Według dr. Mercoli
Dr Frank Shallenberger – autor książki pt. „Bursting With Energy: The Breakthrough Method to Renew Youthful Energy and Restore Health” – jest lekarzem medycyny naturalnej praktykującym od prawie 50 lat.
Jest prawdziwym pionierem w tej dziedzinie i, jak większość doświadczonych lekarzy medycyny naturalnej, cały czas pogłębia swoją wiedzę. Właściwie był pionierem innowacji w stosowaniu nadtlenku wodoru w postaci nebulizacji, który stał się moją ulubioną interwencją w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, w tym SARS-CoV-2. Niestety, jest to powszechnie lekceważona metoda, ale osoby, które ją zastosowały, są zazwyczaj pod wrażeniem wyników.
W tym artykule opisano kilka strategii, których można użyć do optymalizacji zdrowia i funkcji mitochondriów. Po ukończeniu szkoły medycznej dr Shallenberger po raz pierwszy zajął się medycyną urazową. Po około siedmiu latach został lekarzem ogólnym i internistą. Jednak po kilku miesiącach zdał sobie sprawę, że jego pacjenci rzadko wracali do pełni zdrowia. Wielu pacjentów miało też działania niepożądane przepisanych przez niego leków.
Tak się złożyło, że prof. Linus Pauling prowadził badania, do których dr Shallenberger mógł dołączyć. Szybko zdał sobie sprawę, że istnieją znacznie lepsze sposoby leczenia chorób niż leczenie farmakologiczne.
Znaczenie optymalizacji funkcji mitochondrialnych
Jedną z rzeczy, w których dr Shallenberger jest pionierem, są testy bioenergetyczne, które mierzą funkcję mitochondriów. Wraz z wiekiem funkcja mitochondriów zwykle maleje, co jest cechą charakterystyczną zarówno samego procesu starzenia, jak i większości chorób przewlekłych.
Dr Shallenberger szukał sposobu na ocenę stanu mitochondriów i do 2004 roku opracował system, który pozwala oszacować ilość zużywanego tlenu i produkowanego dwutlenku węgla (CO2) w czasie rzeczywistym. Jest to ilościowy pomiar dobrze odzwierciedlający działanie mitochondriów.
Zaobserwowano, że nawet bezobjawowe osoby po trzydziestce miały znacznie obniżoną funkcję mitochondriów. Nazwano to „dysfunkcją mitochondriów o wczesnym początku”. Ten stan wskazuje na przyszłe problemy zdrowotne, nawet jeśli w danej chwili nie daje żadnych objawów.
Witaminy z grupy B są niezbędne do optymalnego funkcjonowania mitochondriów
Jakie interwencje są najlepsze do optymalizacji funkcji mitochondriów? Po wielu testach i eksperymentach, jedynymi substancjami poprawiającymi funkcje mitochondrialne okazały się witaminy z grupy B i ozon. Dr Shallenberger wyjaśnił:
„Witaminy z grupy B — cóż, mitochondria potrzebują niacyny. Potrzebują ryboflawiny. W tym czasie stosowałam koktajle Myersa, które zawierają stosunkowo niskie dawki witamin. Jeśli chodzi o doustne przyjmowanie niacyny, zazwyczaj zalecam rozpoczęcie od dawek wynoszących od 100 do 200 miligramów dziennie, ale u niektórych pacjentów można łatwo zwiększyć dawkę do 2000 mg na dobę. Używam kompleksu B, ponieważ lubię równoważyć składniki odżywcze, ale skupiam się przede wszystkim na niacynie, kwasie foliowym i ryboflawinie”.
„Koktajle Myersa” polegają na dożylnym podaniu mieszanki magnezu, wapnia, witamin z grupy B i witaminy C. Zostały opracowane i po raz pierwszy zastosowane przez nieżyjącego już dr Johna Myersa. Dzięki temu protokołowi funkcja mitochondriów zwykle poprawia się w ciągu dwóch do trzech tygodni, chociaż poziom poprawy może się znacznie różnić w zależności od osoby. Warto pamiętać, że działanie mitochondriów zależy od wielu czynników, w tym stresu emocjonalnego.
Terapia ozonem
Inną interwencją, którą opracował dr Shallenberger w celu optymalizacji mitochondriów, jest terapia ozonem:
„Przede wszystkim ludzie powinni zrozumieć, czym jest ozon. Kiedy mówimy o ozonie stosowanym w medycynie, nie mamy na myśli ozonu atmosferycznego. Mówimy o bardzo czystej cząsteczce, to czysty tlen. Nie ma tam nic więcej. Tlen, którym oddychamy to O2, czyli dwa połączone ze sobą atomy tlenu.
Ozon to trzy połączone ze sobą atomy tlenu (O3) To, co sprawia, że ta cząsteczka jest tak wyjątkowa, to fakt, że jest bardzo uboga w elektrony. Potrzebuje elektronów, więc w organizmie człowieka zaczyna wychwytywać elektrony, dzięki czemu powstają cząsteczki zwane nadtlenkami [reaktywne formy tlenu, ROS].
Tak więc po ozonowaniu wzrasta obciążenie nadtlenkami, które mogą pozostawać w organizmie przez siedem, a może nawet 14 dni. Te nadtlenki pośredniczą w różnych fizjologicznych i biochemicznych procesach. Nawiasem mówiąc, są to także molekuły z niedoborem elektronów…
Ozon jest molekułą hormetyczną, ma hormetyczne działanie kliniczne. Oznacza to, że w niskich dawkach robi jedną rzecz, a gdy odpowiednio zwiększysz dawkę, zacznie działać dokładnie odwrotnie. Tak więc decyzja dotycząca dawki ozonu jest krytyczna.
Do stymulacji funkcji mitochondriów zalecam stosunkowo małe dawki ozonu, rzędu 10 mg, co najwyżej 12 mg... Sam poddaję się zabiegom ozonowania co tydzień. Byłoby super, gdyby wszyscy mogli to zrobić”.
Ważne jest, aby ozon stosowany dożylnie był wolny od zanieczyszczeń, dlatego należy używać maszyny, która przekształca czysty tlen medyczny w czysty ozon. Generatory ozonu, które przekształcają powietrze w ozon za pomocą koncentratora tlenu, nadają się tylko do niektórych zastosowań miejscowych, a nie do wstrzyknięć dożylnych.
Strategie stylu życia poprawiające funkcje mitochondriów
Niektóre strategie stylu życia również poprawiają funkcje mitochondriów. Wśród najważniejszych wyróżnia się ćwiczenia interwałowe i dietę ketogeniczną (o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów i niskiej zawartości rafinowanych węglowodanów). Aby uzyskać dodatkowe informacje, zobacz sekcję poniżej. Obniżenie poziomu stresu i detoksykacja organizmu z metali ciężkich to dwa inne sposoby optymalizujące funkcje mitochondrialne. W odniesieniu do ćwiczeń, dr Shallenberger stwierdził:
„Trening wytrzymałościowy jest naprawdę ważny, szczególnie dla osób powyżej 60 roku życia. Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej jest bardzo ważne z powodów związanych z beztłuszczową masą ciała i metabolizmu spoczynkowego. Jednak efekty są inne niż w przypadku klasycznego treningu interwałowego…
Dla normalnych ludzi, a nie sportowców, do utrzymania dobrych funkcji mitochondriów wystarczy wykonanie trzy razy w tygodniu dwóch 30-sekundowych interwałów [podczas których wysiłek jest maksymalny], pomiędzy którymi następuje około czterech lub pięciu minut odpoczynku. To naprawdę niewiele ... [a] jest tak samo korzystne dla mitochondriów jak intensywny trening”.
Hormony bioidentyczne
Zaburzenia funkcji mitochondriów mogą również powodować problemy z tarczycą. Rozwiązaniem jest w tym przypadku stosowanie hormonów bioidentycznych, co niestety może stanowić wyzwanie. Bioidentyczne hormony tarczycy są zasadniczo wytwarzane z wysuszonej tarczycy zwierzęcej i dlatego zawierają wszystkie cztery naturalne hormony tarczycy: T1, T2, T3 i T4.
Lekarze zazwyczaj stosują Synthroid lub Levo-Thyroid, które zawierają tylko syntetyczny T4. Najlepiej jednak przyjmować wszystkie cztery hormony w odpowiednich dawkach, a co najmniej T3 i T4.
„Tarczyca ma kluczowe znaczenie z wielu powodów” – powiedział dr Shallenberger - „Po pierwsze, prawdopodobnie 80% osób w wieku powyżej 50 lat ma nieoptymalną funkcję tarczycy. To częsty problem... Na początku swojej praktyki zacząłem mierzyć spoczynkowe tempo metabolizmu. Spoczynkowe tempo przemiany materii to ilość energii, którą produkują komórki, kiedy nie podejmowana jest żadna aktywność fizyczna.
Innymi słowy, kiedy nie ma wysiłku. Ile energii potrzebuje organizm w stanie spoczynku? Okazuje się, że spoczynkowe tempo przemiany materii jest prawie całkowicie determinowane przez hormony tarczycy. Aktywują one również białko rozprzęgające 3 (UCP3), które jest receptorem występującym w mitochondriach powstrzymującym mitochondria przed samozniszczeniem.
Tarczyca zapobiega samozniszczeniu mitochondriów. Stymuluje również biogenezę i podział mitochondriów, dzięki czemu po podziale komórkowym powstają reprezentatywne komórki DAR z taką samą liczbą mitochondriów. Ponadto dzięki UCP3 pojawia się dużo kwasów tłuszczowych. Tarczyca jest bardzo ważna dla metabolizmu kwasów tłuszczowych w mitochondriach.
Tak więc tarczyca wpływa na funkcje mitochondriów na cztery lub pięć różnych sposobów. Jej prawidłowe działanie jest absolutnie niezbędne dla optymalnej funkcji mitochondriów. Często jest to duży problem. Gdy metabolizm spoczynkowy jest niski, funkcja mitochondriów jest słaba. Optymalizacja funkcji tarczycy pozwala doprowadzić spoczynkowe tempo metabolizmu do poziomu, który można by uznać za zbliżony do optymalnego – w parze z tym idzie poprawa funkcji mitochondrialnych”.
Badania tarczycy z krwi nie są wiarygodnym narzędziem diagnostycznym
Niestety, wiele badań tarczycy z krwi nie jest szczególnie dobrych jakościowo. Według dr. Shallenbergera, badanie poziomu TSH jest bezużyteczne. Jest przekonany, że mierzenie tempa spoczynkowego metabolizmu i zwiększanie dawek bioidentycznych hormonów tarczycy do momentu osiągnięcia optymalnego lub prawie optymalnego tempa spoczynkowego metabolizmu jest o wiele lepszym sposobem na optymalizację zdrowia. Najczęściej stosowana dawka wynosi od 1 kryształku (60 mg) do 1,5 kryształku (90 mg).
„Miałem wiele takich przypadków. Pacjenci mówili mi: „Czuję się naprawdę dobrze. Wszystko jest w porządku. Dziękuję bardzo”. Potem wracali rok później i mówili: „Jestem nieszczęśliwy… Po zrobieniu badań tarczycy z krwi lekarz stwierdził: „Dawki były zbyt duże”. Więc zmniejszył dawkę i obecnie wyniki są w normie, ale znowu czuję się źle.
Lekarz podejmował decyzję na podstawie wyników badań tarczycy z krwi. Niestety te badania nie są dobre, są bezużyteczne. Pacjent wraca do mnie, z powrotem przepisuję mu wyższe dawki i to koniec tej historii. Używam poziomów T4 i T3 do monitorowania funkcji tarczycy. Pomiar poziomu TSH jest absolutnie bezużyteczny do celów diagnostycznych”.
Znaczenie elastyczności metabolicznej
Około 90% populacji nie ma odpowiedniej elastyczności metabolicznej, co będzie miało ogromny wpływ na ich funkcje mitochondrialne. Większość ludzi spożywa zbyt duże ilości rafinowanych węglowodanów i ma słabą zdolność do wykorzystywania tłuszczu jako podstawowego paliwa. Aby temu zaradzić, zazwyczaj należy znacznie zmniejszyć spożycie węglowodanów i zwiększyć ilość zdrowych tłuszczów.
Nie jest to jednak sposób dający stuprocentową pewność rozwiązania problemu. Mechanizmy mitochondrialne u niektórych osób są preferencyjnie przystosowane do węglowodanów i nie będą dobrze radzić sobie na diecie wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej. Dobrą wiadomością jest to, że można określić działanie mitochondriów na określonej diecie używając testu opracowanego przez dr Shallenbergera. W ten sposób można uzyskać wyobrażenie o tym, jaka powinna być idealna dieta. Dr Shallenberger wyjaśnił:
„Mitochondria mają zdolność generowania energii poprzez spalanie glukozy lub kwasów tłuszczowych. Jeśli spalają wyłącznie glukozę, produkują dwa razy więcej CO2 niż podczas spalania tłuszczów.
Oceniając stosunek między zużytym tlenem a wytworzonym dwutlenkiem węgla, który jest liniowy, można dokładnie określić, ile energii mitochondria wytwarzają z glukozy, a ile z kwasów tłuszczowych. Można to ustalić na podstawie tych liczb...
U niektórych osób węglowodany hamują metabolizm kwasów tłuszczowych. Istnieje podgrupa populacji, u której spożycie węglowodanów powoduje zahamowanie funkcji mitochondriów. Ponieważ wszyscy jesteśmy różni, istnieje również podgrupa ludzi, u których mitochondria wolą pozyskiwać protony z glukozy.
Istnieje również podgrupa ludzi, u których mitochondria wolą pozyskiwać protony z kwasów tłuszczowych. W ten sposób są po prostu bardziej wydajne. Istnieją więc dwie skrajności. Reszta z nas mieści się w jakimś kontinuum między tymi dwoma skrajnościami.
Nadtlenek wodoru do nebulizacji
Jak wspomniano, dr Shallenberger jest pionierem zastosowania nadtlenku wodoru do nebulizacji. Wdychane w ten sposób cząsteczki dostają się do krwioobiegu. Dr Shallenberger stosował dożylnie nadtlenek wodoru przez około 20 lat, po czym nagle wpadł na pomysł, aby go wdychać.
Wirusy układu oddechowego mają tendencję do przebywania w zatokach, drogach oddechowych i płucach. Wiadomo, że nadtlenek wodoru zabija większość znanych wirusów. „To całkiem proste, ale niewiarygodnie skuteczne” — powiedział dr Shallenberger. Wszystko czego potrzeba, aby zastosować tę metodę, to:
- Nebulizator pneumatyczny
- 3% nadtlenek wodoru klasy spożywczej (klasa spożywcza nie zawiera stabilizatorów chemicznych)
- Sól fizjologiczna
- Opcjonalnie: 1 do 2 kropli płynu Lugola (jod)
Wystarczy rozcieńczyć nadtlenek wodoru, mieszając 7 łyżeczek soli fizjologicznej z jedną czwartą łyżeczki nadtlenku. Daje to 0,1% roztwór, który jest całkowicie bezpieczny do wdychania. Jeśli chcesz, możesz dodać do mieszanki jedną kroplę płynu Lugola.
Detoks metali ciężkich
Toksyczność metali ciężkich to kolejny problem, który może mieć negatywny wpływ na funkcje mitochondriów. W celu usunięcia metali ciężkich z organizmu, dr Shallenberger zazwyczaj stosuje połączenie środków do oczyszczania okrężnicy, środków chelatujących i sauny. Podobnie jak ja jest wielkim fanem saun. Podczas gdy większość korzysta z saun na daleką podczerwień, ja z kilku powodów preferuję sauny na podczerwień bliską.
Na początek, bliska podczerwień wnika znacznie głębiej w tkanki, uwalniając toksyny. Co ważne, 95% melatoniny jest produkowane w mitochondriach w odpowiedzi na światło w bliskiej podczerwieni. Melatonina jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który pomaga usuwać ROS w mitochondriach. Melatonina pomaga również zwiększyć poziom glutationu, który jest głównym środkiem detoksykacyjnym. Jeśli chcesz uzyskać wskazówki, jak stworzyć saunę wolną od pól elektromagnetycznych, posłuchaj naszego wywiadu, w którym szczegółowo omawiamy to zagadnienie.