi, czyli traganka, mogą zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii.

W 2021 roku opublikowano dwa artykuły, w których oceniano wpływ karwakrolu i tymolu na komórki nowotworowe. W jednym z przeglądów literatury dotyczących badań opublikowanych od 2003 do 2021 r. wykazano, że zarówno karwakrol, jak i tymol mają działanie przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne.

W drugiej pracy oceniano wpływ karwakrolu i tymolu na ostrą białaczkę szpikową i stwierdzono, że połączenie tych związków wywołuje śmierć komórek nowotworowych z niską toksycznością dla normalnych komórek.

Inne badanie laboratoryjne opublikowane w 2020 r. wykazało, że tymol i karwakrol indukują apoptozę komórek raka jajnika w sposób zależny od czasu i dawki. Połączenie monoterpenów również wykazało właściwości antyproliferacyjne. Linia komórkowa użyta w tym badaniu laboratoryjnym była bardziej wrażliwa na tymol niż na karwakrol.

Oprócz hamowania wzrostu lub rozwoju komórek nowotworowych, przeciwzapalne działanie monoterpenów może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów. Zapalenie zostało powiązane z progresją komórek nowotworowych, więc hamowanie przewlekłego zapalenia może być skuteczną strategią zapobiegania i leczenia nowotworów.

W jednym z artykułów opublikowanych w Frontiers in Pharmacology wyszczególniono właściwości farmakologiczne tymolu, w tym właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe, neutralizujące wolne rodniki oraz przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze.

Przetworzona żywność zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów i przedwczesnej śmierci

Przeciwieństwem zdrowej, pełnowartościowej żywności, takiej jak zioła, są wysoko przetworzone pakowane produkty spożywcze. Badania wielokrotnie wykazały, że kiedy ludzie przestawiają się z tradycyjnej diety zawierającej pełnowartościową żywność na dietę złożoną z przetworzonych produktów (które są bogate w rafinowaną mąkę, przetworzony cukier i szkodliwe oleje roślinne), nieuchronnie prowadzi to do rozwoju różnych chorób.

Społeczeństwo zmierza w kierunku spożywania żywności przetworzonej, ponieważ producenci żywności przeznaczają większe sumy pieniędzy na reklamowanie „smaku” i „wygody” swoich produktów. Prawie 80% tej kwoty przeznacza się na promowanie słodkich napojów, niezdrowych przekąsek i fast foodów. Ogromne sumy wydane na reklamę niebezpiecznych produktów spożywczych przyćmiewają miliard dolarów wydany przez CDC na promocję zdrowia i profilaktykę chorób przewlekłych.

Dieta większości Amerykanów składa się w 57,9% z wysoce przetworzonej żywności, takiej jak produkty, które można znaleźć na stacji benzynowej lub w sklepie spożywczym. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy krajów zachodnich spożywają znaczne ilości przetworzonej żywności, a tendencja do chorób przewlekłych ujawnia głupotę tego posunięcia.

W 2013 roku oszacowano, że aż 40% kosztów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych przeznacza się na choroby bezpośrednio związane z nadmierną konsumpcją cukru. Ten odsetek z pewnością wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat, odkąd dokonano tego oszacowania. Różnica w ilości cukru między potrawami poddanymi obróbce ultradźwiękowej i minimalnie przetworzonej jest ogromna.

Badania wykazały, że 21,1% kalorii w żywności wysokoprzetworzonej pochodzi z cukru, podczas gdy żywność nieprzetworzona nie zawiera rafinowanego ani dodanego cukru. W badaniu przekrojowym obejmującym 9317 uczestników naukowcy doszli do wniosku, że „zmniejszenie spożycia wysoce przetworzonej żywności może być skutecznym sposobem na zmniejszenie nadmiernego spożycia cukrów w USA”.

W jednym z badań obserwowano 44 000 osób przez siedem lat i wykazano, że spożywanie wysoce przetworzonej żywności zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Ten związek pozostał prawdziwy nawet po uwzględnieniu mylących czynników, takich jak palenie tytoniu, otyłość i niski poziom wykształcenia. Jak można się spodziewać, głównymi czynnikami zwiększającymi śmiertelność były choroby przewlekłe, takie jak choroby serca i nowotwory.

Jak pokazuje przedstawione badanie, dieta jest kluczowym czynnikiem określającym zdrowie i długowieczność. Inne badanie z 2017 r. poparło wyniki wcześniejszych badań, stwierdzając, że zła dieta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności kardiometabolicznej lub śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu lub cukrzycy typu 2.

Moim zdaniem spożywanie diety składającej się w 90% z prawdziwej żywności i tylko w 10% z przetworzonej żywności jest osiągalnym celem dla większości ludzi, który może znacząco wpłynąć na wagę i ogólny stan zdrowia.

Zioła pomagają zwalczać wirusy układu oddechowego, normalizować ciśnienie krwi i przynoszą wiele innych korzyści

Tradycyjna medycyna wykorzystuje również zioła, które pomagają znormalizować ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi (BP) zwiększa ryzyko zawału serca, choroby nerek, utraty wzroku, udaru mózgu i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Do jednego z badań dotyczących żywienia zrekrutowano 63 osoby ze znanymi czynnikami ryzyka chorób serca. Naukowcy zmierzyli wpływ spożywania różnych ilości ziół i przypraw na ciśnienie krwi.

Mieszanka 24 ziół i przypraw zawierała bazylię, tymianek, cynamon i kurkumę. Odkryto, że obfite przyprawianie potraw przyprawami wiązało się z niższymi pomiarami ciśnienia krwi już po czterech tygodniach. Penny M. Kris-Etherton, profesor nauk żywieniowych na Penn State Evan Pugh University, powiedział w komunikacie prasowym:

„Myślę, że to naprawdę znaczące, że uczestnicy spożywali przeciętną amerykańską dietę podczas całego badania, a pomimo to uzyskano dobre wyniki. Nie zmniejszyliśmy spożycia sodu, nie zwiększyliśmy ilości owoców i warzyw w diecie, tylko dodaliśmy zioła i przyprawy. Nasuwa się kolejne pytanie, gdybyśmy zmienili dietę na zdrowszą, o ile lepsze byłyby wyniki?”

Tymianek również okazał się obniżać ciśnienie krwi. Jest również jednym z ziół o najsilniejszych właściwościach przeciwwirusowych i immunostymulujących w rankingu ziół najlepszych na przeziębienie, grypę i COVID-19.

Badania opublikowane na początku 2021 r. dotyczyły zastosowania tymianku przeciwko COVID-19. Do badania włączono 83 pacjentów z COVID-19. Przed otrzymaniem tymianku i tydzień po zakończeniu badania pacjenci zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza na temat objawów. Już po tygodniu u osób przyjmujących tymianek wystąpiła redukcja gorączki, zawrotów głowy, kaszlu, duszności, bólu głowy, bólu mięśni, anoreksji, osłabienia, bólu klatki piersiowej i zmęczenia, co sugeruje, że:

„Tymianek, który ma duże właściwości przeciwutleniające, wzmacnia układ odpornościowy i indukuje działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu pomaga łagodzić objawy COVID-19, dlatego zaleca się stosowanie tego zioła podczas infekcji”.

Nowotwory, choroby serca, udar mózgu, grypa i zapalenie płuc to 10 głównych przyczyn zgonów w USA. Tymol i karwakrol to dwa związki występujące w tymianku i oregano, które mogą mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, infekcje wirusowe oraz zapobieganie i hamowanie rozwoju nowotworów. Zioła mają wiele korzystnych składników, które działają synergistycznie.

Podobnie jak związki biologicznie czynne znajdujące się w lekach, naturalne związki znajdujące się w ziołach mogą wchodzić w interakcje z lekami. Może to stwarzać pewne ryzyko, gdy ekstrakty z ziół są przyjmowane przez osoby stosujące inne leki.

Ponieważ ziołolecznictwo to złożona dziedzina, aby uzyskać jak najlepsze wyniki warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny naturalnej, który doradzi odpowiednie zastosowanie ziół dostosowane do indywidualnej sytuacji.