Według dr. Mercoli
Rdzenne kultury od tysięcy lat stosują tradycyjną medycynę ziołową do leczenia i zapobiegania chorobom. Bioaktywne związki znalezione w roślinach leczniczych stały się głównymi punktami badań nad terapiami lekowymi i zostały zreplikowane w laboratorium przez Big Pharma.
Tulsi nazywane również świętą bazylią (Ocimum sanctum) to zioło lecznicze szeroko stosowane w medycynie ajurwedyjskiej ze względu na ogromne właściwości prozdrowotne, jakie oferuje. Zioło to jest szeroko stosowane w Azji Południowo-Wschodniej, a obecnie zyskuje na popularności również w medycynie zachodniej.
Tulsi to silne zioło adaptogenne o znanych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwutleniających. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka produktów na bazie tulsi, w tym napary, ekstrakty i olejek eteryczny.
Święta bazylia to kwitnąca roślina z rodziny jasnotowatych. W hinduizmie jest uznana za świętą ze względu na związek z Wisznu - jednym z głównych bóstw hinduistycznych. Oprócz zastosowań leczniczych tulsi jest również używane jako zioło kulinarne. Pieprzny miętowy smak wzmacnia się podczas gotowania. Poza swoim rodzimym regionem jest uważany za gatunek inwazyjny.
W klimacie panującym w Indiach tulsi może dorastać do 5 stóp (1,5 m) wysokości, ale w bardziej umiarkowanych klimatach zwykle osiąga tylko 2 stopy (60 cm) wysokości. W zależności od regionu jest to krzew wieloletni lub roślina jednoroczna. Dla porównania słodka bazylia to popularne zioło kulinarne, które rośnie na wielu obszarach i może być uprawiane w pomieszczeniach. Chociaż obie rośliny należą do tej samej rodziny, różnią się wyraźnie smakiem i wyglądem.
Tulsi pomaga obniżyć ryzyko cukrzycy i nadciśnienia tętniczego
Cukrzyca zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i odwrotnie. Istnieją dowody na to, że święta bazylia wpływa na poziom glukozy we krwi i może pomóc w obniżeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi.
W 1996 roku naukowcy zbadali wpływ świętej bazylii na poziom glukozy we krwi szczurów albinosów. Wyniki badania wskazywały, że spożywanie świętej bazylii może obniżyć poziom glukozy we krwi zarówno na czczo jak i po jedzeniu. Obniżenie poziomu glukozy w moczu wykazywało na ten sam trend.
Wyniki te są podobne do danych uzyskanych z wielu lat stosowania świętej bazylii w praktyce ajurwedyjskiej, zwłaszcza w leczeniu cukrzycy. Przegląd literatury ajurwedyjskiej ujawnił wiele opisów przypadków i badań, w których stosowano świętą bazylię w leczeniu cukrzycy, zapalenia wątroby, chorób sercowo-naczyniowych i chorób zakaźnych.
Niedawno naukowcy dokonali przeglądu kilku roślin o potencjale przeciwcukrzycowym, w tym świętej bazylii. Liście rośliny zawierają eugenol, kwas ursolowy, karwakrol i linalol. Tulsi jest również rośliną bogatą w witaminy, minerały, chlorofil i inne składniki odżywcze, w tym flawonoidy, saponiny i triterpenoidy.
Badania na zwierzętach wykazału, że związki zawarte w liściach tulsi stymulują wydzielanie insuliny i obniżają poziom kortyzolu i glukozy w surowicy. Zaobserwowano również zależny od dawki efekt hipoglikemiczny. Analiza bazy danych obejmująca badania na ludziach wykazała, że tulsi skutecznie obniża poziom glukozy we krwi na czczo i poziom cholesterolu u pacjentów w wieku powyżej 40 lat bez zmiany ogólnego profilu lipidowego.
Święta bazylia ma właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Badanie z 2016 roku na modelu zwierzęcym wykazało, że święta bazylia i goździki mogą obniżać skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w porównaniu z grupą kontrolną.
Tulsi poprawia wygląd skóry i zębów
Tulsi może przynieść korzyści skórze na kilka sposobów. Może pomóc w łagodzeniu egzemy i łuszczycy oraz w leczeniu infekcji skórnych spowodowanych przez gronkowce. Olejek eteryczny z tulsi ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne.
Jak wspomniano, liście tulsi zawierają kwas ursolowy – związek lubiany przez przemysł kosmetyczny, ponieważ pomaga usuwać zmarszczki i poprawia elastyczność skóry. Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje tulsi w leczeniu grzybicy w postaci pasty z czarnym pieprzem do miejscowego stosowania na skórze oraz w celu zmniejszenia podrażnień spowodowanych ukąszeniami owadów.
W medycynie ajurwedyjskiej tulsi jest nazywane „ziołem niezrównanym”, „podstawą medycyny” i „królową ziół”. Odnosi się to do szerokiego zakresu właściwości prozdrowotnych tej rośliny. Obejmuje to leczenie chorób skóry, grzybicy i wielu innych schorzeń mających wpływ na układ oddechowy, trawienny, krążenia i neurologiczny.
Ekstrakt ze świętej bazylii może również poprawić wygląd zębów i dziąseł. W badaniu opublikowanym w 2014 roku naukowcy porównali płyn do płukania jamy ustnej zrobiony ze świętej bazylii ze sterylną wodą i chlorheksydyną. Odkryto, że ekstrakt ze świętej bazylii w różnych stężeniach hamuje patogeny przyzębia z taką samą skutecznością jak chlorheksydyna.
Naukowcy sugerują, że efekt przeciwpłytkowy może mieć korzyści profilaktyczne. Jednak praktykujący medycynę ajurwedyjską ostrzegają przed żuciem liści. Liście zawierają duże ilości rtęci i żelaza, które uwalniają się podczas żucia.
Są również bardzo kwaśne. Praktycy zalecają rozpoczęcie dnia od spożycia dwóch do trzech świeżych liści tulsi na pusty żołądek. Jednak codzienne stosowanie może powodować przebarwienia i nieprawidłowe zużycie szkliwa zębów.
Tulsi chroni przed infekcjami
W przeglądzie opublikowanym w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine nazwano tulsi „ziołem wszechstronnym”, zauważając, że zawiera związki o szerokim spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego dzięki czemu jest skuteczne przeciwko „szeregowi ludzkich i zwierzęcych patogenów”. Zasugerowano nawet, że może być rozważane jako środek dezynfekujący, wspomagający gojenie ran lub oczyszczający wodę.
Tulsi jest również jednym z ziół stosowanych w Ayush Kwath - ajurwedyjskiej ziołowej formule zalecanej przez rząd Indii w celu zwiększenia odporności i zwalczania COVID-19. Na zakończenie przeglądu literatury dotyczącej Ayush Kwath naukowcy zasugerowali, że:
„Ayush Kwath dzięki swoim właściwościom immunomodulującym, przeciwwirusowym, przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, przeciwpłytkowym, przeciwmiażdżycowym, hepatoochronnym, i renoprotekcyjnym wydaje się korzystnie wpływać na układ immunologiczny, co pozwala skutecznie kontrolować infekcje wirusowe, takich jak COVID-19”.
W artykule opublikowanym w 2017 roku w Nature Plants, naukowcy zasugerowali: „Królestwo roślin nadal służy jako ważne źródło substancji chemicznych wspierających farmakologię. Tradycje ziołolecznictwo rozwijane metodą prób i błędów na ludziach przez tysiące lat stanowi bezcenne źródło informacji medycznych, które tylko czekają na odkrycie przy użyciu nowoczesnych podejść naukowych”.
W czasie pandemii na nowo zainteresowano się zastosowaniem tradycyjnej medycyny ziołowej w leczeniu dolegliwości układu oddechowego. Ziołolecznictwo to potężny arsenał środków do zapobiegania i leczenia dolegliwości układu oddechowego, takich jak przeziębienie, grypa i COVID-19. W Chinach leczenie ziołami jest zalecane dla dzieci i osób dorosłych z COVID-19. Zainteresowanie tradycyjnymi lekami rośnie również w USA.
Zioła są wyjątkowe, ponieważ zawierają wiele korzystnych składników, które działają synergistycznie w celu promowania dobrego samopoczucia. Uważa się, że tulsi pomaga złagodzić różne infekcje bakteryjne, w tym infekcje dróg moczowych, infekcje skóry wywołane przez Staphylococcus aureus i inne bakterie oraz infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc.
Tulsi pomaga złagodzić stres, niepokój i wzmacnia funkcje poznawcze
Po pandemii ponad 80% ankietowanych osób twierdzi, że odczuwało negatywne emocje związane z długotrwałym stresem. Raport Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego z lutego 2021 r. ujawnił wyższy poziom stresu niż w poprzednich latach, a wielu ankietowanych zgłosiło również uczucie niepokoju, smutku i złości.
Dyrektor generalny Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego ostrzegł, że „bez rozwiązania problemu stresu w ramach krajowego planu naprawczego, będziemy mieli do czynienia z konsekwencjami tej pandemii dla zdrowia psychicznego w nadchodzących latach”.
Jednym z objawów wysokiego poziomu stresu jest nadużywanie leków. Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom donoszą, że w okresie 12 miesięcy kończącym się w kwietniu 2021 r. doszło do około 100 306 zgonów spowodowanych przedawkowaniem leków. Stanowi to wzrost liczby zgonów o 28,5% rok do roku.
W jednym z badań wyizolowano ekstrakty ze świętej bazylii, które zostały przetestowane na modelu zwierzęcym, w którym ostry stres wywołano za pomocą zmian biochemicznych. Kilka związków wykazywało obiecujące działanie przeciwstresowe, gdy były stosowane niezależnie, ponieważ normalizowały hiperglikemię, poziom kortykosteronu, kinazy kreatyninowej i łagodziły zmęczenie nadnerczy – czynniki, które występują w sytuacjach wysokiego poziom ustresu.
W kolejnym badaniu oceniono wpływ tulsi na uogólnione zaburzenia lękowe. W badaniu udział wzięło 35 osób w średnim wieku 38,4 lat. Wyniki wykazały, że zastosowanie tulsi istotnie łagodziło zaburzenia lękowe oraz powiązane z nimi stres i depresję. Naukowcy doszli do wniosku, że święta bazylia (tulsi) jest użytecznym lekiem i „obiecującym środkiem przeciwlękowym”.
Zaburzenia stresowe mogą prawie trzykrotnie zwiększać ryzyko rozwoju demencji. Stwierdzono, że związek jest bardziej wyraźny u mężczyzn niż u kobiet, z wyjątkiem kobiet z zespołem stresu pourazowego.
Co ciekawe, jedno badanie na zwierzętach wykazało, że święta bazylia może pomóc w opanowaniu dysfunkcji poznawczych wywołanych u zwierząt, poprawiając w ten sposób funkcje poznawcze u osobników, które poddano interwencji. W badaniu na ludziach naukowcy przyjrzeli się wpływowi tulsi na funkcje poznawcze i stres. Uczestnikom badania podawano 300 mg ekstraktu z liści w kapsułkach przez 30 dni.
Badacze porównali grupę interwencyjną z grupą placebo, mierząc czas reakcji i wskaźniki błędów w testach, a także poziom kortyzolu w ślinie. W badaniu użyto Inwentarza Stanu i Cech Lęku (STAI). Odkryto, że osoby przyjmujące ekstrakt z liści tulsi odniosły poprawę funkcji poznawczych.
Roślina o imponujących właściwościach, a nie magiczny środek
Warto pamiętać, że chociaż święta bazylia ma imponującą listę właściwości prozdrowotnych, nie jest magicznym środkiem na wszystko. Ogólnie rzecz biorąc, nie można polegać tylko na jednym suplemencie lub jednym środku, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Równie ważne jest wdrożenie innych strategii stylu życia, które będą wspierać zdrowie.
Obejmują one optymalizację diety, regularne ćwiczenia, zminimalizowanie narażenia na toksyny środowiskowe i zapewnianie wysokiej jakości snu każdej nocy. Istnieje kilka środków ostrożności, które należy rozważyć przed użyciem świętej bazylii jako suplementu.
Istnieje niewiele badań oceniających bezpieczeństwo suplementacji diety świętą bazylią podczas ciąży; chociaż święta bazylia może korzystnie wpłynąć na stan zdrowia, nie ma jednoznacznych dowodów na to, czy jest bezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny używać tulsi.
Ponadto przeprowadzono dwa badania na zwierzętach, które sugerują, że stosowanie tulsi w dużych ilościach może negatywnie wpłynąć na płodność. Przegląd badań dotyczący wpływu tulsi na płodność ludzi opublikowany w 2020 r. wykazał, że duże ilości świętej bazylii mogą powodować uszkodzenie wątroby, nudności, biegunkę i szybkie bicie serca.
Tulsi zawiera związki biologicznie czynne, takie jak kwas ursolowy lub eugenol, które mogą reagować ze związkami zawartymi w innych suplementach lub lekach. Ponieważ ziołolecznictwo to skomplikowana dziedzina, przed zastosowaniem jakiegokolwiek zioła lub preparatu ziołowego warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem zajmującym się medycyną naturalną, który zarekomenduje odpowiednie rozwiązania dopasowane do indywidualnej sytuacji.