Co tak pachnie w nowym samochodzie?

Nowy samochód

W skrócie -

  • Zapach nowego samochodu jest dla wielu osób tak pociągający, że producenci odświeżaczy powietrza do samochodów próbują odtworzyć go w swoich produktach
  • Choć zapach nowego samochodu nam się podoba, to powstaje on w wyniku ulatniania się lotnych związków organicznych, które mogą powodować zaburzenia hormonalne, uszkodzenie wątroby i nerek, schorzenia układu oddechowego i raka
  • Badacze wykryli także w powietrzu testowanym nowych samochodów cząsteczki związków chemicznych opóźniających palenie, formaldehydu, chloru i metal ciężkich ; ich stężenie ulega znacznemu zmniejszeniu dopiero po sześciu miesiącach użytkowania samochodu
  • Ekspozycję na te chemikalia można nieco ograniczyć parkując w cieniu, często otwierając okna, wietrząc samochód przed wejściem do niego i nie przesiadując w zaparkowanym samochodzie

Według dr Mercoli

Przyznajmy to, większość z nas uwielbia zapach nowego samochodu. W rzeczywistości jest on tak pociągający, że producenci odświeżaczy powietrza do samochodów próbują odtworzyć go w swoich produktach.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego ten charakterystyczny zapach jest dla nas tak kuszący, ale jest to prawdopodobnie związane z odruchem warunkowym, ponieważ zapach ten kojarzy się z luksusem posiadania nowego samochodu. Zapach ten stał się w związku z tym potężnym narzędziem marketingowym, ponieważ wywołuje uczucia i emocje, na których handlowcy mogą zarobić.

Wspomnienia związane z niektórymi zapachami nazywa się „autobiograficzną pamięcią wywołaną przez zapach" lub zjawiskiem Prousta – od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta.

Naukowcy odkryli, że mózg analizuje zapachy i wspomnienia w bliskich sobie obszarach mózgu, z których obydwa związane są z ciałem migdałowatym i hipokampem. To połączenie może wyjaśniać, dlaczego zapachy tak żywo wywołują w nas różne wspomnienia.

Zapachy mogą przywoływać nie tylko dobre wspomnienia, ale mogą również wiązać się ze wspomnieniami bolesnymi, wyzwalając retrospekcje związane z traumatycznym przeżyciem. Moc zapachu wyjaśnia, dlaczego aromaterapia jest tak skutecznym środkiem przynoszącym spokój i relaks.

Jednak zapach nowego samochodu, choć może wywoływać przyjemne uczucia związane z posiadaniem nowej, luksusowej rzeczy, niesie ze sobą także poważne zagrożenie dla zdrowia, a producenci samochodów nie włączają go celowo do nowych samochodów.

Zapach nowego samochodu to efekt uwalniania lotnych związków organicznych

Testy przeprowadzone na 200 najpopularniejszych samochodach w latach 2011 i 2012 miały na celu zbadanie, czy kierownice, podłokietniki, dywaniki i deski rozdzielcze, które przyczyniają się do powstawania charakterystycznego zapachu nowego samochodu nie zawierają związków chemicznych.

Badacze byli zainteresowani tymi pomiarami, ponieważ przeciętny Amerykanin spędza w swoim samochodzie około 1,5 godziny każdego dnia, a uwalniane w samochodzie substancje chemiczne mają znaczący udział w zanieczyszczeniu powietrza.

Okazuje się, że zapach nowego samochodu wynika z uwalniania do powietrze lotnych związków organicznych (LZO). Robert Weiz, certyfikowany badacz drobnoustrojów i założyciel RTK Environmental Group twierdzi, że materiały użyte do wykonania wnętrza samochodu zawierają tworzywa sztuczne, kleje i okładziny, z których wszystkie wydzielają pewne gazy i uwalniają cząsteczki LZO.

Chociaż te cząsteczki po jakimś czasie odparowują, przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, jeśli wdycha się je w zamkniętej przestrzeni są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Niektóre osoby doświadczają w związku z tym nagłych objawów, takich jak bóle głowy i problemy z oddychaniem.

Związki chemiczne tego typu są także obecne w środkach czyszczących, produktach gospodarstwa domowego i materiałach budowlanych. Materiały stosowane do produkcji samochodu są niestabilne i wydzielają gazy, w tym benzen i formaldehyd, które są znanymi czynnikami rakotwórczymi.

W USA nie ma żadnych norm, które chroniłyby obywateli przed LZO, choć w innych krajach takie normy zostały wprowadzone. Wnętrze nowego amerykańskiego samochodu może zawierać stężenie pewnych lotnych związków organicznych nawet 128 razy wyższe niż jest to dozwolone na przykład w krajach takich jak Australia.

To budzi poważny niepokój, ponieważ już i tak mamy nadmierny kontakt z cząsteczkami LZO w wielu innych dziedzinach życia, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Na przykład produkty zawierające lub uwalniające do powietrza formaldehyd można znaleźć pod wieloma różnymi nazwami na etykietach produktów, w tym w balsamach do ciała, szamponach, kosmetykach, a nawet pastach do zębów.

Etykiety na produktach rzadko zawierają słowo "formaldehyd", producenci wolą posługiwać się synonimami substancji chemicznych uwalniającej formaldehyd. Niektóre z tych nazw to formalina, metanal, quaternium-15, tlenek metylenu i aldehyd mrówkowy.

LZO mają niszczący wpływ na nasze zdrowie

Związki organiczne zawierają węgiel i obecne są we wszystkich żywych istotach. Jednak LZO łatwo stają się oparami lub gazami i zawierają elementy takie jak fluor, brom, siarka lub azot. LZO uwalniane są w wyniku spalania paliwa, emitowane są przez silniki Diesla i uwalniane z rozpuszczalników, farb i klejów. Kiedy cząsteczki LZO łączą się z tlenkami azotu, w wyniku takiej reakcji powstaje ozon lub smog, wpływający w dużym stopniu na układ oddechowy.

Skutki zdrowotne wywołane przez LZO zależą od stężenia tych substancji chemicznych w powietrzu i okresu czasu, w jakim mieliśmy kontakt z nimi. Różne osoby mogą mieć różne objawy w zależności od ich wieku, płci, stanu zdrowia i kontaktu z innymi chemikaliami. Krótkotrwały kontakt z LZO może powodować:

Bóle głowy

Zawroty głowy

Nadmierna senność

Zaburzenia równowagi

Alergiczne reakcje skórne

Krótki oddech

Podrażnienie spojówek

Wymioty

Zmęczenie

Nasilenie objawów astmy

Spadek poziomu cholinesterazy w surowicy

Uczucie dyskomfortu w nosie i gardle

Chociaż objawy te często ustępują po ustaniu kontaktu z nimi, to jednak długotrwałe narażenie może powodować raka i negatywnie wpływać na wątrobę, nerki i układ nerwowy.

Benzen, formaldehyd i aldehyd octowy są także emitowane przez produkty gospodarstwa domowego i znajdują się w substancjach emitowanych przez nowe samochody. Każda z tych substancji chemicznych wiąże się z podwyższonym ryzykiem raka u zwierząt i ludzi.

Zapach nowego samochodu zawiera też cząsteczki substancji ognioodpornych, metali ciężkich i chloru

Zespół Badaczy z Ecology Center pod kierownictwem Jeffa Gearharta stwierdził, że chemikalia, które są najbardziej problematyczne to brom, chlor, ołów i metale ciężkie. Podczas gdy związki te były przedmiotem szczególnej uwagi naukowców, to znaleźli oni również ponad 275 innych związków chemicznych we wnętrzu testowanych samochodów. Gearhart stwierdził, że:

“Badanie to pokazuje, że wnętrza pojazdów zawierają unikalną mieszankę setek toksycznych chemikaliów, które wydzielają gazy w małych, zamkniętych przestrzeniach.

Ponieważ te stosowanie tych chemikaliów nie jest w żaden sposób regulowane, konsumenci nie mają możliwości zdania sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na które się narażają. Nasze badania mają na celu ukazanie tych zagrożeń i zachęcenie producentów do stosowania bezpieczniejszych alternatyw.”

Brom często dodawany jest do środków opóźniających palenie, a wykazano już związek pomiędzy tym pierwiastkiem a zwiększonym ryzykiem raka piersi u kobiet-strażaków narażonych na kontakt toksycznym dymem w pracy.

Środki zmniejszające palność należą do tej samej klasy chemikaliów, co DDT lub PCB (organohalogeny) i wchodzą one w reakcje z innymi substancjami chemicznymi, tworząc dioksyny powodujące raka. Substancje te są szeroko stosowane w meblach, wykładzinach i samochodach.

Naukowcy odkryli również związek pomiędzy kontaktem z chemikaliami opóźniającymi palenie, takimi jak brom, a opóźnieniem rozwoju układu neurologicznego u dzieci narażonych na taki kontakt w życiu płodowym lub już po urodzeniu. W związku z tym samochód stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka i może powodować opóźnienie jego rozwoju i problemy z koncentracją uwagi.

Chlor, kolejna z substancji chemicznych przyczyniających się znacznym stopniu do zapachu nowego samochodu, jest jedną z 10 substancji chemicznych produkowanych w USA na największą skalę. Chociaż w temperaturze pokojowej chlor jest gazem, stosuje się go do dezynfekcji wody, produkcji papieru i tkanin, a także w polimerach, gumach i pestycydach.

Gdy chlor przedostaje się do organizmu w wyniku wdychania lub kontaktu przez skórę, wchodzi z reakcje z wodą, wytwarzając żrące kwasy i produkty uboczne, które uszkadzają komórki organizmu. Chlor jest na tyle toksyczny, aby można go sklasyfikować jako broń chemiczną. Wykazano jego związek z demencją u osób starszych, częstszymi napadami astmy oraz podrażnieniem oczu i skóry.

Ekspozycja na ołów związana jest z całą listą skutków ubocznych i negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a można się jej spodziewać podczas jazdy samochodem do pracy lub sklepu spożywczego. Zatrucie ołowiem ma charakter kumulacyjny.

Innymi słowy, organizm nie metabolizuje ani nie wydala tego związku. Z biegiem czasu ołów kumuluje się w kościach i zębach. Małe dzieci są szczególnie narażone na psychiczne i fizyczne skutki kontaktu z ołowiem, takie jak opóźnienie rozwoju, trudności w nauce, drażliwość, osłabienie słuchu i drgawki.

Producenci samochodów próbują ograniczyć ilość substancji chemicznych

W odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów producenci samochodów zmierzają w kierunku zmniejszenia ilości i stężenia toksycznych chemikaliów, które uwalniane są w nowych samochodach. Podczas gdy naukowcy wciąż znajdują w samochodach wiele chemikaliów, to niektórzy producenci produkują już obecnie samochody bez substancji przeciw-palnych zawierających niebezpieczny brom i PCV, które wydzielają chlor.

W 2006 roku PVC używano w prawie wszystkich nowych samochodach, podczas gdy obecnie około 17 procent nowych pojazdów nie zawiera PCV, a 60 procent nie zawiera bromu.

Na czele listy samochodów z najmniejszą ilością chemikaliów znalazły się w roku 2012 modele Honda Civic, Toyota Prius i Honda CR-Z. Najgorzej wypadły Mitsubishi Outlander Sport, Chrysler 200 SC i Kia Soul.

Chociaż koncerny handlowe Global Automakers i Kia Motors nie wypowiedziały się na temat tych wyników, Marcos Frommer, menedżer ds. korporacyjnych i komunikacji w American Honda, stwoerdził:

Cieszymy się, że dzięki naszym staraniom zostaliśmy dostrzeżeni przez HealthyStuff.org. W ciągu ostatniej dekady Honda podjęła szereg kroków w celu zmniejszenia lub usunięcia z pojazdów niebezpiecznych substancji chemicznych wzbudzających uzasadnione obawy naszych klientów."

Uważaj podczas upałów i dużego ruchu na drodze

Nowy samochód jest jak laboratorium chemiczne, ponieważ tworzywa sztuczne narażone na temperatury rzędu 192 stopni Fahrenheita (F) i temperatura deski rozdzielczej sięgająca 248 F zwiększają ilość lotnych związków organicznych uwalnianych w zamkniętej przestrzeni pojazdu.

Badanie wykazało, że związane z tym zagrożenie dla dzieci, osób dorosłych i zwierząt domowych jest największe w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zakupie nowego samochodu w salonie.

Producenci samochodów twierdzą, że dążą do usunięcia LZO z pojazdów i ulepszenia systemów wentylacji i filtracji wewnątrz pojazdów. Wiele z tych zmian zostało zainicjowanych przez przepisy w Europie, w których wprowadzono poważniejsze ograniczenia dotyczące kontaktu z substancjami toksycznymi, w celu ochrony ludzi i środowiska.

Podczas gdy Chiny i władze stanu Kalifornia opracowują własne przepisy w tym zakresie, to rząd federalny USA nadal pozostaje daleko w tyle.

Wentylacja samochodu to niestety miecz obosieczny. Chociaż podczas jazdy nowym samochodem dobrze jest otworzyć jego okna, to w czasie dużego ruchu na drodze korzystniej jest pozamykać okna i włączyć funkcję recyrkulacji, aby zmniejszyć ilość toksycznych substancji napływających do samochodu.

Warto również rozważyć zakup samochodu używanego, ponieważ emisja lotnych związków organicznych i ołowiu znacznie zmniejsza się po sześciu miesiącach. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ostrzega, że ​​kontakt z zanieczyszczeniami występującymi w nowych samochodach może prowadzić do problemów z reprodukcją, uszkodzenia wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego oraz raka.

Aby zmniejszyć skutki emisji szkodliwych substancji spowodowanej wysoką temperaturą, staraj się parkować samochód w cieniu, a jeśli to możliwe, zostawiaj okno otwarte. Jeśli to niemożliwe, otwórz przynajmniej drzwi po obu stronach samochodu, aby umożliwić wymianę powietrza przed wejściem do niego po tym, jak samochód był zaparkowany przez jakiś czas.

Unikaj też przebywania w nowym w samochodzie, gdy jest on zaparkowany i używaj osłon na okna, aby ograniczyć kumulację ciepła w pojeździe. Częste ścieranie kurzu za pomocą ściereczki z mikrofibry pomoże wyeliminować kurz z samochodu, w którym także często znajdują się unoszące się w powietrzu substancje chemiczne.